Virágzik Romániában az orvosi turizmus

orvosi turizmus

Romániában virágzik az orvosi turizmus

Fotó: Pixabay.com

Románia az utóbbi években egyre népszerűbb úti céllá vált a külföldi betegek körében, akik az alacsony árak és az egyre magasabb színvonalú orvosi szolgáltatások miatt választják az országot. 2024 első kilenc hónapjában közel 17 ezer külföldi „egészségügyi turista” érkezett kifejezetten orvosi turizmus, kezelés céljából, és összesen mintegy 32 millió eurót költött el, ami az elmúlt 10 év rekordösszegének számít.

Tóth Gödri Iringó

2025. január 06., 18:232025. január 06., 18:23

Egyre növekvő iparág Romániában az orvosi turizmus: a legtöbb külföldi plasztikai sebészeti beavatkozások, fogászati kezelések, elhízás elleni sebészeti műtétek és wellness-szolgáltatások céljából érkezik az országba. Egy friss tanulmány szerint

az orvosi turizmus évente mintegy 30 százalékos növekedést mutat, és ma már a nagyvárosok – Bukarest, Szeben és Kolozsvár – szállodáiban a vendégek több mint 10 százalékát ezek a turisták teszik ki

– olvasható a Hotnews.ro cikkében.

Az összképhez az is hozzátartozik, hogy nem valamennyien betegek az érkezők közül; sokan a kórházban vagy klinikán kezelt hozzátartozóikat kísérik. Călin Ile, a tanulmány egyik szerzője elmondta, hogy ezek a kísérők többnyire gazdaságos, a kórházak közelében található szállodákat keresnek, ahol akár 10 napot is eltöltenek. „Nem látogatják a várost, minden idejüket a betegekkel töltik, vagy a szállodában étkeznek és igénybe veszik az ottani szolgáltatásokat” – magyarázta a román hírportálnak a szakember.

A hazatérő betegek közül sokan az országból külföldre települt polgárok, de akadnak olyanok is, akik előzetesen még csak nem is jártak Romániában.

Az orvosi turizmus egyébként nem csupán Romániában, hanem egész Kelet-Európában jelentős növekedést mutat. Lengyelország és Magyarország fogászati szolgáltatásai, valamint Csehország szürkehályog-műtétei különösen népszerűek a külföldiek körében. Gdansk régóta ismert történelmi központjáról és strandjairól, de az utóbbi időben a fogászati turizmus új lendületet adott a lengyelországi tengerparti városnak. Anna Sarzynska, egy gdanski fogászati klinika tulajdonosa elmondta, hogy ügyfelei 80 százaléka külföldről érkezik, főként Skandináviából, az Egyesült Királyságból és Írországból.

A PwC adatai szerint az orvosi turizmus Közép- és Kelet-Európában évente 12–15 százalékkal nő.

Az adatok szerint a német, brit és skandináv betegek elsősorban egynapos kozmetikai kezeléseket vagy gyógyfürdő-látogatásokat választanak.

Az árak Közép- és Kelet-Európában kétszer-háromszor alacsonyabbak, mint a nyugat-európai országokban. A növekedést egy 2013-ban bevezetett európai uniós irányelv is segíti, amely lehetővé teszi, hogy a betegek bármelyik tagállamban kezelést kapjanak, amelynek költségeit nemzeti egészégbiztosításuk fedezi.

A szakértők szerint Románia számára az orvosi turizmus nemcsak gazdasági előnyöket jelent, hanem pozitív nemzetközi megítélést is eredményez.

A modern klinikák és a magasan képzett orvosok – különösen Bukarestben, Szebenben és Kolozsváron – hozzájárulnak ahhoz, hogy az ország tovább erősítse pozícióját az orvosi turizmus piacán.

Másfelől az orvosi turizmus iránti kereslet növekedése ösztönzi a magánklinikák és egészségügyi központok fejlesztését, valamint a szolgáltatások minőségének javítását, hogy megfeleljenek a nemzetközi páciensek elvárásainak.

A statisztikák szerint a külföldi páciensek elsősorban plasztikai sebészeti beavatkozások, fogászati kezelések és wellness-szolgáltatások miatt érkeznek az országba, de a lista folyamatosan bővül.

Természetesen nem csak a külföldről érkezőket kell figyelembe venni: a statista.ro adatai szerint 2023-ban több mint 333 ezer, orvosi kezelés céljából tett utazást regisztráltak Romániában, amelyek jelentős része belföldi utazás volt, szállodai vagy hasonló jellegű szálláshelyeken történő elszállásolással.

Azt is érdemes megjegyezni, hogy a Romániai Orvosi Turizmus Egyesület (ARTM) aktívan népszerűsíti az országban fellelhető egészségügyi szolgáltatásokat belföldön és nemzetközi szinten egyaránt, célja a magas színvonalú orvosi szolgáltatások és a turizmus összekapcsolása. A számok mindenképp igazolják az „egészségügyi turistákat”, hisz például a plasztikai műtétek és fogászati kezelések ára jelentős eltérést mutat Romániában és mondjuk Németországban.

Például egy mellnagyobbító műtét Romániában átlagosan 3000-3500 euróba kerül, míg Németországban ugyanez 5000-7000 euró között mozog.

