Személyes tragédiák a szatmári Lépésházból: Szejke Judit az ukrajnai menekültek ellátásáról, történeteikről

A szatmári Lépésház jelenleg ukrajnai menekülteket is kiszolgál (archív felvétel) •  Fotó: Facebook/Borókagyökér Egyesület

A szatmári Lépésház jelenleg ukrajnai menekülteket is kiszolgál (archív felvétel)

Fotó: Facebook/Borókagyökér Egyesület

A február 24-én kirobbant orosz–ukrán háború első napjától fogva Szatmár-szerte különböző akciókat indítottak a szomszédos országból elmenekülők megsegítése, befogadása érdekében. A szállást biztosítók között volt Szejke Judit is, a szatmárnémeti Borókagyökér Egyesület vezetője, aki a tanyájukra érkezett menekültek mindennapjairól, megsegítésükről beszélt a Krónikának.

Zoltán Ildikó

2022. április 02., 16:402022. április 02., 16:40

A Borókagyökér Egyesületnek sikerült nemrég befejeznie a 40 férőhelyes, úgynevezett Lépés szállást, amelynek köszönhetően már nemcsak kézműves foglalkozásokat tudnak szervezni a Lépésházban, hanem el is tudják szállásolni a vendégeket. Az épület azonban saját programok megszervezése helyett most az Ukrajnából érkezőknek biztosít menedéket. Néhányan csak egy éjszakát töltenek ott, mások hetek óta a szálláson vannak.

„Több mint háromszázan szálltak meg eddig nálunk. Nem nagy szám, ha az itt levő 20 személy mellé még 27 érkezik. Ilyenkor összetoljuk az ágyakat, matracokat hozunk, hogy mindenkinek legyen alvóhelye.

Idézet
Másnap, amikor elmennek, kitakarítunk, fertőtlenítünk, kimossuk az ágyneműket, és délután vagy este ismét megérkezik 20 menekült. Jelenleg 15 alapember van, akik a Lépésházban várják, hogy rendeződjön a sorsuk”

– ismetette Szejke Judit. Arról is beszélt lapunknak, hogy volt már olyan család, amely Frankfurtból tért vissza hozzájuk, mert olyan menekültszállóra kerültek, ahol nagyon rosszak voltak a körülmények. Hiányzott az ajtó, a folyosón járkáló emberek beláttak a szobába, kosz volt, penész. Két nap után visszatértek a Szejke-tanyára. Ők Kolozsváron, Temesváron vagy Lengyelországban szeretnének letelepedni.

Képünk illusztráció •  Fotó: Rab Zoltán Galéria

Képünk illusztráció

Fotó: Rab Zoltán

A Borókagyökér Egyesület vezetője azt is tudatta, hogy sok panasz is érkezik a menekültekre, nekik is meggyűlt a bajuk egyesekkel. A rászorulók számára a Lépésház melletti dobozokban tárolják a szükséges tisztálkodási eszközöket és tartós élelmiszereket.

Távozáskor azonban az egyik csapat az összes konzervet magával vitte. Egy másik csoport „a pofátlanság határát súrolta” viselkedésével.

Személyes tragédiák

„Egyedül nehéz lenne segítséget nyújtani. Nagyon értékelem és jól esik, hogy együtt dolgozunk a szatmári Caritas szervezettel és a Máltai Szeretetszolgálattal, amelyektől alapanyagokat kapunk, amiből a menekültek főznek maguknak, mert mi nem ismerjük a tájegységükön használt ízesítést” – fogalmazott Szejke Judit. Hozzátette: számukra a legnehezebb meghallgatni a menekültek történeteit, hallani azokat a híreket, melyek sokszor az ellenkezői annak, amit a médiában elhangzanak.

Idézet
Nehéz nézni őket. Érző embernek hátrébb kell lépnie, mert ha nem, egy idő után belebolondul a tömény mennyiségű tragédiába, amit a szállásra érkezők mesélnek”

– fogalmazott az egyesület vezetője. Több személy imádkozott, hogy még egyszer láthassa a házát vagy tömbházát, amit rá pár percre szétbombáztak. Az egyik menekült elmondása szerint lakása be volt kamerázva és végignézte, ahogy az ukrán katonaság tagjai szétrongálják az épületet, melyből az orosz ellenfélre lőttek, azok pedig viszonozták.

Egy másik ukrajnai elmesélte, hogyan menekültek Harkivból: sokan szálltak kocsiba, hogy elhagyják a várost. Az utat eltorlaszolták előttük, és mivel a kocsik nagy sebességgel haladtak, nekimentek a torlasznak és rengetegen meghaltak. Ők is balesetet szenvedtek. Kiszálltak a kocsiból és felültek egy buszra, ami szintén balesetezett. Ezután gyalog menekültek tovább.

