Már 24 óra alatt kilőhetik a veszélyes medvét: Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter vadkérdésről, a régi autók kivezetéséről

Nem fél a nagyvad. Öt év alatt tízszeresére növekedett a medve miatti segélyhívások száma Romániában •  Fotó: Csiszér Attila

Nem fél a nagyvad. Öt év alatt tízszeresére növekedett a medve miatti segélyhívások száma Romániában

Fotó: Csiszér Attila

A környezetvédelmi minisztérium úgy készül módosítani a hatályos szabályozást, hogy a veszélyes vadállatot a jelenleginél sokkal rövidebb idő, 24 óra alatt el lehessen távolítani altatólövedékkel vagy kilövéssel – tudta meg a Krónika Tánczos Barnától, aki szerint ezen a héten négy, medvekilövésre, illetve áthelyezésre vonatkozó engedélyt bocsátottak ki. A környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter a lapunknak adott interjúban elmondta, elemzés folyik arról, Románia miként szorítsa vissza – európai uniós felszólításra – a 15 évnél öregebb személygépkocsik forgalomba íratását, de egyelőre nem merült fel új adó bevezetése. Az RMDSZ-es tárcavezetőt a műanyaghulladék mennyiségének csökkentését célzó tervről, az egyéni gázkazánok betiltásának kilátásairól, valamint az országos helyreállítási terv zöld komponenséről is faggattuk.

Bíró Blanka

2021. június 17., 20:462021. június 17., 20:46

– Többször felmerült az elmúlt időszakban, hogy különadót fizethetnek a másfél évtizednél régebbi gyártmányú autók romániai tulajdonosai, az Európai Bizottság ez irányú kérése a koronavírus-világjárvány által okozott gazdasági válságból való kilábalást segíteni hivatott országos helyreállítási tervbe (PNRR) is bekerült. Mire számítson a lakosság, visszatér a román hatóságok által sokszor bevezetett, majd visszafizetett regisztrációs illeték?

– Jelen pillanatban nincs szó semmilyen új adó bevezetéséről. Az Európai Bizottság viszont arra kötelezi Romániát, hogy találjon megoldásokat a 15 évnél régebbi gépkocsik beíratásának és használatának visszaszorítására. Természetesen ezt el lehet érni támogató vagy megszorító intézkedésekkel. Én annak vagyok híve, hogy csak akkor vezessen be a kormány megszorító intézkedéseket, akár más jellegű adót vagy a jelenlegi adók növelését, ha párhuzamosan alternatívát biztosít arra, hogy a tulajdonosok megszabaduljanak a nagyon szennyező, régi autójuktól. Ha működik a rendszer, melynek része a régi gépkocsikról való lemondást célzó kiemelt támogatás, párhuzamosan gyakorlatba lehet ültetni a megszorító intézkedéseket is. Néhány héttel ezelőtt érkezett a felszólítás az Európai Uniótól, jelenleg tanulmányok, elemzések készülnek, egy ilyen döntés előkészítése hetekbe, hónapokba telik.

– Tehát még nem dőlt el, mi történik azokkal, akiknek 15 évesnél régebbi gépkocsi van a tulajdonukban?

– Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy sem az EB, sem a bukaresti kormány nem beszél regisztrációs adóról, a felszólítás mindössze arról szól, hogy az országnak csökkentenie kell a 15 évnél régebbi, forgalomba bejegyzett gépkocsik számát, ez a feltétele az országos helyreállítási terv szállításügyi eleme elfogadásának. Amikor Románia infrastrukturális beruházásokat javasolt finanszírozásra, akkor az EB a miniszterelnökkel, a szállításügyi miniszterrel, illetve az európai uniós alapok miniszterével is közölte ezt a feltételt. Nincs határidő, amennyiben Románia továbbra is fenntartja az országos helyreállítási terv jelenlegi szerkezetét – márpedig ezt teszi –, akkor a következő hat évben ezt az intézkedést meg kell hozni, ám valószínű, hogy erre a döntésre ennél hamarabb sor kerül.

Friss információ, hogy a statisztikák szerint a Romániában nyilvántartásba vett gépkocsik közel 40 százaléka 17 évesnél régebbi, ez az arány sokkal rosszabb az autóbuszok esetében: az országban közlekedő autóbuszok 70 százaléka 17 évesnél idősebb, a teherautók esetében pedig ez az arány 56 százalék.

Idézet
Egyértelmű, hogy Románia gépkocsiparkja nagyon elöregedett, emiatt sokkal szennyezőbb, így szükség van állami beavatkozásra, támogatásokra.

