Romániában virágzik az orvosi turizmus
Fotó: Pixabay.com
Románia az utóbbi években egyre népszerűbb úti céllá vált a külföldi betegek körében, akik az alacsony árak és az egyre magasabb színvonalú orvosi szolgáltatások miatt választják az országot. 2024 első kilenc hónapjában közel 17 ezer külföldi „egészségügyi turista” érkezett kifejezetten orvosi turizmus, kezelés céljából, és összesen mintegy 32 millió eurót költött el, ami az elmúlt 10 év rekordösszegének számít.
2025. január 06., 18:232025. január 06., 18:23
Egyre növekvő iparág Romániában az orvosi turizmus: a legtöbb külföldi plasztikai sebészeti beavatkozások, fogászati kezelések, elhízás elleni sebészeti műtétek és wellness-szolgáltatások céljából érkezik az országba. Egy friss tanulmány szerint
– olvasható a Hotnews.ro cikkében.
Az összképhez az is hozzátartozik, hogy nem valamennyien betegek az érkezők közül; sokan a kórházban vagy klinikán kezelt hozzátartozóikat kísérik. Călin Ile, a tanulmány egyik szerzője elmondta, hogy ezek a kísérők többnyire gazdaságos, a kórházak közelében található szállodákat keresnek, ahol akár 10 napot is eltöltenek. „Nem látogatják a várost, minden idejüket a betegekkel töltik, vagy a szállodában étkeznek és igénybe veszik az ottani szolgáltatásokat” – magyarázta a román hírportálnak a szakember.
Az orvosi turizmus egyébként nem csupán Romániában, hanem egész Kelet-Európában jelentős növekedést mutat. Lengyelország és Magyarország fogászati szolgáltatásai, valamint Csehország szürkehályog-műtétei különösen népszerűek a külföldiek körében. Gdansk régóta ismert történelmi központjáról és strandjairól, de az utóbbi időben a fogászati turizmus új lendületet adott a lengyelországi tengerparti városnak. Anna Sarzynska, egy gdanski fogászati klinika tulajdonosa elmondta, hogy ügyfelei 80 százaléka külföldről érkezik, főként Skandináviából, az Egyesült Királyságból és Írországból.
A PwC adatai szerint az orvosi turizmus Közép- és Kelet-Európában évente 12–15 százalékkal nő.
Az árak Közép- és Kelet-Európában kétszer-háromszor alacsonyabbak, mint a nyugat-európai országokban. A növekedést egy 2013-ban bevezetett európai uniós irányelv is segíti, amely lehetővé teszi, hogy a betegek bármelyik tagállamban kezelést kapjanak, amelynek költségeit nemzeti egészégbiztosításuk fedezi.
A szakértők szerint Románia számára az orvosi turizmus nemcsak gazdasági előnyöket jelent, hanem pozitív nemzetközi megítélést is eredményez.
Másfelől az orvosi turizmus iránti kereslet növekedése ösztönzi a magánklinikák és egészségügyi központok fejlesztését, valamint a szolgáltatások minőségének javítását, hogy megfeleljenek a nemzetközi páciensek elvárásainak.
Természetesen nem csak a külföldről érkezőket kell figyelembe venni: a statista.ro adatai szerint 2023-ban több mint 333 ezer, orvosi kezelés céljából tett utazást regisztráltak Romániában, amelyek jelentős része belföldi utazás volt, szállodai vagy hasonló jellegű szálláshelyeken történő elszállásolással.
Azt is érdemes megjegyezni, hogy a Romániai Orvosi Turizmus Egyesület (ARTM) aktívan népszerűsíti az országban fellelhető egészségügyi szolgáltatásokat belföldön és nemzetközi szinten egyaránt, célja a magas színvonalú orvosi szolgáltatások és a turizmus összekapcsolása. A számok mindenképp igazolják az „egészségügyi turistákat”, hisz például a plasztikai műtétek és fogászati kezelések ára jelentős eltérést mutat Romániában és mondjuk Németországban.
Orrplasztikás beavatkozást Romániában általában 2500-3000 euróért végeznek, míg Németországban 5000-6500 eurót is elkérhetnek érte. A hasplasztika költsége szintén jelentős eltérést mutat, Romániában 2800-3500 euró körüli áron érhető el, míg Németországban 6000-8000 euróra rúghat.
Fogorvosi kezelésekre is sokan érkeznek Romániába
Fotó: 123RF
A fogászati kezelések esetében is jelentős az árkülönbség. Romániában például egy fogimplantátum beültetése körülbelül 400-700 euróba kerül, míg Németországban ugyanezért akár 1500-2500 eurót is elkérhetnek. Hasonlóképpen,
A külföldi betegek bonyolultabb beavatkozások – például a mozgásszervi beavatkozások, mint
például Németországban vagy az Egyesült Királyságban. Míg Németországban egy csípőprotézis műtét ára 10 000-15 000 euró között mozog, addig Romániában ugyanez a beavatkozás 5000-7000 euró körül elérhető, ami jelentős megtakarítást jelenthet a páciensek számára.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!