Villáminterjú Gyurcsánnyal: a szavazati jog rettegésben tarthatja a románokat

•  Fotó: Facebook/Gyurcsány Ferenc

Fotó: Facebook/Gyurcsány Ferenc

Bármilyen messze el lehet menni az autonómiában, amit a többségi társadalommal való egyetértés még elbír – tudtuk meg Gyurcsány Ferenc éppen aktuális véleményét a határon túliak önrendelkezési törekvéseiről. A szavazati jogot viszont azért venné el az erdélyiektől (is) a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke, nehogy rettegjenek tőlük a románok.

2018. február 15., 17:152018. február 15., 17:15

2018. február 15., 17:162018. február 15., 17:16

Egy óbudai utcában futottam össze a 2004. december 5-ei népszavazáson a kettős állampolgárság ellen kampányoló volt miniszterelnökkel, aki éppen egy dohányboltot keresett, és csak a véletlenen múlt, hogy éppen hozzám fordult segítségért. Útbaigazítottam, majd bekapcsolt diktafonnal vártam rá a bolt közelében.

Legutóbb 2007 augusztusában intézhettem hozzá kérdést a Magyar Hírlap újságírójaként. Akkor látogatott ugyanis Budapestre Mircea Geoană, a román Szociáldemokrata Párt (PSD) akkori vezetője, akivel a Magyar Szocialista Párt (MSZP) elnöki tisztségét is betöltő miniszterelnök közös sajtótájékoztatót tartott. Akkori kérdésem arra irányult, hogy a magyar szocialisták támogatják-e az erdélyi magyarság önrendelkezési terveit, mire Gyurcsány azt válaszolta, ő a minél szélesebb autonómiákat pártolja ugyan, de „a közösségi autonómia iránti törekvések ebben a régióban az elszakadási törekvések előszobáját jelenthetik”.

Gyurcsány akkor azt is kijelentette, hogy ha Magyarországról támogatnak határon túli magyar közösségek által megfogalmazott autonómiaigényeket, e törekvéseknek az nem használ, inkább árt. Azzal érvelt, hogy ilyenformán felerősödnének a vélekedések, miszerint az ügyben nem a kisebbségek törekvései jutnak kifejeződésre, hanem egy szomszédos állam követelései. Ilyen előzmények után spontán találkozásunk alkalmával a következő beszélgetést folytattam Gyurcsány Ferenccel:

– Engedje meg, hogy bemutatkozzam: Kristály Lehel vagyok, székelyföldi publicista. Írtam már önről is néhány cikket…

– Jó napot! Gondolom, nem dicsért meg.

– Valóban. Arra emlékszik még, hogy Mircea Geoană budapesti látogatásakor megkérdeztem, támogatja-e a székelyek autonómiáját?

– És mit mondtam?

– Hogy nem.

– Hogy nem?

– Pontosan.

– Ma nem ezt gondolom, de lehet, hogy akkor ezt mondtam.

Idézet
Hát nagyjából azt gondolom, azt gondoljuk, hogy bármilyen messze el lehet menni autonómiában, amit a többségi társadalommal való egyetértés még elbír. Autonómiát nem adnak erőszakkal.

– De mégis, milyen bátorítást élvezhetnének az autonomisták – tegyük fel – öntől, aki a nyilatkozataiban folyamatosan megtagadta a határon túli magyarokat, kihátrált mögülük, nem támogatja őket, sőt a szavazati jogukat sem?

– Azt végképp nem! Egyébként ezt most éppen felveszi?

– Igen.

– De nem mondta!

– Dehogynem, jeleztem, itt tartom éppen a szája elé a diktafont.

– Maga nem egy ügyetlen fiúember! Nos…

Idézet
A szavazati jogot, azt végképp nem támogatom, mert szerintem, ha van valami, ami rettegésben tarthatja a román többségi társadalmat, az az, hogy úgy követelnek autonómiát, hogy közben az autonómia birtokosai egy másik állam polgárai, és ők ezt egyből szeparatizmusnak fordítják le.

– Dehogy fordítják annak!

– Hát most… mi ezt gondoljuk, maga ezek szerint máshogy gondolja…

– Igen. Azt, hogy ez olcsójánoskodás.

– Szívesen vitatkozhatunk erről.

– Nem túl felemelő, hogy ön azzal az ígérettel akar miniszterelnök lenni, hogy elveszi a határon túliak szavazati jogát.

– Nézze.

Idézet
Aki nem él itt és nem itt adózik, az annak a politikai közösségnek a dolgával, amelyik életéről szól, hogy milyen kormánya van, azzal sérti ennek a közösségnek az önrendelkezési jogát.

Származás okán, mert az ükapám magyar volt, de közben nem osztozom a politikai közösség sorsával… azt tudom mondani, amit Áder János mondott 25 éve. A köztársasági elnök 25 évvel ezelőtti szövegével értek egyet.

