Bartha Barna ellen fenyegetés és nyilvános uszítás gyanújával folyik eljárás az akasztásos kijelentés miatt
Fotó: Bartha Barna/Facebook
Közel két év sem volt elegendő az ügyészségnek arra, hogy megállapítsa, bűncselekményt követett-e el a magyarországi Mi Hazánk politikusa, amikor egy sepsiszentgyörgyi eseményen akasztásra „ajánlott” egy marosvásárhelyi magyar újságírót.
2024. szeptember 26., 19:582024. szeptember 26., 19:58
2024. szeptember 26., 19:592024. szeptember 26., 19:59
Magyarországon és Romániában egyaránt hatalmas port kavart 2022 novemberében Bartha Barna Sepsiszentgyörgyön elhangzott kijelentése, amelyben gyakorlatilag egy újságíró meggyilkolására buzdította az erdélyi magyarokat. Mint ismert, az ellenzéki Mi Hazánk nemzetpolitikai kabinetjének akkori vezetője azt mondta a háromszéki megyeszékhelyen tartott nyilvános párteseményen a Marosvásárhelyi Rádió munkatársára, Parászka Borókára utalva, hogy
A néhány újságíró jelenlétében lezajlott fórumon Bartha hosszasan bírálta az anyaországi médiát, majd külön kitért Parászkára. „A naiv és tiszta székely nép óhajtotta a magyar szót, és akkor megjelent a Magyar Televízió a maga mocskával a zsidók által pontosan kitalált bomlasztó pusztító programokkal, mocsokkal. Vagy meg lehet hallgatni a Marosvásárhelyi Rádióból Parászka Borókát. Hát ha az ilyeneket a magyarok nem tudják felakasztani, nem tudják kiiktatni maguk közül, akkor nem csoda, hogy oda jutunk, ahova jutunk. És ő is székelynek vallja magát természetesen. Nem tudom, ki ismeri Parászka tevékenységét, nincsenek szavaim rá, nem lehet minősíteni” – hangoztatta a politikus a szentgyörgyi rendezvényen.
Rosszul megfogalmazott véleménynek, kommunikációs hibának tartja a Mi Hazánk elnöke Bartha Barnának egy erdélyi újságíró felakasztásával kapcsolatos kijelentését, amely miatt a politikus lemondott ugyan a párt nemzetpolitikai kabinetének élé.
Nyilvánosságra kerülése után a kirohanást a legmagasabb politikai körökben is elítélték Romániában. Elítélte Bartha kijelentését, fenyegetőzését Nicolae Ciucă akkori miniszterelnök, elfogadhatatlannak, a demokratikus értékekkel szembeni súlyos támadásnak nevezve a magyarországi ellenzéki politikus megnyilvánulását. Elfogadhatatlannak nevezte és visszautasította az újságíró ellen irányuló agressziót Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, akkor miniszterelnök-helyettes is.
A heves reakciók közepette Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke „rosszul megfogalmazott véleménynek, kommunikációs hibának” nevezte párttársa akasztással kapcsolatos kijelentését, amely miatt a politikus lemondott ugyan a párt nemzetpolitikai kabinetének éléről, ám az alakulat továbbra is kiállt mellette. Sőt a párt a Krónika megkeresésére válaszolva közölte: a Mi Hazánk szerint az elhangzottak nem esnek a büntetőjog kategóriájába. Bartha Barna egyébként jelenleg az ellenzéki párt Pest vármegyei szervezetének elnöke, a júniusi magyarországi önkormányzati választáson pedig képviselői mandátumot szerzett a Pest vármegyei közgyűlésben.
A Maros megyei rendőr-főkapitányság bűnügyi osztálya annak idején azután indított hivatalból eljárást az akasztásos kijelentés ügyében, hogy a botrány a román sajtóban is publicitást kapott. Azóta azonban teljes csend övezi a történteket. Lapunk szeptember elején megkereséssel fordult a rendőrséghez, azt tudakolva, lezárult-e a nyomozás, és ha igen, milyen eredménnyel járt. Egy hét elteltével azt a választ kaptuk a Maros megyei rendőr-főkapitányság sajtóosztályától, hogy mivel a bűnvádi eljárást folytató nyomozó hatóságok felügyeletét a marosvásárhelyi ügyészség látja el, forduljunk ehhez a vádhatósághoz.
