Elleshetik a csanálosi gyerekek a hagyományos sváb konyha fortélyait
Fotó: Csanálos önkormányzata/Facebook
Tovább éltetik a tradicionális sváb gasztronómiát Szatmár megyében: Csanáloson az ifjúságnak is megtanítják, miként kell strudlit vagy unkréckérhlit készíteni, és a hétvégén strudlifesztivált is szerveznek. A hagyományok ápolásáról Hamvas Csillát, a csanálosi önkormányzat kulturális referensét és Czier Rita szakácsnőt kérdeztük.
2024. július 25., 19:002024. július 25., 19:00
2024. július 25., 19:032024. július 25., 19:03
A hagyományos sváb ételeket népszerűsítik fesztivál és gyerekeknek szóló foglalkozások keretében is a Szatmár megyei Csanáloson, ahol július 28-án szervezik meg a több mint 10 éves múltra visszatekintő strudlifesztivált.
A sváb gasztronómia tovább éltetéséről, a strudliról, és egyéb fogásokról a helyi polgármesteri hivatal kulturális referense, Hamvas Csilla pedagógus, valamint Czier Rita szakácsnő beszélt a Krónika megkeresésére. A gyerekeknek tovább adják a sváb étkek hagyományos elkészítési módját a kultúrházban, ahol konyhát alakítottak ki, amelyben elkészítik a strudlit és más finomságokat.
A strudlit nagyon szeretik a helyiek, persze a gyerekek is, a mai napig minden házban készítik a lisztes, vékonyra nyújtott tésztát” – fejtette ki Hamvas Csilla. Hozzátette, a gyerekek közül főleg lányok jönnek, de azért vannak fiúk is az érdeklődők között. A sváb ételről elmondta, van sós-krumplis, kapros-túrós, szilvalekváros strudli is.
Nyári gasztronómiai tevékenységek Csanáloson
Fotó: Csanálos önkormányzata/Facebook
Strudlijegyet lehet majd vásárolni, és azzal majd mindenki onnan vásárol strudlit, ahonnan akar, hiszen reggeltől estig sütik” – mondta el Hamvas Csilla.
Czier Rita szakácsnő nagy szakértője a strudli elkészítésének: bárhová meghívják Szatmár megyei településekre a csanálosi csapatot, immár húsz éve ott van szakértőként.
Készül a csanálosi sváb finomság
Fotó: Csanálos önkormányzata/Facebook
de lehet édes tejjel is és mi teszünk hozzá egy kis buborékos ásványvizet, mert attól kicsit felnő. Jó lágy, nyújtható tésztát kell csinálni, összegyúrjuk és kinyújtjuk” – magyarázta Czier Rita. Hozzátette, nyolc cipóra szokták osztani a 2 kiló lisztből készült tésztát, és jó vékonyra kell nyújtani.
„A felébe teszünk krumplitölteléket: a főtt krumplit jól kikavarjuk pürének, azzal kenjük le a tészta felét, a másik felét ráhajtjuk. A szélét körbe lenyomjuk az ujjunkkal és a derelyemetszővel körbe levágjuk a peremét, egy cipóból lesz 10-12 darab, körülbelül tenyér nagyságú kockára vágott strudli. Bő, jó forró olajban sütjük ki” – magyarázta Czier Rita.
A strudli sokak kedvence Szatmár megyében, szívesen készítik fesztivál keretében is
Fotó: Csanálos önkormányzata/Facebook
Mint mondta,
A csanálosi hölgyek sütő-főző csapata
Fotó: Csanálos önkormányzata/Facebook
Hamvas Csilla azt is elmondta, a környékbeli falvakban, például Kálmándon édes túrós töltelékkel készítik, a tojásfehérje habjával. Kérdésünkre arról is beszélt, hogy sokféle sváb ételt népszerűsítenek a gyerekek, a fiatalok körében: például tojásos kis nudlit, a krumplis tácskörlit (tácskedli) – ami olyan, mint a túrófánk, csak túró helyett tört krumplit gyúrnak a tésztába.
Elleshetik a csanálosi gyerekek a hagyományos sváb konyha fortélyait
Fotó: Csanálos önkormányzata/Facebook
„Egyébként minden sváb ételnek ugyanaz az alapanyaga, vagyis ami régen volt otthon a háznál: liszt, víz, tojás, só és a legtöbbnek a tésztájában van krumpli is, amit itt megtermeltek.
A német szóból ered az elnevezés, és császármorzsát jelent. Sűrűbbre csinálják a tésztát, hasonlít az amerikai palacsintához, kisebb palacsintákat sütnek ki serpenyőben, olajban” – magyarázta Hamvas Csilla.
Fotó: Csanálos önkormányzata/Facebook
Hozzátette, mivel Csanáloson erős a katolikus közösség, a szerda és a péntek böjtös nap volt hagyományosan, ma is sokan betartják, és ilyenkor készítik az említett húsmentes ételeket. „De egyébként se ettek régen sok húst, liszt, tojás, krumpli, tej, aludttej mindig volt otthon, a sváb konyha ezeket veszi alapanyagul.
– fejtette ki Hamvas Csilla.
Fotó: Csanálos önkormányzata/Facebook
Szatmár megye sváb településein próbálják megőrizni a sváb identitást, a templomokban német nyelven is miséznek, egyes iskolákban is nagy hangsúlyt fektetnek a német nyelvtanulásra. A Német Demokrata Fórum (NDF) segítségével közel húsz évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit a szatmárnémeti Johann Ettinger Német Nyelvű Gimnázium. Az itt tanulók 20 százaléka sváb származású, a többi gyermek román és magyar nemzetiségű. Ugyanakkor a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban és a Nagykárolyi Gimnáziumban intenzív német nyelv osztály is működik. 2022-ben a Német Demokrata Fórum Szatmár megyei elnöke, Leitner János a Krónika megkeresésére kiemelte, hogy évente több mint 40 kulturális rendezvényt szerveznek.
Körülbelül tenyér nagyságú kockákból készül a strudli Csanáloson
Fotó: Csanálos önkormányzata/Facebook
Februárban megrendezik a tavaszcsalogató funkát, ez a különleges szokás már csak egyetlen magyar-sváb településen létezik, a Szatmár megyei Erdődön. Ezzel az eseménnyel búcsúztatják a telet, ez jelzi a természet kiújulásának kezdetét. Tábortüzet gyújtanak, majd egy kulturális program keretében fellépnek a tánccsoportok. De felvonul a fúvószenekar is, valamint a női és férfi kórus énekel az egybegyűlteknek.
Bő, forró olajban sütik ki a strudlit
Fotó: Csanálos önkormányzata/Facebook
Fotó: Csanálos önkormányzata/Facebook
Fotó: Csanálos önkormányzata/Facebook
Csanálos polgármesteri hivatala
Fotó: Csanálos önkormányzata/Facebook
Fotó: Csanálos önkormányzata/Facebook
Csanálosi gyerekek a polgármesteri hivatal által működtetett gasztronómiai rendezvényen
Fotó: Csanálos önkormányzata/Facebook
A Szatmár megyei Erdőd közel ezerfős, többségében római katolikus vallású magyar és sváb közösségének plébánosa, Harsányi László 2013-tól szolgál a városkában. Az 1500-2000 fős roma közösség többsége szintén magyarul beszél.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.
Forráshiány miatt bezárja két kisebb egységét a nagyszebeni Brukenthal-múzeum, miután nem kapott elegendő támogatást a román kulturális minisztériumtól – közölte szerdán Chituţă, a múzeum megbízott vezetője.
Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.
Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.
Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
szóljon hozzá!