Fotó: Pinti Attila
Nyílt levélben követelnek konkrét intézkedéseket egykori diákok a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium (MÁG), valamint a város önkormányzatának vezetőitől a tanintézet szexuális visszaéléssel vádolt tanárának ügyében. Az iskola volt tanulói számos intézményt „hárítással” vádolnak a nagy port kavart botránnyal kapcsolatban.
2023. november 30., 20:482023. november 30., 20:48
2023. november 30., 20:592023. november 30., 20:59
A hargitai megyeszékhely oktatási intézményének hét volt tanulója annak kapcsán foglalt állást, hogy az Átlátszó Erdély portálon megjelent kétrészes cikksorozatban kilenc, névtelenül nyilatkozó lány feltárta, hogy Orbán Zsolt, a gimnázium történelemtanára, volt csíkszeredai önkormányzati képviselő húsz éven át szexuálisan és érzelmileg visszaélt a diákjaival. Mint megírtuk, a pedagógus augusztustól már nem tanára a Márton Áron Főgimnáziumnak, munkaszerződését kérésére felfüggesztették, és november elején lemondott RMDSZ-es városi tanácsosi mandátumáról is.
Szerkesztőségünkhöz csütörtökön eljuttatott levelükben a volt MÁG-osok szolidaritást vállalnak az Orbán Zsolt visszaéléseiről felszólalókkal, ugyanakkor bírálattal illetik a gimnázium vezetőségét a történtek kapcsán. Úgy vélik, bár a rendőrség eljárást indított az ügyben, a tanintézet kiadott nyilatkozata nem elégséges, valamint az önkormányzat eddigi reakciója nem helyez kilátásba konkrét, részletesen kidolgozott lépéseket.
„A feltárt történetekből az tükröződik, hogy a Márton Áron Főgimnázium sokakat elhallgatásra nevel, így hozzájárul ahhoz, hogy ez az iskola falain kívül is közösségi gyakorlattá váljon. Ebből egy olyan kultúra származik, amely a látszatot értékeli a valódi felelősségvállalással szemben. Az elhallgatás és áldozathibáztatás állandósul a társadalomban, és így nők, gyerekek, kiszolgáltatott helyzetben lévők válnak áldozattá” – szerepel a levélben, amelyet André Ferenc (a Márton Áron Főgimnázium diákja 2007–2011 között), Anghel Anna (2012–2016), Bálint Boróka (2001–2009), Juhász-Boylan Kincső (2012–2016), Molnár Kinga (2005-2009), Szikszai László (2001-2009) és Vízi Tünde (2001-2009) jegyez.
A volt diákok „ijesztőnek” nevezik az ügyben tapasztalt hárítást, szerintük hárít az iskola, a Romániai Magyar Pedagógus Szövetség pedig „némaságba burkolózik”. A volt diákok mindenkit arra kérnek, írják alá az ügyben útjára indított petíciót, a változás érdekében pedig számos követelést megfogalmaznak a Márton Áron Gimnázium vezetősége és Csikszereda önkormányzata irányába.
Azt várják, hogy az iskola világos nyilatkozatban ítélje el a diákokkal szemben történő visszaélések bármely formáját, adjon hitelt a vallomásoknak, indítson „egy független, harmadik fél általi transzparens vizsgálatot a történtek feltárására”, az eljárás során pedig vizsgálják meg minden olyan iskolai alkalmazott szerepét, akik a nyilvánosságra került vallomások alapján kiskorúak biztonságát veszélyeztethették. Továbbá felszólítják a Márton Áron Főgimnáziumot és a városi önkormányzatot, nyilatkozzanak nyilvánosan arról, hogy a tanintézetben (az önkormányzat esetében az alárendeltségébe tartozó intézményekben) nem dolgozik olyan személy, akiről felmerül a szexuális visszaélés gyanúja, és amennyiben felmerül, az ügyet maradéktalanul vizsgálják ki.
A Hargita megyei rendőrség vizsgálatot indított annak a pedagógusnak, volt RMDSZ-es tanácsosnak az ügyében, akit azzal vádolnak egykori tanítványai, hogy a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium történelemtanáraként szexuálisan visszaélt több diákjával.
