Vírustagadók, vírusrettegők és a mindent átható félelem – Hubbes László-Attila egyetemi oktató az összeesküvés-elméletekről

Vírustagadók, vírusrettegők és a mindent átható félelem – Hubbes László-Attila egyetemi oktató az összeesküvés-elméletekről

Fotó: Facebook

Miért és hogyan jelennek meg világvége-híresztelések és összeesküvés-elméletek a járvány kapcsán a közösségi médiában? Miként lehet megkülönböztetni a hírt az álhírtől? – többek közt erről kérdeztük Hubbes László Attilát, a Sapientia csíkszeredai kara társadalomtudományi tanszékének adjunktusát. Mint kifejtette, általában azt tartjuk álhírnek, ami hazugság, szenzációhajhász, közönséget becsapó médiakacsa, de az internet egyre gyanakvóbb légkörében a fősodrú média híreit, jelentéseit is mind többen hazugságnak tartják.

Kiss Judit

2020. december 29., 09:502020. december 29., 09:50

– A járványhelyzet idején az internethasználók, de mások is sűrűn találkozhatnak a vírustagadás jelenségével, megtapasztalhatták az álhírek gyors terjedését. Foglalkozott a témával tudományos szinten, Világvége-híresztelések és összeesküvés-elméletek a koronavírus-járvány kapcsán a közösségi médiában címmel értekezett november végén, az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME) által szervezett előadás-sorozat keretében. Miért bizonyulnak népszerűnek az összeesküvés-elméletek, az apokaliptikus víziók járvány idején?

– Az apokaliptikus víziókkal kezdeném, mert azok a régebbiek, azok adják a keretet. Illetve nem is víziókról van szó, inkább csak egyfajta gondolkodásról – arról, ami számtalan humoros internetes mémben úgy jelenik meg, hogy „mind meghalunk!”

A keresztény világszemléletnek egyféle világiasodott, lecsupaszodott és eredeti értelmétől elfordult, ám végső soron a Jelenések könyvére, azaz az apokalipszisre épülő világvége-gondolatról van szó. Nem mondható, hogy ezt mindenki pánikszerűen komolyan venné, legtöbbször még azok sem, akik hangoztatják, azonban az ezredforduló körüli-utáni korszellemben valamilyen véghangulat vitathatatlanul ott lappang. Jól tükrözi ezt, és alaposan rá is segít a média.

Az apokaliptikának eredetileg az a gondolat áll a középpontjában, hogy a világot a gonosz tartja markában, onnan származik minden rossz, ami bennünket ér, de isteni közbeavatkozásra e megrontott világ elpusztul, és a rossznak egyszer s mindenkorra vége szakad – ennek az előre megjövendölt isteni tervnek a kinyilatkoztatása az apokalipszis. Míg e gondolkodás modern (világi) változataiban a világot valami megállíthatatlan és visszafordíthatatlan rossz fenyegeti. Eltekintve a hagyományos vallásos szférától, nem annyira a bibliai értelemben vett utolsó ítélet várása jellemző tehát, hanem fokozott érzékenység mindennemű válságra, lehetséges (vagy annak látott) fenyegetésre, ami a globális falu világában érzékelhető, és világméretűre ki is vetíthető. Legyen szó nukleáris bombákról, terrorizmusról, gazdasági összeomlásról, migránsözönről, kibernetikai csődről, klímaváltozásról, mágneses pólusváltásról, maja naptárról vagy vírusjárványról.

Látható már e felsorolásból is, hogy nem föltétlenül a világ teljes elpusztulásáról van szó, hanem az általunk ismert, otthonos világunk valamiféle végéről, ami mindenképpen katasztrófákkal jár, és katasztrófát is jelent. A hagyományos vallási apokalipszissel szemben a legfőbb különbség abban áll, hogy a világvégét nem isteni közbeavatkozás hozza el, és legtöbb esetben nem is követi a kiválasztottak megváltása és egy új, eszményi világ születése.

– A vallási és világi apokaliptika összekeveredhet?

– Össze is fonódhat egymással, és ilyen értelemben minden fenyegető katasztrófa, jelen esetben a világjárvány is, a végidők jeleként tűnik fel.

