Tőkés László és Kincses Előd a marosvásárhelyi sajtótájékoztatón
Fotó: Haáz Vince
Kártérítési keresetet nyújtott be az EMNT Dan Dungaciu, a Román Akadémia Politikatudományok és Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének (ISPRI) igazgatója ellen, amiért az a „Magyar vírus járványfenyegetése” című cikkével megsértette a magyar közösséget, komoly károkat okozva a román–magyar viszony tekintetében is. Uszító írásában a marosvásárhelyi származású politikai elemző Kós Károlyt horthystának nevezi.
2020. június 05., 19:352020. június 05., 19:35
2020. június 06., 13:402020. június 06., 13:40
Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke pénteken Marosvásárhelyen, Kincses Előd ügyvéddel rendezett sajtótájékoztatóján elmondta: a román „geopolitikus” tette egyértelműen magyarellenes cselekedet, mely világosan illeszkedik bele a román államhatalom kirekesztő, megbélyegző, romboló politikájába. „Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a román tudományosság és oktatás legmagasabb fórumain Dan Dungaciuhoz hasonló személyek trónoljanak, akik egyértelműen magyarellenes célzattal teszik, amit tesznek. Ez nem méltó sem a tudományossághoz, sem a románsághoz” – állapította meg Tőkés László.
Kincses Előd az Információs Hadviselést és Stratégiai Kommunikációt Elemző Központot (LARICS) is irányító Dan Dungaciu ellen indított per kapcsán elmondta: a Román Akadémia alkalmazottjáról van szó, aki ráadásul a Bukaresti Egyetemen oktatja és a központi sajtóban „terjeszti ártalmas nézeteit”.
„Ezeknek a támogatásoknak hála mindenki jól jár, aki magyarok által lakott területen él” – mondta az ügyvéd, majd hozzátette: Dungaciu írásában tudatosan és fondorlatosan támadta a magyar közösséget, az erdélyi magyarságot kedvező helyzetbe hozó támogatási rendszer ellehetetlenítésén munkálkodva. Tőkés és Kincses teljesen szakmaiatlannak és etikátlannak tartja, hogy valaki Horthy Miklóson, Wass Alberten és a velük kapcsolatba hozott Kós Károlyon keresztül támadja a gazdaságfejlesztési programot. Annál is inkább, mivel a román akadémikus állításai számos valótlanságot tartalmaznak.
Kós Károly a róla elnevezett terv kapcsán kerül a képbe, Horthy pedig azáltal, hogy Nemzetvédelmi Kereszttel tüntette ki az erdélyi építészt, írót, grafikust, politikust. Dungaciu szerint ez a legjelentősebb magyar állami kitüntetés, amely csakis egy horthysta-fasiszta nézeteket valló személynek járhat. Ezzel szemben Kós Károly, mint sokan mások, addigi munkássága miatt vehette át az 1940-ben létrehozott kitüntetést. Életpályájáért, nyolcvan éves születésnapján Nicolae Ceauşescu is kitüntette az Augusztus 23. Renddel (Ordinul 23 August). „Ezek szerint Kós Károly nem csak horthysta volt, hanem ceausiszta is? Ilyen logika alapján minden író, tudós vagy művész, aki Horthy, Antonescu vagy Ceauşescu idejében részesült állami kitüntetésben, fasiszta vagy kommunista?” – tette fel a költői kérdést Kincses Előd.
Dan Dungaciu azt is felrója Kós Károlynak, hogy a háborús bűnösnek kikiáltott Wass Alberttel barátkozott. „Mindketten azon írók és költők népes táborához tartoztak, aki Kemény János meghívására részt vettek a marosvécsi Helikon-találkozókon” – mutatott rá az EMNT jogi képviselője. A Román Akadémia Politikatudományok és Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének, valamint az Információs Hadviselést és Stratégiai Kommunikációt Elemző Központnak a vezetője zsidóellenességgel is vádolja az erdélyi magyar polihisztort, aki szerint Kós Károly a zsidókat a románul pejoratívnak számít „jidan” jelzővel illette. Holott maga Dungaciu fordította így a zsidó szót, ahelyett, hogy az evreu kifejezést használta volna.
