Bővítenék. Európai uniós alapokat próbálnak lehívni a marosvásárhelyi repülőtér fejlesztésére
Fotó: Haáz Vince
Mint a világ szinte összes repterén, a marosvásárhelyi légikikötőben is leálltak a repülőjáratok hetekkel ezelőtt, a beruházások viszont akadálytalanul haladnak. Az első kapavágásra vagy malterkeverésre még egy pár hónapot várni kell. A tervezett fejlesztésekre és korszerűsítésekre mintegy 328 millió lejre volna szükség: ennek egy részét saját költségvetésből, más részét pályázatokból igyekszik előteremteni az önkormányzat.
2020. május 04., 18:242020. május 04., 18:24
Látszólag nem borítja fel az idénre tervezett fejlesztési terveket a koronavírus-járvány és az abból keletkező gazdasági hanyatlás a Transilvania Nemzetközi Repülőtér esetében. A vidrátszegi repteret működtető Maros megyei önkormányzat a rendkívüli helyzet ellenére is folytatni szeretné korábbi projektjeit. Április végi tanácsülésén a képviselő-testület jóváhagyta a Marosvásárhely melletti légikikötő korszerűsítése és az általános szállítási mesterterv célkitűzéseinek teljesítésére vonatkozó beruházás műszaki-gazdasági mutatóit.
– mondta el a közel 328 millió lejre becsült beruházásról Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke.
Elkészültek a kifutópálya meghosszabbításához, a repülőgép-parkolók bővítéséhez, valamint az utasterminál korszerűsítéséhez és növeléséhez szükséges szaktanulmányok és műszaki tervek. A vezetőség ugyanakkor számít a beígért kormánytámogatásokra, valamint uniós pályázatokra.
„A vendégmunkásokat szállító néhány németországi charterjáraton kívül jóformán semmiféle más gép nem száll le, nem száll fel. Kivételt képeznek a szintén alkalmi, orvosi-humanitárius járatok (pénteken elindult a budapesti járat is – szerk. megj.). Rövidített programmal dolgozunk, munkatársaink egy részét kénytelenek voltunk kényszerszabadságra küldeni. A fejlesztési munkálatok azonban nem álltak le, a beruházások némelyikénél a tanulmányok, tervek elkészítésénél tartunk, másoknál a közbeszerzés lebonyolításánál, de akad olyan is, amelyeknél már a jóváhagyások beszerzéséig jutottunk” – mondta el lapunknak Peti András.
A látványosabb beruházásokra, mint például a kétezer méteres kifutópálya 580 méterrel való meghosszabbítása, illetve a szűkösnek bizonyuló utasterminál bővítésére még egy ideig várni kell. Mindkettőre elkészült a dokumentáció, de az idei esztendő egyelőre nem az építkezésé, hanem a bürokratikus, valamint a fizikai akadályok elhárítására szánt év lesz. Az EU-s pénzekből megnyújtandó kifutó esetében zajlik a telkek kisajátításának előkészítése, míg a terminál bővítésének első lépése a kék-sárga szocreál katonai tömbház lebontása lesz.
Kérdésünkre, hogy mikorra várható az országúttal párhuzamos bekötőút megépítése és a gépkocsiparkoló évekkel ezelőtt beharangozott bővítése, Peti András elmondta, hogy erre csak saját bevételi forrásokat használhatnak fel. A parkoló növelését például annak működtetéséből finanszíroznák, innen viszont 2020-ban nem sok pénzre lehet számítani. Jó hír ugyanakkor, hogy készül a reptér előtti majdani körforgalom dokumentációs terve. „Ez az országút kiszélesítését is jelenti, ugyanakkor a buszmegálló létesítését és gyalogosátjáró kialakítását. Ezzel remélhetőleg a tömegközlekedés kérdése is megoldódhat” – adott hangot derűlátásának a vidrátszegi légikikötő menedzsere.
Mint ismeretes, a kifutópálya javítása miatt a vásárhelyi repülőtér 2016 és 2018 ősze között nem fogadott gépeket. A valamikori járatok közül tavaly egynéhány újraindult; 2020-ban 180 ezer utas fordult meg a reptéren, nagy többségük a Wizz Airnek köszönhetően. Az egészségügyi válság súlyosbodása arra a döntésre kényszerítette a magyarországi fapados légitársaságot, hogy március 26. óta szüneteltesse járatait.
A kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékeztek muzsikaszóval pénteken az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által szervezett zenés sétán. Képriport.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte a besúgói sorába, helyzetét azonban a lelkésznek is „meggyónta”.
A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget.
Teljesen átépítik a temesvári Gyermekpark és a Ligeti út melletti gyalogoshidat Temesváron. Az építmény új környezetet is kap, emellett biciklisávot is kialakítanak az új hídon – közölte pénteken a bánsági nagyváros polgármesteri hivatala.
Kolozsváron, az Erdélyi Református Múzeumban nyílt meg csütörtökön, a reformáció ünnepén az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató vándorkiállítás, amely közel egy éven át lesz látogatható.
Hamarosan befejeződnek Nagyvárad agglomerációs körgyűrűje Nagyürögd és Félixfürdő közötti első szakaszának kivitelezési munkálatai, két hét múlva már meg is nyithatják a forgalom előtt – tájékoztatott a Bihar megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Jeles magyar közéleti személyiségek, 1848-as honvédtábornokok, a 20. század elejének ünnepelt színészei, második világháborúban elesett katonák csontjait rejtik és rejtették az aradi temetők.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
szóljon hozzá!