A környezetvédelmi minisztérium két roncsprogramot is finanszíroz – a Rabla Clasic és a Rabla Plus roncsautó-programokat –, ám a jelenlegi adatok tükrében egyértelmű, hogy ezek sem tudják a tendenciákat megváltoztatni, bár éves rendszerességgel több mint 70 ezer új gépkocsi megvásárlását támogatja a minisztérium.

– Nem csitulnak a medvetámadások, a vadkárok, már olyan vidékeken, településeken is panaszkodik és fél a lakosság, ahol az elmúlt évtizedekben nem okoztak gondot a nagyragadozók, például a Máramaros megyei Kapnikbányán vagy Cămpulung Muscel városában. A kárvallottak kilövési, áthelyezési engedélyekre várnak. Mit tesz ilyen körülmények között a minisztérium?

– Továbbra is fenntartom, hogy racionális és emberközpontú intézkedésekre van szükség.

Idézet
Az emberi élet és az ember által létrehozott javak védelménél semmi nem lehet fontosabb, még egy szigorúan védett faj sem.

Ezért a környezetvédelmi minisztérium továbbra is racionális, tudományosan megalapozott döntéseket kell hogy hozzon. Ez azt jelenti, hogy folytatjuk a kilövési, illetve az áthelyezési engedélyeket kiadását, a héten négy ilyen engedélyt küldünk megjelenésre a Hivatalos Közlönyhöz. Nem titok, hogy az országos hisztéria következtében a folyamatok lelassultak, bonyolultabbá váltak, de túl vagyunk a nehezén, és folytatjuk a tevékenységet, amelynek lényege az emberi élet védelme és az emberi beavatkozás fenntartása ott, ahol erre szükség van.

A minisztérium januárban elemzést indított el, amely dinamikájában vizsgálja a medveállomány változásának következményeit. Azt már tudjuk, hogy öt évvel ezelőtt nyolc olyan megye volt, ahonnan a 112-es hívószámra segítségkérés futott be a medveveszély miatt, ma tizenhárom megyében érkeznek ilyen jellegű hívások. Öt évvel ezelőtt 231 ilyen hívás futott be évente, idén túl fogjuk lépni a kétezret, tehát öt év alatt tízszeresére növekedett a medve miatti segélyhívások száma. Csak Kovászna megyében öt év alatt 1300 birkát pusztítottak el a medvék.

•  Fotó: Székelyhon Tv Galéria

Fotó: Székelyhon Tv

– Közben a zöld- és állatvédő szervezetek is ellentámadásba lendültek, és a vadállatokat, a medvét védelmezik.

– Ezek a számok azt bizonyítják, hogy egyre nagyobb a probléma, így bármekkora a nyomás a civil szervezetek részéről, továbbra is fenntartom, hogy a környezetvédelmi minisztérium olyan menedzsmenttervet kell hogy kidolgozzon, amely lehetővé teszi, hogy baj esetén azonnal be lehessen avatkozni. Öt évvel ezelőtt is azt mondtuk a minisztérium akkori vezetőségének, hogy felelőtlen és teljesen alaptalan az intézkedés, ha kivonják az emberi beavatkozást ennek a fajnak a szabályozásából. Ezért a jelenlegi rendeletet úgy módosítjuk, hogy 24 óra alatt a veszélyes vadat el lehessen távolítani altatólövedékkel vagy kilövéssel.

Idézet
Egyszer beavatkozunk, és csak utána papírozunk, hiszen a tűzhöz kiérkező tűzoltók is a helyszínen, felelősen döntenek az emberi élet és a javak védelmében. Az érvényben levő törvényt alkalmazzuk, megelőzési kvótát hagyunk jóvá.

A települések környékén, helyzettől függően 200-500 méteres védelmi zónán belül a monitorozott egyedek esetében a megelőzés beavatkozást jelent, ami lehet altatólövedék vagy kilövés. Ha azt látjuk, hogy egyre több a kár, a településre bejáró medve, az emberi beavatkozás meg kell hogy történjen. Ezzel párhuzamosan szükség van olyan élettér kialakítására, ahol az erdőben levő medvéket nem zavarják. Csendzónákra, tamponövezetekre, vadlegelőkre van szükség, hogy a vetésekkel ne a település közelébe csaljuk be a medvét, fontos, hogy meg lehessen állítani a vadat az erdő szélén. Ezeket az intézkedéseket a vadásztársulásokkal közösen kell kidolgozni.

