Tamási Zsolt igazgató szerint a felpereseket politikai érdekek vezérlik
Fotó: Haáz Vince
Nem nyugszanak a magyarellenességükről elhíresült román politikusok, civilek és pedagógusok, és peres úton szeretnék kicsikarni a 2018 nyarán újonnan létrehozott marosvásárhelyi római katolikus iskola felszámolását. A jogi eljárás beindítását Marius Paşcan, az ellenzéki Népi Mozgalom Pártja (PMP) ügyvezető elnöke jelentette be.
2019. április 17., 19:052019. április 17., 19:05
2019. április 17., 19:092019. április 17., 19:09
Húsvéti „ajándékkal” lepte meg tegnap délelőtt a marosvásárhelyi magyar közösséget Marius Paşcan, az ellenzéki Népi Mozgalom Pártja (PMP) parlamenti képviselője. A honatya Facebook-oldalán tette közzé a hírt, miszerint politikai alakulata a notórius feljelentőként közismertté vált Dan Tanasă vezette civil szervezettel, valamint az Unirea Főgimnáziummal és annak szülői bizottságával közösen
A politikus szerint a kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE), valamint az RMDSZ „gonosz politikai húzásukkal” Orbán Viktor magyar kormányfő utasítását követve szegtek alkotmányt és törvényt, amikor 2018 nyarán újból létrehozták a már megszüntetett tanintézetet.
Felvezetőjében Paşcan megismétli az utóbbi két-három évben többször hangoztatott álláspontját, miszerint személy szerint neki semmi baja nincs a felekezeti oktatással, a magyar nyelvűvel sem, csakhogy azt szeretné, ha Romániában mindenki betartaná a 2011/1-es számú tanügyi törvény előírásait. Szerinte a 2018/48-as számú, a Rákóczi-gimnázium újraalapítását előíró sürgősségi kormányhatározat és az annak alapján született rendelkezések
„Az oktatáshoz való jog eddig is biztosított volt Marosvásárhelyen, méghozzá a magyar nyelvű felekezeti oktatáshoz. Sőt mi több, a római katolikus felekezeti oktatás is biztosított volt, hisz a város egyik híres, kizárólag magyar tannyelvű iskolájában voltak katolikus osztályok” – mutat rá közleményében a magyarellenes magatartásáról elhíresült marosvásárhelyi politikus, aki korábban nem csak a két kormánypártot bírálta, hanem egykori felettesét és barátját, Dorin Florea polgármestert is, amiért nem próbálta meg visszaállamosíttatni a katolikus egyháznak visszaszolgáltatott Klastrom (Mihai Viteazul) utcai épületegyüttest.
Bár Marius Paşcan és magyarellenes elvbarátai lépése jóformán borítékolható volt, a tegnapi bejelentés mindenkit meglepett. Tamási Zsoltot, az iskola régi-új igazgatóját nem érte váratlanul a perbe hívás, annál is inkább, mivel az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) által meghurcolt pedagógus tudta, hogy számíthat a szolgálatos feljelentők bosszújára.
– adott hangot visszafogott optimizmusának a Krónikának nyilatkozó Tamási. Az igazgató szerint a felperesek többsége csak politikai tőkekovácsolásra próbálja használni a vásárhelyi magyar nyelvű felekezeti oktatás elleni fellépést.
Kovács Irén Erzsébet oktatási államtitkár tegnap lapunk érdeklődésére elmondta, a minisztériumhoz eddig nem érkezett semmilyen hivatalos okirat a perről, így a szaktárca jogi osztálya nem értesült arról, mire vonatkozik a kereset. „A Marosvásárhelyi Táblabíróság honlapján valóban be van jegyezve a 95/43/2019-es számú dosszié, de a hivatalos idézés megérkezéséig ennél többet nem tudok mondani az üggyel kapcsolatosan. Egyedül a bíróság jogköre megítélni, hogy egy perbeadvány indokolt-e vagy sem” – vélekedett a minisztérium kisebbségi oktatásért felelős államtitkárságának vezetője. Szerinte mivel egy politikai párt is a felperesek közt szerepel, több mint valószínű, hogy politikai akcióról van szó, amely az európai parlamenti választások kampányának része. „Vannak, akik folyamatosan a magyar iskolák ellen dolgoznak, nekünk az a feladatunk, hogy megvédjük az iskolák és a magyar diákok érdekeit” – tette hozzá Kovács Irén Erzsébet.
Iskolakálvária vétón át Budapest kiállásig
A marosvásárhelyi katolikus iskola miniszteri rendelettel indulhatott újra tavaly ősszel, miután több jogi eljárás az intézmény megszűnéséhez vezetett. A korrupcióellenes ügyészség (DNA) 2016 októberében kezdte vizsgálni a tanintézet létrehozásának körülményeit, és 2017 szeptemberében emelt vádat ez ügyben Ștefan Someșan és Tamási Zsolt ellen. Az ügyészségi vizsgálat és az iskola létrehozásának részleteit rögzítő tanfelügyelőségi határozat bírósági felfüggesztése a Római Katolikus Gimnázium megszűnéséhez vezetett. Azóta a bíróság visszaküldte a Someșan és Tamási elleni vádiratot a DNA-nak. A magyar kormány 2017 szeptemberében bejelentette: a tanintézet jogi státusának megszűnte miatt vétót emel Románia OECD-csatlakozása ellen, majd később, amikor Liviu Dragnea PSD-elnök biztosította Orbán Viktor miniszterelnököt az iskola újraalapításáról, Magyarország visszavonta a vétót. Az iskola újraalapításáról 2018 februárjában törvényt fogadott el a román parlament, ezt azonban az alkotmánybíróság egy hónappal később alkotmányellenesnek minősítette. Az iskola végül az oktatási tárca tavaly augusztus 9-én elfogadott rendelete alapján nyithatta meg ismét kapuját a szeptemberi tanévkezdéskor, immár II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium néven. A tanintézet élére ismét Tamási Zsoltot nevezték ki igazgatónak, aki februárban sikeresen versenyvizsgázott is az igazgatói kinevezésért.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
1 hozzászólás