Szermaradványok zöldségben-gyümölcsben: felületes az ellenőrzés, nem tudjuk, mennyit fogyasztunk belőlük

szermaradványok

Vannak-e szermaradványok a zöldségpiaci felhozatalban? A legtöbb mezőgazdasági terménynek nem ismerjük a származási helyét

Fotó: Orbán Orsolya

A mezőgazdasági minisztérium által nyilvánosságra hozott adatok alapján arra lehet következtetni, hogy az Országos Növényvédelmi Hatóság a Romániában forgalomba kerülő mezőgazdasági termények töredékében ellenőrzi a növényvédő szermaradványokat. A felületes monitoring-rendszer miatt nem tudhatjuk, nem olyan zöldséget vagy gyümölcsöt eszünk-e, amit egy-két nappal korábban permeteztek, miközben a kötelező várakozási idő akár 2-3 hét is lehet. Az emberi egészségre kockázatot jelentő szermaradványok kiszűrését az RMDSZ törvényi szabályozással oldaná meg.

Makkay József

2025. február 07., 07:592025. február 07., 07:59

A bukaresti mezőgazdasági minisztérium a napokban tette közzé az Országos Növényvédelmi Hatóságnak (ANF) a mezőgazdasági terményekben talált szermaradványokról tavaly folytatott vizsgálatai eredményeit. A bukaresti szakminisztériumi összesítés szerint 2024-ben a hatóság megyei laboratóriumaiban összesen 4 382 mintán végezték el a növényvédőszer-maradványok ellenőrzését, elsősorban zöldségekben és gyümölcsökben. 3 624 mintavétel hivatali eljárás keretében, szúrópróbaszerűen történt, 754 esetben pedig a termelő kérte terményeinek bevizsgálását.

A mezőgazdasági szaktárca közleménye szerint a bevizsgált zöldségek és gyümölcsök esetében a laboratóriumi eredmények 0,80 százaléka bizonyult pozitívnak,

azaz 35 esetben mutattak ki megengedettnél magasabb szermaradványt a terményekben. Hét esetben paradicsomban, valamint 5 zöldhagyma, 4 spenót, 3 földi eper, 2 kapor, 2 petrezselyem, 2 zellerlevél, 2 csemegekukorica, 2 zöldpaprika, egy alma, egy zöldbab, egy padlizsán és egy búzaminta esetében jelzett a labor veszélyesen magas növényvédőszer-maradványt. A szaktárca a növényvédelmi hatóság részére 2025-ben 5000 szúrópróba-ellenőrzést irányoz elő, elsősorban a szezonális zöldségek és gyümölcsök bevizsgálásával.

szermaradványok Galéria

Még mindig az a legbiztonságosabb, amit saját maga számára termel meg a gazda

Fotó: Makkay József

Felületesen dolgozó, elégtelen növényvédelmi felügyelet

A mezőgazdasági minisztérium által közzétett adathalmaz első látásra nem árul elsokat arról, hogy az üzletek polcaira, illetve a piaci asztalokra kerülő mezőgazdasági termények mennyire egészségesek, és mennyire alkalmasak emberi fogyasztásra. Ha azonban utánanézünk a mezőgazdaságban tevékenykedő, és piacra termelő gazdaságoknak, akkor a több százezer kisebb-nagyobb farm számából ítélve a romániai növényvédelmi hatóság csupán a felszínt kapirgálja, így nincs érdemi szerepe a túlvegyszerezett, és magas szermaradványt tartalmazó termények valós kiszűrésében.

Helytálló a Székely Gazdaszervezetek Szövetségének keretében tevékenykedő Józsa Eszter növényorvos sommás véleménye a romániai növényvédelmi bevizsgálási rendszerről, amelyet elégtelennek és felületesnek tart.

A Gödöllőn növényorvosi diplomát szerzett Maros megyei falugazgazdász szerint a növényvédelem terén (is) Románia az uniós országok sereghajtói közé tartozik. „Miközben tőlünk nyugatabbra az Európai Unióban mindenhol kötelező az online permetezési napló – amiből a hatóságok hasznos időn belül értesülnek, és ellenőrizni tudják, hogy ki milyen növényvédelmi munkálatokat folytat –, nálunk még a növényorvosi szakmát sem ismerik el” – panaszolja lapunknak a mezőgazdasági szakember.

korábban írtuk

Laborvizsgálattal, nem pedig gyorsteszttel lehet kimutatni a zöldségek-gyümölcsök szermaradványát
Laborvizsgálattal, nem pedig gyorsteszttel lehet kimutatni a zöldségek-gyümölcsök szermaradványát

Nem megbízhatóak a növényvédő szermaradványok kimutatására forgalmazott gyorstesztek – hívja fel a figyelmet a bukaresti mezőgazdasági minisztérium.

