Riasztó előrejelzés: „kihalnak” a háziorvosok, ha nem változtatnak az alapellátás finanszírozásán

Riasztó előrejelzés: „kihalnak” a háziorvosok, ha nem változtatnak az alapellátás finanszírozásán

Szakítópróba. Tíz év múlva „nem lesz háziorvos az országban”, ha a kormány nem változtat a finanszírozáson

Fotó: Haáz Vince

Évek óta kongatja a vészharangot a szakma, a betegek egyesületei, az önkormányzatok amiatt, hogy sorvad az alapellátás az egészségügyben, nincs utánpótlás, nincs ki átvegye a stafétát a nyugdíjba vonuló háziorvosoktól, mégsem történik előrelépés ebben a kérdésben, sőt évről évre rosszabbodik a helyzet. A lapunknak nyilatkozó szakemberek szerint ha nem biztosítanak megfelelő mozgásteret és javadalmazást a háziorvosoknak, nem is lesz javulás.

Bíró Blanka

2022. június 21., 14:042022. június 21., 14:04

Riasztó képet vázolt a minap Daniel Coriu, az orvosi kamara elnöke a romániai alapellátás helyzetéről. A News.ro portálnak nyilatkozva úgy fogalmazott, legalább 2000 háziorvosra lenne szükség sürgősen, hiszen a jelenleg az alapellátásban dolgozó orvosok 47 százaléka 61 év feletti, és mindössze 2,2 százalék 35 év alatti. Az ország 424 településén nincs háziorvos, és közel 1000 településen a meglévő alapellátás nem tudja fedezni az igényt. Míg tíz évvel ezelőtt országos viszonylatban 12 ezer háziorvosi rendelő állt szerződéses viszonyban az egészségbiztosítási pénztárral, mostanra a számuk 10 ezer alá apadt. Ilyen körülmények között tíz év múlva nem lesz orvos, aki az alapellátásban dolgozna – szögezte le az orvosi kamara elnöke.

Daniel Coriu szerint az elmúlt tíz évben valamennyi kormány elmondta, mennyire fontosnak tartja az egészségügyi alapellátást, ám nem történt semmilyen konkrét intézkedés, hogy azt újjáélesszék.

Arra is kitért, hogy „két Románia” létezik e tekintetben, ugyanis az orvosok száma aránytalanul oszlik el az országban: az egyetemi központokban sokan vannak, míg az ország többi településén hiányos a lefedettség. Bukarestben, valamint Dolj, Temes, Kolozs, Maros és Iași megyében összpontosul az orvosok több mint fele, a fennmaradó 36 megyében dolgozik a többi 27 ezer orvos.

Az erdélyi megyék közül ebből a szempontból a legrosszabb helyzetben Szilágy és Kovászna megyék vannak.

Sürgősen megoldásokat kell keresni

Vass Levente, az egészségügyi minisztérium államtitkára megalapozottnak tartja a félelmeket. Az RMDSZ szakpolitikusa a Krónika megkeresésére elmondta, a megoldás egyértelműen az, hogy növelni kell az alapellátásra szánt pénzkeretet. Jelenleg átlag havi 21 ezer lej egy háziorvosi rendelő bevétele, ebből kell fenntartani a működését, fizetni a közköltséget, az asszisztenseket, megvásárolni a fogyóanyagokat. Ezt az összeget öt éven belül legalább meg kellene kétszerezni – szögezte le az államtitkár.

Galéria

Leírják a szakmát? Alig van megbecsülése a háziorvosi hivatásnak

Fotó: Haáz Vince

Véleménye szerint „az utolsó pillanatban vagyunk”, amikor még lépni lehet, vonzóvá lehet tenni a szakmát a fiataloknak, hiszen – négyéves rezidensi képzéssel számolva – legalább tíz évbe telik, amíg a rendszer „feltelik”, két-két és fél generáció fel tud készülni. Ha a változások a következő egy évben nem történnek meg, 2030-ra valóban nem lesznek orvosok az alapellátásban – szögezte le a szakpolitikus.

Vass Levente szerint áthidaló megoldásokkal is készülni kell, hiszen a lakosságot nem lehet ellátás nélkül hagyni. Például a járóbeteg-rendelő intézetek, a kórházak szintjén muszáj lesz háziorvosi rendelőket kialakítani, kecsegtető állami fizetéssel alkalmazni orvosokat, akik heti egy-két napra hajlandóak a környékbeli falvakban is ellátni a pácienseket az önkormányzatok által felszerelt és fenntartott rendelőkben.

