2009. június 04., 09:312009. június 04., 09:31
A 19. század közepén, neoromantikus stílusban épült kastély két épületszárnyból áll, amelyeket a velencei Sóhajok hídja mintájára épült átkelő köt össze. Az ingatlant 1944-ig a Bay-család birtokolta.
A kommunisták hatalomra kerülésével Bay Ferenc grófot elűzték ősi birtokáról, a kastély a helyi téesznek adott otthont, majd évtizedekig üresen állt. Mivel több mint fél évszázada nem végeztek rajta karbantartási munkálatokat, 2003-ban egy része beomlott, és a teljes épületegyüttes nagyon romos állapotban van.
A helyi hatóságok szerint a műemlék épületek listáján szereplő kastély csupán egy „hitvány hely”, amely akadályozza a település fejlesztését, ezért kérték az illetékes szerveket: töröljék a védettséget biztosító listáról.
„A kastély jelenleg romhalmaz, veszélyforrás és fertőző góc a falu kellős közepén. A helyi lakosok, akik szemtanúi voltak az 1940-es atrocitásoknak – amikor a horthysták meggyilkoltak 86 falubelit –, illetve utódaik nem nézik jó szemmel a háborús bűnössé nyilvánított Bay Ferenc egykori birtokát” – közölte Ionel Stanciu ördögkúti polgármester. Mint mondta, ezért az ingatlan visszaminősítését kérték a művelődésügyi minisztériumtól, hogy le lehessen bontani.
A Szilágy megyei Ördögkút 1940. szeptember 9-én tragikus esemény helyszíne volt. A második bécsi döntés nyomán bevonuló magyar honvédekre az ortodox templom tornyából orvlövészek nyitottak tüzet a helyi románság köréből, egy esetben pedig almáskosárba rejtett gránát robbant fel és okozta több honvéd halálát, illetve sérülését. Megtorlásul a magyar tisztek egyike, Szabó főhadnagy tömeggyilkossággal válaszolt, a megtorlásnak mintegy száz áldozata volt. |
Mint kiderült, az önkormányzat megmenthette volna a romlástól az ingatlant, azonban nem tette meg. Călin Hârza zilahi vállalkozó azt állítja, többször is meg akarta vásárolni vagy bérelni a kastélyt, azonban a helyi hatóságok minden alkalommal visszautasították. „Három éve, két éve, de még tavaly is tárgyaltam a községvezetéssel a kastély megvásárlásáról vagy bérbevételéről.
Szándékom szerint a templomos rend képviselőjeként a szervezet székhelyét, egy iskolát és akár egy Waldorf-óvodát alakítottam volna ki. Tudom, hogy a helybéliekben az 1940-es történések nehezen gyógyuló sebet hagytak, de úgy vélem, hogy az épületnek annak kellene maradnia, ami volt, egy háborús bűnös székhelyének, ezért itt szerettem volna berendezni az „Ördögkúti atrocitások múzeumát”, de a helyi hatóságok nem egyeztek bele” – közölte az Agerpres hírügynökséggel Hârza.
A kastély lebontásával Valeriei Lehene, a Szilágy megyei kulturális igazgatóság szakreferense sem ért egyet, szerinte az ingatlant inkább restaurálni kellene. „Sok mindent lehetne ott tenni, de ehhez akaratra van szükség. A hatóságok tévesen vázolják fel a problémát a lakosságnak, meg kellene győzniük őket, hogy a műemlék épület pénzt hozhatna a községnek” – vélte a szakember. Hozzátette, a törvény szerint a kastélyt a helyi hatóságok kérésére nem lehet visszaminősíteni és törölni a műemlék épületek listájáról. Az ügyben a művelődésügyi minisztérium hozza meg a végleges döntést.
Szabó Bálint építőmérnök, műemlékvédő szakember a Krónika kérdésére elmondta, egy műemlék épületet csak abban az esetben lehet visszaminősíteni vagy törölni a listáról, ha a kezdeményező szakvéleménnyel bizonyítja, hogy életveszélyes állapotban van, vagy ha művészettörténészek igazolják, hogy nem rendelkezik azokkal az értékekkel, amelyek alapján műemlékké nyilvánították. „Nem minden polgármester örökség- és értékorientált, van, aki hagyja összedőlni a műemlékeket” – értékelte az ördögkúti tervet Szabó, aki a Műemlékek Országos Bizottságának tagjaként találkozott ilyen esettel, Bukarestben például sokan így próbálnak értékes területekhez jutni. „Reméljük, hogy Szilágy megyében ez nem fog sikerülni, ha a kastély fenntartható állapotban van, a polgármester terve nem valósul meg” – tette hozzá Szabó.
„Romániában van műemlékvédelmi törvény, és ha valaki megengedi magának, hogy egy ilyen jellegű műemlék épületet leromboljon, annak felelnie kell tettéért” – értékelte a Krónika kérdésére az ördögkúti önkormányzat terveit Seres Dénes, az RMDSZ Szilágy megyei elnöke. Mint mondta, a szövetséget meglepte a kezdeményezés, és elítélik azt. Ha szükség lesz, folyamodványt nyújtanak be a művelődésügyi minisztériumhoz, amelyben tiltakoznak a kastély lebontása ellen.
„Amikor a Bay-vagyon a helyiek tulajdonába került, az nem sértette őket” – reagált Seres a polgármester azon kijelentésére, miszerint a lakosokat sérti a kastély látványa. Mint mondta, Bay Ferenc leszármazottjai hiába igényelték vissza örökségüket, sem a helyi, sem a megyei földosztó bizottság, de a bíróság sem adott helyt jogos kérésüknek. Az egykoron jelentős magyar kisebbséggel, református egyházközséggel rendelkező településen jelenleg egyetlen magyar sincs, az RMDSZ-es politikus szerint „el kellett hagyniuk szülőfalujukat”.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.
Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.
Abszolút szerencsétlen megnyilatkozás volt Klaus Iohannis „jónapotkívánokozása”, amelyet nem a német kisebbség nevében, hanem államfőként tett – fogalmaz a Krónikának adott interjúban Paul Jürgen Porr.