Fotó: Pixabay
Sokak által érthetetlen, felháborító rendelkezést orvosolt kedden a bukaresti parlament: egy szülő immár nemcsak legtöbb hét, hanem 12 éves beteg gyermeke számára is táppénzzel járó betegszabadságot vehet ki.
2023. május 23., 14:182023. május 23., 14:18
A korhatárnövelésről a képviselőház döntő kamaraként, egyhangúlag határozott. A tervezet a kormány 2005/158-as sürgősségi rendeletének 26. cikkét módosítja. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) két honatyája által kezdeményezett, más pártok – köztük három RMDSZ-es képviselő – által is felkarolt tervezet
A tervezet benyújtói indoklásukban kifejtették: egy 8 éves gyermeket még nem lehet egyedül hagyni otthon, vagy hogy egymaga vegye be a neki felírt orvosságokat. Pszichológusok szerint egy gyermek 12 éves korára lehet annyira értett, hogy egyedül hagyják, de akkor is csak néhány órára.
A tervezet elfogadását közleményben üdvözölte Csép Éva Andrea, az RMDSZ parlamenti képviselője, a társkezdeményezők egyike. „A gyerekfelügyelet külön kihívást jelent a szülőknek, főleg az egyszülős családoknak. Számos esetben a szülő arra kényszerül, hogy pihenőszabadságát használja fel gyermeke gondozására vagy éppenséggel fizetés nélküli szabadságra menjen emiatt. Ez nincs rendjén, mivel a gyerekek egészségügyi állapota nem kellene a szülők pihenőszabadságát csorbítsa, hiszen mindez a kikapcsolódást és feltöltődést kell szolgálja, nem pedig a beteg gyermek gondozását” – nyilatkozta a munkaügyi szakpolitikus.
Az RMDSZ közleményében arra is emlékeztetnek, hogy
kivéve azokat az eseteket, ha a gyereket fertőző betegséggel diagnosztizálják vagy műtéten esik át, amikor a betegszabadság időtartamát a kezelőorvos határozza meg. A gyerekfelügyeleti betegszabadság alatt a szülők a bruttó jövedelmük 85 százalékát kapják meg, amelyet teljes egészében az államkaszából fizetnek, tehát a munkáltatót nem terheli semmilyen költség, neki csupán az adminisztratív teendőkkel kell foglalkoznia.
A törvénykezdeményezésről döntő kamaraként szavazott a képviselőház, és az államelnöki kihirdetést követően lép hatályba.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!