A Máramaros megyei Koltón található, szépen felújított Teleki-kastélyban tartják az emlékünnepséget
Fotó: Koltói Teleki-kastély/Facebook
Idén is megszervezik a Petőfi-emlékünnepet a Máramaros megyei Koltón, ahol a Teleki-kastélyban töltötte mézesheteit a költő Szendrey Júliával. Téglás József pedagógus, szervező lapunknak elmondta, a községben már 1899 óta tartanak Petőfi-megemlékezéseket, a hétvégi esemény is gazdag programot kínál. Szász Imre, a kastélyban működő múzeum vezetője rámutatott, főként magyarországiak érdeklődnek a helyi gyűjtemény iránt.
2022. szeptember 02., 13:412022. szeptember 02., 13:41
A koltói Teleki-kastélyban idén is megszervezik a Petőfi-emlékünnepséget, a kétnapos rendezvényt szombaton és vasárnap tartják a község önkormányzata és a koltó-katalini református egyházközség szervezésében. A Máramaros megyei település többek között arról híres, hogy a „lánglelkű” költő és felesége, Szendrey Júlia a kastélyban töltötte mézesheteit Teleki Sándor meghívására. Petőfi Sándort közeli barátság fűzte a Koltón gazdálkodó „vad grófhoz”, akinek meghívására a költő több alkalommal is ellátogatott a környékre. Szendrey Júliával kötött házassága után hat hetet a koltói kastélyban töltött, itt vetette papírra lírájának több gyöngyszemét, köztük a Szeptember végén című verset.
Téglás József, az emlékünnepség szervezője a Krónika megkeresésére elmondta, a rendezvényt a rendszerváltást követően 33. alkalommal tartják, hiszen 1990 óta egyetlenegyszer sem maradt el, a járványügyi szabályok betartásával a pandémia alatt is megszervezték. „Hagyományápoláson itt a Petőfi-kultusz éltetését értjük, hiszen ennek több mint 100 éves hagyománya van, 1899-ben tartottak először itt megemlékezést.
– közölte Téglás József.
Fotó: Rostás Szabolcs
Kérdésünkre arról is beszélt, hogy mivel 2020-ban befejeződött a kastély felújítása, a szép látvány tovább erősíti a hely turisztikai vonzerejét. Hozzátette, a két évig tartó pandémia rányomta bélyegét a kastély látogatottságára is, ugyanakkor a felújítás miatt a múzeum anyagát átköltöztették a kultúrotthonba, ahol meg lehetett tekinteni az emléktárgyakat.
Hozzátette, korábban zömében – majdnem 90 százalékban – magyarországi látogatóik voltak, mostanra egyre több erdélyi magyar is érkezik, a román érdeklődők száma csekély. „A felújítás egyébként nagyon sokat jelent múzeumunk számára. Reményeink szerint jövő tavaszra felújíthatjuk a gyűjteményt is a Petőfi 200 Emlékév keretében, a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum segítségével, és március 15-én nyithatjuk meg, a költő születésének bicentenáriuma évében” – mondta el Szász Imre.
Fotó: Teleki kastély/ Facebook
Téglás József – aki a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium nyugdíjba vonuló tanára – az emlékünnepség megszervezéséről elmondta, idén is jeles magyarországi meghívottaik lesznek. Petőfi nyomában a Kárpát-medencében címmel dr. Tarjányi József tart előadást, Szabadság és szerelem címmel Petőfi Sándor verseiből, megzenésített költeményeiből álló összeállítást hallhat a közönség Hűvösvölgyi Ildikó Kossuth-díjas színművész és Szabó Gyula Győző előadóművész közreműködésével. A Teleki-kastély udvarán látható Petőfi és Szendrey Júlia páros szobra, amelynek alkotója Pogány Gábor Benő Munkácsy-díjas szolnoki szobrászművész, akinek most kamarakiállítása nyílik a Petőfi 200 Emlékév jegyében, a művész 60. születésnapja és a koltói szoborállítás 25. évfordulója alkalmából.
„Az ünnepség mindig szabadtéren zajlik, harmadik éve bővítettük ki kétnaposra. Általában szombaton kulturális rendezvényeket tartunk, kiállítást, könyvbemutatót, vasárnap istentiszteletet tartanak, megkoszorúzzák a szobrot, majd emlékműsor következik” – ismertette a szervező. Hozzátette, a rendezvénynek hármas célja van: identitáserősítő, közösségformáló és hagyományápoló. „Ahol a magyar szó, magyar kultúra megjelenik a színpadon, mindenképp identitásformáló a környéken »magyar szigetnek« tekinthető a községben. Ezért fontos a közösségerősítés” – mondta Téglás József. Arra is kitért, a közigazgatásilag Koltó és Katalin településekből álló községnek jelenleg 50 százaléka magyar nemzetiségű, hiszen az utóbbi időszakban sok nagybányai és környékbeli román költözött ide, és a roma közösség is számottevő. Az ünnepség programja a Teleki-kastély, Petőfi Sándor Múzeum Facebook-oldalán böngészhető.