A vádhatóság felidézi, hogy az ügyben először 2022. november 6-án indították el a bűnvádi eljárást in rem formában (azaz nem konkrét személy, hanem ismeretlen tettes ellen) fenyegetés gyanújával. Ezt követően 2023. január 5-én kiterjesztették a nyomozást nyilvános uszításra vonatkozóan is. Újabb két hónap elteltével, március 3-án immár hivatalosan is meggyanúsították Bartha Barnát, és elrendelték a bűnvádi eljárást a mihazánkos politikus ellen fenyegetés és nyilvános uszítás gyanújával.
„A gyanúsítottal szembeni vád abban merül ki, hogy a Mi Hazánk párt politikusaként 2022. november 30-án acpárt szimpatizánsaival Sepsiszentgyörgyön tartott nyilvános eseményen erőszakos cselekményekkel történő fenyegető kijelentéseket tett, és arra bujtatta, biztatta a közönséget, hogy kövessen el bűncselekményeket a sértett féllel, Parászka Borókával, a Marosvásárhelyi Rádió újságírójával szemben” – szerepel a marosvásárhelyi ügyészség által lapunkhoz eljuttatott átiratból, amely ugyancsak idézi Bartha akasztásos szavait. A Răzvan-Ovidiu Cubleșan ügyész, a nyomoó hatóság szóvivője által jegyzett dokumentum értelmében az ügyben egy közvádló felügyeletével jelenleg is tart a nyomozás, majd hozzáteszik azt is, hogy a bűnvádi eljárás eme szakaszában foganatosított intézkedések nem sértik az ártatlanság vélelmének a büntetőjogi perrendartásban rögzített elvét.
Parászka Boróka ellen egyébként hónapok óta folyik belső kivizsgálás a közszolgálati rádiónál. Szász Attila, a Marosvásárhelyi Rádió magyar szerkesztőségének vezetője 2023 decemberében felmondásra kérte beosztottját azután, hogy az ügyészség megállapította: nem bizonyítható az újságíró állítása, miszerint 2020-ban a kollégája, Kiss Dénes bántalmazta. Parászka Boróka megtagadta a kérést, nem mondott fel, ennek nyomán felettese fegyelmi eljárást kezdeményezett ellene, amit a közszolgálati média bukaresti vezetősége folytat azóta is.
Hivatalból vizsgálatot indított a Maros megyei rendőr-főkapitányság bűnügyi osztálya a magyarországi Mi Hazánk politikusának a Marosvásárhelyi Rádió egyik munkatársával kapcsolatban tett kijelentései ügyében.
Több mint 2,6 milliárd euróból épült-szépült tovább Arad, Temes, Hunyad és Krassó-Szörény megye a Nyugati Regionális Fejlesztési Ügynökségen keresztül érkező uniós pénzeknek köszönhetően.
Állatkínzás miatt indult eljárás egy vaskohsziklási férfi ellen, aki a szomszéd kutyáját megverte. Az elkövetőt szerdán őrizetbe vették.
Hivatalos a Bihar megyei Nagyszalonta címere és a Maros megyei Sóvárad zászlaja – jelentette be Cseke Attila RMDSZ-es fejlesztési miniszter a kormány csütörtöki ülése után.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 nappal meghosszabbította a helyi szintű veszélyhelyzetet a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt, miután a Korond-patak hozama ismét megemelkedett a kiadós esőzések miatt.
Több száz, eredetileg a független jelöltként induló bukaresti főpolgármesterre, Nicușor Danra leadott szavazatot írtak a szélsőjobboldal jelöltje, George Simion javára az egyik gyulafehérvári szavazókörben.
Egyre többen űznek felelőtlen sportot abból, hogy jogosítvány nélkül vezetnek a közutakon járművet. Aki ezt megtoldja ittas vezetéssel, az könnyen rendőrségi fogdába kerülhet legalább 24 órára.
Három erdélyi megyében tevékenykedő kábítószer-forgalmazó bandára csaptak le kedden a Fehér Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai. A törvényszék elrendelte a banda tagjainak a 30 napos előzetes letartóztatását.
Az utóbbi tíz nap során hétszer riasztották a Hargita megyei csendőröket a települések közelében felbukkanó medvék miatt.
A csíksomlyói búcsú programját, és a zarándoklattal kapcsolatos tudnivalókat közölte a Kisebb Testvérek Szent István Királyról nevezett Erdélyi Rendtartományának nevében Timár Sándor P. Asztrik OFM, a kegytemplom igazgatója.
Helyteleníti Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püspök, hogy a város kilakoltatási végzést küldött Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak.
szóljon hozzá!