– Csakhogy Áder János akkor azokról beszélt, akik önként mondtak le állampolgárságukról, és nem úgy vesztették el azt, hogy a fejük felett új országhatárokat húztak meg.

– Nem. Áder János mindenkiről beszélt. Én a szöveget olvastam, ezek szerint maga nem olvasta.

– Én is olvastam, pontosan ezért állítom azt, amit.

– De nincsen ilyen distinkció benne! Azt mondta, hogy költözzenek ide egészen egyszerűen és akkor lesz jog. Nekem sincs semmilyen bajom. Üdvözlünk mindenkit, aki jön! Itt éljen, és annak a kormánynak a döntéseit élvezze, vagy szenvedje el, amelyikre szavaz, és akkor teljesen rendben van.

– Éppen imént derült ki, hogy ön sem következetes az autonómia ügyét illetően… Most éppen úgy tűnik, hogy támogatja…

Idézet
– Erre mondtam azt, hogy nem tudok róla, hogy azt mondtam-e, vagy nem azt mondtam, de azt tudom mondani, hogy azzal értek továbbra is egyet. Konzekvensen.

Én ugye azon kevés képviselők között vagyok, s emiatt nagyon sokan nem kedvelnek engem a határon túl, aki az állampolgárság automatikus megadásával sem értett egyet. Azt az európai normát tartom kívánatosnak, hogy aki tartósan helyben él 5-10 évig, az kapjon állampolgárságot. Azt mondta 2004-ben a mai miniszterelnök: ó, csak egy útlevelet adunk, dehogy! Ne vicceljünk már, én vagyok a következetes ebben a kérdésben. Óva intek mindenkit a közép-kelet-európai, bármilyen fajta nacionalizmustól. A viszontlátásra!

– Mikor megy a Székelyföldre?

– Fogalmam sincs.

– Járt már ott egyáltalán? Ismeri az ott élők örömét, bánatát?

– Persze, többször!

Idézet
Hát nekem Székelyudvarhelyen saját cégem volt, emberek tucatjainak adtam munkát, kérem szépen! Ez az igazi magyarság!

– Készül még oda menni?

– Persze! Székelyföld gyönyörű!

Gyurcsány Ferenc 2006. május 30-án Budapesten a következőket jelentette ki: „A kormány (…) törekedni fog arra, hogy a kisebbségi politikában az egyéni emberi jogi megközelítés mellett a kollektív jogok szemlélete is tért nyerjen. Ezen folyamatokat erősítő törekvésként támogatja a határon túli magyarság autonómiaigényeit, az európai elvekkel és gyakorlattal összhangban, és az érintett ország demokratikus politikai erőivel szövetségben”. Kérdés ezek után, hogy ki viccel a következetességgel.

Kristály Lehel, Budapest

14 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Kelemen Hunor: nem tudjuk elfelejteni az Úzvölgyét

Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.

Kelemen Hunor: nem tudjuk elfelejteni az Úzvölgyét
2025. május 09., péntek

Ciolacu kivár és kormányra juttatná a PSD-t, ha Simion nyer, ha Dan az értesülések szerint

Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.

Ciolacu kivár és kormányra juttatná a PSD-t, ha Simion nyer, ha Dan az értesülések szerint
2025. május 08., csütörtök

Orbán Viktor és a magyarok is téma volt George Simion és Nicușor Dan választási vitáján

Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.

Orbán Viktor és a magyarok is téma volt George Simion és Nicușor Dan választási vitáján
2025. május 08., csütörtök

A munkaügyi miniszter szerint 1,3 millió honfitársunk került ki a mélyszegénységből

Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.

A munkaügyi miniszter szerint 1,3 millió honfitársunk került ki a mélyszegénységből
2025. május 08., csütörtök

Új korszak az endometriózis kezelésében: fókuszban a betegek életminősége

A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.

Új korszak az endometriózis kezelésében: fókuszban a betegek életminősége
2025. május 08., csütörtök

Antonescu mindenkit kiosztott, miután elbukta az elnökválasztást

Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.

Antonescu mindenkit kiosztott, miután elbukta az elnökválasztást
2025. május 08., csütörtök

Megtartotta első ülését az ügyvivő kormány – Románia továbbra is stabil ország a gazdasági miniszter szerint

Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.

Megtartotta első ülését az ügyvivő kormány – Románia továbbra is stabil ország a gazdasági miniszter szerint
2025. május 08., csütörtök

Felmérés: nem Nicușor Dannak áll a zászló a második fordulóban

A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.

Felmérés: nem Nicușor Dannak áll a zászló a második fordulóban
2025. május 08., csütörtök

Románia az első: politikai platformot alapít Victor Ponta

Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.

Románia az első: politikai platformot alapít Victor Ponta
2025. május 07., szerda

Legtöbb tízezer, meddőséggel küszködő pár kaphat állami támogatást

Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.

Legtöbb tízezer, meddőséggel küszködő pár kaphat állami támogatást