Nyírfaágból kereszt: emléktúrát tartanak Nagykároly környékén a Don-kanyarnál elesett honvédek tiszteletére

•  Fotó: Berei Károly/Facebook

Fotó: Berei Károly/Facebook

A Don-kanyarban 1943-ban elesett magyar honvédek előtt tisztelegnek Nagykároly környéki településeken január 13-án. A hagyományőrzők arra emlékeznek, hogy 1943. január 12-én mínusz harmincfokos hidegben indult a doni áttörés, a második világháború magyar szempontból egyik legtragikusabb eseménye. Az immár 12. alkalommal tartandó megemlékező túráról a nagykárolyi Berei Károly főszervező beszélt a Krónikának. Benkő Levente történész, a korszak kutatója megkeresésünkre elmondta, még nem készült összegzés arról, hogy a doni katasztrófában pontosan hány erdélyi magyar katona, munkaszolgálatos veszítette életét.

Kiss Judit

2024. január 13., 10:472024. január 13., 10:47

2024. január 13., 10:502024. január 13., 10:50

Nagykároly környéki települések érintésével szervezik meg immár 12. alkalommal azt a gyalogos emléktúrát, amelyet a Don-kanyarban 1943-ben elesett honvédek emlékére szoktak évente megtartani. A nagykárolyi Berei Károly főszervező, a református temető gondnoka, hagyományőrző  a Krónika megkeresésére arról beszélt, hogy

idén is megtartják – január 13-án, szombaton – az emléktúrát, hogy továbbra is életben tartsák a Don-kanyarban 81 évvel ezelőtt elesett, vagy ott hadifogságba került, esetleg sebesülten hazatért környékbeliek emlékét.

A környező településekről is csatlakoznak megemlékezők, immár több mint hatvan résztvevő jelentkezett. A túra során olyan településeket érintenek hagyományosan, ahol első vagy második világháborús emlékmű található.

•  Fotó: Berei Károly/Facebook Galéria

Fotó: Berei Károly/Facebook

„Idén Nagykároly, Kaplony, Kálmánd, Börvely, Csanálos, Mezőfény településeket érintjük, reggel 7 óra 30 perctől délután 5-6 óráig tart a gyalogos túra, mintegy 19 kilométernyi utat járunk be. A kaplonyi ferences templom mellett található az emlékmű, ahol első és második világháborús áldozatok neve szerepel, itt római katolikus és református lelkész is megemlékezik a háborús áldozatokról. Leánder atya, a ferencesek vezetője, valamint a református lelkész is imádkozik, majd koszorúzunk a község elöljáróival együtt” – mondta Berei Károly. A főszervező arra is kitért, hogy az emléktúra keretében a Don-kanyarban elhunyt honvédek temetését elevenítik meg oly módon, hogy nyírfaágból készítenek keresztet, amit az emlékműre helyeznek, erre pedig honvédsisakot, majd fenyőágakat is tesznek koszorúként.

Berei Károly immár 12. alkalommal szervezi meg a Nagykároly környéki emléktúrát a Don-kanyarban elesett honvédek tiszteletére Galéria

Berei Károly immár 12. alkalommal szervezi meg a Nagykároly környéki emléktúrát a Don-kanyarban elesett honvédek tiszteletére

„A legvégén gyertyát gyújtunk, hogy a láng melegítse azoknak a lelkét, akik hősökként, áldozatokként hunytak el. És azokra is emlékezünk, akik bár kevesen, de visszatérhettek a környékre.

Sajnos már nincsenek túlélők, de két évvel ezelőtt még élt egy idős ember, aki megjárta a Don-kanyart. Személyesen ismertem Ferenczy Lajost, Szatmárnémetiben lakott, 102 évesen hunyt el” – fejtette ki a főszervező.

•  Fotó: Berei Károly/Facebook Galéria

Fotó: Berei Károly/Facebook

Kérdésünkre, hogy megközelítőleg hányan haltak meg Szatmár megyéből, a környékről a Don-kanyarban, Berei Károly azt mondta, pontos számot nem tudnak, hosszas folyamat lenne felgöngyölíteni, de azt tudják, hogy Nagykárolyból és a környékről nagyon sokan a nyíregyházi 12. honvéd gyalogezredhez vonultak be, és a Don-kanyarhoz vezényelték őket. „Volt ismerősöm, akinek az édesapja ott vesztette életét, pont az áttörés napján, 1943. január 12-én. Ehhez a naphoz szoktuk igazítani az emléktúra időpontját minden évben” – mondta Berei Károly.

