Román trikolóros emlékezetpolitika: ma is ellenségnek tekintik az Erdélyben elhunyt honvédeket

Magyar honvédsírok a Házsongárdi temetőben. A nyáron feltett trikolóros szalagokat nemrég eltávolították •  Fotó: Oláh-Badi Levente

Magyar honvédsírok a Házsongárdi temetőben. A nyáron feltett trikolóros szalagokat nemrég eltávolították

Fotó: Oláh-Badi Levente

Ma sincs nyugtuk a 80 évvel ezelőtt történt tordai csata véres eseményei után eltemetett magyar honvédeknek. Miközben a kolozsvári zsidó temetőből 2015-ben kihantolt magyar katonák földi maradványai 9 éve egy falusi kápolna sarkában várják az újratemetést, a kolozsvári magyar katonasírokat idén nyáron román trikolórral aggatták tele, és csak most távolították el őket. Murádin János Kristóf történésszel jártuk körül az érzéketlen román hatóságok viszonyulását.

Makkay József

2024. október 02., 08:012024. október 02., 08:01

2024. október 02., 15:512024. október 02., 15:51

Román nemzeti színű szalaggal fonták be a Házsongárdi temető magyar katonasírjait idén június 13-án, a Hősök Napján a román hadsereg Erdélyi 4. Gyalogos Hadosztályának felügyelete mellett, a kolozsvári hadosztály hatáskörébe tartozik ugyanis a környékbeli katonai temetők gondozása. A honvédek betonkeresztjeire a Septimiu Mureşan Rendőrképző Iskola kadétjai helyeztek egy-egy szál virágot, gyertyát és trikolórt. A román, a magyar és a német katonasírok román trikolórral történő „kitüntetésére” először a magyarországi Hvg.hu portál hívta fel a figyelmet, „emlékezetpolitikai sírrablásnak” nevezve a gesztust.

Nem véletlenül, ugyanis a nemzetközi hadisírgondozási gyakorlattól elütő román tiszteletadási módszer kegyeletsértésnek minősülhet, hiszen ezek a honvédek a világégések idején éppen a román csapatok ellen harcoltak.

A magyarországi hatóságok, intézmények nem foglaltak állást a történtek miatt, valószínűleg olyan meggondolásból, hogy az amúgy is terhelt román–magyar viszonyban ne keletkezzen újabb neuralgikus pont. A magyar Honvédelmi Minisztérium (HM) azt válaszolta a Hvg.hu kérdésére: bár informálisan tud az esetről, a román fél hivatalosan nem értesítette a román nemzeti színű szalagok kihelyezéséről.

A trikolórokat június 13-án helyezték el a kolozsvári rendőrképző iskola hallgatói a honvédsírokra •  Fotó: Septimiu Mureşan Rendőriskola/Facebook Galéria

A trikolórokat június 13-án helyezték el a kolozsvári rendőrképző iskola hallgatói a honvédsírokra

Fotó: Septimiu Mureşan Rendőriskola/Facebook

A több mint három hónappal ezelőtt a beton kőkeresztekre aggatott román nemzeti színű szalagokat nemrég eltávolították a kőkeresztekről; nem tudni, hogy kik, de nagy valószínűséggel a román hadsereg illetékesei jártak el ismét, beismerve a hibájukat. Megjegyzendő, hogy az első és második világháború katonái számára a kincses városi sírkert délkeleti végében kialakított emlékhelyen a szovjet katonák fejfájára nem tettek trikolórt.

A kolozsvári Házsongárdban eltemetett mintegy száz magyar katona az éppen 80 évvel ezelőtt Torda körül zajlott harcokban sebesült meg, a visszavonuló magyar hadsereg a kolozsvári katonakórházba szállította őket, és itt hunytak el. A tordai csata 1944. szeptember 15. és október 7. között tartott, a csatában a magyar–német egységek három héten át feltartóztatták a támadásban lévő román és szovjet haderőt, megakadályozva azok betörését a Magyar Királysághoz a második bécsi döntés alapján visszacsatolt Észak-Erdélybe.

Dr. Murádin János Kristóf történész, egyetemi docens, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem tanszékvezető tanára a Krónikának leszögezte: szűklátókörűségre vall a román hatóságok részéről a magyar honvédek sírjainak román nemzeti színű szalaggal történő átkötése.

Idézet
Nem akarják, vagy nem tudják magukban tudatosítani, hogy Erdély megkínzott földje nem csak román, hanem magyar katonák vérével is áztatott.