Idézet
Az összeesküvés-gondolkodásmód alapja az a gondolat, hogy a világ rendben van, vagy rendben kellene lennie. Hogy még sincs minden rendjén, sőt nagy bajok vannak, annak az az oka, hogy vannak rejtett, egymással titkon szövetkező világi hatalmak, akik és amelyek mindent megtesznek becstelen érdekeikért.

E szemlélet szerint a világban tapasztalható rossz dolgok mind ilyen aljas mesterkedések folyományai, vagy nincsenek is. Ez esetben a gonoszság abban rejlik, hogy az embereket ilyen hírekkel összezavarják és rettegésben tartsák.

Fontos eleme ennek a mentalitásnak az elutasítottság tudata és az abból fakadó sértettség. Ugyanis e meggyőződés hívei úgy érzik, hiába tudják az „igazságot” – például a koronavírus esetében azt, hogy puszta kitaláció, vagy ha létezik is, szándékosan gerjesztett és terjesztett laboratóriumi kór – és akarják ráébreszteni erre az embereket, azt „megbélyegzett tudásként” mindenki elveti, sőt el is akarja hallgattatni.

A koronavírus-járvány – amit a kollektív képzelet óhatatlanul a történelmi időkben megélt pestishez, kolerához hasonlítva az egész világot fenyegető csapásként érzékel – a racionalitás kereteiből kilépő válaszokat vált ki sokakból, és ezek a reakciók többnyire vagy az apokaliptikus, vagy az összeesküvés-mentalitás irányába mozdulnak el.

Idézet
A hiányos tudás, az ismeretlen segíti a mítoszok képződését, a Covid–19 pedig a közvélemény számára ismeretlen, láthatatlan vagy akár hihetetlen ellenség; éppen ezért rejlik benne valami megfoghatatlan fenyegetés.

Sokaknak a szokatlanul fertőző, pusztító, átmenetileg gyógyíthatatlannak vélt jellege miatt félelmetes, megint másoknak az életbe léptetett szigorú vagy kaotikus megszorítások, szabadságkorlátozások, vagy még inkább az oltásokkal kapcsolatban érkező hírek okán aggasztó.

Galéria

Mivel a COVID-19 a közvélemény számára láthatatlan ellenség, a hiányos tudás, az ismeretlen segíti a mítoszok, álhírek képződését

Fotó: Haáz Vince

– Már a járvány első hónapjaiban is körvonalazódni látszott, hogy a téma kapcsán két, egymással szemben álló nézetvilág feszül egymásnak, és a kettő szakadatlanul „harcol” egymással a közösségi média felületein. Egyszerűsítve: a vírustagadók és a vírustól rettegők tábora mémekkel, elrettentő példákkal, fenyegetésekkel, vitákkal, érvekkel, frappáns mondásokkal stb. igyekszik túlharsogni egymást. Honnan ered a vélekedéseknek, véleményeknek a polarizáltsága, és mi miatt kibékíthetetlen a két pólus közti ellentét?

– Több nézetvilág is ütközik a járvány kapcsán, de a legjellemzőbb éppen egy ilyen megoszlás. Sarkító ugyan ez a szembeállítás, hiszen távolról sem lehet egységes táborokról beszélni, sem az összeesküvésekre gyanakvó „vírustagadók” kapcsán, még kevésbé a járványban komolyabb fenyegetést látó „vírusrettegők” esetében. Inkább egymás szemében „táborok”, a sajátjukéval ellenkező véleményűeket nevezik így. Ám kétségtelen, hogy éppen ez a két fajta véleménynyilvánítás a leghangosabb a köztereken, a közösségi hálózatok virtuális terében, a hagyományos és a digitális médiában egyaránt.

Azért ennyire hangosak az emberek ezekben a kérdésekben, mert meggyőződésüket védelmezik, és még inkább önmagukat: minden ellenvéleményt személyes támadásnak vélnek. A kibékíthetetlen, fekete-fehér látásmódú nézetkülönbségek is ebből fakadnak: a vélemények személyes meggyőződés jellegéből. Aki mást mond, az vagy rosszindulatúan hazudik, vagy pedig menthetetlenül ostoba – hiszen „a napnál is világosabb, hogy ez a járvány...”