Orrplasztikás beavatkozást Romániában általában 2500-3000 euróért végeznek, míg Németországban 5000-6500 eurót is elkérhetnek érte. A hasplasztika költsége szintén jelentős eltérést mutat, Romániában 2800-3500 euró körüli áron érhető el, míg Németországban 6000-8000 euróra rúghat.

orvosi turizmus Galéria

Fogorvosi kezelésekre is sokan érkeznek Romániába

Fotó: 123RF

A fogászati kezelések esetében is jelentős az árkülönbség. Romániában például egy fogimplantátum beültetése körülbelül 400-700 euróba kerül, míg Németországban ugyanezért akár 1500-2500 eurót is elkérhetnek. Hasonlóképpen,

egy teljes fogsor restauráció Romániában 4000-5000 euró között mozog, Németországban azonban ez a kezelés akár 15 000 eurót is meghaladhat.

A külföldi betegek bonyolultabb beavatkozások – például a mozgásszervi beavatkozások, mint

például a csípő- vagy térdprotézisek beültetése – esetén is szívesen választják Romániát, mivel ezek a kezelések nálunk sok esetben jelentősen olcsóbbak, mint más nyugat-európai országokban,

például Németországban vagy az Egyesült Királyságban. Míg Németországban egy csípőprotézis műtét ára 10 000-15 000 euró között mozog, addig Romániában ugyanez a beavatkozás 5000-7000 euró körül elérhető, ami jelentős megtakarítást jelenthet a páciensek számára.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. január 06., hétfő

Hirtelen lehűlés váltja a szokatlanul meleg időjárást

Január 10-éig szokatlanul meleg idő, majd lehűlés várható – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn kiadott, kéthetes előrejelzéséből.

Hirtelen lehűlés váltja a szokatlanul meleg időjárást
2025. január 06., hétfő

Erős szélre figyelmeztetnek a meteorológusok

Szerda estig elsőfokú szélriadó van érvényben az Erdélyi-szigethegységben és a Keleti-Kárpátokban, és a hegyvidékeken csapadékra is számítani kell.

Erős szélre figyelmeztetnek a meteorológusok
2025. január 06., hétfő

A remény zarándokai: megszentelték a vizet a nagyváradi székesegyházban

Vízkereszt napján Böcskei László megyéspüspök a nagyváradi székesegyházban végezte el a vízszentelés szertartását, a hívek pedig „A remény zarándokai” feliratú, a Szentév mottójával ellátott üvegekben vihették haza a szentelt vizet.

A remény zarándokai: megszentelték a vizet a nagyváradi székesegyházban
2025. január 06., hétfő

Pécskai alpolgármesteri tisztség: nagyobb célok elérésére sarkallhatja a magyar közösséget a siker

Húsz év után sikerült visszaszereznie az alpolgármesteri tisztséget a pécskai RMDSZ-nek. Kocsik Imre lett a „befutó” az Arad megyei településen, aki szerint nagyobb önbizalmat és önbecsülést adhat a pécskai magyarságnak a siker.

Pécskai alpolgármesteri tisztség: nagyobb célok elérésére sarkallhatja a magyar közösséget a siker
2025. január 05., vasárnap

Halálos áldozata és három sebesültje van egy máramarosi késelésnek

Egy halálos áldozatot és három sérültet követelt egy szombat éjszakai spontán konfliktus, amely a történelmi Máramarosban található Jód (Ieud) településen tört ki. Az áldozat egy 23 éves helybeli férfi.

Halálos áldozata és három sebesültje van egy máramarosi késelésnek
2025. január 05., vasárnap

Elhunyt Puskás Bálint korábbi alkotmánybíró és szenátor, a Máltai Szeretetszolgálat tiszteletbeli elnöke

Hetvenöt éves korában elhunyt Puskás Bálint Zoltán jogász, volt alkotmánybíró, az RMDSZ korábbi szenátora, a romániai Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.

Elhunyt Puskás Bálint korábbi alkotmánybíró és szenátor, a Máltai Szeretetszolgálat tiszteletbeli elnöke
2025. január 05., vasárnap

Fojtogató valóság: számottevő közegészségügyi problémát jelent Romániában a légszennyezés

Románia Kelet-Európa legszennyezettebb országai közé tartozik, a finomszemcsés részecskék okozta légszennyezés elsősorban a nagy városokban, például Kolozsváron jelent súlyos problémát.

Fojtogató valóság: számottevő közegészségügyi problémát jelent Romániában a légszennyezés
2025. január 04., szombat

Kórházi kibocsátását követően vesztette életét egy idős férfi a lakása ajtaja előtt

Tömbházlakásának lépcsőházában lett rosszul, és elhunyt egy 75 éves temesvári férfi röviddel azután, hogy kibocsátották a kórházból. Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított vizsgálatot a rendőrség.

Kórházi kibocsátását követően vesztette életét egy idős férfi a lakása ajtaja előtt
2025. január 04., szombat

Ukrán menekülteket mentettek meg a hegyimentők a Máramarosi-havasokban

A hegyimentők és a határrendészek a péntekről szombatra virradó éjszaka két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei hegyimentő-szolgálat (Salvamont) igazgatója.

Ukrán menekülteket mentettek meg a hegyimentők a Máramarosi-havasokban
2025. január 03., péntek

Román–magyar együttműködés keretében fejlesztik az egészségügyi ellátást a határ mentén

Mintegy 9 millió euró vissza nem térítendő támogatáshoz jut az Arad megyei önkormányzat fenntartásába tartozó Arad Megyei Sürgősségi Kórház, amelynek onkológiai osztályát szerelik fel modern eszközökkel, illetve nyolc műtőjét újítják meg.

Román–magyar együttműködés keretében fejlesztik az egészségügyi ellátást a határ mentén