Fotó: A szerző felvétele
2010. március 12., 09:392010. március 12., 09:39
Az egykoron pompázó, műemlék jellegű épület hosszú évek óta lakatlanul áll. Tetőzete ázik, ablakai hiányosak, ajtaja nyitva áll. Hegyi Mihály alpolgármester szerint a járókelők közvécének használják. Az épületet egy izraeli testvérpár fél éve, hoszszas pereskedés után kapta vissza. Sulamith Palade és Fanny Seuermann annak a bukaresti zsidó családnak a leszármazottjai, amely a két világháború között megvásárolta a villát. A testvérpár áruba bocsátotta a rendkívül rossz állapotba került épületet.
A villát Marosvásárhely egykori polgármestere, Bernády György építtette 1930-ban. Központi része kétszintes, faszerkezetű épület, amelyet két oldalon hangsúlyos félemeletes tornyok vesznek közre. A szecessziós stílusban épült villát népi elemek gazdagítják. Egyedisége révén elüt a környékbeli épületektől, ugyanakkor szépen illeszkedik a fürdőtelep arculatába. Vásárhely elöljárója, majd megözvegyült felesége 1946-ig használta a villát, ekkor egy Bukarestben élő orvosnőnek, Rosa Solomonnak adta el. Az államosítás után az ingatlan a Vila Bernad nevet viselte, ódon cégtáblája ma is ezt hirdeti. A 89-es fordulat után az épületet fél évszázadon keresztül használó fürdővállalat lemondott annak karbantartásáról, ám végsőkig harcolt a tulajdonjogért. A Szovátán létrejött Bernády Közművelődési Egylet meg szerette volna vásárolni, azonban erre nem volt lehetősége. Az izraeli örökösöknek is volt némi elképzelésük az épületet illetően, azonban hosszú évekig kellett várniuk, míg peres úton visszaszerezték. Az önkormányzat álláspontja szerint, bárki kezébe kerül az ingatlan, legalább a homlokzatát az eredeti terv szerint vissza kell állítania. A fürdőtelepen már van erre precedens, több villát lebontottak és az eredeti terv szerint építették újra. Szakemberek szerint a Bernády-villát is le kell bontani és újjáépíteni.
„Mi meg szeretnénk vásárolni, de nem hinném, hogy belefér a költségvetésbe. A szovátai Bernády Egylet meg túl kicsi ehhez, inkább a marosvásárhelyi, szintén Bernádyról elnevezett alapítványnak kellene lépnie” - vélekedett a Krónika megkeresésére Hegyi Mihály alpolgármester. Mint mondta, bár felszólították a tulajdonosokat, hogy legalább az állagmegóvásra törekedjenek, felhívásuk süket fülekre talált. „Még adót sem fizetnek az épületre” - mondta Hegyi, aki nem érti az örökösök magatartását.
A Marosvásárhelyen székelő Dr. Bernády György Közművelődési Egyesületet vezető Borbély László szerint a villát a szovátai önkormányzatnak kellene megmenteni. „Nekünk erre nincs pénzünk, úgy tudtam, a polgármesteri hivatal elő tudná teremteni az anyagiakat” - mondta lapunknak az elnök.
Bármennyire hihetetlen, igaz: amikor volt pénz a villa megvásárlására, az nem volt eladó, most, amikor a tulajdonos szabadulni szeretne tőle, hiányzik az anyagi fedezet. Tizenhét évvel ezelőtt a Bernády Egyletnek sikerült megszerezni az ingatlan megvásárlásához szükséges támogatást, azonban miután kiderült, hogy sem az önkormányzat, sem a fürdővállalat nem adhatja el az épületet, a szervezet kénytelen volt visszautalni az összeget az Illyés Közalapítványnak. „Nem kínálkozik hasonló alkalom - állapította meg szomorúan Mester Zoltán, az egylet elnöke. - Pedig nagyon fáj, hogy ilyen állapotba került az épület, és amint telnek a napok, egyre csak romlik”.
A májusi államfőválasztáson függetlenként induló Nicușor Dan bukaresti főpolgármester támogatását tekinti a legjobb megoldásnak az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ).
Villámárvíz miatt riasztották a szombatról vasárnapra virradó éjszaka a Krassó-Szörény megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU).
Nagyszeben történelmi belvárosa a két központi tér túlzsúfoltságától és elüzletiesedésétől, azaz lokális „túlturizmustól”, a megőrzés és a modernizáció közötti egyensúlytalanságtól, valamint a fenntartható mobilitási megoldások hiányától szenved.
Piotr Serafin költségvetésért és csalás elleni küzdelemért felelős európai uniós biztoshoz fordult a nagyváradi Pride megszervezésének akadályoztatása miatt a helyi ARK Egyesület.
Ferenc pápáról személyes hangvételű írásban emlékezett meg Urbán Erik OFM, a Szent Istvánról elnevezett Erdélyi Ferences Rendtartomány főnöke, érseki helynök. Urbán Erik OFM a Romkat.ro portál kérésére összegezte gondolatait.
Újabb hatvan napra hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei közgyűlés korrupcióval gyanúsított alelnöke, miután a Hargita Megyei Törvényszék elutasította a hatósági felügyelet meghosszabbítása ellen benyújtott panaszát.
Súlyos közlekedési baleset történt péntek délután Arad megyében: egy személygépkocsi és egy kamion ütközött össze, előbbiben egy anya és két gyermek ült, mindannyian eszméletüket vesztették.
Halálos baleset történt csütörtök délután a Kovászna megyei Bodzafordulóhoz tartozó Bredét faluban: egy 42 éves motorost előzés közben elsodort egy utánfutóval közlekedő haszonjármű.
Orvos- és egészségtudományi képzéssel bővül a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) kínálata. Az orvos- és egészségtudományi kar megalapítását az április 24-én elfogadott kormányhatározat hagyta jóvá.
Záporokra és viharokra figyelmeztet pénteki időjárás-előrejelzésében az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia területének mintegy háromnegyedére.