Nyitni kell. Műanyag nyílászárós lakásokban a szokásosnál is sűrűbben kell szellőztetni
Fotó: Haáz Vince
A lakás és főleg annak alagsorának rendszeres szellőztetésével szabadulhatunk meg az olykor megengedett határérték fölé emelkedő radonszinttől. Radioaktivitása miatt a színtelen és szagtalan nemesgáz rendkívül káros lehet az egészségre. Három éve Romániában is egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a mérésekre, illetve a lakosságtájékoztatási kampányokra.
2021. április 05., 17:092021. április 05., 17:09
2021. április 05., 17:152021. április 05., 17:15
Marosvásárhelyen és a környékén lévő négy községben – Ákosfalván, Nagyernyében, Dózsagyörgyön és Mezőpanitban – két éve zajlik rendszeres radonszintmérés.
A megyeközpontban működő kulturális és tudományegyetem bukaresti és kolozsvári kutatóintézetek bevonásával, mintegy négyszáz detektor kihelyezésével 42 közintézményt, többnyire iskolát és több tucat lakóházat monitorozott.
„Ez logikus, hiszen a radont a legkönnyebben a rendszeres szellőztetéssel lehet eloszlatni. Erre különösképpen a pincehelyiségekben és a földszinten kell odafigyelni, hiszen a legtöbb helyen a talajból szivárog a gáz. Azokban az épületekben, amelyekben szigetelési munkálatokat végeztek, poliészterbevonattal vagy termopánablakok szerelésével, a szokásosnál is sűrűbben kell szellőztetni” – magyarázta lapunknak Csegzi Sándor fizikus.
A Marosvásárhelyi Kulturális és Tudományegyetem igazgatója és egyben a projekt vezetője ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy a vizsgált települések közül Nagyernyében a megengedettnél nagyobb értékekkel szembesültek. Ennek okát még nem ismerik, kiderítése egy következő kutatás részét képezheti.
Tanulmányok szerint például számos székelyföldi ásványvízben magas radontartalmat mértek. Ez nem meglepő, hiszen a vulkanikus övezetekben, mint például Hargita és Kovászna megye, a radonprobléma szoros összefüggésben áll a geológiával. Egyfelől a kőzet, másfelől a földkéreg repedései miatt.
Éppen ezért a Marosvásárhelyi Kulturális és Tudományegyetem a méréseken kívül a lakosság tájékoztatására is hangsúlyt próbált fektetni. A fizikus, aki radonkutatásból doktorált, elmondta, hogy a felmérésbe hetedik-nyolcadik osztályos diákokat is bevontak, ami számukra külön élményt és felelősséget jelentett.
A tervek szerint a Csegzi Sándor által vezetett intézmény ősztől további településeken folytatja a méréseket.
A színtelen és szagtalan radon
A radon egy színtelen, szagtalan és az egészségre ártalmas radioaktív nemesgáz. A radioaktív háttérsugárzás mintegy 40 százalékát a radon és rövid felezési idejű bomlástermékei okozzák, melyek mindig jelen vannak a lakóhelyiségek légterében és kisebb koncentrációban a szabad levegőben is. A szabad levegőn mért radonaktivitás-koncentráció mérsékelt égövi világátlaga köbméterenkénti 5 bequerel, a lakóhelyiségekben mért radonkoncentráció világátlaga 50 Bq/m³. A gondok ott jelentkeznek, ahol az érték meghaladja a köbméterenkénti 300 bequerelt.
Az Egészségügyi Világszervezet statisztikái szerint a természetes sugárzásnak, amelynek ki vagyunk téve, több mint fele a radonból származik. Szintén a felméréseknél maradva, a tudomány jelen állása szerint a rákos megbetegedések 2 százalékát okozza a radon, a tüdőrákét pedig csaknem 9 százaléka. És ugyancsak egy kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy Hargita, Kovászna és Arad megyében kiemelkedően magas a gyomorrákos megbetegedésben szenvedők aránya.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
Az erdélyi magyar jövőt veszélyezteti a romániai közigazgatási átszervezésre vonatkozó legújabb törvénytervezet – hangsúlyozta Antal Árpád és Tamás Sándor szerdán Sepsiszentgyörgyön sajtótájékoztatón.
szóljon hozzá!