„Csak” segédeszköz. A tanügyminisztérium képviselői sok esetben továbbra is a pedagógusok leleményességére alapoznak a közoktatásban
Fotó: Veres Nándor
Soha nem tapasztalt „meglepetésben” részesült a kísérletinek nevezett diákgeneráció: a mostani nyolcadikosok tanévkezdésre megkapták a román nyelv és irodalom tankönyveket is. Kovács Irén Erzsébet államtitkár jó hírként értékelte a Krónikának a „megvalósítást”. Ezzel a pedagógusok is egyetértenek, ám a korábban közölt mintatételek ismeretében nem biztos, hogy a segédeszköz teljes mértékben felkészít a képességvizsgára.
2020. szeptember 19., 16:152020. szeptember 19., 16:15
Nyolc év alatt most először kapták kézhez már tanévkezdéskor a román nyelv és irodalom könyvet a jelenlegi nyolcadikosok. Ezzel az évfolyammal kezdődött az oktatási reform, ők voltak az első előkészítő osztályosok, náluk kezdték bevezetni az új kerettantervet. Ez a gyakorlatban azzal járt, hogy szinte soha nem voltak tankönyveik, vagy csak nagy késéssel, a második félév folyamán kaptak néhányat. Idén ez megváltozott: a tanévkezdés napján már ott volt a padokon az új tanterv szerint megírt román nyelv és irodalom, valamint a magyar nyelv és irodalom tankönyv.
Bors Kinga román szakos tanár a Krónikának kifejtette, jó, hogy végre van tankönyv, kezdhetnek dolgozni, viszont aggódik, mert
Jó hír, hogy a nyolcadik osztályosok új tanterv szerinti román nyelv és irodalom, valamint magyar nyelv és irodalom tankönyvei már az iskolákban vannak – szögezte le megkeresésünkre Kovács Irén Erzsébet oktatási államtitkár. Kifejtette, a matematika-, a fizika-, a történelem- és a vizuálisnevelés-tankönyvek román változatát már jóváhagyta a minisztérium, következnek az egyeztetések a kiadókkal a fordításokról, reményeik szerint ezek is hamarosan eljutnak a diákokhoz. Arra is rámutatott, a fellebbezések miatt a többi tankönyv közbeszerzési procedúrája még nem járt le.
Arra vonatkozó kérdésünkre, hogy példatárak, munkafüzetek segítik-e majd a pedagógusok munkáját, a diákok felkészülését, az államtitkár kifejtette, az oktatási minisztériumnak a „tankönyvek biztosítása a kötelessége”, a példatárakat, munkafüzeteket és más segédanyagokat a kiadók az Országos Oktatáspolitikai és Értékelési Központhoz nyújtják be, majd annak elbírálása alapján hagyja jóvá a minisztérium, de ezek kereskedelmi forgalomba kerülése a kiadók hatáskörébe tartozik. Arra is rákérdeztünk, hogy mit tanácsol azoknak a pedagógusoknak, akiknek továbbra is tankönyv nélkül kell boldogulniuk.
– szögezte le Kovács Irén Erzsébet.
„Egyik szemem sír, a másik nevet” – fogalmazott a tanév első napján kézhez kapott új tankönyv kapcsán Bors Kinga, a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola román szakos tanára. Lapunknak kifejtette, örülnek annak, hogy végre van tankönyv, viszont aggódnak, mert a júliusban közzétett román-képességvizsga mintatételben foglaltakat a tankönyv csak részben érinti. A kiadvány nagy segítség a pedagógus munkájában, ám a mintatétel alapján teljesen más lesz a vizsga szerkezete – mutatott rá a pedagógus. Hangsúlyozta,
A mintatételben rengeteg feladat van, melyek egyenként kevés pontot érnek, a diáknak újra meg újra el kell olvasnia a megadott szövegeket, hogy megtalálja ezekre a választ, ez pedig időveszteség.
Bors Kinga rámutatott, arra számítottak, hogy csökkentik a vizsgatémakörök tartalmát, hiszen a járvány miatt kiesett az elmúlt tanév második fele, az online oktatás részleges eredményeket hozott. Ám ez végül nem történt meg, a jelenlegi állás szerint a teljes anyagot számonkérik a képességvizsgán.
ám erre a pedagógus kevés esélyt lát, mert mint mondta, az összetett, tizenegy oldalas mintatétel alapján nem lesz vállalkozó, aki a gyakorlóteszteket kidolgozza. Bors Kinga azzal biztatja a diákjait, hogy minden vizsgázónak egyformán nehéz lesz. Azt látja megoldásnak, ha sikerül olyan technikákat megtanítani a gyerekeknek, melyek segítségével hatékonyan, a legkisebb időveszteséggel oldják meg az ilyen típusú teszteket.
„Egy korszerű, szép kivitelezésű romántankönyvet kapott kézbe a nyolcadikos lányom, ám semmiképpen nem igazodik a jelenlegi romántudásához” – mondta el tapasztalatait lapunknak egy szülő. „A fejezetekre tagolt könyvben a mikro- és makrouniverzumról, a tér-időről, a polgári felelősségről, erkölcsről, önismeretről tanulnak, érintik a témák kapcsán az irodalmi műfajokat, nyelvtani gyakorlatok is vannak. Ellenben attól tartok, hogy az utasítások egy részét sem érti meg a magyar anyanyelvű diák” – fogalmazta meg aggályait az édesanya.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!