Romániában ez szimbolikus térfoglalási kísérlet, ami templomoktól kezdve a hadisírokon keresztül mindenben érzékelhető” – mutatott rá a történtek hátterére a kolozsvári történész. Murádin szerint a magyar hadisírokon román trikolórral történő ,,kérkedés” abszurd érzéketlenségre vall, ami veszélyes és rossz is, mert azt mutatja, mennyire értékelnek bennünket azok, akik számára a magyarság elvont fogalomnak számít.

A magyar hadseregben harcoló Ferenc Antal gyalogos és Fehér Antal huszár is román nemzeti színű szalagot kapott •  Fotó: Septimiu Mureşan Rendőriskola/Facebook Galéria

A magyar hadseregben harcoló Ferenc Antal gyalogos és Fehér Antal huszár is román nemzeti színű szalagot kapott

Fotó: Septimiu Mureşan Rendőriskola/Facebook

A kommunizmusból örökölt látszatmegoldások

A történet gyökerei jóval korábbra nyúlnak vissza. Abban, hogy a Házsongárdi temetőben egyáltalán megmaradhattak a magyar katonák sírjai, nagy szerepe volt a szovjet érának. A korabeli szovjet vezetés előírta, hogy az ideológiai keret jegyében ne tegyenek különbséget elhunyt katonák között, mindenkinek őrizzék meg a sírját – ez a látszatmegbékélés mutatkozott meg a magyar hadisírok fennmaradásában az egyes erdélyi sírkertekben.

Murádin János Kristóf szerint a szovjet érának köszönhető, hogy a kolozsvári temetőben is megmaradhattak a magyar katonasírok, amelyeket viszont évtizedeken át nem gondoztak, így sok esetben a síremlékekről lekoptak a nevek.

„Kifelé mutató látszatmegoldásról beszélünk csupán, hiszen a kommunista időszakban Romániában az elesett magyar katonákról szóló megemlékezésről szó sem lehetett” – eleveníti fel a kommunista múlt kurzusát a hadtörténeti kutatásokkal is foglalkozó történész.

Az elmúlt 80 évben a romániai hatóságok soha nem kezelték a helyén a magyar hadisírokkal kapcsolatos kegyeleti és egyéb elvárásokat.

,,Hiányzott a kutatómunka arról, hogy kik nyugszanak a sírokban, nem volt szakszerű feltárás, illetve elmaradt a sírok nyilvántartása. Ez okozza a bajt az úzvölgyi katonatemetőben is” – mutat rá a szakember.

Magyar honvédek sírjai a tordai temetőben. A sírkertet lelkes civilek gondozzák a rendszerváltás óta •  Fotó: Makkay József Galéria

Magyar honvédek sírjai a tordai temetőben. A sírkertet lelkes civilek gondozzák a rendszerváltás óta

Fotó: Makkay József

A román hivatalosságok viszonyulása 1990 után sem változott meg lényegesen. Aláírtak ugyan egy nemzetközi hadisírgondozó egyezményt Románia és Magyarország között, ezt viszont a román fél nagyon könnyedén kezeli. A Szovjetunió felbomlásával az egykori csatlós államokban eltűntek a hadisírokra vonatkozó szovjet előírások, a kilencvenes évektől pedig a magyar hadisírok is a megtűrt kategóriába kerültek Romániában.

Igazából nincs őszinte nyitás abba az irányba, hogy itt háborús konfliktus volt, a halott katona pedig nem ellenség.

„Mindegy, hogy milyen nemzetiségű, az elhunyt katona hős, akinek kijár a tisztelet. Az elhunyt katonáknak járó egységes tiszteletadás hiányzik Romániában. Ahogy megyünk előre az időben, és a magyar kisebbség háttérbe szorul, ez a jelenség egyre erőteljesebben meglátszik” – hangsúlyozta lapunknak kolozsvári egyetemi oktató.

Murádin János Kristóf szerint a magyar elesett katona is hős, akinek kijár a tisztelet Galéria

Murádin János Kristóf szerint a magyar elesett katona is hős, akinek kijár a tisztelet

A megígért, de elfeledett magyar katonatemető

A hadisírok gondozásáról szóló román–magyar államközi egyezmény fontos jogi keret lehetne, ha azt a román fél betartaná, ezzel szemben azt tapasztaljuk, hogy igazából ez csak a magyar fél számára fontos – mutat rá Murádin. Magyarországon is vannak román hadisírok az alföldi páncélos csata helyszínein, illetve Budapesten a magyar főváros ostroma miatt, amelyeket a magyar hatóságok gondoznak.