Tőkés László elmondta: a román „geopolitikus” tette egyértelműen magyarellenes cselekedet, mely világosan illeszkedik a román államhatalom kirekesztő, megbélyegző, romboló politikájába. „Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a román tudományosság és oktatás legmagasabb fórumain Dan Dungaciuhoz vagy Ioan Aurel Pophoz hasonló személyek trónoljanak, akik egyértelműen magyarellenes célzattal teszik, amit tesznek. Ez nem méltó sem a tudományossághoz, sem a románsághoz” – állapította meg Tőkés László, aki szerint a Román Tudományos Akadémia csúcsvezetése „magyarellenes kommandóra” kezd hasonlítani.
A polgári perben valamennyi, Romániában élő és a legutóbbi népszámláláson magát magyarnak valló állampolgár nevében egy-egy lejt követel az EMNT, azaz összesen 1 271 475 lejt. „Gondolom, minden magyar megér egy lejt” – indokolta keserű-édes humorral a sérelmi díj kiszámítási módszerét Tőkés László.
Támadva védekezik a „viruszológus”
A per hírére a magyarellenes nézeteiről ismert Dungaciu újabb támadással reagált. Ebben Tőkés Lászlót és Kincses Elődöt „újjáélesztett személyeknek” nevezi, akiket az 1990-es marosvásárhelyi etnikai konfliktus kirobbantásáért tesz felelőssé. Kincsest – akiről az Agerpresnek azt nyilatkozta, hogy „valószínűleg senki nem ismer” – szeparatistának nevezi, aki szerinte a forradalom után a vegyes tannyelvű iskolák szétválasztásával foglalkozott. Az ügyvédnek azt is felrója, hogy jó ideje az erdélyi magyar nemes családok leszármazottjait képviseli a visszaszolgáltatási perekben, miközben az elkobzott javakért a román állam már fizetett kártérítést. Dan Dungaciu szerint a legutóbbi írása csak ürügy a perre, lényegében egy geopolitikai támadásról van szó.
Dungaciu egyébként a LARICS, valamint az Adevărul honlapján megjelent cikkében a kornavírushoz hasonlította a magyarokat, azt állítva, hogy „a magyarvírus rendkívül fertőző, egész Közép-Kelet-Európában járványt fog okozni.” „A magyarvírus okozta járvány fenyegeti a régiót, a magyar kormány egyik... Horthy Miklós által »szerkesztett» dokumentuma tükrében című írásában Dungaciu – az elemző központ szakértői tanácsának tagjaként – azt fejtegeti, hogy a budapesti kormány által támogatott, az erdélyi magyar gazdákat segítő, marosvásárhelyi székhelyű Pro Economica Alapítvány számára megalkotott Kós Károly Terv elnevezésű gazdaságfejlesztési programja arra szolgál, hogy erősítse Erdélyben a magyar befolyást, ezzel párhuzamosan pedig gyengítse a román állam jelenlétét.
A Kolozsvártól bő húsz kilométerre fekvő Magyarfenesen áthaladó főúton sokan megállnak a László-Rigó porta előtt friss zöldségért. Videós riportunkban a gazdacsalád farmbéli teendőit jártuk körül.
Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.
Európai szintű támogatást kapott a romániai ösztöndíjak megnyirbálása ellen fellépő diákmozgalom. Az EU-s diákszervezetek támogatásának jelentőségéről, a nyugat-európai ösztöndíjrendszerek jó gyakorlatairól Kassay Ákos, a MAKOSZ külügyi referense beszélt.
Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.
A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.
Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.
A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.
A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
szóljon hozzá!