Toroczkai László szerint párttársa nem buzdított Parászka Boróka újságíró meggyilkolására
Fotó: ATV
Rosszul megfogalmazott véleménynek, kommunikációs hibának tartja a Mi Hazánk elnöke Bartha Barnának egy erdélyi újságíró felakasztásával kapcsolatos kijelentését, amely miatt a politikus lemondott ugyan a párt nemzetpolitikai kabinetének éléről, ám az alakulat továbbra is kiáll mellette.
2022. november 10., 18:002022. november 10., 18:00
2022. november 10., 18:052022. november 10., 18:05
Toroczkai László az ATV csatorna két műsorában is nyilatkozott az Erdélyben, Romániában nagy visszhangot kiváltó, Bukarestben miniszterelnöki szinten is elítélt ügyről. Mint ismert, Bartha Barna a Mi Hazánk Mozgalom székelyföldi szervezetépítő turnéjának sepsiszentgyörgyi helyszínén, október 30-án Parászka Borókát, a Marosvásárhelyi Rádió munkatársát megnevezve azt mondta: „Ha az ilyeneket a magyarok nem tudják felakasztani, maguk közül nem tudják kiiktatni, akkor nem csoda, hogy oda jutunk, ahol tartunk”. A politikus a találkozón antiszemita és romaellenes kijelentéseket is tett.
A pártelnök ugyanakkor nem határolódott el tejesen az amúgy erdélyi származású kollégájától, akinek kijelentését rosszul megfogalmazott véleménynek, kommunikációs hibának nevezte. Toroczkai közölte, Bartha „zártkörű beszélgetésen” mondott olyanokat, amit a Mi Hazánk nem tud vállalni, ám szerinte az elmondottak nem minősíthetőek gyilkosságra való felbujtásnak.
Hivatalból vizsgálatot indított a Maros megyei rendőr-főkapitányság bűnügyi osztálya a magyarországi Mi Hazánk politikusának a Marosvásárhelyi Rádió egyik munkatársával kapcsolatban tett kijelentései ügyében.
„Teljesen egyértelmű, és ő maga is elmondta, hogy nem úgy gondolta, és a szövegből is egyértelműen látszik, hogy nem buzdított a Parászka Boróka nevű személy meggyilkolására. Bartha Barna önként lemondott a posztjáról, tehát volt következménye annak, hogy nagyon rosszul fogalmazott” – jelentette ki az Egyenes beszéd című műsorban Toroczkai, aki arra nem tért ki, hogy Bartha maradhat-e a párt Pest megyei szervezetének élén.
Toroczkai arról is beszélt, hogy az akasztás szükségességét emlegető politikus a történtek ellenére a párt tagja marad, a Mi Hazánk pedig „lezárta az ügyet”. A műsorvezető többszöri visszakérdezésére a pártelnök továbbra is „kommunikációs hibának” nevezte Bartha akasztásos kijelentését, amit szerinte kiragadott a román sajtó. (A történekről elsőként az erdélyi magyar sajtó számolt be a Transtelex portál cikke alapján, a román média ezeket idézte).
„Természetesen nem úgy gondolta, hogy meg akarja ölni Parászka Borókát, aki egy magyarellenes uszító. Bár a román hatóságok gyilkosságra való felbujtás gyanújával eljárásokat indítottak, nem erről volt szó, nem azt mondta, hogy öljétek meg Parászkát” – hangoztatta Toroczkai. A politikus úgy vélekedett, a nagy botrányt kavart történetnek valójában Bartha Barna az „áldozata”. „Ő koncepciós eljárásban lesz meghurcolva. Innentől meg fogjuk védeni Bartha Barnát attól a román hatóságok által indított koncepciós eljárástól, ami rá vár” – jelentette ki az ATV-ben az ellenzéki alakulat vezetője.
Nem esik a büntetőjog kategóriájába a Mi Hazánk szerint, hogy nemzetpolitikai kabinetjének vezetője erdélyi magyar újságíró felakasztásáról beszélt egy székelyföldi fórumon. Miközben a Bartha Barna akasztásos „eszmefuttatásáról” beszámoló Transte
A reformáció emléknapjához, október 31-hez közeledve emléktáblát avattak Aradon, a belvárosi református egyházközségben szolgált lelkészek tiszteletére. A vasárnapi istentiszteletet követően a templom előterében leplezték le a gránitlapot.
Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.
Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.
Az elmúlt nap során 29 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Hálaadó istentisztelettel avatták fel Nagyenyeden vasárnap az európai uniós alapokból, illetve a magyar kormány támogatásával felújított középkori vártemplomot.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
szóljon hozzá!