Ki kell tartani. A szabályok enyhítése kedvező hatással lehet a vírus terjedésére
Fotó: Szigetváry Zsolt/MTI
„Minden lazításnak megvan a veszélye, hátránya, hiszen tömegben sokkal jobban ki vagyunk téve a fertőzésveszélynek” – hívta fel a figyelmet lapunknak Sánta Ferenc virológus, járványügyi főorvos. A sepsiszentgyörgyi szakember ezért az óvintézkedések betartását és további távolságtartást javasol.
2020. április 16., 07:562020. április 16., 07:56
2020. április 16., 10:122020. április 16., 10:12
Veszélyekkel járhat a járványügyi korlátozások lazítása – mondta a Krónikának Sánta Ferenc virológus, járványügyi főorvos. A sepsiszentgyörgyi szakember szerint a román kormány eddig jónak mondható intézkedéseket hozott az új típusú koronavírus-járvány lassítására, így maga sem érti az ortodox húsvétra tervezett enyhítést, mely kedvező hatással lehet a vírus terjedésére.
– hívta fel a figyelmet a vírus viselkedésére és a tömeges érintkezéssel együtt járó veszélyekre a virológus.
Rámutatott, a korlátozó intézkedésekkel a kormány épp ezt próbálta lelassítani. „Ha hirtelen sokan megbetegszenek, nem lesz, aki kezelje őket. A kórházakban a tömeg oda vezethet, hogy előbb-utóbb tévednek az orvosok, ők maguk is lebetegszenek. Mindenkinek a kiesésével űr keletkezik. Egy beteggondozó is nagyon fontos: ha nem lesz, aki az ágytálat betegye, minden felborul” – példálózott a sepsiszentgyörgyi főorvos.
. „Próbálunk távol maradni mindentől most hétvégén is, a következő hetekben is” – jelentette ki az ortodox húsvétra tervezett enyhítésekre utalva.
„Minden lazításnak megvan a veszélye, hátránya, hiszen a tömegben sokkal jobban ki vagyunk téve a fertőzésveszélynek. A maszk, kesztyű viselése, a kézmosás, fertőtlenítés is sokat számít, csökkenti a kockázatot. Mindenki védekezzen, ahogy tanácsolják, és tartsa a távolságot, ne menjen tömegbe!” – intett a szakember. Aki szerint a járvány jelenlegi szakasza sokkal veszélyesebb, mint a korábbi, amikor jobban nyomon lehetett követni a vírus terjedését.
– mutatott rá. Sánta Ferenc szerint a meleg beálltával járványügyi téren is javulás várható, hiszen az új típusú koronavírus cseppfertőzéssel terjed. „A melegben a cseppek hamarabb beszáradnak, száraz környezetben a vírus nem tud megélni, fejlődni, a kibocsátott vírus hamarabb elpusztul” – mutatott rá a nyári időszak előnyére, de hosszabb távú jóslatokba nem mert bocsátkozni. Úgy vélte, a járvány visszaszorítására tett eddigi romániai intézkedések elég jónak minősíthetők, leszámítva, hogy az egészségügyben nem kezdődtek el időben a beszerzések.
de valamennyi egészségügyi intézmény vezetősége várta, hogy felsőbb szintről utasítsák erre. A járványügyi szakember rámutatott: a kórházban széles körű védekezési mechanizmust kellett volna foganatosítani, azzal a feltételezéssel indulni, hogy minden beteg fertőzött lehet az új típusú koronavírussal. „És akkor orvosi szempontból védett a találkozás, és valahányszor megjelent egy krónikus beteg, nem kell egy fél kórházi osztályt letesztelni vagy hazaküldeni, hanem mindenki végzi tovább a dolgát. Mert úgy állt hozzá, hogy ne tudjon megfertőződni” – utalt a számos kórházi fertőzésre.
Mindezek ellenére Romániában valamivel lassabban terjedt a járvány, mint máshol. „Nem tudom Magyarországhoz hasonlítani, mert ott nem értem, hogyan csinálják, de még jobban csinálják. Jobban lelassították a terjedést, pedig a kezdeteknél majdnem egyforma volt a fertőzöttek száma” – utalt a hatékonyabb magyar hozzáállásra.
„Az biztos, hogy a lazítás nem jó, a védekezés merev kell hogy legyen” – jelentette ki a járványügyi szakember, aki szerint csak olyan esetekben kell enyhíteni a korlátozó intézkedéseken, ha annak értelme van. Példaként a járóbeteg-rendelők működését említette, melyeket kezdetben teljesen be akart záratni a kormány. Utána azonban jött egy újabb utasítás, hogy ezt nem kell mereven venni, hanem az orvosoknak alkalmazkodniuk kell a helyzethez, és a fontos, halaszthatatlan eseteket meg kell oldani. Rámutatott, ez a krónikus betegek szempontjából elengedhetetlen, hiszen egy diabéteszes beteg esetében a járóbeteg-rendelőben is meg lehet újítani a kezelést, be lehet állítani az adagokat, ha szükséges, nem kell feltétlenül kórházba kerülnie. Vagy egyéb problémák esetén is szükség lehet a járóbeteg-rendelőkre: például infarktusra utaló jelek esetén jó, ha a szívbetegnek van hol megvizsgáltatnia magát.
Elkezdtek együttműködni a nyomozó hatóságokkal a mezőméhesi nő meggyilkolásával gyanúsított Emil Gânjhez közel álló személyek – nyilatkozták szombaton rendőrségi források. A férfit továbbra is nagy erőkkel keresi a rendőrség.
Kaszáló Kalákát tartottak Csíkszentkirályon – közölte Facebook-oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Egy 32 éves motoros meghalt, egy 15 éves kiskorú pedig megsérült egy péntekről szombatra virradó éjszaka történt közlekedési balesetben a Kolozs megyei Magyarkapuson. A motoros egy szabályosan közlekedő személygépkocsiba futott bele hátulról.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba került egy 30 éves Brassó megyei férfi, aki ellen a sepsiszentgyörgyi rendőrség indított nyomozást csalás vádjával. A gyanúsított 9 ezer lejt csalt ki cégektől.
A Romániai Magyar Középiskolások Szövetsége (MAKOSZ) közölte, feladatának érzi, hogy hangot adjon a diákoknak és pedagógusoknak.
Augusztus 27–31. között rendezik meg a 12. Vásárhelyi Forgatagot Marosvásárhelyen. A rendezvénysorozattal idén a „vásárhelyiséget” ünneplik, valamint Bolyai Farkas születésének 250. évfordulója alkalmából a világhírű matematikus előtt is tisztelegnek.
A Székely Nemzeti Tanács szerint az európai parlamenti képviselők számos elégedetlenségének és az Európai Bizottsággal (EB) szemben megfogalmazott kritikáinak nincsen más elvi kerete, mint éppen a nemzeti régiókért indított polgári kezdeményezés.
Kétnapos kényszerszünet után pénteken újraindultak Parajdon a Korond-patak elterelési munkálatai – számolt be a helyszínen tartott sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat beruházási igazgatója.
Új parkolási díjakat vezettek be a kolozsvári repülőtér melletti Park & Ride parkoló hatékonyabb kihasználtságáért – közölte Oláh Emese, a kincses város RMDSZ-es alpolgármestere.
Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.
szóljon hozzá!