Fotó: Bede Laura
Sikerült beszerezni a Kolozsvár és Biharpüspöki közötti vasútvonal villamosítását és felújítását célzó projekthez szükséges engedélyeket – közölte kedden a Bihar megyei prefektúra. Az intézmény szerint még a környezetvédelmi engedélyre várnak és közvitára bocsáthatják a megaberuházást.
2021. február 09., 17:182021. február 09., 17:18
2021. február 10., 16:162021. február 10., 16:16
A Magyarország és Erdély közötti vasúti közlekedésnek is szerves részét képező Biharpüspöki–Kolozsvár vasútvonal villamosításához és felújításához eddig 82 engedélyt szereztek be – írta közleményében a Bihar megyei prefektúra. A kommüniké szerint
február 4-én a környezetvédelmi engedélyért is benyújtották a szükséges dokumentációt, ennek megszerzésével pedig az illetékes szakbizottságok elé, illetve 30 napos közvitára bocsáthatják a projektet. Ezután a finanszírozáshoz és kivitelezéshez szükséges dokumentáció kidolgozása van hátra.
– idézte a közlemény Dumitru Ţiplea prefektust. Ez emlékeztetett, hogy a 7,3 milliárd lejes beruházást az Európai Unió és Románia kormánya támogatja, és ez a legnagyobb vasúti beruházás az ország nyugati részében.
A projektben az is szerepel, hogy Nagyvárad és Mezőtelki között a jelenlegi egy helyett két vasúti sín is lesz, míg Kolozsváron, a Törökvágásnál felüljáró épül.
Az összességében tíz év alatt futó projekt kivitelezése mintegy négy évig tart majd, ennek eredményeként
Lucian Bode korábbi szállításügyi miniszter egyébként tavaly ilyenkor a témában úgy nyilatkozott, hogy a tervezési szakasz 2021 márciusáig tartana, és április-májusban elkezdődhetne a tulajdonképpeni munka. Innen a kivitelezőknek 42 hónap, azaz három és fél év áll a rendelkezésünkre, hogy gyakorlatba ültessék a terveket.
Felavatták hétfőn a kincses városi pályaudvar főépületén a Nagyvárad–Kolozsvár vasútvonal 150 évvel ezelőtti építésének emléket állító táblát. „1870 ősze meghatározó jelentőségű volt: közelebb hozta Kolozsvárhoz Budapestet és Bécset” – hangsúlyozták az ünnepségen.<
Ha minden jól halad, 2024 végére készülnének és óránként 160 kilométeres sebességgel lehetne közlekedni a forgalmas vasúti pályán. Ezt egyébként
Bode akkor arra is felhívta a figyelmet, hogy ez a projekt nem azonos a magyar kormány azon tervével, mely szerint nagysebességű vasútvonallal kötné össze Budapestet Kolozsvárral.
Az Osztrák-Magyar Monarchia idején épült Nagyvárad–Kolozsvár vasútvonal azóta sincs villamosítva, bár tavaly ősszel ünnepelték elkészültének 150. évfordulóját. Az alkalomból a kolozsvári vasútállomáson emléktáblát is avattak, kizárólag román nyelven.
{K2}
Kína válaszul az amerikai vámemelésre 125 százalékra emelte az amerikai árucikkekre kivetet vámot – jelentette be pénteken a kínai államtanács vámügyi bizottsága.
A higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, a margarin, valamint a csatornázási és a köztisztasági szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben márciusban a tavalyi harmadik hónaphoz képest.
Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A februári 5,02 százalékról márciusban 4,86 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
szóljon hozzá!