Ezzel szemben beszédes a román félnek a 2015-ben, a kolozsvári zsidó temetőben kihantolt 90 magyar katona földi maradványainak ügyében tanúsított hozzáállása. Akkor

Bukarest megígérte, hogy Maros megyében, Mezőpanit térségében központi magyar temető jöhet létre, viszont az exhumált emberi maradványok kilenc év elteltével is a mezőségi falu ravatalozójának egyik sarkában várják az újratemetést.

A történész szerint a központi magyar hadi temetőnek 2016-ban kellett volna elkészülnie, de a román oldalról elhangzó ígéret elhalt, és azóta sincs kezdeményezés az ügyben. „Méltánytalan történet az elesett honvédekkel szemben, akiket kis kartondobozokba süllyesztettek el a ravatalozó egyik sarkában. Román katonákkal ez nem fordulhatott volna elő” – hívja fel a figyelmet a román hatóságok botrányos viselkedésére a történész.

Kőkereszt jelöli a tordai csatában hősi halált halt honvéd sírját •  Fotó: Oláh-Badi Levente Galéria

Kőkereszt jelöli a tordai csatában hősi halált halt honvéd sírját

Fotó: Oláh-Badi Levente

Magukra hagyott hagyományőrzők

A meglévő magyar hadisírok gondozása 1989 decembere után jó kezekbe került, amikor már lehetett beszélni, megemlékezéseket tartani az Erdély területén elhunyt magyar katonákról. Azonnal beindultak a civil kezdeményezések, és ezzel új éra kezdődött a több mint négy évtizeden át tabutémának számító magyar vonatkozású háborús események feltárásában.

,,Pataki József az aranyosszéki Várfalvától a nagyenyedi siratófalig végigkutatta a fellelhető összes magyar honvédsírt, és 42 emlékművet, illetve emlékjelet állított. Van közöttük emléktábla, kopjafa, tényleges emlékmű, márványtábla, vagy akár sírkert, mint a tordai vagy a nagyenyedi. Elindított egy folyamatot, amit a Tordai Hagyományőrző Bizottság visz tovább” – méltatja a pár évvel ezelőtt elhunyt tordai hagyományőrző munkáját a történész, aki szerint a civileknek köszönhetően alakult ki egy alulról építkező megemlékezéskultúra Erdély-szerte, a Partium északi csücskétől a Bánságon át a Székelyföldig.

Murádin János Kristóf sajnálatosnak tartja, hogy a hadisírgondozás minden terhét magukra vállaló civilek magyar oldalról minimális, román oldalról pedig semmiféle támogatást nem kapnak.

,,A politika egyre kevésbé fogékony a 80 évvel ezelőtt történtek iránt. Egy erőteljes magyarországi támogatás, egy nagy magyar katonatemető-építés a román féllel szemben akár konfliktushoz is vezethet. A magyar félnek az a kényelmesebb megoldás, ha aprópénzzel támogatja a helyi civil kezdeményezéseket – a hagyományőrzők hadd oldják meg önerőből a katonasírok ügyét –, ami a román felet nem hergeli” – magyarázza a szakember.

Az olasz–magyar megbékélés lehetne a minta

Murádin szerint sokatmondó tény, hogy a román hadsereg napja október 25., amikor úgymond „felszabadították” Erdély utolsó területeit – Nagykárolyt és Szatmárt – a „horthysta-fasiszta uralom alól”. Mindez jól mutatja azt a szellemiséget, amely meghatározza a magyar hadisírokhoz kapcsolódó román viszonyulást. Sokkal kényelmesebb ebbe a nacionalista helyzetbe belefészkelni magukat, amit a román többség tapssal ünnepel, és boldog, minthogy gesztus tegyenek a magyarság irányába, hogy egyfajta nyugatias mentalitással tisztázzák a múltat.

•  Fotó: Septimiu Mureşan Rendőriskola/Facebook Galéria

Fotó: Septimiu Mureşan Rendőriskola/Facebook

Murádin János Kristóf pozitív példaként az olasz–magyar megbékélést emeli ki. A két ország az I. és a II. világháborúban is szemben állt egymással, legalábbis az 1943-as olasz átállás után.