Idézet
Továbbra is úgy gondolom, hogy a vadállomány menedzsmentjét a vadásztársaságokra, szakemberekre kell bízni, nem olyan szervezetekre, melyek csak nyilatkozat szintjén tudnak beavatkozni.

A jogszabály-módosítást valószínűleg a jövő héten terjesztjük a koalíció elé, jelenleg a kormányrendelet szövegezésén dolgozunk. Egyértelműen külön kell választani az azonnali, 24 órás beavatkozást a megelőzéstől, és akkor nincs vita arról, hogy a kilőtt egyed az-e, amely a kárt okozta. A megelőzésre pedig azért van szükség, hogy ne találkozzunk minden évszakban medvével az utcán, a gazdaságban, az udvaron vagy éppen a tömbházban.

– Nemrég bejelentette, hogy készül az egyszer használatos műanyaghulladék mennyiségének csökkentését szabályozó törvény. Mit tartalmaz a jogszabály, miként próbálják csökkenteni a műanyag hulladék mennyiségét?

– Ennek az uniós direktívának a gyakorlatba ültetése jelentősen átszabja az egyszer használatos műanyagok piacát. Gyakorlatilag be kell hogy tiltsuk ezeknek a termékeknek a gyártását, határidőt kell szabjunk a létező készlet kifuttatására, szabályozni kell a begyűjtést, a különböző területeken az egyszer használatos műanyagok és a műanyagot tartalmazó termékeknek a körforgásos gazdaságba való visszakerülését. Az egyszer használatos műanyag tányértól a cigarettaszűrőig számos olyan termék van, amire ez az intézkedés vonatkozik. Ennek a véglegesítésén tizenkét munkacsoport dolgozik, több minisztérium és iparág bevonásával zajlik egyeztetési folyamat. Próbáljuk tartani a július 3-i határidőt, de ha addig nem történik meg, a nyár folyamán mindenképpen a kormány és a parlament elé terjesztjük a jogszabály-tervezetet. Bízom abban, hogy ezt a lehető legrövidebb időn belül el is lehet fogadni.

Az RMDSZ-es politikus irányította tárcának hamarosan foglalkoznia kell az elsősorban tömbházlakásokba beszerelt gázkazánok kérdésével is •  Fotó: Kocsis B. János Galéria

Az RMDSZ-es politikus irányította tárcának hamarosan foglalkoznia kell az elsősorban tömbházlakásokba beszerelt gázkazánok kérdésével is

Fotó: Kocsis B. János

– A Nemzetközi Energiaügynökség 400 lépésből álló javaslattal állt elő, hogy a klímaváltozás ellen hatékonyan fel lehessen lépni. Ennek része, hogy 2025 után már nem volna szabad a háztartások fűtéséhez használt új gázkazánokat értékesíteni. A hazai nyilvánosságot egyre élénkebben foglalkoztatja, hogy vajon betiltják-e a következő években a kis gázkazánokat. Erre vonatkozóan van-e terve a környezetvédelmi minisztériumnak?

– Romániában sajnos teljesen szabályozatlanul elindult ezeknek a fűtési rendszereknek, gázkazánoknak a beszerelése, nagyon sok nagyvárosban ezt eredményezte a távfűtésrendszerről való leválás. Óriási hatása lenne egy azonnali betiltásnak, ezért ezt hosszú előkészítési folyamatnak kell megelőznie. Első lépésben az újonnan épült ingatlanokban kell ezeket a megoldásokat megtiltani, majd fokozatosan ki kell építeni az alternatívát a már létező rendszerek helyettesítésére. Romániában a szén-dioxid kibocsátást csökkentő uniós célkitűzések sok területet érinteni fognak, ezek közül ez az egyik legnehezebb. Még nem indult el a folyamat, hogy ezekkel az elsősorban tömbházlakásokban beszerelt egyéni kazánokkal mi legyen a 2030-as év távlatában, ám a közlejövőben a minisztériumnak ezzel is foglalkoznia kell.

– Az országos helyreállítási tervben meghatározó a zöld komponens. A környezetvédelmi minisztérium milyen projekteket tervez ezeknek az uniós pénzeknek a felhasználásával?

– Az országos helyreállítási tervben a környezetvédelmi minisztérium által kezelt komponens meghaladja a 4 milliárd eurót, amit a következő öt évben kell elkölteni. A legfontosabb eleme a szennyvízhálózatok kiépítése, bővítése. Olyan településeken is finanszírozni fogjuk a kiépítendő szennyvíz-hálózatokat, ahol uniós támogatásra nem volt mostanáig lehetőség, tehát ott is, ahol kétezernél alacsonyabb a lakosság száma.