Amikor magyarországi szakmérnöki végzettséggel a falugazdász-hálózat keretében alkalmazták, a munkaügynél derült ki, hogy nincs is növényorvos, növényvédelmi szakember besorolás a hivatalosan elismert romániai szakmák jegyzékében. Ezzel magyarázható, hogy

szakemberek híján a hazai gazdák növényvédelmét alig ellenőrzi valaki.

A Mezőgazdasági Kifizetési és Beavatkozási Ügynökség (APIA) nyilvántartásában szereplő termelőkhöz időnként kiszáll ugyan a hatóság szakembere a papír alapú permetezési naplót ellenőrizni, de a legtöbb romániai gazdától ezt még soha senki nem kérte…

Józsa Eszter szerint utópia minden termelő szakértelmében és jóindulatában megbízni, hogy önszántukból betartják a permetezést követő élelmiszer-biztonsági várakozási időt. A felületes romániai monitoring-rendszer miatt nem tudhatjuk, hogy nem olyan zöldséget vagy gyümölcsöt eszünk-e, amit egy-két nappal korábban locsoltak, miközben a kötelező várakozási idő akár 2-3 hét is lehet. A székelyföldi szakember szerint a mai áldatlan állapotokon csak úgy lehetne változtatni, ha például magyarországi mintára létrehoznák a növényorvosi hálózatot, amely területi lefedettségénél fogva tartaná a szoros kapcsolatot a gazdákkal. Ehhez lennének fiatal szakemberek is, hiszen a mezőgazdasági egyetemeken országszerte beindult a növényvédelmi szakemberek – a növényorvosok – képzése, többek között a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem marosvásárhelyi karán.

Az RMDSZ törvénnyel orvosolná a szermaradványok helyzetét

Magyar Lóránd Szatmár megyei RMDSZ-es képviselő szerint is problémás a romániai növényvédelem ellenőrzése. Az áruházláncok a zöldség- és gyümölcskínálatukat elvileg saját laboratóriumaikban ellenőrzik, így ezzel magyarázható, hogy a növényvédelmi hatóság által bevizsgált összes minta 30 százaléka a hiper- és szupermarketekből érkezik, míg a többi 70 százalék a zöldségpiacokról, a kistermelőktől származik.

„Romániában hiányos a növényvédő szerek forgalmának jogi szabályozása.

Idézet
Más európai uniós országoktól eltérően nálunk bárki vásárolhat rovarirtót, peszticideket, illetve mindenféle más vegyszert, amit a szakboltok szabadon forgalmaznak.

Miután a szerek bekerülnek a gazdaságokba, gyakorlatilag senki nem ellenőrzi, hogy a gazda milyen töménységben használja, és az értékesítéshez betartja-e az élelmiszer-biztonsági várakozási időt” – summázta portálunknak a valós helyzetet az állatorvos végzettségű szatmári politikus.

szermaradványok Galéria

Elviekben nálunk is kötelező a permetezési napló, a legtöbb gazda azonban nem is tud róla

Magyar úgy látja, hogy más országok bevált szabályrendszeréhez hasonlóan nálunk is fontos volna a monitoringtevékenység részletes körülírása, és számonkérése a szakhatóság munkájában. Ehhez nem kell felfedezni a spanyolviaszt – az eljárásra számos pozitív példa van az Európai Unióban –, mindössze át kellene venni a legjobb megoldásokat, amelyek alkalmazhatók Romániában is.

A szakember elismeri, nem tudhatjuk, hogy a jórészt viszonteladókból álló piaci árusok honnan szerezték be a terményeiket, és azokban mennyi a vegyszermaradvány.

A vásárlóknak azt javasolja, hogy lehetőleg megbízható gazdáktól vegyenek zöldséget és gyümölcsöt. Olyan termelőktől, akiket ismernek, akiknek meglátogatható a farmja, és akik garanciát jelentenek arra, hogy betartják a szükséges növényvédelmi előírásokat.

Ez nyilván nem mindenki számára járható, ezért az RMDSZ-es politikus is egyetért abban, hogy sürgősen szabályozni kell a romániai növényvédelem hatósági ellenőrzését.

,,Számos mezőgazdasági szakember megkeresett, hogy a szermaradványok kockázatára figyelmeztessen. A szakmabeliek tisztában vannak a felületes romániai szűrési rendszer kockázataival. Van egy elvárás a törvényi szabályozásra, de eddig azért nem léptünk, mert tartottunk tőle, hogy a gazdák ellenük irányuló támadásként fogják fel, holott egy ilyen jogszabály kidolgozása és elfogadása mind a fogyasztó, mind a termelő érdekét szolgálná” – nyomatékosította az RMDSZ agrárpolitikusa.