Idézet
Ma Észak-Olaszországban egyforma tisztelet jár az egymást mellett fekvő olasz és magyar katonasíroknak, és a Dolomitokban magyar kápolna segíti az ide érkező magyar emlékezőket,

akik nemzeti színű, piros-fehér-zöld szalagokkal lepik el a magyar katonák sírjait. El lehet képzelni, mi lenne abból, ha a Házsongárdi temető honvédsírjait hasonló módon magyar nemzeti színű szalagokkal öveznénk” – fogalmazza meg végkövetkeztetését Murádin János Kristóf történész, a Sapientia egyetem tanszékvezető tanára.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 01., kedd

Két farkas eltávolításához kért segítséget egy erdélyi település önkormányzata

A Krassó-Szörény megyei Berszászka (Berzasca) község önkormányzata segítséget kért a településre egy hete bejáró két farkas eltávolításához, mivel a helybéliek attól tartanak, hogy a vadállatok kárt okozhatnak a gazdaságaikban.

Két farkas eltávolításához kért segítséget egy erdélyi település önkormányzata
2024. október 01., kedd

Örökzöld diák- és pénzkérdés: bentlakás vagy albérlet? (VIDEÓ)

Erdély legnagyobb egyetemi városában diákok ezreiben évente felmerül a kérdés, hogy legszebb éveiket az olcsóbb és közösségi élményt nyújtó bentlakásban töltsék, vagy nyúljanak mélyen a zsebükbe, és válasszák a kényelmesebb albérletet.

Örökzöld diák- és pénzkérdés: bentlakás vagy albérlet? (VIDEÓ)
2024. október 01., kedd

Drága buli: több ezer lejre is bírságoltak a 112-es szám indokolatlan tárcsázása miatt

A Kovászna megyei rendőrök idén 674 bírságot róttak ki az 112-es egységes segélyhívószám indokolatlan hívása miatt – tájékoztatott kedden a megyei rendőrség.

Drága buli: több ezer lejre is bírságoltak a 112-es szám indokolatlan tárcsázása miatt
2024. október 01., kedd

Koronavírusgóc alakult ki az egyik székelyföldi kórházban

A csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház (SJU) kedden bejelentette, hogy a kardiológiai osztályán Covid-19-járványgóc alakult ki.

Koronavírusgóc alakult ki az egyik székelyföldi kórházban
2024. október 01., kedd

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak a Kolozsvári Rádiónál is

Kétórás figyelmeztető sztrájkba léptek kedden 13 órától a Román Rádiótársaság FAIR-MediaSind szakszervezetéhez tartozó alkalmazottai. A tiltakozó akció 15 óráig tartott.

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak a Kolozsvári Rádiónál is
2024. október 01., kedd

Bámulatos, milyen gyönyörűen megújult a magyaros szecesszió egyik gyöngyszeme Nagyváradon

Mint az közismert, Nagyváradon évek óta tart az értékes, jórészt a 19. és a 20. század fordulója környékén épült bérpaloták és egyéb épületek rehabilitációja, most az egyik Adorján-palotára került sor.

Bámulatos, milyen gyönyörűen megújult a magyaros szecesszió egyik gyöngyszeme Nagyváradon
2024. október 01., kedd

Túlélte egy erdélyi férfi, hogy két autó is elütötte

Súlyos állapotban került kórházba egy 37 éves férfi, miután két autó is elütötte a 173F jelzésű megyei úton, a Beszterce-Naszód megyei Szászbudak településen.

Túlélte egy erdélyi férfi, hogy két autó is elütötte
2024. október 01., kedd

Iskolába tartó gyerekeket szállító busz gyulladt ki

Műszaki meghibásodás miatt kigyulladt kedd reggel Arad megyében egy autóbusz több mint 40, a kisjenői iskolákba tartó gyermekkel a fedélzetén; senki nem sérült meg.

Iskolába tartó gyerekeket szállító busz gyulladt ki
2024. szeptember 30., hétfő

Dicsért, és nem bírságolt az állatvédelmi rendőrség

Egzotikus állatfajokat is tartó szilágysági farmon folytatott ellenőrzést a Szilágy megyei állatvédelmi rendőrség. Az egyenruhások a tartási körülmények mellett az állatok származására is kíváncsiak voltak.

Dicsért, és nem bírságolt az állatvédelmi rendőrség
2024. szeptember 30., hétfő

Ukrán menekülteket mentettek meg a máramarosi hegyimentők

Egy határrendészekből és hegyimentőkből álló csapat hétfőn lehozott a hegyekből négy eltévedt ukrán férfit, akik a Máramarosi-havasokon keresztül szöktek át Ukrajnából Romániába.

Ukrán menekülteket mentettek meg a máramarosi hegyimentők