Ehhez kapcsolódik, hogy a megfelelő végzettséggel és tapasztalattal rendelkező asszisztenseknek korlátozott kompetenciákat kell biztosítani, hogy ha a rendelő orvos nélkül marad, bizonyos feladatköröket elláthassanak, irányíthassák a betegeket, fogadják és segítsék az orvost, aki heti egy-két alkalommal kijár.

Az államtitkár emlékeztetett, hogy 2019-ben egy másik képviselővel közösen benyújtottak egy tervezetet, hogy a háziorvosi rendelőkben dolgozó asszisztensek állami szintű fizetését biztosítsa az egészségbiztosítási pénztár. Ezzel az lett volna a cél, hogy növeljék a rendelő bevételét, és megakadályozzák, hogy az asszisztensek az alapellátásból a kórházak felé migráljanak. Nemcsak az orvosra, az asszisztensekre is vigyázni kell, a tapasztalt szakembereknek hatalmas értékük van az alapellátásban – hívta fel a figyelmet az államtitkár. Szintén megoldást jelenthet a pandémia éveiben teret hódító telemedicina is.

Az orvosnak is csak egy élete van

Amíg a háziorvosoknak nem biztosítanak megfelelő mozgásteret és javadalmazást, nem fog javulni a helyzet az alapellátásban – szögezte le ugyanakkor a Krónikának Szabó Béla. A marosvásárhelyi orvosi és gyógyszerészeti egyetem (MOGYE) magyar tagozata, valamint a szülészeti és nőgyógyászati klinika vezetője felidézte, öt évvel ezelőtt a közszférában megemelték az orvosok fizetését, miközben akkor az alapellátásban nem változott a pontérték. Azóta valamennyit növelték az értéket, de távolról sem olyan mértékben, hogy utolérje a többi orvos fizetését.

Másrészt ha egy háziorvos nem tud felmutatni több mint 1500 pácienst, olyan kevés jövedelmet valósít meg, hogy nem éri meg dolgoznia.

„Mindenkinek egy élete van: hiába mondjuk, mennyire fontos az alapellátás, amíg nem biztosítunk az orvosok számára vonzó javadalmazást, addig elhanyagolt marad ez a terület” – emelte ki Szabó Béla.

A professzor hozzátette, akadnak háziorvos rezidensek, de miután szakvizsgáznak, már nem jelennek meg a rendszerben: vagy elmennek az országból, vagy elvégeznek egy újabb rezidensképzést, vagy pedig más szakma után néznek, mert nem megfelelő a családorvosi hivatás megbecsülése és javadalmazása.

Galéria

Fotó: Haáz Vince

Keresett a munka-élet harmónia

Kérdésünkre arra is kitért, hogy megváltoztak a pályakezdő orvosok preferenciái: miközben 30–40 évvel ezelőtt mindenki sebész, nőgyógyász akart lenni, most ezek a szakmák a népszerűségi lista végére csúsztak. A sebészet az utolsók között van, mert sok energiát emészt fel, nagy nyomás alatt kell dolgozni, és nincs ezzel arányosan megfizetve.

A fiatal szakemberek már a work-life harmony (munka-élet harmónia) megvalósítására törekednek, az arany középutat keresik a munka és a magánélet között, ezért inkább olyan szakot választanak, ahol elegendő szabadidejük van.

Ez nemcsak Romániára, hanem általában az orvostársadalomra jellemző. A háziorvosi rendszerben pedig az alulfinanszírozottság miatt az elmúlt 10–15 évben nem képződött utánpótlás. Szabó Béla felidézte, a jelenleg dolgozó családorvosok derékhadát azok teszik ki, akik a nyolcvanas évek végén kerültek be az alapellátásba, amikor néhány évig nem szerveztek szakorvosi vizsgát.

Évek óta nem történik semmi

Évek óta mondjuk, hogy sorvad az alapellátás, és évek óta egyetlen kormány sem tett egyetlen gesztust sem arra, hogy a helyzeten változtasson – erősítette meg lapunknak Seres Lucia, a háromszéki háziorvosok egyesületének elnöke is. Kifejtette, a gyakorlatban látják, hogy megfelelő ösztönzés híján ma már senki nem megy el dolgozni egy zsákfaluba, de még egy kisvárosban sem vállalnak munkát az orvosok.

A fiatalok megszokják az egyetemi központot, ott alapítanak családot, ott akarják nevelni gyermekeiket, inkább elvégeznek két-három rezidensképzést egymás után, mert addig is kapják a fizetést, és maradhatnak a nagyvárosban

– részletezte az orvos.

Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Hangsúlyozta, hatalmas anyagi és életszínvonal-beli ösztönzésre lenne szükség, hogy mégis kiköltözzenek falura-kisvárosba, de ilyen jelenleg nincs. A vidéki önkormányzatok sem támogatják az ott dolgozó orvosokat, csak akkor kezdenek kapkodni, amikor valaki elmegy nyugdíjba, és megüresedik a praxisa. Évek óta csak ígéretek hangzanak el, és közben csak súlyosbodik a helyzet, egyre kevesebb az orvos az alapellátásban, és a szolgálatot teljesítők egyre idősebbek – vont mérleget Seres Lucia.

Akuttá vált a probléma Székelyföldön is, nem vonzó a pálya a fiatalok számára

Egyre több gondot okoz a háziorvoshiány, az országos szintű probléma Hargita megyében is érezteti hatását. Jelenleg Csíkszentkirályon, valamint Székelyudvarhelyen két háziorvos elhalálozása miatt vált akuttá a helyzet. Előbbi esetében már találtak fiatal orvost, aki nemsokára elkezdheti a praxist, azonban Székelyudvarhelyen még keresik a megoldást. Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója kifejtette, minden évben, amikor a szerződéseket kötik, megállapítják, hogy minden településen hány háziorvosra volna szükség (például 1800 fős településen egy háziorvos), hogy optimális legyen az ellátás.
„Az élet azonban más képet mutat” – fűzte hozzá, hiszen egyre kevesebben választják a háziorvosi szakot, a rezidensek száma egy jó ideje alacsony szinten maradt. Pontos kimutatásuk van ugyanis arról, hogy hány rezidens orvos tanul az egyetemeken, és folyamatosan tartják velük a kapcsolatot.
„A Marosvásárhelyen tanuló rezidens orvosokkal minden év decemberében találkozunk a rezidens szakvizsga előtt, és felajánljuk számukra a lehetőségeket, amelyeket Hargita megyében használhatnak ki. Előszeretettel ajánljuk a háziorvosi praxisokat is, de az valami okból kifolyólag nem eléggé vonzó a fiataloknak” – jegyezte meg. „Az a szerencsés, hogy a családorvosok most már akár 70 év fölött is folytathatják a tevékenységüket, eddig ugyanis 70 év volt a végső korhatár, ez a módosítás valamelyest segíthet azon a szorult helyzeten, amelyben Hargita megye és az egész ország van” – magyarázta Duda.A csíkszentkirályi esetről Duda Tihamér elmondta, hogy a településen már 2021-ben kezdődtek a gondok, amikor egy főként gyermekes családokat vállaló háziorvos lemondta a praxisát a csíkszentimreivel együtt, és tetőzött most azáltal, hogy Dobos László háziorvos elhunyt.
„Sikerült találni egy fiatal orvost, aki elvállalja a feladatot, segítettünk neki felvenni a kapcsolatot a korábbi háziorvos családjával, hogy tudja tőlük megvenni a praxist. A lakóknak nem kell semmit tenniük, a korábbi háziorvos nyilvántartásából átkerülnek az új orvoshoz. Viszont tudni kell azt is, hogy aki átiratkozott időközben más háziorvoshoz, csak hat hónap eltelte után kérheti visszairatkozását” – hívta fel a figyelmet a vezérigazgató.
Amíg le nem zárul az ügyintézés az új praxis elindításhoz, addig helyettesítéssel biztosítják a helyieknek az alapellátást. Csíkszentkirályhoz viszonyítva nehezebb helyzetben van Székelyudvarhely, ahol a korábban praktizáló 17 háziorvosból 16-an maradtak, ugyancsak elhalálozás miatt. Az egészségbiztosítási pénztár a közegészségügyi igazgatósággal közösen felvette a kapcsolatot a lehetséges jelöltekkel, azonban egyelőre senki nem vállalta a feladatot – tudtuk meg. A pácienseknek lehetőségük van átiratkozni más háziorvoshoz bárhol az országban. „Azonban tudni kell, hogy a felnőtteket nem köteles fogadniuk a háziorvosoknak, csak a gyermekeket, így akár el is utasíthatják a kérelmezőket” – jegyezte meg Duda. (Barabás Hajnal)

korábban írtuk

Aki biztosan veszít
Aki biztosan veszít

Senki számára nem újdonság, hogy általában hosszasan kell várakozni a háziorvosi rendelők előtt, hogy sorra kerüljön az ember, ahogyan az sem, hogy egyre több az olyan település Romániában, ahol „lasszóval” kell keresni a gyógyítót.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 17., péntek

Magyar Levente a Krónikának: a magyar EU-elnökség előmozdíthatja Románia schengeni csatlakozását

Nagyot fog lendíteni Magyarország európai uniós elnöksége Romániának a schengeni övezethez történő teljes körű csatlakozásán Magyar Levente, a budapesti Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szerint.

