A háziorvosok panaszkodnak: a törvényhozók nem a lényeges problémákat akarják megoldani
Fotó: Haáz Vince
Fontos egészségügyi tervezetek vesztegelnek a parlamentben, ugyanakkor a folyton akadozó informatikai rendszert kellene végre pontra tenni – mondta el megkeresésünkre a Kovászna megyei háziorvosok szövetségének elnöke. Akit annak kapcsán kérdeztünk, hogy az államfő kihirdette a törvényt, amelynek értelmében visszaszorítanák a fiktív elszámolásokat az egészségügyben.
2019. október 08., 08:412019. október 08., 08:41
2019. október 08., 08:492019. október 08., 08:49
Kihirdette Klaus Johannis államfő azt a törvényt, amely alapján a biztosítottak kérhetik, hogy tájékoztassák őket arról: egy év alatt milyen ingyenes és támogatott szolgáltatásokat számoltak el a nevükre. A törvény akkor lép érvénybe, amint megjelenik a Hivatalos Közlönyben.
A kezdeményezők azzal érvelnek, ezzel eredményesen vissza lehet szorítani a fiktív elszámolásokat, ám az érintettek szerint ilyenre már egy ideje nincs is példa. Viszont arra van, hogy a szolgáltatásokat nem tudják érvényesíteni, mert folyamatosan akadozik az informatikai rendszer, és akkor utólag az egészségbiztosító pénztár visszaveszi a pénzt. Seres Lucia, a Kovászna megyei háziorvosok szövetségének elnöke lapunknak elmondta,
A napokban kihirdetett jogszabály a 2006/95-ös egészségügyi reformra vonatkozó törvényt módosítja, és arra kötelezi az egészségbiztosító pénztár megyei kirendeltségeit, hogy kérésre készítsenek egyéves jelentést, hogy milyen szolgáltatásokat, gyógyszereket, orvosi kellékeket számoltak el a biztosított nevére. A kérés benyújtása után legtöbb 45 nappal el kell készíteni a kimutatást, és annak tartalmaznia kell a különböző szolgáltatásokat, azok ellenértékét, valamint azt is, hogy mikor és hol végezték el. Ezek az adatok online is elérhetőek lesznek. A módosítás előtt a törvényben annyi állt, hogy minden biztosított évente egy alkalommal kikérhette, milyen szolgáltatásokra jogosult, viszont arra vonatkozóan nem kaphatott tájékoztatást, hogy milyen szolgáltatásokat számoltak el a nevére.
melyek szerintük gyakran előfordulnak a rendszerben, és minden ilyen „bűnös cselekedet”, hiszen csökkenti a valós esetekre szánt összegeket.
Már évek óta nem derült fény fiktív elszámolásokra, mondta el lapunknak Dragoş Tatu, a Kovászna Megyei Egészségbiztosítási Pénztár elnöke. Hozzátette,
Másrészt még mindig előfordul, hogy az elszámolt szolgáltatásokat végül nem ismerik el, és a pénzt visszafizettetik, de ennek minden esetben „technikai okai” vannak, az orvos, a gyógyszertár, a kórház nem tudja időben, vagy formai tévedések miatt érvényesíteni a szolgáltatásokat. Az informatikai rendszer folyamatos leállásai miatt, és mivel az adatokat nem frissíti időben az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, a szolgáltatások egy részét nem sikerül érvényesíteni, vagy téves információk miatt kérik vissza a pénzt, inkább ezeket a helyzeteket kellene megoldani, szögezte le lapunknak Seres Lucia. Rámutatott, a múlt héten csütörtök–pénteken
így az offline beírt vizsgálatokat, kezeléseket, küldőpapírokat, recepteket 72 órán belül érvényesíteni kellene. A rendszer hétfőn is akadozott, így valószínű, hogy már nem tudják időben betáplálni a múlt heti szolgáltatásokat. „Az orvosnak nem fizetik ki a munkáját, de az is megtörténhet, hogy az utólagos ellenőrzés során az ingyenes-ártámogatott receptek értékét is ráterhelik” – részletezte az orvos. Arra is mondott példát, hogy az adatokat nem frissítik időben, az idén végzett diákok szeptember 30-ig szerepelnek a rendszerben biztosítottként, ám a státusukat október elején még nem frissítette az országos pénztár, majd az ellenőrzés során utólag nem számolják el a nevükre a szolgáltatásokat. „Számtalanszor jeleztük a gondokat, ám eddig semmit nem oldottak meg. Ez a törvénymódosítás nem javít az ellátás minőségén, sokkal fontosabb törvények – például az oltástörvény – vesztegel a parlamentben. Nem értjük, milyen logika alapján dolgoznak a törvényhozók” – mondta Seres Lucia.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
Raluca Turcan művelődési miniszter szombaton Gyulafehérváron hivatalosan leleplezte a Codex Aureus középkori kézirat nemzetközi elismerését tanúsító UNESCO-plakettet.
A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
szóljon hozzá!