A nagyvilág ismeri a holokausztot, de szinte semmit nem tud a Gulág borzalmairól (VIDEÓ)

Stark Tamás magyarországi történész a konferencia nyitó előadásaként a szovjet fogság kutatásának történetét vette számba a nyolcvanas évektől napjainkig •  Fotó: Oláh-Badi Levente

Stark Tamás magyarországi történész a konferencia nyitó előadásaként a szovjet fogság kutatásának történetét vette számba a nyolcvanas évektől napjainkig

Fotó: Oláh-Badi Levente

A kelet-közép-európai és a szovjet kommunista lágerek Kárpát-medencei magyar történészkutatói értekeznek Kolozsváron a 80 évvel ezelőtt elkezdődött tömeges szovjet elhurcolásokat felidéző konferencián. A 22 előadás Székelyföldtől Pozsonyig, a vörös hadsereg vonulásának nyomában járja végig a tömeges deportálások történetét. Videós összeállításunkban történészeket kérdeztünk a vészterhes idők tanulságairól, a tudományos fórum jelentőségéről.

Makkay József

2024. október 11., 17:562024. október 11., 17:56

2024. október 12., 11:332024. október 12., 11:33

Kárpát-medencei történészkonferencia helyszíne a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kolozsvári Karának Tordai úti épülete, ahol október 9–12. között tartják a 80 éve történt. 1944–2024. Magyarok és németek szovjet fogságba hurcolása a Kárpát-medence régióiban című konferenciát és közösségi megemlékezést. A szervezők arra törekedtek, hogy az anyaországból, Délvidékről, Felvidékről, Kárpátaljáról és Erdélyből érkezett 22 Gulág-kutató ne csupán egymás között ossza meg előadását, hanem a közösségi emlékezet részeként tágabb közönséghez is eljusson. A kutatókon kívül elsősorban

olyan érdeklődök jöttek el a konferenciára, akiknek családja megszenvedte a szovjet megszállás II. világháború utáni brutális éveit,

a deportálások korát, amikor a kincses városból és környékéről több mint hétezer magyar civil embert hurcoltak el szovjet fogságba.

Murádi János Kristóf az erdélyi magyar civilek elhurcolásának történetét mutatta be előadásában •  Fotó: Oláh-Badi Levente Galéria

Murádi János Kristóf az erdélyi magyar civilek elhurcolásának történetét mutatta be előadásában

Fotó: Oláh-Badi Levente

A legszörnyűbb arcát mutatta meg a szovjet rendszer

A szekcióülésekből álló tudományos fórumról a rendezvény főszervezője, Murádin János Kristóf egyetemi docens, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kolozsvári Karának tanszékvezetője a Krónikának elmondta, hogy a konferencia előadásai láncszemenként egybefonva vezetik végig a hallgatóságot a tömeges elhurcolások időszakán. „Ahogyan 1944 őszén a szovjet hadsereg keletről nyugat felé haladt – Kézdivásárhelytől Pozsonyig –, úgy vesszük számba régiónként a civilek tömegeinek elhurcolását szovjet fogságba Erdélyből, a Partiumból, Kárpátaljáról, Felvidékről, a Tiszántúlról, Budapestről, illetve a Dunántúl településeiről. Ezzel

Idézet
emlékezünk a Kárpát-medencéből pár hónap leforgása alatt szovjet fogságba elhurcolt 250 ezer magyar civilre”

– mutatott rá az egyetemi oktató.

Murádin szerint olyan brutális tettről van szó, amely 1944-ben is ellentmondott minden nemzetközi jogi előírásnak. A hadifoglyok, a katonák elhurcolása benne volt a második világháborús forgatókönyvekben, viszont a civilek erőszakos elhurcolása és deportálása a szovjet rendszer legszörnyűbb arcát mutatta. „Ami akkora sokkhatást és traumát okozott, hogy a történtek 80. évfordulóján újra fel kell idézni, tekintettel arra, hogy a kommunista rendszer négy évtizede alatt fátylat borítottak rá” – fogalmazott portálunknak a történész.

A konferencia főszervezője szerint a Kárpát-medencei utódállamokban kisebbségben élő magyarság számára nagyon nehéz történet ez, mert

a többségi nemzet részéről sokan összejátszottak a szovjet hatalommal, és segítséget nyújtottak a magyar civilek deportálásához.

,,Erről beszülnek kell, nem mehet feledésbe. Ahogy a holokauszt, vagy a Pol Pot-féle kambodzsai iszonyatos rendszer gyilkosságai nem merülhetnek feledésbe, úgy a szovjet Gulág és a GUPVI szörnyűségei sem” – hangsúlyozta Murádin János Kristóf.

Az erdélyi magyar történész kiemelte, hogy a 80 évvel ezelőtti tömeges elhurcolások kényes és szerteágazó kérdésnek számítanak, amiről nem lehet csak fehéren-feketén gondolkodni. „Ha nem is sokan, de voltak román foglyok is a magyarok között, ugyanakkor olyanról is tudok, aki magyar szomszédja helyett állt be a sorba. Persze, akkor nem tudta, hogy több évre elhurcolják, így azt hitte, hogy néhány napi munkáról van szó csupán. Mindezekről együtt kell gondolkodni és emlékezni” – nyomatékosította a Krónikának Murádin János Kristóf, a kolozsvári konferencia főszervezője.