Ahol Petőfiék a mézesheteiket töltötték
A koltói Teleki-kastély feltehetően Mária Terézia uralkodásának idején épült, 1821-ben pedig már restaurálták a barokk épületet. A Telekiek 18. századi kastélyának leghíresebb ura gróf Teleki Sándor 1848-as ezredes, emlékíró. 1846–1847-ben három alkalommal is megfordult a településen a kor híres költője, Petőfi Sándor. Ezek közül a „látogatások” közül a legemlékezetesebb az 1847. szeptember 9. – október 19. közötti időszak, amikor az ifjú író hitvesével, Szendrey Júliával, itt töltötte a mézesheteket, miközben 28 új verssel gazdagította a magyar lírát. A költemények zöme a híres somfa alatti kőasztalon íródott, ezt a fát Petőfi somfájának nevezik, s ez alatt temették el kívánsága szerint Teleki Sándort is. A kastélyról Jókai Mór így ír: „a legelső belépésnél meglepnek a nagybecsű olajfestmények, amikkel a termek falai tetőtől talpig fedve vannak. Számtalan nagy mesterek remekművei, miket Teleki Sándor széles e világon barangoltában hol zsibvásáron potom árért, hol drága pénzen összeszerzett.”
A kitartó koltói polgármester
A felújított kastélyt 2020-ban adták át, az impozáns épületet 1,5 millió eurós európai uniós költségvetésből korszerűsítették. Az először 2008-ban, függetlenként elöljáróvá választott Csendes rögtön elkezdett pályázni a kastély felújítására. A bukaresti hivatalokat sorra járó polgármesternek 2017-ig kellett várnia, amíg végül elfogadták az uniós pályázatot. A kastélyfelújítást levezető Ștefan Păscuți műépítész úgy fogalmazott, ő még ilyen kitartó polgármesterrel nem találkozott, aki mindenféle elutasítás ellenére hitt abban, hogy sor kerülhet a kastély teljes felújítására.
Új szakaszba lépett a hosszú ideje tervezgetett kolozsvári körgyűrű megvalósítása: nekiláttak a felüljáró-építésnek az ország egyik legforgalmasabb útszakaszán, a DN1-es jelzésű főúton, a kincses város és Szászfenes között.
Egy fiatalember meghalt, három személy pedig megsérült egy kedd délutáni közlekedési balesetben a Maros megyei Apold község környékén.
Az Európai Parlament elnöke a Temesvár az Európai Értékekért Díj idei kitüntetettje. Roberta Metsola a május 22-i ünnepségen veheti át az elismerést.
Ha megvalósul a költözés, több mint 15 éve húzódó ügy végére kerülhet pont, Délkelet-Európa egyetlen épségben megmaradt Vauban-típusú vára civil használatba mehet át.
A következő napokban fokozatos lehűlés kezdődik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 4-éig érvényes előrejelzéséből.
Lehoztak kedd hajnalban a hegyimentők a Máramarosi-havasokból két ukrán állampolgárt, akik egy meredek hegyoldalon jutottak át Romániába – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Életét vesztette egy tinédzser húsvéthétfőn rollerezés közben Argeș megyében. Ezzel egy időben egy motorkerékpáros súlyos állapotban kórházba került Fehér megyében, miután villámcsapás érte.
Erdélyben kihelyezik a fekete lobogót a katolikus templomokra, Ferenc pápa temetése napjáig pedig mindennap délben és este 7 órakor meghúzzák a harangokat a Szentatya lelki üdvéért.
„Krisztus mai követőiként nekünk is tanúkká kell válnunk: szavainkkal és egész életünkkel kell hirdetnünk, hogy Krisztus él, és az Ő szeretete mindannyiunkat átformálhat” – üzeni a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye pásztorlevele.
„Adjunk hálát az irgalmas Istennek mindazért, amit Ferenc pápa által feltárt nekünk küldetésünkről és örök célunkról” – írja a katolikus egyházfő húsvéthétfőn bekövetkezett halálára Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püsp
szóljon hozzá!