A Maros megyei rendőrség vizsgálja Bartha Barna kijelentéseit
Fotó: Mi Hazánk
Hivatalból eljárást indított a Maros megyei rendőr-főkapitányság bűnügyi osztálya a magyarországi Mi Hazánk politikusának a Marosvásárhelyi Rádió egyik munkatársával kapcsolatban tett kijelentései ügyében. Nicolae Ciucă román miniszterelnök nyilvánosan elítélte a magyar újságíróval szembeni fenyegetőzést, és ő is a történtek kivizsgálására szólította a hatóságokat.
2022. november 04., 15:592022. november 04., 15:59
2022. november 05., 13:122022. november 05., 13:12
Bartha Barna, az ellenzéki alakulat nemzetpolitikai kabinetjének vezetője azt mondta egy nyilvános, Sepsiszentgyörgyön tartott párteseményen a Marosvásárhelyi Rádió munkatársára, Parászka Borókára utalva, hogy „ha az ilyeneket a magyarok nem tudják felakasztani, maguk közül nem tudják kiiktatni, akkor nem csoda, hogy oda jutunk, ahol tartunk.”
„Zajlik a nyomozás az eset pontos okainak és körülményeinek felderítésére” – idézte az Agerpres hírügynökség a megyei rendőr-főkapitányság pénteken kibocsátott sajtóközleményét.
Nyilvánosan elítélte Bartha Barna kijelentését, a Marosvásárhelyi Rádió munkatársát célzó fenyegetőzését pénteken Nicolae Ciucă román miniszterelnök. A liberális kormányfő közösségi oldalán posztolt bejegyzésében elfogadhatatlannak, a demokratikus értékekkel szembeni súlyos támadásnak nevezte a magyarországi ellenzéki politikus megnyilvánulását.
„Az újságírók szabad véleménynyilvánítása a jogállamiság alapfeltétele, és valamennyi demokráciában alapvető érték. Felszólítom az illetékes állami intézményeket, hogy törvény adta hatáskörüknél fogva védelmezzék az újságírókat, ugyanakkor vonják felelősségre a gyűlöletet és diszkriminációt szító diskurzust terjesztőket” – írta bejegyzésében Nicolae Ciucă román miniszterelnök.
Elfogadhatatlannak tartja és határozottan visszautasítja a Parászka Boróka újságíró ellen irányuló agressziót Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, miniszterelnök-helyettes is. „Az álláspontunk világos, nem változott az elmúlt 32 évben: függetlenül attól, hogy kiről van szó, polgárról, politikusról, újságíróról, bármilyen közszereplőről, elfogadhatatlannak tartjuk és határozottan visszautasítjuk az ellene irányuló agressziót!” – írta Facebook-oldalán pénteken a szövetségi elnök. Hangsúlyozta, hogy az RMDSZ ugyanezt a magatartást és kiállást várja el másoktól is. „Mert a verbális agresszió kérdésében, amelyet gyakran tettlegesség szokott követni, nincs árnyalt kép. Az agressziót nem lehet meg- vagy félremagyarázni. Akkor sem, ha szűk körben hangzik el egy újságíró ellen, akkor sem, ha politikusokat akarnak akasztani a székely zászló kifüggesztése miatt” – fogalmazott bejegyzésében az RMDSZ elnöke.
A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete és a román közszolgálati rádió vezetősége egyaránt elítéli, hogy a Mi Hazánk magyarországi párt politikusa egy erdélyi magyar újságíró felakasztásáról beszélt egy székelyföldi fórumon.
Mint arról beszámoltunk, a Magyar Újságírók Erdélyi Egyesületének (MÚRE) igazgatótanácsa és becsületbírósága az egyesület honlapján pénteken közölt állásfoglalásban elítélte a politikus megnyilvánulását. A MÚRE úgy vélte: a kijelentés példátlanul súlyos az erdélyi magyar közbeszédben. Elhatárolódott Bartha Barna kijelentéseitől a közszolgálati Román Rádiótársaság (SRR) igazgatótanácsa is, amely szintén pénteki állásfoglalásában a demokrácia alapértékei és a jogállamiság elleni súlyos támadásként értékelték a politikus kijelentéseit, amelyek között azt is felidézték, hogy „folyamatban van a székelység és a magyarság elcigányosodása”.
„A faji tisztaságot sürgető nyilatkozatoknak nincsen helyük a demokratikus és toleráns Romániában. A SRR határozottan elítél ezekben a nehéz időkben minden szélsőséges manipulatív megnyilvánulást, amely erőszakra uszít” – áll az állásfoglalásban.
Nem esik a büntetőjog kategóriájába a Mi Hazánk szerint, hogy nemzetpolitikai kabinetjének vezetője erdélyi magyar újságíró felakasztásáról beszélt egy székelyföldi fórumon. Miközben a Bartha Barna akasztásos „eszmefuttatásáról” beszámoló Transte
A magyar óvoda, sőt minden magyar intézmény a magyarság megmaradásának a kulcsa, mert itt fejlődnek a magyar gyermekek − mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön a partiumi Szalacson, ahol óvodát adtak át.
Több százan vettek részt csütörtökön este azon a békés megmozduláson, amelyet kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek hirdettek meg a hét elején történt, magyarverésbe torkollt szurkolói randalírozással szembeni tiltakozásképp.
Legkevesebb 50 millió eurós beruházás eredményeként 25 kilométeres összefüggő pályarendszert alakítanak ki, víztározó tavat építenek és új húzóberendezéseket telepítenek a borsai síközpontban.
A medvéknek a lakott területektől való távoltartását célzó intézkedéseket sürgetnek Brassóban, ahol a tavaly 330 riasztás érkezett, mert a vadállatok bemerészkedtek a városba.
Több év kihagyás után ismét Kolozsvárra látogat a Szentegyházi Gyermekfilharmónia, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) megalakulásának 140. évfordulójára szervezett emlékünnepség záró programjaként lép fel.
Negyedik alkalommal gyűlnek össze a lovaskultúra iránt érdeklődők idén nyáron a Barcasági Magyar Lovasnapon. Az eseményt június 14-15-én rendezik remeg Barcaújfaluban.
Újabb állami kezdeményezés kínál legtöbb tízezer lejes támogatást a polgároknak: a kályhaprogram új, energiatakarékosabb fa-, brikett- vagy pellettüzelésű fűtőkészülék beszerzésére ösztönzi 27 megye csaknem 900 hegyvidéki településének lakosságát.
Bezáratta csütörtök délelőtt a kolozsvári Széchenyi téri (Mihai Viteazul) piacot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU), hogy Sellenberk községben megjelent egy anyamedve egy boccsal.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
1 hozzászólás