A Lépésházba érkezők nagy része szeretne visszamenni hazájába – bár akadt olyan is, akinek két lakása volt és mindkettőt szétlőtték, így nincs hova visszamennie. A legnehezebb azoknak a nőknek és gyerekeknek, akik férfi családtag nélkül érkeztek.

Azok a férfiak, akik át tudtak jönni, nagyon gazdagok vagy van külföldi állampolgárságuk. „Akinek van pénze, átjön, akinek nincs, az nem jön” – érzékeltette Szejke Judit. A menekültek arról is meséltek, hogy az agyonzsúfolt vasútállomásról eljutottak az első megállóig, ahol leszállították őket. Különválasztották a férfiakat a családjaiktól. A nők és gyerekek visszaülhettek, a férfiakat visszavitték a háborúba.

Képünk illusztráció •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Képünk illusztráció

Fotó: Erdély Bálint Előd

„Nagyon sok a személyes tragédia” – jelentette ki a szatmári egyesületi vezető.  „Többen átsírták az éjszakát a Lépésházban. Volt egy nyolcvanéves bácsi, akinek a lánya Lengyelországban él. A bácsi nem értette, hova került és miért. Ült az autóban és kérte, hogy mondják meg neki, hova viszik. Akkor nyugodott meg, amikor felhívták a lányát, aki elmagyarázta neki, hogy a Máltai Szeretetszolgálat kocsijában van, ami elviszi hozzá. A bácsi szeme kísérni fog, ameddig élek” – emlékezett vissza Szejke Judit.

Sokak szerint nem csak az oroszok hibásak

A Lépésházban elszállásolt nők főznek, takarítanak, rendezik a gyerekeket. A férfiak is besegítenek, amikor nem a telefonon követik a híreket. A Szejke-tanyán hetente két alkalommal néptáncoktatás folyik és kézműves foglalkozásokat is szerveznek. A házigazdák igyekeznek bevonni a menekülteket is ezekbe a programokba.

Idézet
Nem lehet ezt lélek nélkül csinálni, és nem lehet nem csinálni. Nagyon nehéz magad elé húzni egy fátylat, hogy kizárjuk a belőlük sugárzó fájdalmat. Kegyetlen, ami most történik”

– mondta a Borókagyökér Egyesület vezetője. Arról is beszélt, hogy a Lépésházban megszállt menekültek nagy része az amerikai és az ukrán hatóságokat egyaránt szapulja, kevesen gondolják úgy, hogy csak az oroszok lennének hibásak a történtekért.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 10., csütörtök

Mi a teendő, ha medvével találkozik az ember? – Megfontolandó tanácsok a hegyimentőktől

Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.

Mi a teendő, ha medvével találkozik az ember? – Megfontolandó tanácsok a hegyimentőktől
2025. július 10., csütörtök

„A levegőben lóg” a kolozsvári metró építése, lekezelően válaszol a polgármester a tamáskodóknak

A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.

„A levegőben lóg” a kolozsvári metró építése, lekezelően válaszol a polgármester a tamáskodóknak
2025. július 10., csütörtök

Kolozsvári magyar diákokat, sőt a Piramis zenekart is árgus szemekkel figyelte a Securitate – Zilahi Csaba emlékezik a korszakra

A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.

Kolozsvári magyar diákokat, sőt a Piramis zenekart is árgus szemekkel figyelte a Securitate – Zilahi Csaba emlékezik a korszakra
2025. július 10., csütörtök

Füst- és szénmonoxid-érzékelőket oszt szét ingyen a katasztrófavédelem

Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.

Füst- és szénmonoxid-érzékelőket oszt szét ingyen a katasztrófavédelem
2025. július 10., csütörtök

„Feljelentette” az áramszolgáltatót a partiumi kisváros polgármestere a késlekedő hibajavítás miatt

Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.

„Feljelentette” az áramszolgáltatót a partiumi kisváros polgármestere a késlekedő hibajavítás miatt
2025. július 10., csütörtök

Közúti fellélegzés Erdélyben: megnyitották a rekorddrága tordatúri gyorsforgalmit

Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.

Közúti fellélegzés Erdélyben: megnyitották a rekorddrága tordatúri gyorsforgalmit
2025. július 10., csütörtök

Tíz tábla csokoládét lopott egy nagyváradi üzletből, rablásért kell felelnie a bíróság előtt

Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.

Tíz tábla csokoládét lopott egy nagyváradi üzletből, rablásért kell felelnie a bíróság előtt
2025. július 10., csütörtök

Új székházba költözik, klubot indít Kolozsváron az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL)

A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.

Új székházba költözik, klubot indít Kolozsváron az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL)
2025. július 09., szerda

Szigorítanák az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságokat

Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.

Szigorítanák az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságokat
2025. július 09., szerda

Adományokat vitt a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász

Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos (mintegy 200 ezer lej) támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.

Adományokat vitt a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász