Kalotaszentkirály sikertörténetének titkai – Minden évben avatnak valamit a legszebb erdélyi nagyközségben

Pályán vannak. A népi kultúrájáról, idegenforgalmáról is nevezetes településen immár multifunkcionális sportlétesítmény is kiszolgálja a lakosokat •  Fotó: Ady Endre Kulturális Egyesület

Pályán vannak. A népi kultúrájáról, idegenforgalmáról is nevezetes településen immár multifunkcionális sportlétesítmény is kiszolgálja a lakosokat

Fotó: Ady Endre Kulturális Egyesület

A Kolozs megyei községek önkormányzatai közül az elmúlt két évtizedben Kalotaszentkirály kapta a legtöbb elismerést és kitüntetést. Ennél is többet jelent azonban, hogy az öt faluból álló községbe mintegy 28 millió euró értékű pályázati pénz „folyt” 2000-től, ami teljesen megváltoztatta a falvak arculatát.

Makkay József

2021. november 04., 13:322021. november 04., 13:32

Kalotaszentkirály nyerte el idén a Virágos Magyarország versenyen a legszebb erdélyi településnek járó titulust. A megmérettetésen a határon túli települések közül a délvidéki Palics és a felvidéki Tardoskedd is kapott kitüntetést. A kétezer lakosnál kisebb magyarországi települések közül Etyek és Buzsák bizonyult a legszebbnek. A népszerű Kárpát-medencei magyar települések versenyére 320 pályázat érkezett.

Kalotaszentkirály polgármesterének, Póka András Györgynek összébb kellett húznia irodájának falán az elmúlt másfél évtizedben kapott kitüntetéseket, hogy az újabb rangos elismerés is felkerülhessen az íróasztala melletti falfelületre.

Románia 2007-es európai uniós csatlakozása előtt Kolozs megyéből elsőként nyerte el az Európai falu kitüntetést, amit tucatnyi más követett, többek között a legjobban gazdálkodó és a legtisztább Kolozs megyei község cím.

A Bánffyhunyadtól hat kilométerre fekvő kalotaszegi községközponthoz Jákótel­ke, Kalotadámos, Magyarókereke és Ma­lom­szeg tartozik közigazgatásilag. Az 1633 lélekszámú Kalotaszentkirály–Zentelke bármelyik falujába látogasson az ember, mindenhol rend és tisztaság fogadja. A 2000-től polgármesterként tevékenykedő Póka Andrást nem véletlenül tartják kemény­kezű településvezetőnek: irányításával olyan csapat verbuválódott a község­házán, amely a megyei községek viszonylatában is a legtöbb európai uniós és hazai kormányzati pályázatot nyerte el, összesen mintegy 28 millió euró értékben.

Mindez meglátszik a település arculatán, az erdélyi viszonylatban is kiemelkedő infrastruktúra-fejlesztésben, illetve a koronavírus-járvány tavaly tavaszi kitöréséig szárnyaló falusi turizmusban is: 2019-ben, a községközpontban 15 ezer vendégéjszakát jegyeztek a turisztikai hatóság engedélyével működő 46 panzióban és vendégházban.

Póka András György, Kalotaszentkirály polgármestere •  Fotó: Makkay József Galéria

Póka András György, Kalotaszentkirály polgármestere

Fotó: Makkay József

Könnyebb megnyerni, mint kivitelezni a pályázatot

Kalotaszentkirály önkormányzatának működése jellegzetes erdélyi magyar sikertörténet. A község nem gazdagabb és nem szegényebb az átlagos kalotaszegi vagy erdélyi magyar községekhez képest. Az évi 600 ezer lejnyi helyi adóból és illetékből származó bevétele a pénzügyminisztérium által visszaosztott állami pénzekkel együtt is csak a helyi önkormányzat fenntartására elegendő, a polgármester szerint ebből fejleszteni nem tudnának. A sikertörténethez hozzájáruló rengeteg fejlesztést pályázatokból érték el olyan körülmények között, hogy az eddig leadott több tucat előterjesztésük közül mindeniket elnyerték. Az eredményesség titkát Póka András a polgármesteri hivatalban működő pályázatíró csapat hozzáértésével és elköteleződésével magyarázza.

