A Sylevy vezetői felháborítónak tartják, hogy a hatóságok egészségügyi sürgősségi állapotot hirdettek
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi polgármesteri hivatal semmiféleképpen nem szeretné a továbbiakban a Sylevy Salubriserv Kft.-vel folytatni a város szemetének begyűjtését – derül ki Ionela Ciotlăuş állásfoglalásából. A polgármester tanácsadója „szemétmaffiának” nevezi a céget és a köré csoportosuló személyeket, Ilyés Dénes cégvezető viszont a városházát vádolja bűncselekmény elkövetésével.
2021. június 16., 21:242021. június 16., 21:24
2021. június 16., 22:372021. június 16., 22:37
Nem csitul a marosvásárhelyi önkormányzat és a Sylevy Salubriserv köztisztasági vállalat közötti adok-kapok, holott a városi képviselő-testület hétfő délutáni rendkívüli ülésén a polgármesteri hivatal visszavonta a közegészségügyi veszélyekre hivatkozva még pénteken elfogadott, sürgősségi helyzetre vonatkozó határozatát. Bár Soós Zoltán polgármester elégedettségének adott hangot annak kapcsán, hogy a tanácsülés megkezdéséig a cég szinte mind a közel nyolcszáz illegális hulladéklerakó ponton összetakarította és elszállította a szemetet (ezek a szeméthegyek jelentettek veszélyt a lakosság egészségére és a környezetre), személyes tanácsadója, Ionela Ciotlăuş újabb támadást intézett a társaság ellen.
Marosvásárhely korábbi liberális alpolgármestere
A legfőbb vád a mezőcsávási székhelyű szolgáltató ellen, hogy amióta 2020 nyarán, Dorin Florea és Claudiu Maior városvezetők segítségével belépett a marosvásárhelyi piacra, olyan munkálatokat is leszámláz, amelyek elvégzését nem tudja dokumentumokkal alátámasztani.
A közgazdász végzettségű tanácsos milliókat említ, amikor a várost ért anyagi kárról beszél. Ciotlăuş azt is felrója a Sylevy Salubriservnek, hogy mivel nem nyerte meg a városháza által nemrég kiírt versenytárgyalást, óvást emelt a közbeszerzési eljárással szemben, ezzel megbénítva az új szolgáltató kiválasztásának folyamatát. Soós személyes tanácsadója szerint Marosvásárhelynek mindenképpen egy másik hulladékbegyűjtő szolgáltatóra van szüksége. „Még egy koszos pénzből jól fizetett ügyvédhadseregnek sem fog sikerülni szeméthegyek alá temetnie a valóságot és az igazságot! És nem is fogja tudni megakadályozni a város fejlődését” – olvasható Ionela Ciotlăuş közleményében. Marosvásárhely polgármestere egyébként a hétfői tanácsülésen közölte:
Az ellenkező oldalon a Sylevy vezetői felháborítónak tartják, hogy a hozzá nem értés és a párbeszéd hiánya miatt – a város történetében először – a hatóságok egészségügyi sürgősségi állapotot hirdettek. Mindezt olyan körülmények között, hogy cégük soha nem szakította félbe a háztartási szemét begyűjtését sem a természetes, sem a jogi személyektől, ugyanakkor várta a megrendelést az út szélén illegálisan tárolt hulladék begyűjtésére is. Ilyés Dénes, a cég ügyvezetője emlékeztet, hogy a városházával kötött 2020/48-as számú szerződésben nem szerepel a háztartási és az illegális hulladék szelektív gyűjtésének a kötelezettsége.
– mutat rá a vállalatvezető. Ilyés ugyanakkor emlékezteti az önkormányzatot, hogy az elmúlt több mint öt hét alatt a Sylevy csupán egyetlenegy megrendelést kapott az illegálisan tárolt hulladékok begyűjtésére, amelynek azonnal eleget is tett. Viszont ezt sem a város utcáiról kellett összeszedniük, hanem a Poklos-patak medréből kellett „kihalászniuk”.
A megrendelésben a hivatal külön nyomatékosítja, hogy „a közterület-fenntartó igazgatóság felügyelőjének jóváhagyása nélkül semmiféle munkálatot nem végezhetnek a fent említetten kívül”. A nyílt levélben a Sylevy illetékesei felteszik a kérdést: az önkormányzat miként használta fel a városlakóktól a tavaszi általános nagytakarításra begyűjtött pénzt, amikor a műveletet a mai napig nem végezte, illetve végeztette el?
Egyhamar nem nyílik esély a marosvásárhelyi szemétmizéria hosszú távú rendezésére. Soós Zoltán polgármester hosszú távon azt szeretné elérni, hogy a megyeszékhely és a megye közös hulladékgyűjtő céget hozna létre.
Panelbeszélgetést szervez Kolozsváron a Valláskutató Intézet az egyházak szervezési gondjairól, a közösségépítők előtt álló kihívásokról, a digitális gyülekezetek témájáról.
Az Arad megyei törvényszék elrendelte 11 személy előzetes letartóztatását és két személy házi őrizetbe helyezését kábítószer-kereskedelem gyanúja miatt.
Előzetes letartóztatásba helyezte szerdán este a legfelsőbb bíróság a három évvel ezelőtti aradi robbantás során megölt üzletember, Ioan Crișan lányát, akit azzal gyanúsítanak, hogy ő adott megbízást a merénylet elkövetésére.
A Magyarok Kenyere a Jövőért ösztöndíjprogramban 25 felvidéki, erdélyi, kárpátaljai, vajdasági és anyaországi fiatal agrárszakembert díjaztak.
Hosszas „titkolózás” után végre kiderült, milyen díjszabásokkal működtethetik majd Kolozsvár első Park and Ride (parkolj és utazz) típusú, azaz P+R parkolóját.
A Máramaros megyei hegyimentő szolgálat (Salvamont) munkatársai szerda hajnalban megtaláltak a Máramarosi-havasokban egy ukrán állampolgárt, aki öt napot töltött a hegyekben a Romániába jutása után.
Temesvárnak új megközelítést kell alkalmaznia, a stratégiai autonómiát – jelentette ki kedd esti eskütételén Dominic Fritz újraválasztott polgármester.
Egy 40 MW teljesítményű napelemparkot helyeztek üzembe az Aradtól tíz kilométerre északkeletre fekvő Újpanád községben. A beruházó osztrák tőkéjű vállalat két másik Arad megyei településen tervez hasonló, zöldenergiát termelő telepet létesíteni.
A hideg beállta óta először volt szükség hóeltakarítási munkálatokra Hargitafürdőn és a Bucsin-tetőn, miután a térségben kedd este havazni kezdett.
Hamis riasztásért 2000 lejre bírságoltak egy Maros megyei nőt, mert a 112-es segélyhívó számon valótlan bejelentést tett a hatóságoknak arról, hogy egy férfi fejszével fenyegeti.
szóljon hozzá!