Fotó: Bálint Eszter
Bár a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében az egészségügyi szakemberek és a hatóságok azt javasolják, mindenki maradjon otthon, aki teheti, és lehetőleg minél kevesebb alkalommal mozduljon ki – és mi is ezt szorgalmazzuk –, továbbra is akadnak olyan ügyek, amelyeket nem lehet interneten keresztül intézni, így szükséges a személyes jelenlét.
2020. március 21., 13:552020. március 21., 13:55
2020. március 21., 14:002020. március 21., 14:00
Ilyen például, ha az ember a lejárt bankkártyája helyett szeretne hozzájutni az újhoz, illetve ha elromlik a kábeltévé beltéri egysége: a bankkártyáért személyesen kell bemenni a bankfiókba, és a beltéri egységet is személyesen kell elvinni a szervizbe.
A járvány jóformán mindenre rányomja a bélyegét, de azért van, ami továbbra is ugyanúgy zajlik, mint előtte: Nagyvárad központjában gőzerővel zajlik a Bémer tér felújítása – mint ahogy az összes többi építkezés, a parkolóházak és a Kossuth utcai mélygarázs építése, a Sebes-Körös belvárosi partfalának felújítása, a városházával szembeni vendéglő, illetve a körgyűrű új felüljárójának építése, valamint a homlokzatfelújítások sem álltak le.
A bankban azonban már más kép fogadott: akárcsak a gyógyszertárakban, egyszerre itt is csak annyian tartózkodhatnak bent, ahány ügyintéző dolgozik, a többieknek az előtérben, illetve a bankfiók előtt, jókora térközt tartva egymástól kell várakozniuk.
Amikor sorra kerültem, az ügyintéző megkért, hogy az előre odakészített géllel fertőtlenítsem a kezem, csak ezt követően fogadott, és a személyi igazolványomhoz sem nyúlt hozzá, csupán rápillantott, hogy beírhassa az adatokat a számítógépbe.
A kábeltévé-társaság szervizében is hasonló intézkedéseket léptettek életbe. Az ügyfeleknek itt is az utcán kell várakozniuk, amíg felszabadul egy ügyintéző – szerencsénkre a szerviz előtt éppen nem kellett várakozni.
Az ügyintéző asztalára ugyanakkor plexilapot szereltek, amely elbarikádozza őt az ügyfelektől, és a bevitt, hibás beltéri egységhez sem nyúlt hozzá – azt egy előre odakészített dobozba kellett helyezni.
Mivel a szerviz Nagyvárad Rogériusz negyedében található, ellátogattunk a közeli Rogériuszi piacra is. Ott a szokásosnál talán kisebb a péntek délutáni nyüzsgés, de az árusok ott vannak, és egy-két kivétellel a boltok sem zártak be. Az árusok egy része gumikesztyűt és szájmaszkot is visel, így próbálva elejét venni a fertőzésnek, és mint megtudtuk, a város piacait naponta többször is fertőtlenítik.
Fotó: Bálint Eszter
Egyébként ugyanezt tapasztaltuk csütörtökön este a nagyváradi Auchan áruházban is: nem hogy sorba kellett volna állni ahhoz, hogy bejusson az ember, de lényegesen kevesebben voltak, mint a korábbi csütörtök estéken. A bejáratoknál itt is fertőtlenítőszer-adagolókat helyeztek el, amelyeket javallott használni.
A polcok árútól megrakottan roskadoztak, egyedül a fertőtlenítő szeres polcot rabolták le – bár felirat tudatta, hogy egy vásárló csak három darabot vásárolhat –, és a tartós élelmiszeres polcok közül azt, amelyen a legolcsóbb rizst kínálták.
Egyébként számos másfajta rizs volt kapható, tehát ha valakinek ez hiányzott a másnapi ebédhez, akkor kedvére válogathatott.
Bűnvádi eljárás indult a fogyatékkal élő gyermekeket gondozó marosvásárhelyi központokban észlelt rendellenességek miatt – közölte kedden a főügyészség szervezett bűnözés és terrorizmus elleni főosztálya (DIICOT).
Tizenöt évnyi várakozás után megkapta a sókitermelési engedélyt egy magyarországi tulajdonban lévő cég, amely Torda közelében szeretne kősót bányászni. A hihetetlenül hosszadalmas eljárás megszüntetné a Salrom állami vállalat hegemóniáját.
A hó végéig megoldódhat az orvoshiány a Nagykárolyi Városi Kórház gyermekgyógyászati és szülészeti osztályán, mivel az önkormányzat vezetősége négy nagyváradi szakorvossal is folytat előrehaladott tárgyalásokat a „leszerződtetésükről”.
Nagybánya az első romániai város, ahol elkezdték a használt ruhák begyűjtését. Az újrahaszonosítás nyolc gyűjtőponton működik, ruhaneműt, ágyneműt, függönyöket, lábbeliket is le lehet adni.
Tíz helyszínen tartottak házkutatást a rendőrök, két férfit és egy nőt pedig drogkereskedés gyanújával őrizetbe vettek kedden Arad megyében. Kábítószereket, a drogkereskedelemhez használt eszközöket és több mint 10 ezer eurónyi készpénzt is lefoglaltak.
„Bagolytúrát”, azaz éjszakai barangolást szervez a Kolozs megyei Körösfőt körülvevő dombokon az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) – Kolozsvár 1891. Az éjszakai kirándulás különlegesnek ígérkezik, minden érdeklődőt várnak a szervezők.
Juhászkutyák támadásaira figyelmeztetnek a kirándulók Erdély-szerte. Január elején a Kolozs megyei Szászfenes egyik dombján támadtak kocogó nőre juhászkutyák egy közeli esztenáról. Az áldozat súlyos sebekkel került a sürgősségire.
Románia több megyéjében is utcára vonultak a rendőrök, így adva hangot a megszorításokat tartalmazó, úgynevezett salátarendeletbe foglaltak iránti elégedetlenségüknek.
Mélyen megrázta a Bihar megyei Éradony lakosságát a napokban elkövetett kettős gyilkosság, amelynek áldozata egy nyugdíjas tanítónő és fia. A gyanúsított ugyancsak az érmelléki település lakosa, egy visszaeső bűnöző.
320 ezer lejre bírságolták a Maros megyei gyermekvédelmi és szociális igazgatóságot (DGASPC) a fogyatékkal élő gyermekeket gondozó négy marosvásárhelyi központ működési engedélyének hiánya miatt.
szóljon hozzá!