Ráduly lemondatná a rendőrparancsnokot

Lemondásra szólította fel hétfőn Radu Sandu Moldovant, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság parancsnokát Ráduly Róbert Kálmán csíkszeredai polgármester a megyeszékhelyen szombat reggel történt tragikus közúti baleset nyomán, amelyben hárman – köztük két rendőr – vesztették életüket.

Pinti Attila

2014. március 17., 19:382014. március 17., 19:38

Az elöljáró a rendkívüli sajtótájékoztatón kifejtette: 48 órát adott a rendőrparancsnoknak arra, hogy „önként, becsületből\" nyújtsa be lemondását, ez azonban nem történt meg, így a sajtón keresztül szólítja fel a tisztségéből való azonnali távozásra.

Ráduly közvetlenül a szerencsétlenség után a helyszínre sietett, ahol néhány járókelővel elbeszélgetett: az elöljáró elmondása szerint többen is aggódtak amiatt, hogy a hatóságok „megpróbálják eltussolni a balesetet okozó valós tényeket és az azt megelőző felelőtlen cselekedeteket\".

A városvezető ezért azt kérte a rendőrségtől, hogy a kivizsgálás minden szakaszában legyen jelen a megyei önkormányzat hatáskörébe tartozó Hargita megyei területi közrendi hatóság egy tagja, lehetőleg az igazgatója.

Belső vizsgálatot indítanak

Ráduly meglátása szerint a tragédia nyomán a román rendőrség napjának megünneplése helyett a csíkszeredai hatóságnak inkább önvizsgálatot kellene tartania. „A szokásos italozással egybekötött díszebéd és a városban való parádézás költségeit fordítsák a bajba került, gyászoló családok megsegítésére\" – vélekedett.

A megyei rendőr-főkapitányság vezetőjét és sajtószóvivőjét többszöri próbálkozás után sem sikerült elérnünk. A rendőrség sajtóosztálya mindössze egy rövid közleményt bocsátott ki, amely szerint „a parancsnok kiadta az utasítást egy belső vizsgálat elvégzésére a csíkszeredai rendőrkapitányságon annak érdekében, hogy a történtek minden részletére fény derüljön\".

A hargitai megyeszékhelyen szombat reggel történt súlyos közúti balesetben a két rendőr mellett egy vétlen gyalogos is életét vesztette, egy harmadik hatósági alkalmazott pedig megsérült. A vasútállomás közelében bekövetkezett tragédia szemtanúinak beszámolója szerint egy BMW típusú gépkocsi a túlzott sebesség miatt megcsúszott, áttért a szembejövő sávra, felhajtott a járdára, ahol elgázolt egy 53 éves szentegyházi nőt. A jármű ezt követően nekicsapódott egy villanyoszlopnak.

A szerencsétlenségben elhunyt az autó 35 éves sofőrje és a mellette ülő 38 éves személy, valamint az elgázolt gyalogos. A BMW hátsó ülésén utazó 24 éves személyt a megyei sürgősségi kórházba szállították. Demeter Ferenc menedzser beszámolója szerint állapota stabil, nem szenvedett súlyos sérüléseket, de megfigyelés alatt tartják.


Túl gyorsan haladhatott a jármű

Gheorghe Filip, a megyei rendőr-főkapitányság szóvivője a baleset helyszínén elmondta: a gépkocsiban ülő mindhárom személy rendőr volt: a sofőr a közlekedésrendészeti, míg a másik két utas a közbiztonsági egységnél szolgált. A szóvivő tájékoztatása szerint az érintettek az éjszaka folyamán szolgálatban voltak, a baleset a műszak lejárta után mintegy két órával következett be. A felismerhetetlenségig összeroncsolódott civil járműben ülők valamennyien egyenruhát viseltek.

A szentegyházi nő a villanyoszlop mellett, a járdán állt, amikor nekicsapódott az autó. A vétlen gyalogos szörnyethalt, ugyanis a hatalmas erejű ütközés a szemközti, mintegy húsz méterre lévő autókereskedés udvarára repítette. A helyszínelést végző hatóságok és a közlekedésrendészek szerint a BMW vélhetően a megengedett sebességnél jóval gyorsabban haladt. A tragédia közelében kicsúszásra utaló nyomokat találtak, féknyomot azonban nem.

A hatóságokat riasztó, a közelben lakó tanú érdeklődésünkre elmondta: a hatalmas robajra azonnal az autóhoz rohant, és megpróbált segíteni a hátsó ülésen beszorult rendőrtisztnek, azonban a deformálódott karosszéria miatt nem tudta kinyitni az ajtót. Tájékoztatása szerint a sofőr közvetlenül a baleset után még életben volt.

Hozzátette: a mentési kísérlet során alkoholszag terjengett az utastérből. Egy másik szemtanú szerint a BMW „legalább 130-cal\" közlekedett, amikor jobbról kikerült egy előtte haladó kocsit, majd a vezető újabb irányváltás közben veszítette el uralmát a jármű felett.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 06., vasárnap

Ellehetetlenítik a romániai magyar oktatás jövőjét a kormány közoktatást érintő intézkedései az RMPSZ szerint

Válságba taszítják a közoktatást a bukaresti kormány válságkezelési intézkedés-tervezetének előírásai a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szerint. A szakmai szervezet teljes egészében elutasítja a kilátásba helyezett megszorításokat.

Ellehetetlenítik a romániai magyar oktatás jövőjét a kormány közoktatást érintő intézkedései az RMPSZ szerint
2025. július 06., vasárnap

Kánikula a köbön: újabb hőségriasztásokat adtak ki a meteorológusok vasárnapra és hétfőre

Újabb hőségriasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Kánikula a köbön: újabb hőségriasztásokat adtak ki a meteorológusok vasárnapra és hétfőre
2025. július 05., szombat

Orbán Viktor a Krónikának: a nemzetrészek támogatása nem szívesség, hanem kormányzati kötelesség

Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.

Orbán Viktor a Krónikának: a nemzetrészek támogatása nem szívesség, hanem kormányzati kötelesség
2025. július 05., szombat

„Mindnyájunk ügyvédje tudott lenni”. Gyászbeszédekkel, kedvenc nótájával búcsúztak Kincses Elődtől

Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.

„Mindnyájunk ügyvédje tudott lenni”. Gyászbeszédekkel, kedvenc nótájával búcsúztak Kincses Elődtől
2025. július 05., szombat

Jön! Interjú Orbán Viktor miniszterelnökkel a Krónikán

Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.

Jön! Interjú Orbán Viktor miniszterelnökkel a Krónikán
2025. július 05., szombat

Eloltották a Cibles-hegységben kiütött vegetációtüzet

Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.

Eloltották a Cibles-hegységben kiütött vegetációtüzet
2025. július 05., szombat

Jövő héten megnyílhat Erdély legújabb gyorsforgalmi útja

A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.

Jövő héten megnyílhat Erdély legújabb gyorsforgalmi útja
2025. július 04., péntek

A nagyváradi rendőrségi fogdában gyakori ,,vendégek” a részeg sofőrök

Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.

A nagyváradi rendőrségi fogdában gyakori ,,vendégek” a részeg sofőrök
2025. július 04., péntek

Főként székelyföldi fiúk kezdik ősszel tanulmányaikat a gyulafehérvári papnevelő intézetben

Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).

Főként székelyföldi fiúk kezdik ősszel tanulmányaikat a gyulafehérvári papnevelő intézetben
2025. július 04., péntek

Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett Kincses Előd temetésén Marosvásárhelyen

Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.

Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett Kincses Előd temetésén Marosvásárhelyen