Egyelőre csak az építőtelepet szervezik, pedig már három hónapja dolgozniuk kellene az alsó-nyárádmenti autópálya-szakaszon
Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Továbbra sem kezdődött el az érdemi munka az Erdélyt Moldvával majdan összekötő A8-as autópálya első, Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszán. Bár a szerződést már tavaly februárban aláírták, a kivitelező török cég továbbra sem kapta meg a végső építési engedélyt az Alsó-Nyárádmentét átszelő, a történelmi Székelyföld kapuján „belépő” autópálya-szakaszon, mely az észak-erdélyi sztráda meglévő, Kolozsvárral is kapcsolatot teremtő részéből indul ki.
2025. március 25., 16:262025. március 25., 16:26
A8-as autópálya, tiktak, tiktak! – olvasható a Pro Infrastruktúra Egyesület Facebook-bejegyzésében, melyben a leendő A8-as autópálya Erdélyben elvileg legjobban álló, Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának helyzetét veszik górcső alá. A nagy infrastrukturális beruházásokat figyelő civilek drónfelvételeket készítettek az említett, 24,39 kilométeres szakaszon. Ez magában foglalja azt a 2,39 km-es aszfaltcsíkot is, amely gyakorlatilag még az A3-as észak-erdélyi sztráda eddig meg nem épített részét képezi.
Emiatt csak a megközelíthetőséget biztosító utakat látni a nyomvonalon, ahol továbbra is az építőtelep szervezése zajlik: földmunkának nyoma sincs, még az építkezéshez szükséges nyersanyagokat sem halmozták fel a helyszínen.
A civil szervezet emlékeztet, a szerződést 2024 februárjában írták alá a hatóságok a török Nurollal, amely számára tavaly május végén kezdett el ketyegni az óra: onnan számolják a 6 hónapos tervezési és 24 hónapos kivitelezési időt. A közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) hivatalos közlése szerint 2025. január 23-án megtörtént az építési engedélyhez szükséges dokumentáció műszaki véleményezése, de a közlekedési minisztérium azóta sem adta ki a végső engedélyt.
„Tekintettel a 24 hónapos kivitelezési határidőre, és arra, hogy jelenleg engedély hiányában nem dolgoznak,
– írják a civil szakemberek, az országos helyreállítási terv (PNRR) révén érkező EU-finanszírozás szigorú kritériumrendszerére utalva.
Az egyesület hozzátette: az A8-as autópálya moldvai végén, a Leghin és Moțca közötti közel 30 kilométeren az UMB nemrég kezdte meg a földmunkákat, de még nekik is nehéz lesz 2026 végére befejezniük. Nem lehetetlen, de minden bizonnyal a lehető legjobban kell majd hajtaniuk, tekintettel a rengeteg más helyen is dolgozó román útépítő 2025-ben és 2026-ban lejáró vállalásaira.
Mint ismeretes, a teljes sztráda Marosvásárhelytől a Moldovai Köztársasággal közös határig, Ungheni-ig húzódik majd összesen több mint 300 kilométeren keresztül. Az összköltséget több mint 4 milliárd euróra becsülik. Ez lehet az első sztráda, amely összeköti Erdélyt Moldvával, ugyanakkor ennek köszönhetően lesz először autópálya Székelyföldön is, hiszen Marosszék, a Sóvidék, Gyergyószék is részese a sztrádaépítési láznak. A Marosvásárhely–Nyárádszereda autópálya-szakasz a megyeszékhely határából tömbmagyar vidék, az Alsó-Nyárádmente felé veszi az irányt, azaz belép a történelmi Székelyföld „kapuján”.
Román–boszniai cégtársulás építi az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya leghosszabb, Gyergyóditró és Grințieș közötti szakaszát – közölte csütörtökön Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Megvan a nemrég alakult közúti beruházásokért felelő országos társaság (CNIR) első odaítélt sztrádaszerződése: a csütörtöki bejelentés szerint román–bosnyák konzorcium építhet meg egy székelyföldi autópálya-szakaszt az Erdélyt Moldvával összekötő A8-ason.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
szóljon hozzá!