Tűzoltók és toxikológusok helyszínelnek a rovarirtáson átesett temesvári épületeknél
Fotó: Opinia Timisoarei
Őrizetbe vették a nyomozó hatóságok annak a cégnek a tulajdonosát, amely kártevőirtást végzett Temesváron, az akció nyomán pedig egy tömbház három lakója életét vesztette. A gyanú szerint az áldozatok alumínium-foszfid alapú anyagtól szenvedtek mérgezést.
2019. november 19., 09:302019. november 19., 09:30
2019. november 19., 16:252019. november 19., 16:25
Hírügynökségi jelentések szerint a rendőrség 24 órára őrizetbe vette Ioan Buță vállalkozót, a Bistim Dera Kft. Vezetőjét, akit gondatlanságból elkövetett emberöléssel, testi sértéssel, valamint mérgező anyagok tiltott kereskedésével gyanúsítanak. A hatóságok hétfőn este elrendelték egy másik, a Vaida Voievod utcában lévő tömbház kilakoltatását is, ahol ugyanez a cég végzett rovar- és rágcsálóirtást, állítólag ugyanazzal a mérgező anyaggal. Az épületből összesen 31 személyt evakuáltak.
A Temes megyei törvényszék kedden délelőtt kibocsátott közleményében megállapítja, hogy az eddigi vizsgálatok szerint a gyanúsított cégének munkatársai Delicia – GASTOXIN elnevezésű rovarirtót használtak. A Violeta Filip megyei főügyész által jegyzett dokumentum szerint a szer alumínium-foszfidot tartalmaz, emiatt mérgező hatása rendkívül magas, belélegzése halált okoz.
A gyanúsított cégtulajdonos ügyvédje szerint a kártevőirtást végző férfi a feketepiacon szerezte be a gabonasilókban rágcsálók ellen használt alumínium-foszfid tablettákat. Annyit tudott róluk, hogy „erősebbek” a szokásos rovarirtó szereknél és „kiváló” eredményt ért el velük egy hónappal korábban egy kiürített szálloda fertőtlenítése során. A férfi a tablettákat múlt hét végén egy poloskákkal és csótányokkal teli, elhagyott lakásban is szétszórta, az ajtók és ablakok kereteit pedig ragasztószalaggal tömítette el. A lezárt lakás kulcsait magához vette, a nedvesség hatására gázokat fejlesztő méreg azonban átszivárgott a szomszédos lakásokba, ahol egy hároméves gyermek, illetve egy 9 napos csecsemő és 28 éves édesanyja halálát okozta.
Nicolae Robu temesvári polgármester sajtótájékoztatóján közölte, hogy az ügyben érintett Bistim Dera Kft. nem rendelkezett a városháza által kibocsátott működési engedéllyel. „Az a cég és az alapítói teljesen felelőtlenek, megengedhetetlen ugyanis, hogy engedély nélkül folytassanak ekkora kockázattal járó tevékenységet. Tőlünk egyszer sem kértek kereskedelmi működési engedélyt, senki nem tudott róluk” – jelentette ki az elöljáró, hozzátéve: a kártevőirtáshoz a polgármesteri hivatalnak semmi köze, azt az illető lakótársulás igényelte. Kiderült az is, hogy a négy éve alapított céget egyszer sem ellenőrizte a közegészségügyi, illetve az állat-egészségügyi hatóság. A két intézmény illetékesei ugyanakkor nem tudtak válaszolni arra, hogy a társaság rendelkezett-e a mérgező anyagok kezelésére, felhasználására vonatkozó engedéllyel, nem tudni ugyanis, hogy kinek áll hatáskörében kibocsátani ilyen engedélyt.
Az egészségügyi minisztérium kedd reggeli tájékoztatása szerint hétfő este 25 személyt ápoltak kórházban a temesvári kártevőirtást követő tragédia nyomán. A Louis Ţurcanu Kórházban 12 gyermeket tartanak orvosi felügyelet alatt, akiknek egészségi állapot javult, velük van 5 felnőtt, a megyei sürgősségi kórházban pedig 8 személyt kezelnek, mindegyikük állapota stabil.
Elena Megherea, a Temes megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője szerint más helyszíneken, ahol ugyanez a cég végzett kártevőirtást, nem találtak egészségre káros gázokat a levegőben. A beavatkozások Alin Franţescu alprefektus koordinálása alatt zajlottak, de a helyszínen jelen volt Nicolae Robu temesvári polgármester, Călin Dobra Temes megyei tanácselnök és a belügyminisztériumi egységek több vezetője.
Mint arról beszámoltunk, három lakó – egy kilenc napos csecsemő, egy három éves gyermek, valamint utóbbi édesanyja – életét vesztette, több tucatnyian pedig kórházba kerültek egy temesvári tömbházból, ahol a gyanú szerint rovarirtás okozta a tömeges megbetegedést. A rovarirtás és az elhalálozások ügyében gondatlanságból elkövetett emberölés gyanújával, ismeretlen tettes ellen bűnvádi eljárást indított az ügyészség.
Három lakó – köztük két gyermek – életét vesztette, több mint tízen pedig kórházba kerültek egy temesvári tömbházból, ahol a gyanú szerint rovarirtás okozta a tömeges megbetegedést.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
1 hozzászólás