Fotó: Szucher Ervin
Civil aktivisták gondoskodtak arról, hogy Pajka Károlyról, az 1989-es forradalom egyik marosvásárhelyi áldozatáról helyesen írt, kétnyelvű utcanévtábla tanúskodjon.
2021. december 22., 15:032021. december 22., 15:03
2021. december 22., 15:422021. december 22., 15:42
Másfél évtized után először került ki helyesen leírva Pajka Károly neve a róla elnevezett alsóvárosi kis utca két végébe. Az 1989. december 21-én Marosvásárhely főterén lelőtt forradalmár nevét viselő utcát hónapok óta egyetlen tábla sem jelezte.
A Pajka-táblák kálvária azonban komoly „történelemmel” rendelkeznek. Az utcanévváltás után az előző városvezetés, teljesen rendhagyó módon, ugyanazon táblán a régi nevet is feltüntette. Így egy időben a táblák szerint az utca a CFR Pajka Károly nevet viselte. Az újabb táblákról a vasúti társaság neve ugyan „lekopott”, azonban a forradalom mártírjának nevét sehogy nem sikerült helyesen leírni. Többszöri panasztevés és tiltakozás után csak Paikó Károly változatra futotta, amit a leszármazottak az elhunyt forradalomár emlékének a megcsúfolásaként értelmeztek.
Lapunk 2018. február 21-én jelezte Makkai Gergely akkori alpolgármesternek a bakit, aki ígéretet tett a helyesírási hiba gyors javítására. Az RMDSZ-es elöljáró megbízásából még aznap telefonon érdeklődni kezdett a hibás utcanévtáblák felől a városháza egyik ma is vezető tisztségben lévő munkatársa, akinek betűről betűre elismételtük ugyanazokat a hibákat, amelyeket néhány órával korábban az alpolgármesternek is lediktáltunk. Ennek ellenére három év és tíz hónap elteltével az önkormányzatnak nem jutott ideje és pénze új táblákat rendelni.
A Pajka család tagjai több ízben is szóvá tették a hibát, panaszukkal szinte évente feljártak a városházára, azonban az ígéreteken kívül nekik sem sikerült többet kicsikarniuk.
– nyilatkozta lapunknak a két évvel ezelőtti kerek évforduló alkalmával Pajka Attila, az áldozat fia.
Fotó: Szucher Ervin
A polgármesteri hivatal hanyagságát a Kétnyelvű utcanévtáblákért szervezet egyik civil aktivistája, Hamar Alpár Benjámin korrigálta. Hétfőn az utca egyik végébe, szerdán a másik végébe szerelte fel az általa rendelt táblát. A forradalomban megsebesített Hamar szerdán délben koszorút is elhelyezett az egyik tábla alá. Amint a Krónikának fogalmazott,
„Hiába kérleltem a régi, aztán az új városvezetést, csak bólogattak, de nem tettek semmit” – mondta, hozzátéve, hogy reméli, magánakcióját az önkormányzat nem „jutalmazza” pénzbírsággal.
Mint emlékezetes, 2020 előtt Valentin Bretfelean, a helyi rendőrség egykori vezetője több tízezer lejes pénzbírsággal sújtotta azokat a vásárhelyi lakókat, akik ingatlanjaikra ki merték függeszteni a jogvédők által felajánlott kétnyelvű utcanévtáblákat. A büntetést a bíróság utólag törölte. A Krónika arra lett volna kíváncsi, hogy az új adminisztráció miként viszonyul a türelmüket és bizalmukat vesztett táblaszerelők akciójához, azonban a polgármesteri hivatal kommunikációs osztálya nem válaszolt.
Fotó: Szucher Ervin
Hamar Alpár Benjámin leszögezte: januárban újabb kérvénnyel fordul az önkormányzathoz, amelyben kéri, hogy a város főterén meggyilkolt mind a hat személyről elnevezett utcákban pótolják, illetve cseréljék le a megkopott táblákat.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!