Tartós élelmiszereket küldenek Kárpátaljára a segélyakció keretében
Fotó: Haáz Vince
A hétvégén startolt a Fogadj örökbe egy kárpátaljai falut! nevű akció és vele együtt az első marosvásárhelyi segélyszállítmány, amelynek célállomása a néhány száz magyar által lakott Szernye. A segélyeket a háború sújtotta országba szállító lelkipásztor a Munkácshoz közel található településen tapasztható állapotokról is beszélt.
2022. szeptember 26., 07:442022. szeptember 26., 07:44
2022. szeptember 26., 09:202022. szeptember 26., 09:20
Kicsinek bizonyult a kárpátaljai Szernyéből érkező Béres László református lelkipásztor Hyundai Santa Fe terepjárója, amikor szombaton délután az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács raktárából tartós alapélelmiszerekkel és tisztálkodási szerekkel telepakolták. Szerdán még jóformán üres volt a rögtönzött tárolóhelyiség, mindössze a kezdeményező nőszövetség két kartondoboza árválkodott, csütörtökre viszont csoda történt, és olyannyira megtelt a lerakat, hogy Tőkés András területi elnöknek már azon kellett törnie a fejét, mi legyen az, amit kihagynak a szállítmányból, és egy következő „járatig” raktároznak el. A lelkész kocsijának a hátsó része olyannyira leereszkedett, hogy a rakodó férfiak közül az egyik tréfásan megjegyezte, hogy amíg ki nem nyittatják, a magyar határőrök masszív migránsszállítmányra fognak gyanakodni.
A gyűjtést az EMNT Maros megyei szervezete kezdeményezte, a jótékonysági akcióban a Szabadi úti református egyházközség is részt vett.
A Fogadj örökbe egy kárpátaljai falut! jelszó azonban egy jótékonysági sorozat kezdetét jelöli, amelyet a múlt heti segélyakcióval a nemzeti tanács próbál indítani. „Kéthavonta szeretnénk megismételni a város más-más gyülekezetei közreműködésével. A Szabadi úti reformátusokkal kezdtük, de már jelentkeztek mások is, akik tiszta szívből segítenének a háború sújtotta kárpátaljai testvéreinken.
– részletezte Tőkés András, aki örömmel nyugtázta, hogy az egyházaktól, cégektől és civil szervezetektől kezdve a kis pénzű emberekig számos marosszéki bekapcsolódott az adományozásba.
Fotó: Haáz Vince
A vásárhelyi meghívásra a beregszászi járáshoz tartozó Szernye református lelkipásztora mondott igent. Mint mesélte, elméletileg egyetlen 18 év fölött és 60 alatti férfi sem léphetne ki Ukrajnából, neki viszont Kárpátalja kormányzójától külön engedélye van erre, de nem papként, hanem segélyszállító sofőrként kérelmezte és kapta meg. Ezt az intézkedést már a háború első napjaiban bevezették, hogy otthon tartsák a mozgósítható férfiakat.
„Olyan családok is elmenekültek, akikről azt hittük, hogy a gazdaságuk a szülőföldhöz köti. Tudjuk, senki nem jó szívvel tette, és azzal is tisztában vagyunk, hogy a távozottak többsége alig várja, hogy hazatérhessen” – mondta el a negyvenes éveit taposó Béres László. Arra is mesélt, hogy a belső migráció az ő kis félreeső településüket is elérte, mintegy száz-százötven, főként kijevi menekült érkezett a faluba. Néhány családot ő maga is vendégül látott a parókián. Ezek minden vasárnap részt vettek a délelőtti istentiszteleten, amelyet a karzatról, orosz nyelvű tolmácsolásban hallgattak végig.
„Ezek az emberek már visszatértek otthonukba, de a szernyeiek azóta is tartják velük a kapcsolatot. Örülünk, hogy segíthettünk nekik, és minden egyes istentiszteleten azért imádkozunk, hogy a Fennvaló óvja meg a katonáinkat – magyarokat, ukránokat, oroszokat egyaránt –, és minél előbb teremtse meg a békét” – fejtette ki, majd sokatmondóan megjegyezte, ez a háború nem a két testvérnemzet háborúja. Béres László vasárnap a Szabadi úti templomban szolgált, majd Kárpátalja jelene és jövője címmel tartott beszámolót, amelyet beszélgetés követett.
Az Érmelléki Gazdák Egyesületének közreműködésével juttatták el az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és az Erdélyi Magyar Néppárt Bihar megyei szervezeteinek felhívása eredményeképpen összegyűlt adományokat, a Beregszászi járásban található Bene községbe.
A Kolozsvártól bő húsz kilométerre fekvő Magyarfenesen áthaladó főúton sokan megállnak a László-Rigó porta előtt friss zöldségért. Videós riportunkban a gazdacsalád farmbéli teendőit jártuk körül.
Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.
Európai szintű támogatást kapott a romániai ösztöndíjak megnyirbálása ellen fellépő diákmozgalom. Az EU-s diákszervezetek támogatásának jelentőségéről, a nyugat-európai ösztöndíjrendszerek jó gyakorlatairól Kassay Ákos, a MAKOSZ külügyi referense beszélt.
Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.
A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.
Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.
A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.
A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
szóljon hozzá!