– A pandémia kapcsán a közösségi médiában kialakult diskurzus központi kérdése a félelem, melyet az eddig ismeretlen vírus terjesztette betegség váltott ki. A vírustagadók, maszkellenzők, oltásellenzők egy fentről irányított diktatúrától, szabadságkorlátozástól rettegnek, a másik tábor meg a tudatlanság, ostobaság hatalomra jutásától, az álhíripartól és álhírmédiától. Sokak szerint félelemkeltésnek tekinthető az is, amit a hatóságok alkalmaznak a szabályok betartatása érdekében. Miért irányíthatja ilyen nagy mértékben a rettegés járvány idején a társadalom tekintélyes részét?

– A közös elem a félelem, ám éppen ez a félelem a különbözés oka is. A félelem oka mindenképpen az ismeretlen vírus által kiváltott helyzet – annak különböző vonatkozásai, értelmezései vezetnek eltérő jellegű aggodalmakhoz. Emberiséget megtizedelő betegség, gazdasági összeomlás, rabszolgasors, népirtó oltás... Amennyire különbözik azonban e félelmek reális alapja, annyira különbözik a félelmek realitása is.

Nem mindenki reszket valamilyen világot elpusztító járványtól, aki komolyan veszi az egészségügyi előírásokat, de a „vírustagadó” szemében vírusrettegő az, akin maszk van. Ugyanígy, nem mindenki borzong valamilyen népirtó titkos háttérhatalomtól, aki megkérdőjelezi a hatóságok elhamarkodott intézkedéseit vagy a téma folyamatos sulykolását a médiában, de a járványt komolyan vevők szemében könnyen kerülhet a konteós vírustagadók sorába az, akin nincs védőmaszk.

Idézet
A járványtéma azért is osztja meg ennyire a közvéleményt, mert szokatlannak érezzük, hogy ennyire elnyúljon egy válság. Másrészt a hatóságok, a média, az egészségügyi szervezetek is (érthető módon) folyamatosan a figyelem középpontjában tartják diskurzusaikkal, intézkedéseikkel. Ez is fokozza a feszültséget, a félelmet is.

További tápot ad az eltérő értelmezéseknek: a hatóságok bizonytalanok, összehangolatlanok, vagy pedig erőszakosan vaskezűek, az orvostudomány és a gyógyszeripar késlekedő, tehetetlen, vagy pedig nyerészkedő, és a zavarosban halászik. A média folyton statisztikákat és megszorításokat üzen, vagy pedig rejtegeti a valóságot, és rettegést sulykol. Nem elég a járványhelyzet, de még egyéb bajokkal, fenyegetésekkel is szembe kell nézni: állammal, tudománnyal, ostobasággal, álhíriparral és ellenkezők kórusával – megannyi ellenséggel.

Galéria

Fotó: Pixabay.com

– Azt is elemezte, hogy miként jelenik meg a járvánnyal kapcsolatos diskurzusokban az ellenségkeresés, ellenségképzés. Mik a legfőbb jellemzői a közösségi médiában felbukkanó „ellenségképnek”?

– Válság esetén nemcsak a válság oka, az „ismeretlen ellenség” jelent fenyegetést, hanem az is, akire nem támaszkodhatunk, aki másképp cselekszik, aki más, vagy éppen ellenkező véleményen van. Az interneten az ellenvélemény, az ellenfél többnyire arctalan. Ez azt is jelenti, hogy veszélyesen ismeretlen, és azt is, hogy kevésbé emberi. Könnyebben alakítjuk ki ezt az arcot előítéleteinkből, ellenérzéseinkből, és ezért könnyebben is mondunk ki, írunk le róla sértő szavakat, könnyebben nevetjük ki, mint ahogy a majdnem-névtelenség mögül általánosan könnyebben is nyilvánítunk itt véleményt.

Az internetes mémek eszményi eszközt nyújtanak erre. A járvány mémjei – szó szerint ezernyit gyűjtöttem, válogattam már az év folyamán kutatásom során – jó példákkal szolgálnak: nemcsak a vírus rajzolódik ki ellenségként bennük, hanem az orvosok, az áldoktorok, a rendőrök, a fejüket struccként homokba dugó politikusok, a sajtószóvivők, a bankárok, a számítógépguruk, a maszkot viselők, a maszkot nem viselők, az 5G-tornyokat gyújtogatók, a birkafejűek és a televíziófejűek, az oltás ellen tüntetők mind megjelennek, hol félelmetesen, hol felháborítóan, hol röhejesen, vagy akár mindez együtt. Nemcsak a félelem, hanem a bizonytalanság, a bizalmatlanság kifejeződései, a hamisság, álság iránti ellenérzések megnyilvánulásai ezek.