Sokan odavesztek. Az Erdélyből elhurcolt civilek hazatérésének táblázata •  Fotó: Makkay József Galéria

Sokan odavesztek. Az Erdélyből elhurcolt civilek hazatérésének táblázata

Fotó: Makkay József

Megbízhatatlan szovjet források

A kolozsvári konferenciát a budapesti székhelyű Gulág- és Gupvikutatók Nemzetközi Társaságának szakmai és anyagi támogatásával szervezték meg. A kommunista lágerhálózat kutatóit közös csapatba összefogó szakmai szervezet elnöke, Bognár Zalán történész, a Károli Gáspár Református Egyetem docense a Krónikának elmondta, hogy 2009-es megalakulása óta a társaság mérföldkőnek számít a Gulág-kutatásban. Létrejöttében sokat segítettek tengerentúli szakemberek, akik azért szorgalmazták a szakmai-tudományos fórum megalakítását, hogy a Nyugat is érdemi információt kapjon a szovjet rendszer szörnyűségeiről.

Idézet
A nagyvilág ismeri a holokausztot, de Nyugaton szinte semmit nem tudnak arról, hogy a Gulág lágereiben mennyien haltak meg.

A tényfeltáró munkát segíti a 2021-ben megalakított Gulág- és Gupvikutató Intézet, amely a téma kutatásában érdekelt szakembereket fogja össze” – fogalmazott portálunknak a budapesti egyetemi oktató. Aki örömmel nyugtázta, hogy vannak 30-40 éves fiatal kutatók is, így biztosított az utánpótlás a tudományos munka folytatására.

Bognár Zalán szerint nincs könnyű dolga a kutatóknak, mert a kommunista-szocialista rendszerek nagyon sok iratanyagot megsemmisítettek a II. világháborút követő években, így alapvető dokumentumok, kimutatások hiányoznak. Az elhurcoltakkal kapcsolatos kutatások terén új lehetőséget hozott 2019-ben a Magyar Állami Levéltár által Oroszországtól megvásárolt közel 700 ezer karton az egykori magyar foglyokról. Kiderült azonban, hogy a magyar elhurcoltak adatainak ez csupán az 50-55 százalékát tartalmazza. Becslések szerint mintegy egymillió magyar hadifogoly és civil kerül a szovjet hatalom által irányított Kárpát-medencei és szovjetunióbeli lágerekbe, fogolytáborokba. Rengeteg személy neve hiányzik a kartonokról, bizonyos emberekről ugyanakkor több – akár 4-5 karton – is készült.

Idézet
A kárpátaljai Beregszászról elhurcoltaknak csupán 21 százalékát tüntetik fel az egykori szovjet források, az ungváriaknak a 24,5 százalékát.

De van olyan magyarországi település – Tabajd például –, ahol a tömeges civil deportáltaknak a 17 százalékát lehet kideríteni az Oroszországból érkezett kartonok alapján” – mutat rá a szovjet nyilvántartások felületességére és megbízhatatlanságára a magyarországi kutató.

Az adatbazisokonline.mnl.gov.hu/gyujtemeny/szovjetunioba-elhurcoltak internetes oldalon 2021 óta az Oroszországból érkezett kartonok zöme elérhetővé vált. Bognár Zalán szerint a szovjet adatokkal azonban óvatosan kell bánni. Ezt leginkább az Oroszországban jegyzett 38 ezer halott hadifogoly száma bizonyítja, ami a valóságban nagyságrenddel több volt. A szovjet nyilvántartás hivatalosan nem ismerte el a civil és katonafoglyok közötti különbséget, így mindenkit hadifogolyként kezelt.

Bognár Zalán a magyar és a szovjet források megbízhatóságát boncolgatta a lágerkutatások tükrében •  Fotó: Oláh-Badi Levente Galéria

Bognár Zalán a magyar és a szovjet források megbízhatóságát boncolgatta a lágerkutatások tükrében

Fotó: Oláh-Badi Levente

A székelyföldi frontátvonulás szörnyűségei

Benkő Levente történés, újságíró – a Krónika volt munkatársa – a konferencián a Székelyföldiek háborújárása. Barcaföldvár, Foksány, Tighina 1944–1948 című előadásában a Székelyföldön keresztül átvonuló frontot követő ex-lex időszakot vette számba. A front nyomán mérhetetlen pusztítás keletkezett emberéletekben és anyagiakban egyaránt, 1944 októberétől pedig székely civilek ezreit hurcolták gyűjtő-, illetve átmeneti fogolytáborokba, ahonnan a transzportokat a Szovjetunióba irányították.

Benkő Levente portálunknak elmondta, hogy

a mostani konferencia azért nagyon fontos, mert a Kárpát-medencéből mindenhonnan eljöttek a téma kutatói, akik friss kutatási eredményeiket és összegzéseiket mutatják be, így a történet kerekké válik.

