A tavalyi tanévnyitón húsz Arad megyei oktatási intzémény magyar előkészítő osztályosa kapott ingyen iskolatáskát
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Arad megyében 144 magyar előkészítő osztályos kisdiák kap tanszerekkel felszerelt iskolatáskát az RMDSZ megyei szervezete és a magyarországi Rákóczi Szövetség jóvoltából. A Kárpát-medencei magyarság oktatásását, kulturális és közművelődési céljait támogató szervezet emellett 10 ezer forintos egyszeri ösztöndíjjal is „honorálja”, hogy a szülők az anyanyelvű oktatást választották gyerekeiknek. A Rákóczi Szövetség iskolabusz-hálózata Erdély-szerte több mint félezer diákok utaztat magyar iskolákba.
2024. szeptember 04., 20:382024. szeptember 04., 20:38
2024. szeptember 06., 14:352024. szeptember 06., 14:35
Az RMDSZ Arad megyei szervezete 2015-ben indította el a – Bergendy Együttestől kölcsönzött dalcímmel – „De nehéz az iskolatáska!” mottójú taneszköztámogatási programját. Ez része volt a beiskolázási kampánynak, ami révén arra ösztönözték a magyar családokat, hogy iskolaköteles korú gyermekeiknek anyanyelvű oktatási intézményeket válasszanak. Néhány év múlva a Rákóci Szövetség is kapcsolódott a kezdeményezéshez, jó minőségű iskolatáskákkal támogatva az előkészítő osztályba lépőket. 2018 óta pedig 10 ezer forint egyszeri iskolakezdési ösztöndíjat is kapnak a családok a szövetségtől.
Az iskolatáskákat az RMDSZ támogatásával a Pro Identitas Egyesület „tölti meg” munkafüzetekkel, tolltartókkal, vagyis mindennel, amire egy előkészítő osztályosnak szüksége lehet, ezáltal jelentős anyagi terhet vesznek le a családok vállairól – mondta Péró Tamás, az RMDSZ Arad megyei szervezetének ügyvezető elnöke. A tanszereket minden jogosult megkapja a tanévnyitó napján, azaz hétfőn, amikor is az RMDSZ helyi tisztségviselői vagy az iskolaigazgatók kézbesítik adják át – tette hozzá.
Egyszeri iskolakezdési ösztöndíjakat is ad a Rákóczi Szövetség
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Az azt megelőző napon a Körös-közi magyar előkészítősok családjai kapják meg a pénzt.
Több mint félezer, szórványban élő erdélyi, partiumi, bánsági és moldvai magyar diákot szállítanak magyar iskolába az új tanévben a Rákóczi Szövetség buszai – tudatta szerdán az RMDSZ sajtóosztálya. A közlemény szerint a Rákóczi Szövetség és az Iskola Alapítvány közös programja a 2024–2025-ös új tanévben összesen 556 romániai magyar kisdiák anyanyelvi oktatását segíti. A 8 és 21 személyes buszokkal 13 megyében szállítják iskolába a különböző életkorú diákokat.
Az iskolabusz-program 12 erdélyi, partiumi és bánsági szórványmegyében – Arad, Beszterce-Naszód, Bihar, Brassó, Fehér, Hunyad, Kolozs, Maros, Máramaros, Szeben, Szilágy és Temes – és a Csángóföldön, azaz a moldvai Bákó megyében működik. „Összesen 40 busz ingáztat szeptembertől 556 gyereket, 33 szórványtelepülés 36 oktatási intézményébe. Az iskolába való eljutás az anyanyelvi oktatás nulladik lépése, ezért kiemelt figyelmet szentelünk a buszprogram lebonyolítására” – idézte a közlemény Nagy Zoltán Leventét, az Iskola Alapítvány elnökét.
Az iskolabuszokat tavaly augusztusban adták át, Arad megyében hat teljesít szolgálatot
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Az iskolabuszok a szórványmegyék többségében több, akár tucatnyi faluból gyűjtik össze a magyar diákokat és viszik a városokban és községközpontokban lévő magyar tagozattal is rendelkező iskolákba. Maros és Szilágy megyében egy-egy településről viszik a gyerekeket a közeli magyar iskolába. Csángóföldön Lábnyik községen belül szállít az iskolabusz összesen 31 gyermeket. A Rákóczi Szövetség tavaly terjesztette ki iskolabusz-programját Erdélyre, és az Iskola Alapítvánnyal partnerségben, a magyar kormány anyagi támogatásával működteti.
Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
A romániai egészségügy égető problémája a prevenció, a szükséges oltások és szűrővizsgálatok kérdése. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Vajas Tímea kolozsvári háziorvossal járjuk körül a prevenció témáját.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
szóljon hozzá!