Magyar Levente a Krónikának: a magyar EU-elnökség előmozdíthatja Románia schengeni csatlakozását
2024. május 17., péntek

Életre kelt Erdély főnixmadara, átadták a felújított gyalui várkastélyt

Életre kelt Erdély főnixmadara, megannyi erdélyi és magyarországi notabilitás jelenlétében pénteken átadták a felújított gyalui várkastélyt. A főnixmadár hasonlatot Tóthfalusi Gábor építész, a felújítási munkálatok tervezője használta.

Életre kelt Erdély főnixmadara, átadták a felújított gyalui várkastélyt
2024. május 17., péntek

Hároméves gyermek vesztette életét egy Szatmár megyei balesetben

Egy hároméves gyermek meghalt, másik két személy megsérült egy közlekedési balesetben pénteken a 19-es országúton, a Szatmár megyei Gombáspusztán.

Hároméves gyermek vesztette életét egy Szatmár megyei balesetben
2024. május 17., péntek

Alakul Temesvár déli körgyűrűje, de még várni kell a szalagvágásra

Nyolcvannégy százalékban elkészült és idén júliusban át is adják a forgalomnak Temesvár déli, Szerbia felé kivezető körgyűrűjét – jelentette ki pénteken Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.

Alakul Temesvár déli körgyűrűje, de még várni kell a szalagvágásra
2024. május 17., péntek

Aradiak könyörgéseit, volt szövetségi kapitányt is visz Csíksomlyóra az Össznemzeti Zarándokvonat

Több év kihagyás után idén Aradon állt meg a Csíksomlyó Expressz és a Székely Gyors egyesülésével kialakított Össznemzeti Zarándokvonat, amely péntek hajnalban indult a budapesti Keleti pályaudvarról a csíksomlyói pünkösdi búcsúba.

Aradiak könyörgéseit, volt szövetségi kapitányt is visz Csíksomlyóra az Össznemzeti Zarándokvonat
2024. május 17., péntek

Kétbocsos anyamedvét űztek el a csíksomlyói búcsú helyszínéről, a vadászok mindvégig készenlétben állnak

A vadászok elűztek a szombati csíksomlyói pünkösdi búcsú helyszínéről egy bocsos anyamedvét – számolt be pénteken az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla csíkszeredai alpolgármester.

Kétbocsos anyamedvét űztek el a csíksomlyói búcsú helyszínéről, a vadászok mindvégig készenlétben állnak
2024. május 17., péntek

Káosz a kolozsvári reptéren: több tucat utas maradt le a párizsi gépről a poggyászszkennerek meghibásodása miatt

Több tucat utas maradt le a Kolozsvárról Párizsba tartó csütörtöki repülőjáratról, miután a poggyászszkennerek elromlottak, és ezért több órányi várakozás után sem tudtak a beszállókapuhoz menni, így hoppon maradtak.

Káosz a kolozsvári reptéren: több tucat utas maradt le a párizsi gépről a poggyászszkennerek meghibásodása miatt
2024. május 17., péntek

Felerősödik a szél, Erdély és a Bánság is érintett

A szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat 18 megyére.

Felerősödik a szél, Erdély és a Bánság is érintett
2024. május 17., péntek

Elindult a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz, az 1500 zarándokot szállító szerelvény mintegy fél kilométer hosszú

Elindult a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói búcsúba, Erdélybe péntek hajnalban – tájékoztatta Petrus György, az utazást szervező Kárpáteurópa Utazási Iroda vezetője az MTI-t.

Elindult a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz, az 1500 zarándokot szállító szerelvény mintegy fél kilométer hosszú
2024. május 16., csütörtök

Kelemen az AUR-ra szavazó magyaroknak, Lázár az EMSZ-nek szólt be keményen Nagyváradon

Az RMDSZ-nek az Európai Parlamentben van a helye, azért, hogy az erdélyi magyar embereknek erős hangja legyen Európában, ne csökkenjen az ereje a Kárpát-medencében, Romániában és Brüsszelben – mondta Lázár János miniszter csütörtökön Nagyváradon.

Kelemen az AUR-ra szavazó magyaroknak, Lázár az EMSZ-nek szólt be keményen Nagyváradon