A Gulág-konferencia október 12-én, szombaton koszorúzással ér véget a tordai emlékműnél, a Központi Magyar Temetőben, ahova a Tordai csatában elhunyt magyar katonák egy részét temették el 1944 őszén.

korábban írtuk

Román trikolóros emlékezetpolitika: ma is ellenségnek tekintik az Erdélyben elhunyt honvédeket
Román trikolóros emlékezetpolitika: ma is ellenségnek tekintik az Erdélyben elhunyt honvédeket

Ma sincs nyugtuk a 80 éve eltemetett magyar honvédeknek. Miközben a 2015-ben kihantolt magyar katonák földi maradványai 9 éve egy falusi kápolna sarkában várják az újratemetést, a kolozsvári magyar katonasírokat román trikolórral aggatták tele.

korábban írtuk

A 40-es és 50-es évek kommunista lágereit mutatják be Kárpát-medencei történészek Kolozsváron
A 40-es és 50-es évek kommunista lágereit mutatják be Kárpát-medencei történészek Kolozsváron

80 éve történt, 1944–2024 Magyarok és németek szovjet fogságba hurcolása a Kárpát-medence régióiban címmel szervez konferenciát Kolozsváron a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem 2024. október 9. és 12. között.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 11., hétfő

Őrizetbe vették, mert részegen vezetett, és elutasította az alkoholszondáztatást

A Bihar megyei Mezőtelegden telefonos bejelentésre vették őrizetbe 24 órára azt a sofőrt, aki ittas állapotban balesetveszélyesen vezetett, de nem volt hajlandó szondáztatásra, sem vérvételre.

Őrizetbe vették, mert részegen vezetett, és elutasította az alkoholszondáztatást
2024. november 11., hétfő

Politikai időhúzás miatt nem alakulhatott meg a partiumi megyeszékhely képviselő-testülete

Kvórumhiány miatt nem alakulhatott meg a június 9-i helyhatósági választások eredményeként összeállt új aradi képviselő-testület, ugyanis a megválasztott önkormányzati képviselők egyharmada sem jelent meg a hétfő kora délutánra összehívott ülésen.

Politikai időhúzás miatt nem alakulhatott meg a partiumi megyeszékhely képviselő-testülete
2024. november 11., hétfő

Új viteldíjat vezetett be a kolozsvári repülőtér

A kolozsvári repülőtér 5 eurós viteldíjat vezetett be a felszálló utasok számára – adta hírül a Boardinpass.

Új viteldíjat vezetett be a kolozsvári repülőtér
2024. november 11., hétfő

Új épületszárnyat kap a bihari város magyar iskolája

Új épületszárnyat kap a Horváth János Elméleti Líceum Margittán, a leendő szárny alapkőletételére hétfőn került sor a bihari városban.

Új épületszárnyat kap a bihari város magyar iskolája
2024. november 11., hétfő

Több ezer dollár gyűlt össze egy csángóföldi közösségi ház újjáépítésére Washingtonban

Több ezer dollár gyűlt össze a csángóföldi Trunk magyar közösségi házának újjáépítéséért szervezett jótékonysági koncerten Washingtonban szombaton – számoltak be a szervezők az MTI-nek.

Több ezer dollár gyűlt össze egy csángóföldi közösségi ház újjáépítésére Washingtonban
2024. november 11., hétfő

Holtan találtak egy embert a hegyekben, Erdélyben többen is a hegyimentők segítségére szorultak

Az elmúlt nap során hét embert mentettek meg a Salvamont csapatai, egyet közülük kórházba kellett szállítani, egy személy pedig életét vesztette a hegyen – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.

Holtan találtak egy embert a hegyekben, Erdélyben többen is a hegyimentők segítségére szorultak
2024. november 11., hétfő

Több erdélyi megyében is havazás várható

Tizenegy megyére adott ki hétfőn havazásra vonatkozó elsőfokú figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Több erdélyi megyében is havazás várható
2024. november 11., hétfő

Egy erdélyi település és a főváros között ingázik majd a Románia által 20 év után először vásárolt vonat

A Coradia Stream elektromos meghajtású szerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-tól utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.

Egy erdélyi település és a főváros között ingázik majd a Románia által 20 év után először vásárolt vonat
2024. november 11., hétfő

Medvére figyelmeztető riasztással indult a hét az egyik erdélyi megyében

Medve bukkant fel a Szeben megyei Feleki patak völgyén, a lakosságot a Ro-Alert rendszeren keresztül figyelmeztették a veszélyre – közölte hétfő reggel a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Medvére figyelmeztető riasztással indult a hét az egyik erdélyi megyében
2024. november 10., vasárnap

Napokon át keresték a székelyföldi asszonyt, végül felakasztva találtak rá

Holtan találtak rá vasárnap a város közeli Suta-tó melletti erdős területen a három napja eltűnt, és nagy erőkkel keresett csíkszeredai nőre – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság. Gyanítják, hogy öngyilkos lett.

Napokon át keresték a székelyföldi asszonyt, végül felakasztva találtak rá