– Hogyan maradhat éber és józan a világháló, illetve a közösségi média, a kommentlabirintusok bugyraiban, kusza átláthatatlanságában bolyongó internetező, hogy ne essen álhírek csapdájába? Egyáltalán, miről ismerhető fel az álhír?

– Említettem az imént a hiányos tudást – érdemes elgondolkozni azon, hogy hány ténylegesen képzett virológus, immunológus, járványszakértő, válságkezelő szakember jár-kel közöttünk –, de nemcsak az esetleges tudatlanság jelent gondot.

Idézet
A nagyobb gond a tudás iránti bizonytalanság, pontosabban a (szak)tudással rendelkezőkkel szembeni bizalmatlanság. Érdekes módon ezt a viszonyulást éppen a tudás hozzáférhetőségét minden korábbinál jobban elősegítő világháló erősítette fel, azáltal is, hogy az ismereteket, a tudásformákat relativizálta.

Az interneten egy többéves tudományos kutatás szakszerűen megfogalmazott eredményei és egy bulvároldal felületes értesülésekből összefércelt címszavai éppen olyan könnyen elérhetők, és a nagyközönség számára nagyjából ugyanannyit is érnek – sőt ez utóbbiak könnyebben is érthetők. A tények, az adatok igazságértéke is gondot jelent. Éppen ezért az álhírek nehezen felismerhetők első (de gyakran akár többedik) látásra-olvasásra. Persze sok álhírnek vannak félreismerhetetlen jelei: a sokszor hanyag helyesírás, gyatra vagy figyelemfelkeltő írásmód, a szövegtől elütő, oda nem illő vagy éppenséggel látványosan barkácsolt képek, a kétes oldalak, a nagyhangú ígéretek, a csodaszerű jelenségek, a szenzá­cióhajhász hangnem...

– Érdemes talán meghatározni azt is, mi az álhír tulajdonképpen.

– Már az álhír kérdése is problémás: általában azt tartjuk álhírnek, ami szemenszedett hazugság, szenzációhajhász, közönséget becsapó médiakacsa; de az internet egyre gyanakvóbb légkörében a fősodrú média híreit, jelentéseit, vagy az ellenzéki véleményeket hangoztató médiaorgánumok közléseit is mind többen így fogadják. A vírusszkeptikus számára éppen a tévében vagy a szakintézmények hivatalos oldalain bemutatott statisztikák, halálesetek vagy oltáseredmények minősülnek álhíreknek.

Az álhírek kiszűrésére tüneti kezelésként a jobb, körültekintőbb, több különböző és megbízható forrásból való tájékozódás, amit leginkább szoktak ajánlani. De hangsúlyozni szeretném, hogy ez csak tüneti kezelés, és nem is „igazi” megoldás – hiszen a vírusjárványt gyanakvással fogadók közül sokan következetesebb, széleskörűbb tájékozottságú médiafigyelők, mint az átlagos internethasználók – csak éppen a meggyőződésüknek megfelelő értesüléseket fogadják el, csakis a meggyőződésük számára hiteles forrásokból.

Az álhírek ellen hosszú távon nem nyújtanak valós megoldást a közösségi oldalak vagy keresőmotorok álhírszűrő algoritmusai vagy a kilátásba helyezett hatósági büntetések sem. A felnövő nemzedékek nagyobb médiatudatosságra, kritikus szemléletű tájékozódásra, kíváncsibb tudásvágyra, digitális önfegyelemre való következetes nevelése talán eredményt hozhat. Minden rossz hatása, nyomasztó árnyoldala dacára a járványhelyzet még segíthet is az oktatás digitális térbe szorultságával, hogy méltóbb figyelmet fordítsunk ezekre a kérdésekre. Addig sajnos maradnak az egymás ellen fenekedő, gúnyolódó táborok, bizonyára jóval a „világvége-járvány” és az „oltásdiktatúra” elmúlása után is.

