A Maros megyei rendőrség vizsgálja Bartha Barna kijelentéseit
Fotó: Mi Hazánk
Hivatalból eljárást indított a Maros megyei rendőr-főkapitányság bűnügyi osztálya a magyarországi Mi Hazánk politikusának a Marosvásárhelyi Rádió egyik munkatársával kapcsolatban tett kijelentései ügyében. Nicolae Ciucă román miniszterelnök nyilvánosan elítélte a magyar újságíróval szembeni fenyegetőzést, és ő is a történtek kivizsgálására szólította a hatóságokat.
2022. november 04., 15:592022. november 04., 15:59
2022. november 05., 13:122022. november 05., 13:12
Bartha Barna, az ellenzéki alakulat nemzetpolitikai kabinetjének vezetője azt mondta egy nyilvános, Sepsiszentgyörgyön tartott párteseményen a Marosvásárhelyi Rádió munkatársára, Parászka Borókára utalva, hogy „ha az ilyeneket a magyarok nem tudják felakasztani, maguk közül nem tudják kiiktatni, akkor nem csoda, hogy oda jutunk, ahol tartunk.”
„Zajlik a nyomozás az eset pontos okainak és körülményeinek felderítésére” – idézte az Agerpres hírügynökség a megyei rendőr-főkapitányság pénteken kibocsátott sajtóközleményét.
Nyilvánosan elítélte Bartha Barna kijelentését, a Marosvásárhelyi Rádió munkatársát célzó fenyegetőzését pénteken Nicolae Ciucă román miniszterelnök. A liberális kormányfő közösségi oldalán posztolt bejegyzésében elfogadhatatlannak, a demokratikus értékekkel szembeni súlyos támadásnak nevezte a magyarországi ellenzéki politikus megnyilvánulását.
„Az újságírók szabad véleménynyilvánítása a jogállamiság alapfeltétele, és valamennyi demokráciában alapvető érték. Felszólítom az illetékes állami intézményeket, hogy törvény adta hatáskörüknél fogva védelmezzék az újságírókat, ugyanakkor vonják felelősségre a gyűlöletet és diszkriminációt szító diskurzust terjesztőket” – írta bejegyzésében Nicolae Ciucă román miniszterelnök.
Elfogadhatatlannak tartja és határozottan visszautasítja a Parászka Boróka újságíró ellen irányuló agressziót Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, miniszterelnök-helyettes is. „Az álláspontunk világos, nem változott az elmúlt 32 évben: függetlenül attól, hogy kiről van szó, polgárról, politikusról, újságíróról, bármilyen közszereplőről, elfogadhatatlannak tartjuk és határozottan visszautasítjuk az ellene irányuló agressziót!” – írta Facebook-oldalán pénteken a szövetségi elnök. Hangsúlyozta, hogy az RMDSZ ugyanezt a magatartást és kiállást várja el másoktól is. „Mert a verbális agresszió kérdésében, amelyet gyakran tettlegesség szokott követni, nincs árnyalt kép. Az agressziót nem lehet meg- vagy félremagyarázni. Akkor sem, ha szűk körben hangzik el egy újságíró ellen, akkor sem, ha politikusokat akarnak akasztani a székely zászló kifüggesztése miatt” – fogalmazott bejegyzésében az RMDSZ elnöke.
A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete és a román közszolgálati rádió vezetősége egyaránt elítéli, hogy a Mi Hazánk magyarországi párt politikusa egy erdélyi magyar újságíró felakasztásáról beszélt egy székelyföldi fórumon.
Mint arról beszámoltunk, a Magyar Újságírók Erdélyi Egyesületének (MÚRE) igazgatótanácsa és becsületbírósága az egyesület honlapján pénteken közölt állásfoglalásban elítélte a politikus megnyilvánulását. A MÚRE úgy vélte: a kijelentés példátlanul súlyos az erdélyi magyar közbeszédben. Elhatárolódott Bartha Barna kijelentéseitől a közszolgálati Román Rádiótársaság (SRR) igazgatótanácsa is, amely szintén pénteki állásfoglalásában a demokrácia alapértékei és a jogállamiság elleni súlyos támadásként értékelték a politikus kijelentéseit, amelyek között azt is felidézték, hogy „folyamatban van a székelység és a magyarság elcigányosodása”.
„A faji tisztaságot sürgető nyilatkozatoknak nincsen helyük a demokratikus és toleráns Romániában. A SRR határozottan elítél ezekben a nehéz időkben minden szélsőséges manipulatív megnyilvánulást, amely erőszakra uszít” – áll az állásfoglalásban.
Nem esik a büntetőjog kategóriájába a Mi Hazánk szerint, hogy nemzetpolitikai kabinetjének vezetője erdélyi magyar újságíró felakasztásáról beszélt egy székelyföldi fórumon. Miközben a Bartha Barna akasztásos „eszmefuttatásáról” beszámoló Transte
Emléktáblaavatással és az életművéről szóló kiállítással emlékeztek Apáczai Csere Jánosra csütörtökön Kolozsváron, az erdélyi magyar pedagógus, filozófus és teológus születésének 400. évfordulója alkalmából.
A vadászat biztonságosabbá és átláthatóbbá tételét célzó törvénymódosítást kezdeményezett Dragoș Ciobotaru, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Vrancea megyei képviselője.
Több mint 2,6 milliárd euróból épült-szépült tovább Arad, Temes, Hunyad és Krassó-Szörény megye a Nyugati Regionális Fejlesztési Ügynökségen keresztül érkező uniós pénzeknek köszönhetően.
Állatkínzás miatt indult eljárás egy vaskohsziklási férfi ellen, aki a szomszéd kutyáját megverte. Az elkövetőt szerdán őrizetbe vették.
Hivatalos a Bihar megyei Nagyszalonta címere és a Maros megyei Sóvárad zászlaja – jelentette be Cseke Attila RMDSZ-es fejlesztési miniszter a kormány csütörtöki ülése után.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 nappal meghosszabbította a helyi szintű veszélyhelyzetet a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt, miután a Korond-patak hozama ismét megemelkedett a kiadós esőzések miatt.
Több száz, eredetileg a független jelöltként induló bukaresti főpolgármesterre, Nicușor Danra leadott szavazatot írtak a szélsőjobboldal jelöltje, George Simion javára az egyik gyulafehérvári szavazókörben.
Egyre többen űznek felelőtlen sportot abból, hogy jogosítvány nélkül vezetnek a közutakon járművet. Aki ezt megtoldja ittas vezetéssel, az könnyen rendőrségi fogdába kerülhet legalább 24 órára.
Három erdélyi megyében tevékenykedő kábítószer-forgalmazó bandára csaptak le kedden a Fehér Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai. A törvényszék elrendelte a banda tagjainak a 30 napos előzetes letartóztatását.
Az utóbbi tíz nap során hétszer riasztották a Hargita megyei csendőröket a települések közelében felbukkanó medvék miatt.
1 hozzászólás