Borboly Csaba és Tánczos Barna a csíkszeredai kórház előtt. A miniszter szerint az államnak azonnali beavatkozást kell biztosítania medvetámadás esetén
Fotó: Veres Nándor
Tánczos Barna szerint a Székelykeresztúr térségében történt, egy ember súlyos sérülését okozó medvetámadás is egyértelműen jelzi, hogy egyre sürgetőbb életbe léptetni azt a jogszabályt, amellyel ártalmatlanná lehet tenni a veszélyes ragadozókat.
2021. június 18., 23:102021. június 18., 23:10
A környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter mindezt annak kapcsán nyilatkozta, hogy – mint arról beszámoltunk – pénteken hajnalban a Hargita megyei Románandrásfalva közelében lévő tanyán medve rontott rá egy 54 éves pásztorra. A férfit előbb a székelyudvarhelyi, majd a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházba szállították, ahol rendkívül összetett, hatórás életmentő műtétet hajtottak végre rajta; az áldozatnak estére stabilizálódott az állapota. Tánczos Barna a sajnálatos eset kapcsán az egészségügyi intézmény vezetőivel, orvosaival és Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnökkel a kórház udvarán tartott sajtótájékoztatón hangsúlyozta: elsősorban az emberi élet szempontjából kell vizsgálni a történteket, ugyanakkor az állam felelőssége és kötelessége szavatolni az állampolgárok biztonságát.
aki szerint a mostani medvetámadás is egyértelműen jelzi, hogy egyre sürgetőbb életbe léptetni azt a jogszabályt, amellyel ártalmatlanná lehet tenni a veszélyes ragadozókat.
Mint azt a tárcavezető a Krónikának adott interjúban bejelentette: a minisztérium olyan szabályozást készít, mely azonnali beavatkozást tesz lehetővé medvetámadások esetén, úgy módosítják a jelenleg érvényes rendeletet, hogy a veszélyes vadat 24 óra alatt el lehessen távolítani altatólövedékkel vagy kilövéssel. Tánczos a pénteki sajtótájékoztatón közölte, a tervezett módosítás értelmében a medvetámadás bejelentését követően legtöbb 24 órán belül egy csendőrökből és vadászokból álló különítmény eltávolíthatja a veszélyes állatot egy jól kidolgozott eljárás alapján, felmérve a kialakult helyzet súlyosságát.
A környezetvédelmi minisztérium úgy készül módosítani a hatályos szabályozást, hogy a veszélyes vadállatot a jelenleginél sokkal rövidebb idő, 24 óra alatt el lehessen távolítani altatólövedékkel vagy kilövéssel – tudta meg a Krónika.
A miniszter kifejtette: bár a romániai emberek többsége számára nem jelent valós veszélyt a medve, az áldozat családja, rokonai, ismerősei, barátai, közvetlen környezete, illetve annak a 13 megyének a lakói körében, ahol az utóbbi időben megszaporodtak a medvetámadások, egészen más a sokszor állatvédelmi szempontból láttatott medvekérdés megítélése. „Az ország lakosságának 80 százalékát, azt, aki a fővárosban a tizedik emeleten lakik, nem érinti közvetlenül ez a probléma. Ők nem mérik fel a helyzet súlyosságát, számukra a medve nem veszély, hanem egy szép nagyvad. De az államnak azonnali beavatkozást kell biztosítania, ugyanis minden egyes emberéletért felelősséggel tartozik” – szögezte le az RMDSZ-es tárcavezető. Hozzátette, ahogy a sürgősségi esetek felügyelőségének vészhelyzetek esetében, úgy az általa vezetett minisztériumnak is gondoskodnia kell megfelelő procedúrákról és jogi keretekről, ha medvetámadásról van szó.
Konrád Judit, a csíkszeredai kórház menedzsere közölte, a hatórás, több sebész által végrehajtott műtéti beavatkozás után a páciens állapota stabilizálódott, de intubálni kellett és egy ideig lélegeztetőgépre szorult. Kiderült, a medve helyenként darabokat harapott ki a férfi testéből, kitépve nemcsak a szövetet, hanem a csontot is. Borboly Csabának, a Hargita megyei önkormányzat elnökének beszámolója szerint tavaly 245 kártérítést nyújtottak be a megyében medvetámadás nyomán, ám szerinte ennek a tízszerese lehet a nagyvadnak tulajdonítható garázdálkodások valós száma.
Egy 54 éves férfit sebesített meg súlyosan egy medve egy Románandrásfalvához közeli tanyán – számolt be közösségi oldalán Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke.
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.
Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.
Az országban egyedüliként a Marosvásárhelyi Állatkertben található meg a Kárpátokban egykor őshonos fajta, jelenleg hat példány a borjakkal együtt.
A bukaresti kormány 17,8 millió lejt utal ki a tartalékalapból vízsótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek az RMDSZ javaslatára – tájékoztatott hétfőn a szövetség sajtóirodája.
Négy nap keresés után hoztak le a Máramarosi-havasokról a hegyimentők egy 27 éves ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Akármerre néztünk, színpompás népviseleteket láttunk vasárnap délután a bánffyhunyadi református templom árnyékában. A Kalotaszegi Magyar Napok hagyományos népviseleti mustrájára összegyűltek innen a Barcsay-kertbe vonultak.
Hatvanötezer lej értékű valutát és egyéb értékeket tartalmazó táskát talált a dél-erdélyi autópálya egyik parkolójában, amit a szászsebesi rendőrségnek adott át egy férfi.
Véget ért vasárnap a 10. Double Rise fesztivál a festői szépségű, Fehér megyei Torockón.
szóljon hozzá!