Azt is követelik, hogy a Márton Áron Főgimnázium vezetősége a diákok és diákképviseletek bevonásával építsen ki „publikus, transzparens jelzőrendszert”, ahol akár névtelenül is jelezni lehet a visszaéléseket, bántalmazásokat, ugyanakkor az önkormányzat bővítsen, hozzon létre és működtessen olyan csatornákat, amelyek révén az oktatási intézmények bürokráciáját kikerülve lehet bejelentéseket tenni. „Felszólítjuk Markó Ilonát, a Márton Áron Főgimnázium igazgatóját és Korodi Attilát, Csíkszereda polgármesterét, hogy jövő péntekig, 2023. december 8-ig írásos formában válaszoljanak levelünkre” – szerepel a hét volt diák által aláírt dokumentumban.
A Hargita megyei rendőr-főkapitányság kedden bejelentette, hogy vizsgálatot indítottak Orbán Zsolt pedagógusnak, volt RMDSZ-es városi tanácsosnak az ügyében, akit azzal vádolnak egykori tanítványai, hogy a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium történelemtanáraként szexuálisan visszaélt több diákjával. A rendőrség közleménye szerint az ügyészség irányítása alatt zajló nyomozás célja „a teljes tényállás” feltárása.
Különben Orbán Zsolt – akit idén nyáron több egykori tanítványa közös levélben kereste meg és szembesítette korábbi tetteivel – az Átlátszó Erdély megkeresésére csak azokat a kihasználásokat ismerte el, ahol a viszonya volt diákjaival nyilvánossá vált. Azt állítja, csak nagykorú diákokkal volt kapcsolata, miután már elvégezték a középiskolát. Orbán november 10-én lemondott városi tanácsosi mandátumáról, és a képviselő-testület egy olyan tanácsülésen fogadta el a lemondását, amelyre nem hívták meg az újságírókat. Nyáron az FK Csíkszereda labdarúgó klubhoz igazolt tanulmányi igazgatónak.
Diákjai bizalmába férkőzött, majd többükkel szexuálisan is visszaélt a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egyik pedagógusa, volt városi tanácsos – állítja az Átlátszó Erdély.
Egy halálos áldozatot és három sérültet követelt egy szombat éjszakai spontán konfliktus, amely a történelmi Máramarosban található Jód (Ieud) településen tört ki. Az áldozat egy 23 éves helybeli férfi.
Hetvenöt éves korában elhunyt Puskás Bálint Zoltán jogász, volt alkotmánybíró, az RMDSZ korábbi szenátora, a romániai Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.
Románia Kelet-Európa legszennyezettebb országai közé tartozik, a finomszemcsés részecskék okozta légszennyezés elsősorban a nagy városokban, például Kolozsváron jelent súlyos problémát.
Tömbházlakásának lépcsőházában lett rosszul, és elhunyt egy 75 éves temesvári férfi röviddel azután, hogy kibocsátották a kórházból. Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított vizsgálatot a rendőrség.
A hegyimentők és a határrendészek a péntekről szombatra virradó éjszaka két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei hegyimentő-szolgálat (Salvamont) igazgatója.
Mintegy 9 millió euró vissza nem térítendő támogatáshoz jut az Arad megyei önkormányzat fenntartásába tartozó Arad Megyei Sürgősségi Kórház, amelynek onkológiai osztályát szerelik fel modern eszközökkel, illetve nyolc műtőjét újítják meg.
Házszentelés közben raboltak ki egy családot Nagybányán: a tolvaj kihasználta, hogy a pap megérkezése után nyitva maradt a lakás ajtaja, és egy 250 lejt tartalmazó pénztárcával, valamint iratokkal távozott a házból.
2025 második napján aggasztó méreteket öltött a hegyi balesetek száma – jelentette pénteken a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Több mint 30 malac elpusztult, 600 sertést pedig kimentettek abból a tűzből, amely csütörtök reggel keletkezett egy Szatmár megyei farmon – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Számos erdélyi helyszínt ajánl a CNN azon úti célok között, amelyeket érdemesnek tart meglátogatni a 2025-ös évben a világon.
szóljon hozzá!