Magyar Lóránd szerint még ebben a parlamenti ciklusban törvénytervezetet nyújtanak be a növényvédelmi előírások betartatásának ellenőrzésére. A készülő törvénytervezet azt is garantálná, hogy a jelenleginél jóval nagyobb százalékban lehessen kiszűrni a megengedettnél magasabb szermaradvány-tartalmú mezőgazdasági terményeket.

korábban írtuk

A terméshozamot és az áru minőségét is súlyosan befolyásolja, hogy nincsenek növényorvosaink
A terméshozamot és az áru minőségét is súlyosan befolyásolja, hogy nincsenek növényorvosaink

Miközben az EU legtöbb tagállamában a növényorvosokként ismert mezőgazdasági szakemberek felügyelik a teljes növénytermesztést, Romániában akut hiány érhető tetten növényvédelmi szakemberekből.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 26., szombat

Piciny túlturizmus Erdélyben: mást is megmutatnának

Nagyszeben történelmi belvárosa a két központi tér túlzsúfoltságától és elüzletiesedésétől, azaz lokális „túlturizmustól”, a megőrzés és a modernizáció közötti egyensúlytalanságtól, valamint a fenntartható mobilitási megoldások hiányától szenved.

Piciny túlturizmus Erdélyben: mást is megmutatnának
2025. április 26., szombat

Uniós biztoshoz fordult a nagyváradi Pride megszervezésének akadályoztatása miatt egy civil szervezet

Piotr Serafin költségvetésért és csalás elleni küzdelemért felelős európai uniós biztoshoz fordult a nagyváradi Pride megszervezésének akadályoztatása miatt a helyi ARK Egyesület.

Uniós biztoshoz fordult a nagyváradi Pride megszervezésének akadályoztatása miatt egy civil szervezet
2025. április 26., szombat

„Nemcsak nevében volt Ferenc, hanem lelkületében is” – Urbán Erik ferences tartományfőnök a pápa emlékezetéről

Ferenc pápáról személyes hangvételű írásban emlékezett meg Urbán Erik OFM, a Szent Istvánról elnevezett Erdélyi Ferences Rendtartomány főnöke, érseki helynök. Urbán Erik OFM a Romkat.ro portál kérésére összegezte gondolatait.

„Nemcsak nevében volt Ferenc, hanem lelkületében is” – Urbán Erik ferences tartományfőnök a pápa emlékezetéről
2025. április 25., péntek

Hatósági felügyelet alatt marad a Hargita megyei tanács korrupcióval gyanúsított alelnöke

Újabb hatvan napra hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei közgyűlés korrupcióval gyanúsított alelnöke, miután a Hargita Megyei Törvényszék elutasította a hatósági felügyelet meghosszabbítása ellen benyújtott panaszát.

Hatósági felügyelet alatt marad a Hargita megyei tanács korrupcióval gyanúsított alelnöke
2025. április 25., péntek

Életét vesztette az anya, két gyermeke súlyosan megsérült, amikor nyergesvontatóval ütköztek

Súlyos közlekedési baleset történt péntek délután Arad megyében: egy személygépkocsi és egy kamion ütközött össze, előbbiben egy anya és két gyermek ült, mindannyian eszméletüket vesztették.

Életét vesztette az anya, két gyermeke súlyosan megsérült, amikor nyergesvontatóval ütköztek
2025. április 25., péntek

Motoros lelte halálát egy háromszéki autós balesetben

Halálos baleset történt csütörtök délután a Kovászna megyei Bodzafordulóhoz tartozó Bredét faluban: egy 42 éves motorost előzés közben elsodort egy utánfutóval közlekedő haszonjármű.

Motoros lelte halálát egy háromszéki autós balesetben
2025. április 25., péntek

Orvostudományi képzés indul a kolozsvári BBTE-n

Orvos- és egészségtudományi képzéssel bővül a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) kínálata. Az orvos- és egészségtudományi kar megalapítását az április 24-én elfogadott kormányhatározat hagyta jóvá.

Orvostudományi képzés indul a kolozsvári BBTE-n
2025. április 25., péntek

Záporok, zivatarok várhatók Erdély és a Partium egyes vidékein

Záporokra és viharokra figyelmeztet pénteki időjárás-előrejelzésében az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia területének mintegy háromnegyedére.

Záporok, zivatarok várhatók Erdély és a Partium egyes vidékein
2025. április 25., péntek

Ferenc pápa lelki üdvéért mutattak be szentmisét Gyulafehérváron

Ferenc pápa lelki üdvéért mutattak be szentmisét csütörtök este a gyulafehérvári római katolikus székesegyházban – közölte a Gyulafehérvári Érsekség.

Ferenc pápa lelki üdvéért mutattak be szentmisét Gyulafehérváron
2025. április 25., péntek

BacPrep: hatékony segítség a román érettségire készülő magyar diákoknak

Azonnali, objektív visszajelzést ad a diákoknak és tanároknak egyaránt a nemrég elindult BacPrep platform. A magyar diákoknak román érettségire való felkészülésben segítséget nyújtó oldal ötletéről Sebestyén Gergő társalapító beszélt.

BacPrep: hatékony segítség a román érettségire készülő magyar diákoknak