A Máramaros megyei Koltón található, szépen felújított Teleki-kastélyban tartják az emlékünnepséget
Fotó: Koltói Teleki-kastély/Facebook
Idén is megszervezik a Petőfi-emlékünnepet a Máramaros megyei Koltón, ahol a Teleki-kastélyban töltötte mézesheteit a költő Szendrey Júliával. Téglás József pedagógus, szervező lapunknak elmondta, a községben már 1899 óta tartanak Petőfi-megemlékezéseket, a hétvégi esemény is gazdag programot kínál. Szász Imre, a kastélyban működő múzeum vezetője rámutatott, főként magyarországiak érdeklődnek a helyi gyűjtemény iránt.
2022. szeptember 02., 13:412022. szeptember 02., 13:41
A koltói Teleki-kastélyban idén is megszervezik a Petőfi-emlékünnepséget, a kétnapos rendezvényt szombaton és vasárnap tartják a község önkormányzata és a koltó-katalini református egyházközség szervezésében. A Máramaros megyei település többek között arról híres, hogy a „lánglelkű” költő és felesége, Szendrey Júlia a kastélyban töltötte mézesheteit Teleki Sándor meghívására. Petőfi Sándort közeli barátság fűzte a Koltón gazdálkodó „vad grófhoz”, akinek meghívására a költő több alkalommal is ellátogatott a környékre. Szendrey Júliával kötött házassága után hat hetet a koltói kastélyban töltött, itt vetette papírra lírájának több gyöngyszemét, köztük a Szeptember végén című verset.
Téglás József, az emlékünnepség szervezője a Krónika megkeresésére elmondta, a rendezvényt a rendszerváltást követően 33. alkalommal tartják, hiszen 1990 óta egyetlenegyszer sem maradt el, a járványügyi szabályok betartásával a pandémia alatt is megszervezték. „Hagyományápoláson itt a Petőfi-kultusz éltetését értjük, hiszen ennek több mint 100 éves hagyománya van, 1899-ben tartottak először itt megemlékezést.
– közölte Téglás József.
Fotó: Rostás Szabolcs
Kérdésünkre arról is beszélt, hogy mivel 2020-ban befejeződött a kastély felújítása, a szép látvány tovább erősíti a hely turisztikai vonzerejét. Hozzátette, a két évig tartó pandémia rányomta bélyegét a kastély látogatottságára is, ugyanakkor a felújítás miatt a múzeum anyagát átköltöztették a kultúrotthonba, ahol meg lehetett tekinteni az emléktárgyakat.
Hozzátette, korábban zömében – majdnem 90 százalékban – magyarországi látogatóik voltak, mostanra egyre több erdélyi magyar is érkezik, a román érdeklődők száma csekély. „A felújítás egyébként nagyon sokat jelent múzeumunk számára. Reményeink szerint jövő tavaszra felújíthatjuk a gyűjteményt is a Petőfi 200 Emlékév keretében, a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum segítségével, és március 15-én nyithatjuk meg, a költő születésének bicentenáriuma évében” – mondta el Szász Imre.
Fotó: Teleki kastély/ Facebook
Téglás József – aki a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium nyugdíjba vonuló tanára – az emlékünnepség megszervezéséről elmondta, idén is jeles magyarországi meghívottaik lesznek. Petőfi nyomában a Kárpát-medencében címmel dr. Tarjányi József tart előadást, Szabadság és szerelem címmel Petőfi Sándor verseiből, megzenésített költeményeiből álló összeállítást hallhat a közönség Hűvösvölgyi Ildikó Kossuth-díjas színművész és Szabó Gyula Győző előadóművész közreműködésével. A Teleki-kastély udvarán látható Petőfi és Szendrey Júlia páros szobra, amelynek alkotója Pogány Gábor Benő Munkácsy-díjas szolnoki szobrászművész, akinek most kamarakiállítása nyílik a Petőfi 200 Emlékév jegyében, a művész 60. születésnapja és a koltói szoborállítás 25. évfordulója alkalmából.
„Az ünnepség mindig szabadtéren zajlik, harmadik éve bővítettük ki kétnaposra. Általában szombaton kulturális rendezvényeket tartunk, kiállítást, könyvbemutatót, vasárnap istentiszteletet tartanak, megkoszorúzzák a szobrot, majd emlékműsor következik” – ismertette a szervező. Hozzátette, a rendezvénynek hármas célja van: identitáserősítő, közösségformáló és hagyományápoló. „Ahol a magyar szó, magyar kultúra megjelenik a színpadon, mindenképp identitásformáló a környéken »magyar szigetnek« tekinthető a községben. Ezért fontos a közösségerősítés” – mondta Téglás József. Arra is kitért, a közigazgatásilag Koltó és Katalin településekből álló községnek jelenleg 50 százaléka magyar nemzetiségű, hiszen az utóbbi időszakban sok nagybányai és környékbeli román költözött ide, és a roma közösség is számottevő. Az ünnepség programja a Teleki-kastély, Petőfi Sándor Múzeum Facebook-oldalán böngészhető.
Ahol Petőfiék a mézesheteiket töltötték
A koltói Teleki-kastély feltehetően Mária Terézia uralkodásának idején épült, 1821-ben pedig már restaurálták a barokk épületet. A Telekiek 18. századi kastélyának leghíresebb ura gróf Teleki Sándor 1848-as ezredes, emlékíró. 1846–1847-ben három alkalommal is megfordult a településen a kor híres költője, Petőfi Sándor. Ezek közül a „látogatások” közül a legemlékezetesebb az 1847. szeptember 9. – október 19. közötti időszak, amikor az ifjú író hitvesével, Szendrey Júliával, itt töltötte a mézesheteket, miközben 28 új verssel gazdagította a magyar lírát. A költemények zöme a híres somfa alatti kőasztalon íródott, ezt a fát Petőfi somfájának nevezik, s ez alatt temették el kívánsága szerint Teleki Sándort is. A kastélyról Jókai Mór így ír: „a legelső belépésnél meglepnek a nagybecsű olajfestmények, amikkel a termek falai tetőtől talpig fedve vannak. Számtalan nagy mesterek remekművei, miket Teleki Sándor széles e világon barangoltában hol zsibvásáron potom árért, hol drága pénzen összeszerzett.”
A kitartó koltói polgármester
A felújított kastélyt 2020-ban adták át, az impozáns épületet 1,5 millió eurós európai uniós költségvetésből korszerűsítették. Az először 2008-ban, függetlenként elöljáróvá választott Csendes rögtön elkezdett pályázni a kastély felújítására. A bukaresti hivatalokat sorra járó polgármesternek 2017-ig kellett várnia, amíg végül elfogadták az uniós pályázatot. A kastélyfelújítást levezető Ștefan Păscuți műépítész úgy fogalmazott, ő még ilyen kitartó polgármesterrel nem találkozott, aki mindenféle elutasítás ellenére hitt abban, hogy sor kerülhet a kastély teljes felújítására.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
szóljon hozzá!