Idézet
„Soha nem fordultunk pályázatíró céghez, a polgármesteri hivatalnak rosszak az ilyen irányú tapasztalatai. A pályázatíró cégnek anyagilag úgy is megéri, ha leadott pályázatainak egyharmada vagy fele nyer, számunkra viszont nagy veszteség, ha a sok pénzbe és humánerőforrásba kerülő pályázataink egy részét elutasítják”

– fogalmazott a Krónikának a községi elöljáró.

Tanácsadó cégekkel működnek együtt a pályázatokhoz szükséges kiegészítő szaktanulmányok elkészítésére, a pályázatok összeállítása, benyújtása, a szükséges engedélyek beszerzése és az elnyert pályázat lebonyolítása azonban a polgármesteri hivatal munkatársainak hatásköre. Póka úgy látja, ma könyebb megnyerni egy pályázatot, mint kivitelezni. Egyre kevesebb cég jelentkezik a meghirdetett munkálatok elvégzésére, a versenytárgyalásra benevező társaságok pedig munkaerőhiánnyal küszködnek.

Miközben látványosan bővült a különböző infrastruktúra-fejlesztésben érdekelt cégek műszaki felszereltsége, még inkább hiányzik a megfelelően képzett szakmunkás.

„A legtöbb cég csak úgy végez minőségi munkát, ha a körmükre nézünk, és naponta ellenőrizzük őket. Ha elmarad az önkormányzati kontroll, kellemetlen meglepetéseink lehetnek” – fogalmaz Póka András.

Visszavárják a turistákat

Nem csak a községközpontban, hanem a többi faluban is látványosan megváltozott a települések arculata. Kalotaszentkirály-Zentelke azon kevés észak-erdélyi községek közé tartozik, amelyik vetekszik egy ausztriai vagy németországi kistelepülés turistavonzó szépségeivel. A falvakon átfolyó patakok medrét szabályozták, az utcákra és az összes községi útra minőségi aszfaltréteg került, községi szinten mintegy 30 kilométer mezei és erdei utat köveztek le: gyakorlatilag bárhova ki lehet jutni személygépkocsival, biciklivel, bármilyen járművel.

A pandémia ellenére idén kiemelkedő évet zártak, hiszen tavasszal adták át az Ady Endre Általános Iskola új uszodáját, és nemrég avatták fel a multifunkcionális sportpályákat, valamint a Bánffyhunyad és Kiskalota közötti régi vasúti töltésen kialakított kerékpárutat.

A mintegy 15 kilométeres szakaszból egyelőre a négy kilométeres kalotaszentkirályi biciklisáv készült el, amihez Kiskalota község 6 km-rel csatlakozik, a fennmaradó rész pedig Bánffyhunyad polgármesteri hivatalára hárul. A tavasztól késő őszig virágtengerben úszó Kalotaszentkirály-Zentelke községközpont számára a bicikliút újabb vonzerőt jelent, akárcsak a falu határában kiépített horgászat. Sajnos a tavaly tavasz óta tartó koronavírus-járvány megtépázta a falusi turizmust, a vendéglátással foglalkozó gazdák azonban abban bíznak, hogy a járvány lecsengésével újra visszaköszönnek a három-négy esztendővel ezelőtti „csúcsidők”, amikor egész évben volt foglalás.

Jó úton. Nemrég adták át a 4 kilométeres kerékpársávot a kalotaszegi községben •  Fotó: Ady Endre Kulturális Egyesület Galéria

Jó úton. Nemrég adták át a 4 kilométeres kerékpársávot a kalotaszegi községben

Fotó: Ady Endre Kulturális Egyesület

Következetesség a siker titka

A polgármester szerint két fontos beruházás maradt hátra: modern kulturális központot szeretnének tető alá hozni a községközpontban, illetve Bánffyhunyad irányából bevezetik a községbe a földgázt.

A közművesítést – az ivóvízellátást és a szennyvíz elvezetését – az egész község területén megoldották, a teljes kényelemhez már csak a földgázra van szükség. A jelentős fejlesztések meglátszanak a telekárakban is, főleg idén nőtt meg drasztikusan a kalotaszentkirályi telkek és házak ára. Póka András György szerint már nincs eladó üres telek, az utóbbi hónapokban minden elkelt. Az uszoda átadása óta a környező települések viszonylatában is egyféle központtá váltak, hiszen távolabbi településekről is csapatostól érkeznek a fiatalok igénybe venni a környék egyetlen uszodájának a szolgáltatásait.

A kalotaszentkirályi sikertörténet híre elterjedt nem csak Kalotaszegen, hanem a tágabb régióban is: sokan megfordulnak itt szétnézni, tanácsot kérni, tanácskozni a helyi önkormányzat képviselőivel. Póka András a sikerüket a helyi összefogással magyarázza.

Olyan községet irányít, ahol minden helyhatósági megmérettetés előtt előválasztást rendeznek: nem csak RMDSZ-est, hanem magyar előválasztást, amelyen bárki jelentkezhet polgármesternek és helyi tanácsosnak, végül többségi szavazat dönti el, ki kerül fel a magyar önkormányzati listára. Az egyházakkal, az iskolával és a civil szervezetekkel kialakított szoros és példás együttműködést tartja a helyi közösség legnagyobb vívmányának. „Mi egy nagy csapat vagyunk, amelybe beletartozik mindenki a községből. A szabályok mindenkire egyformán vonatkoznak, legyen az a polgármester családja vagy az egyedül élő idős ember. Ezt a következetességet nem csak elfogadják, hanem értékelik is az emberek” – fogalmazza meg a kalotaszentkirályi polgármester közösségük sikerének „titkát”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 28., hétfő

Beiktatták tisztségébe a Hargita megyei önkormányzat új elnökét, megalakult a megyei közgyűlés

Beiktatták tisztségébe hétfőn Bíró Barna Botondot, Hargita megye új tanácselnökét, és a székelyföldi megye közgyűlése is megalakult.

Beiktatták tisztségébe a Hargita megyei önkormányzat új elnökét, megalakult a megyei közgyűlés
2024. október 28., hétfő

Fechet: megkapja a ratosnyai vízerőmű a környezetvédelmi engedélyt

A Maros megyei környezetvédelmi ügynökség hétfőn kibocsátja a környezetvédelmi engedélyt a ratosnyai vízerőmű üzembe helyezésére – jelentette be hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.

Fechet: megkapja a ratosnyai vízerőmű a környezetvédelmi engedélyt
2024. október 28., hétfő

Emléktáblát avatott lelkipásztorai tiszteletére az Arad-belvárosi református gyülekezet

A reformáció emléknapjához, október 31-hez közeledve emléktáblát avattak Aradon, a belvárosi református egyházközségben szolgált lelkészek tiszteletére. A vasárnapi istentiszteletet követően a templom előterében leplezték le a gránitlapot.

Emléktáblát avatott lelkipásztorai tiszteletére az Arad-belvárosi református gyülekezet
2024. október 28., hétfő

Nem adnák vissza a katolikusoknak a váradi filharmóniát: újabb visszaszolgáltatási döntést érvénytelenítettek

Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.

Nem adnák vissza a katolikusoknak a váradi filharmóniát: újabb visszaszolgáltatási döntést érvénytelenítettek
2024. október 28., hétfő

Parkolószenzorok jelzik majd a szabad helyek számát és pozícióját egy partiumi város központjában

Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.

Parkolószenzorok jelzik majd a szabad helyek számát és pozícióját egy partiumi város központjában
2024. október 28., hétfő

Csaknem harmincan szorultak a hegyimentők segítségére

Az elmúlt nap során 29 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.

Csaknem harmincan szorultak a hegyimentők segítségére
2024. október 28., hétfő

Megújult Nagyenyed középkori vártemploma, számos országgyűlés és zsinat helyszíne

Hálaadó istentisztelettel avatták fel Nagyenyeden vasárnap az európai uniós alapokból, illetve a magyar kormány támogatásával felújított középkori vártemplomot.

Megújult Nagyenyed középkori vártemploma, számos országgyűlés és zsinat helyszíne
2024. október 27., vasárnap

Vasárnap este, videós összeállítással jelentkezett be államfőjelölti programjával Kelemen Hunor

„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.

Vasárnap este, videós összeállítással jelentkezett be államfőjelölti programjával Kelemen Hunor
2024. október 27., vasárnap

Székelyföld-szerte őrtüzeket gyújtottak az autonómiaigény jeleként

Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.

Székelyföld-szerte őrtüzeket gyújtottak az autonómiaigény jeleként
2024. október 27., vasárnap

Magyarország főkonzulja jelenlétében iktatták be az első Bákó megyei csángó polgármestert

Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.

Magyarország főkonzulja jelenlétében iktatták be az első Bákó megyei csángó polgármestert