Tej- és kifliprogram. Ma már az előző évek ízei is nosztalgiának számítanak
Fotó: Veres Nándor
Számos erdélyi megyében négy hónapja késik a román kormány és az Európai Unió által közösen finanszírozott tej-kifli-gyümölcsprogram. A tavaly nyáron átalakított tízórais csomagokra a megyei önkormányzatok későn hirdették meg a közbeszerzési eljárást, de Kolozs megyében így sem sikerült iskolatejet beszállító céget találni. Az idei tanévben jó esetben szűk három hónapig élvezhetik a diákok a bukaresti kormány tízórais ,,bőkezűségét”.
2024. január 26., 19:072024. január 26., 19:07
2024. január 27., 11:022024. január 27., 11:02
Hiába várták az elemista, a gimnáziumi és a középiskolás tanulók tavaly szeptember óta a tej-kifli-gyümölcsprogram újraindulását, mert az ország sok megyéjében erre nem került sor. Több erdélyi megyében még a közbeszerzés sem zárult le. Többek között Kolozs megyében sem, ahol a 2023–2024-es tanévben egyetlen iskola sem kapott kiflit, tejet vagy gyümölcsöt. A nagyobb gond az, hogy a megyei tanács illetékesei szerint április előtt remény sincs arra, hogy elindíthassák a programot.
Mint mindig, az új jogszabály szépséghibájának ezúttal is az alkalmazási előírások elmaradása bizonyult. A nyári szabadságolások idején, augusztus 8-án megjelent, és a 652. számot viselő kormányintézkedés tartalmazta a májusi kormányrendelet alkalmazási tudnivalóit, a közbeszerzések meghirdetési módját, a helyi és megyei önkormányzatok szerepvállalását, stb. Ebből derült ki az az alapinformáció is, hogy egy adag gyümölcsért 0,7 lejt, az iskolatejért 1,11 lejt, a kifliért vagy más pékáru darabjáért 0, 65 lejt fizethet ki a közbeszerzést meghirdető önkormányzat.
Cipekedő diákok az iskolaudvaron. Egyelőre ,,tehermentesítették" őket
A program elindításának időbeli eltolódása tehát „be volt kódolva” a kormányrendelet későn megjelenő alkalmazási előírásaiba.
Alma és kifli, tej nélkül
De nem csak a kormány késlekedése hátráltatta a korábbi években működő program elindítását. Vákár István, a Kolozs megyei önkormányzat RMDSZ-es alelnöke a Krónikának elmondta, az új kormányrendelet értelmében lehetőség nyílt arra, hogy a helyi önkormányzatok helyi termelőktől szerezzék be az iskolák számára szükséges élelmiszereket. „Amikor ezt felajánlottuk a polgármesteri hivataloknak, a legtöbben annyira nehézkesnek és bonyolultnak találták az eljárást, hogy végül nem vállalták, így – a legtöbb romániai megyéhez hasonlóan – a feladat ellátása nálunk is a megyei önkormányzatra hárult” – összegzi az előzményeket Vákár István.
A megyei alelnök tájékoztatása szerint jelenleg is zajlik az ajánlatok kiértékelése: három vállalkozás alma és két cég kifli beszállítására nyújtott be ajánlatot, tejfeldolgozó cégek viszont nem jelentkeztek. Következik a versenytárgyalás elektronikus része, és várhatóan március végére hirdethetnek nyertes pályázatot gyümölcsre és kiflire. Tej esetében új közbeszerzési eljárásra van szükség, ami tovább hátráltatja a program elindítását, mert a kormányrendelet szerint mindhárom élelmiszert le kell szállítani a diákoknak.
A kifli minőségét sok diák és szülő kifogásolta az elmúlt években
Fotó: Gecse Noémi
Nem lehet túllépni a közbeszerzés szigorú előírásain
Vákár István azt is elmondta a Krónikának, hogy több tejfeldolgozó cég által alapított klaszter érdeklődött a közbeszerzés iránt, de végül egyetlen vállalat sem jelentkezett, mert a megyében nincs olyan tejadagoló-csomagoló gépsor, ami a kisméretű 1-1,5 dl-es iskolás tejesdobozokat tudná tölteni. Kérdéses tehát, hogyan sikerült a tej beszállítását az idei tanévben megoldani a Kolozs megyei iskolák számára.
Megkerestük Tasnádi István Kolozs megyei alprefektust is, aki a kormány területi kirendeltségeként felügyeli a kormányprogramok helyi megvalósítását. Az alispán sajnálatosnak nevezte, hogy a diákok Kolozs megyében sem jutottak hozzá a kormányprogramban szavatolt tízórais élelmiszerekhez, de mint fogalmazott, nem lehet átlépni a közbeszerzési folyamatok szigorú előírásain.
Ezek minőségét külön ellenőrzi a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség, az Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági hatóság és más állami szervek is” – fogalmazott portálunknak a magyar alprefektus.
A mezőgazdasági minisztérium által felügyelt kormányprogram keretösszege összesen 150 millió euró. Az eredeti tervek szerint a tanulók hetente két adag gyümölcshöz, öt adag péksüteményhez és öt adag iskolatejhez kellett volna hozzájussanak.
A szeptembertől kezdődő 2023-2024-es tanévtől a romániai iskolákban módosítják a tej-kifli-gyümölcsprogramot. Többféle gyümölcs és zöldség között lehet választani, a tej mellett pedig tejtermékeket és több pékárut kapnak a diákok.
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.
Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.
Az országban egyedüliként a Marosvásárhelyi Állatkertben található meg a Kárpátokban egykor őshonos fajta, jelenleg hat példány a borjakkal együtt.
A bukaresti kormány 17,8 millió lejt utal ki a tartalékalapból vízsótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek az RMDSZ javaslatára – tájékoztatott hétfőn a szövetség sajtóirodája.
Négy nap keresés után hoztak le a Máramarosi-havasokról a hegyimentők egy 27 éves ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Akármerre néztünk, színpompás népviseleteket láttunk vasárnap délután a bánffyhunyadi református templom árnyékában. A Kalotaszegi Magyar Napok hagyományos népviseleti mustrájára összegyűltek innen a Barcsay-kertbe vonultak.
Hatvanötezer lej értékű valutát és egyéb értékeket tartalmazó táskát talált a dél-erdélyi autópálya egyik parkolójában, amit a szászsebesi rendőrségnek adott át egy férfi.
Véget ért vasárnap a 10. Double Rise fesztivál a festői szépségű, Fehér megyei Torockón.
szóljon hozzá!