6 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 16., kedd

Házhelyekkel csalogatna haza külföldre vándoroltakat a nagyváradi önkormányzat

Megkezdte a nagyváradi önkormányzat azon telkek közművesítését, amelyeket külföldön élő, de hazaköltözésben gondolkodó román állampolgárok rendelkezésére kíván bocsátani.

Házhelyekkel csalogatna haza külföldre vándoroltakat a nagyváradi önkormányzat
2024. április 16., kedd

Változást sürget, külső forrásszerzést céloz meg az RMDSZ leendő Hargita megyei tanácselnöke

A külső forrásszerzést és a folyamatban lévő pályázatok lebonyolítását tekinti fő céljának Bíró Barna Botond, az RMDSZ Hargita megyei tanácselnökjelöltje, aki Borboly Csabát váltja a tisztségben.

Változást sürget, külső forrásszerzést céloz meg az RMDSZ leendő Hargita megyei tanácselnöke
2024. április 16., kedd

Iskolabuszból kiszálló elemistát ütött el teherautó Beszterce-Naszód megyében

Az iskolabuszból kiszálló 8 éves gyermeket ütött el kedden egy haszonjármű a Beszterce-Naszód megyei Kormája (Cormaia) településen – közölte a megyei rendőr-főkapitányság.

Iskolabuszból kiszálló elemistát ütött el teherautó Beszterce-Naszód megyében
2024. április 16., kedd

Határtalanul program: erdélyi és partiumi városokban fordult meg a legtöbb magyarországi diák

Eddig mintegy 535 ezer diák vett részt a Határtalanul programban, amelybe kilencszáznál is több település kapcsolódott be – jelentette ki Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára kedden Budapesten.

Határtalanul program: erdélyi és partiumi városokban fordult meg a legtöbb magyarországi diák
2024. április 16., kedd

Árvízkészültséget rendeltek el erdélyi folyókra is

Elsőfokú, vagyis sárga árvízkészültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) hat megye folyóvizeire.

Árvízkészültséget rendeltek el erdélyi folyókra is
2024. április 16., kedd

Két nap után sikerült kideríteni, ki az a nő, akinek Szatmárnémetiben, a Szamosban találták meg a holttestét

Azonosítottak a rendőrök egy Szatmárnémetinél vasárnap a Szamosból kiemelt holttestet.

Két nap után sikerült kideríteni, ki az a nő, akinek Szatmárnémetiben, a Szamosban találták meg a holttestét
2024. április 16., kedd

A mesterséges intelligenciát is be kellett vetni a Hunyad megyei tóba esett személy felkutatása érdekében

Mesterséges intelligenciát (AI) felhasználó ultramodern detektor bevetésével keresik tovább a Hátszeg közelében levő őraljaboldogfalvi víztározóban vasárnap eltűnt személyt.

A mesterséges intelligenciát is be kellett vetni a Hunyad megyei tóba esett személy felkutatása érdekében
2024. április 16., kedd

Több, a Székelyföldön is áthaladó vonatjáratot törölhet a CFR mozdonyvezető-hiány miatt

A Román Vasúttársaság személyszállító ágazata (CFR Călători) vezetősége úgy döntött, hogy 2024. április 27-től kezdődően hétvégenként 14 vonatot töröl a brassói regionális igazgatósághoz tartozó országrészben.

Több, a Székelyföldön is áthaladó vonatjáratot törölhet a CFR mozdonyvezető-hiány miatt
2024. április 16., kedd

Vidéken és városon is egyre nagyobb az igény az otthoni betegápolásra

Több mint 2000 személynek biztosítanak idős- és otthoni beteggondozást Háromszéken – közölte Kovászna Megye Tanácsa.

Vidéken és városon is egyre nagyobb az igény az otthoni betegápolásra
2024. április 16., kedd

Nyári hőség után nyári viharok áprilisban: Erdély, a Partium és a Bánság egyes részeire is figyelmeztetést adtak ki

Viharokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 23 megyéjére.

Nyári hőség után nyári viharok áprilisban: Erdély, a Partium és a Bánság egyes részeire is figyelmeztetést adtak ki