Bálint József, Grüman Róbert, Kulcsár-Terza József, Sándor Krisztina és Tőke Ervin a hétfői sajtótájékoztatón
Fotó: Bíró Blanka
Nagyszabású tüntetést készít elő az MPP, az RMDSZ, az EMNP és az EMNT: csütörtökön 18 órától a kézdivásárhelyi főtérre várják mindazokat, akiket felháborít a terrorizmus miatt elítélt Beke István és Szőcs Zoltán bebörtönzése.
2018. július 09., 16:072018. július 09., 16:07
2018. július 09., 16:082018. július 09., 16:08
Összefogtak az erdélyi magyar pártok, civil szervezetek: közösen állnak ki a szerintük ártatlanul elítélt Beke István és Szőcs Zoltán, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) terrorizmus vádjával bebörtönzött két aktivistája mellett. Hétfőn Sepsiszentgyörgyön az RMDSZ, a Magyar Polgári Párt (MPP), az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) képviselői közös sajtótájékoztatón jelentették be, hogy
„Meg kell mutatnunk, hogy nem félünk, a bajban összefogunk” – szögezte le Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő, az MPP háromszéki elnöke. Emlékeztetett, hogy két héttel ezelőtt minden román párt támogatta azt a törvénytervezetet, amely büntetné a románellenességet. „Eljöhet az idő, hogy a magyar szóért, a székely zászlóért is bebörtönöznek” – fogalmazott.
Grüman Róbert, az RMDSZ háromszéki ügyvezető elnöke kifejtette, aránytalan, igazságtalan ítélet született. „Székelyföldön nincsenek terroristák, az ítélettel példát akarnak statuálni, hogy leállítsák az autonómiaharcot” – jelentette ki a politikus. Hasonlóképpen vélekedett Tőke Ervin, az EMNP alelnöke, aki szerint a román nemzetpolitika olyan útra lépett, amelynek nem tudni, hol a vége. „El akarják érni, hogy megtorpanjunk jogaink követelésében, megfélemlítenék a fiatalokat, vezetők nélkül hagynák az erdélyi magyarságot” – mondta Tőke Ervin.
A román kormány múlt heti „pofonsorozata” után eljött az ideje az új típusú érdekérvényesítésnek;
– szögezte le Sándor Krisztina, az EMNT elnöke. A gyulafehérvári Batthyáneum ügyében született kedvezőtlen döntés, a Bánffy-erdők visszaállamosítása, a Beke-ügy, Péter Ferenc Maros megyei tanácselnök tízezer eurós büntetése a székely zászló miatt – ezek az ügyek Sándor Krisztina szerint egyértelműen jelzik, hogy nem így kellene viszonyulnia a bukaresti hatalomnak egy építkezni, fejlődni akaró közösséghez. Bejelentette, a csütörtöki tüntetésen Tőkés László EP-képviselő is részt vesz.
– mondta Bálint József, a néppárt Kovászna megyei elnöke. „Aki nem fél, úgy jöjjön csütörtökön a kézdivásárhelyi tüntetésre, mintha pénteken utána jönnének” – mondta Bálint. A szervezők minden szinten mozgósítanak, ugyanakkor elsősorban a kézdivásárhelyiekre, a kézdiszékiekre, a háromszékiekre számítanak; igény szerint Sepsiszentgyörgyről, Csíkszeredából, Székelyudvarhelyről indítanak buszokat.
Amint arról beszámoltunk, Beke Istvánt, a HVIM kézdivásárhelyi elnökét és Szőcs Zoltánt, a HVIM erdélyi szervezetének vezetőjét múlt héten öt-öt éves börtönbüntetésre ítélte terrorizmusért a román legfelsőbb bíróság. Azért állították őket bíróság elé, mert lehallgatott beszélgetéseikből és az előbbi lakásán talált petárdákból a román hatóságok arra következtettek, hogy házi készítésű bombát akartak robbantani Kézdivásárhely főterén 2015-ben, a román nemzeti ünnepre szervezett – december elsejei – katonai parádén.
Öt év letöltendő szabadságvesztéssel sújtotta Beke Istvánt és Szőcs Zoltánt, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) terrorizmussal vádolt székelyföldi aktivistáit a bukaresti legfelsőbb bíróság. Beke István közölte: óvni készül.
főleg annak tudatában, hogy a legutolsó tárgyaláson az ügyészség kérte a vád besorolásának megváltoztatását közösség elleni merényletre tett kísérletről terrorista cselekedetre, és bár erre a védelem nem volt felkészülve, a bíróság jóváhagyta. Szombaton már rendeztek egy tüntetést Kézdivásárhely főterén.
Beke Csilla, a feketehalmi börtönbe szállított Beke István felesége a Krónikának elmondta, az ítélet indoklását várják, hogy a védelem kidolgozhassa a rendkívüli jogorvoslatot, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat által biztosított ügyvéd pedig minél hamarabb előkészíti az Emberi Jogok Európai Bíróságához intézendő sürgősségi kérelmet.
A Román Vasúttársaság (CFR) hétfőn tesztelte, hogy a IV. páneurópai folyosó korszerűsített vasútvonala elbírja-e az óránkénti 176 kilométeres sebességet.
Kolozsváron lesz látogatható az erdélyi református kollégiumok 400 évét bemutató vándorkiállítás.
Beiktatták tisztségébe hétfőn Bíró Barna Botondot, Hargita megye új tanácselnökét, és a székelyföldi megye közgyűlése is megalakult.
A Maros megyei környezetvédelmi ügynökség hétfőn kibocsátja a környezetvédelmi engedélyt a ratosnyai vízerőmű üzembe helyezésére – jelentette be hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A reformáció emléknapjához, október 31-hez közeledve emléktáblát avattak Aradon, a belvárosi református egyházközségben szolgált lelkészek tiszteletére. A vasárnapi istentiszteletet követően a templom előterében leplezték le a gránitlapot.
Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.
Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.
Az elmúlt nap során 29 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Hálaadó istentisztelettel avatták fel Nagyenyeden vasárnap az európai uniós alapokból, illetve a magyar kormány támogatásával felújított középkori vártemplomot.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
szóljon hozzá!