Idézet
Hatszázmillió euróval támogatjuk a meglevő hálózatok bővítését, és 200 millió áll a rendelkezésünkre, hogy növeljük a rácsatlakozási arányt, hiszen sok esetben elkészült a hálózat, de a lakosság 50-60 százaléka még nem csatlakozott rá.

A másik elemet a Országos Vízügyi Társaság kezeli, több mint 400 millió eurót lehet fordítani a patakmedrek szabályozására, régi gátrendszerek felújítására. Több mint egymilliárd euró áll rendelkezésre erdőtelepítésre ott, ahol természeti katasztrófák, betegség pusztította az erdőt, a biodiverzitás megőrzésére több száz millió eurós támogatás lesz, a Natura 2000-es menedzsmentterveket is tudjuk finanszírozni. A harmadik elem a hulladékgazdálkodás, ezen belül a legfontosabb, hogy országos hálózatot építsünk ki a nem háztartási hulladék begyűjtésére. Ezenkívül a létező rendszereket komposztáló platformokkal bővítjük, biogázüzemek finanszírozására lesz lehetőség, a légszennyezés csökkentésére is megoldásokat lehet javasolni. Ugyanakkor külön tétel az országos meteorológiai hálózat bővítése, erre több mint 40 millió euró áll majd a rendelkezésünkre.

2 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 09., szerda

Ízletes paradicsom, paprika, uborka – Egy sikeres kalotaszegi zöldségesfarm története (VIDEÓ)

A Kolozsvártól bő húsz kilométerre fekvő Magyarfenesen áthaladó főúton sokan megállnak a László-Rigó porta előtt friss zöldségért. Videós riportunkban a gazdacsalád farmbéli teendőit jártuk körül.

Ízletes paradicsom, paprika, uborka – Egy sikeres kalotaszegi zöldségesfarm története (VIDEÓ)
2025. július 08., kedd

Megvétózta a reptéri igazgatótanács tagjainak illetményemelését a megyei tanácselnök

Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.

Megvétózta a reptéri igazgatótanács tagjainak illetményemelését a megyei tanácselnök
2025. július 08., kedd

Erdély-szerte károkat okozott a viharos időjárás

A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.

Erdély-szerte károkat okozott a viharos időjárás
2025. július 08., kedd

Elítélik az európai diákszervezetek a romániai ösztöndíjak megkurtítását, nőhet az iskolaelhagyás

Európai szintű támogatást kapott a romániai ösztöndíjak megnyirbálása ellen fellépő diákmozgalom. Az EU-s diákszervezetek támogatásának jelentőségéről, a nyugat-európai ösztöndíjrendszerek jó gyakorlatairól Kassay Ákos, a MAKOSZ külügyi referense beszélt.

Elítélik az európai diákszervezetek a romániai ösztöndíjak megkurtítását, nőhet az iskolaelhagyás
2025. július 08., kedd

Hosszú bűnlajstroma van a házát az élettársára rágyújtó Maros megyei férfinak

Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.

Hosszú bűnlajstroma van a házát az élettársára rágyújtó Maros megyei férfinak
2025. július 08., kedd

Megrongálták a temesvári református templomon a magyar nyelvű táblát, amelyen az áll: „Éljen Tőkés László!”

A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.

Megrongálták a temesvári református templomon a magyar nyelvű táblát, amelyen az áll: „Éljen Tőkés László!”
2025. július 08., kedd

Lakástűzben halt meg egy nő Maros megyében, a szándékos gyújtogatás gyanúsítottját nagy erőkkel keresi a rendőrség

Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.

Lakástűzben halt meg egy nő Maros megyében, a szándékos gyújtogatás gyanúsítottját nagy erőkkel keresi a rendőrség
2025. július 08., kedd

Cégeknél gyakorlatozhatnak a BBTE duális képzésében részt vevő hallgatók

A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.

Cégeknél gyakorlatozhatnak a BBTE duális képzésében részt vevő hallgatók
2025. július 08., kedd

Veszélyben a tordai és a Slănic Prahova-i sóbánya is, lépni kell, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló katasztrófa

A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.

Veszélyben a tordai és a Slănic Prahova-i sóbánya is, lépni kell, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló katasztrófa
2025. július 08., kedd

Marad a veszélyhelyzet Parajdon

A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.

Marad a veszélyhelyzet Parajdon
Marad a veszélyhelyzet Parajdon
2025. július 08., kedd

Marad a veszélyhelyzet Parajdon