2011. január 14., 08:562011. január 14., 08:56
A találkozó – amelyen Kelemen is részt vett – utáni sajtótájékoztatón elhangzott, a közelgő RMDSZ-kongresszusról, a tisztújításról, illetve az alapszabályzat-módosításról értekeztek. „Ésszerű, értelmes és kiszámítható változásra van szükség a szövetségben” – jelentette ki Kelemen Hunor.
Hozzátette, arányosságra és egyensúlyra van szükség a döntéshozatalban, hiszen a Székelyföldnek súlyának megfelelően kell jelen lennie a szövetségben, de természetesen a többi RMDSZ-szervezetnek, régiónak is méltányos helyet kell kapnia. A miniszter kiemelte, a régió átszervezésére, egy erős, autonóm Székelyföldre, illetve gazdasági fellendülésre van szükség.
„Nekem konkrét javaslataim vannak az alapszabály módosítására, például az a lehetőség, hogy a megyei szervezetek társulhassanak. Valós változások ezek, amelyek egyeztetések és tárgyalások eredményei. Olyan székelyföldi csapat van, amellyel számolni kell, és amelyre számítani lehet. Programomban két nagyon fontos szempontot fogalmaztam meg a régióátszervezéssel és a Székelyfölddel kapcsolatban: autonómia és gazdasági fejlődés. E két tényező teheti a Székelyföldet sikeressé” – fejtette ki Kelemen Hunor.
Tamás Sándor, az RMDSZ háromszéki szervezetének elnöke a Székelyföld létezésének, megmaradásának szükségességét emelte ki. „Bárhová megyünk a világon, akár Budapesten, Bukarestben és Brüsszelben is mindig lesz olyan ügy, amely a miénknél fontosabb, éppen ezért kell lennie egy helynek, ahol a Székelyföld ügye a legfontosabb. Ez a hely a Székelyföld” – szögezte le. A Kovászna megyei elöljáró hozzátette, az elmúlt három évben Hargita, Maros és Kovászna megye egységesen lépett fel, megjelenítve a Székelyföldet mint régiót. Az elmúlt húsz esztendő a nyelvi jogokról szólt, míg a következő húsz év a régiókról fog szólni, hangsúlyozta Antal Árpád András sepsiszentgyörgyi polgármester, a helyi RMDSZ elnöke.
„Hangsúlyosan meg kell jeleníteni a Székelyföldet, ennek támogatására ígéretet kaptunk Kelemen Hunor minisztertől, létre fogjuk hozni az RMDSZ székelyföldi szervezetét. Székelyföld–Kolozsvár–Partium tengely mentén kell kialakítani az RMDSZ új struktúráját, a szórványban élők és a csángómagyarok igényeire is oda kell figyelni. Én bízom abban, hogy új lappal tudunk indítani, új pályára kell helyezni az RMDSZ és a magyar kormány, az RMDSZ és Tőkés László kapcsolatát. Fontos, hogy a konszenzust meg tudjuk teremteni, még mielőtt bejegyzésre kerülhetne az új erdélyi párt” – fogalmazott Antal Árpád András.
„A nemzedékváltással új RMDSZ születik, én úgy vélem, ezzel a csapattal letettük ennek alapköveit” – jelentette ki a sepsiszentgyörgyi RMDSZ elnöke. A háromszéki szervezet egyébként csak szombaton dönt arról, hogy kit támogat a jelöltek közül. „Nagyon fontos, hogy az RMDSZ közelebb kerüljön az emberekhez, és ez azt jelenti, hogy növelni kell a területi szervezetek súlyát” – hangsúlyozta Borboly Csaba, a Csíki Területi RMDSZ elnöke is. A Hargita megyei tanácselnök úgy látja, az RMDSZ továbbra is erős szervezet, hiszen a legutóbbi felmérések szerint a magyar szavazók kétharmada támogatja. Borboly Csaba reményét fejezte ki, hogy a közelgő kongresszus a békesség kongresszusa lesz, és a következő időszak az építkezés folytatásáé.
Az egyeztetést követően összeültek a Területi Képviselők Tanácsának tagjai, amelyen részt vett Eckstein-Kovács Péter is. A jelenlevők között éles hangvételű vita alakult ki a két jelölt között, azonban a küldöttek végül kézfelemeléssel egyhangúlag Kelemen Hunor támogatása mellett döntöttek.
Eckstein az ülés előtt a Krónikának elmondta, sok mindent másként lát, mint Kelemen Hunor. „Nem gondolom, hogy 2014-2016-ig el kellene köteleznünk magunkat a demokrata-liberálisok mellett, hiszen nem mondhatom el, hogy minden teljesült volna, amit megígértek. A legfontosabb cél, hogy jól szerepeljünk a választásokon és kerüljünk be a parlamentbe 2012-ben. Ha ennek az az ára, hogy ki kell lépnünk a kormányzásból, akkor lépjünk ki” – mondta Eckstein. A politikus hozzátette, nem szeretné, hogy félreértés essék, hiszen nem azonnal, vagy holnap képzeli ezt el. „Ha elnökké választanak, és ezt várja el tőlünk a tagságunk, akkor ezt meg kell lépni, mert nem a bársonyszék a fontos, hanem a politikai képviselet” – szögezte le.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.