•  Fotó: Berei Károly/Facebook Galéria

Fotó: Berei Károly/Facebook

1943. január 12-én mínusz harmincfokos hidegben indult a doni áttörés, a második világháború magyar szempontból egyik legtragikusabb eseménye. A magyar királyi 2. honvéd hadsereg alakulatai hősiesen harcoltak ugyan, az első támadást vissza is verték, de nem bírták feltartóztatni a többszörös túlerőben lévő szovjet Vörös Hadsereget.

A mintegy kétszázezres létszámú magyar királyi 2. honvéd hadsereg 1943 januárjában arra készült, hogy felvegye a harcot a hat-hétszeres túlerőben lévő szovjet csapatokkal,

és tartson ki addig, ameddig csak tud, mert ezt követelték meg tőlük elöljáróik. A magyar hadsereg parancsnoka, Jány Gusztáv vezérezredes tudta, hogy a Vörös Hadsereg csapataihoz képest gyengébb felszereléssel, harci eszközökkel rendelkező alakulatai nem lesznek képesek tartani egy szovjet offenzíva esetén a több mint kétszáz kilométeres arcvonalat.

A Nagykároly környéki gyalogos zarándoklat •  Fotó: Berei Károly Galéria

A Nagykároly környéki gyalogos zarándoklat

Fotó: Berei Károly

Utánpótlást, arcvonalcsökkentést kérő levelei, telefonja azonban nem találtak meghallgatásra az elöljáró német parancsnokságoknál. A 2. magyar hadsereg szomorú története azért is felkiáltójeles, mert több tízezren haltak meg a Don folyónál, az orosz erők feltartóztatásakor.

Az eredeti tervek szerint a teljes magyar hadsereget kivezényelték volna a frontra, ám a hadügyi szakemberek alkudoztak a németekkel és csak 200 ezer katona került az oroszokkal szembe.

1943 január 1-je és 1943 áprilisa között az orosz túlerővel folytatott harcokat követően 42 ezren tűntek el vagy haltak meg, 28 ezren sebesültként tértek haza Magyarországra, 26 ezren szovjet hadifoglyok lettek – és sokan nem élték túl a fogolytáborok borzalmait.

Berei Károly azt mondta, a megemlékező túra idén 19 kilométeres, de a korábbi években az is megtörtént, hogy 28 kilométert gyalogoltak a résztvevők. „Temetőkben, templomkertekben, emlékművek előtt rójuk le tiszteletünket. Kálmánd és Csanálos között egy útikeresztnél is megtesszük ezt, a keresztet egy második világháborús honvéd emlékére állíttatták szülei” – fejtette ki Berei Károly.

•  Fotó: Berei Károly/Facebook Galéria

Fotó: Berei Károly/Facebook

Kérdésünkre arról is beszélt, hogy több mint húsz éve indították el a doni hősökre való megemlékezések túráit Magyarországon, ehhez a kezdeményezéshez csatlakozott ő maga is nagykárolyi hagyományőrző társaival együtt.

Idézet
Fontos megemlékezni a doni áldozatokról, ne hagyjuk elhalványulni az emléküket azoknak, akik lakóhelyüktől nagyon messzire védték a hazát.

Amikor elkezdtük az emléktúrákat, beszélgettünk az elöljárókkal, lelkészekkel, és ők is támogatták a kezdeményezésünket” – elevenítette fel a főszervező. Hozzátette, a történelem iránti érdeklődését a családból hozza, nagyszülei sokat meséltek otthon a régi időkről.

„Szeretjük, gyűjtjük is a régi, főleg katonai jellegű dolgokat, megemlékezéseket tartunk, a Történelmi Vitézi rend tagjaiként immár több mint 30 éve hadisírkutatással és hadisírgondozással is foglalkozunk, emléktáblákat is állítunk. A Kolozs megyei Aranyosegerbegyen tavaly nyáron avattunk emléktáblákat a második világháborúban, a tordai csatában elesett magyar honvédek tiszteletére az eseményen Benkő Levente történész is jelen volt” – ecsetelte Berei Károly. Mint mondta, az aranyosegerbegyi református templom falán található a négy tábla, amelynek elkészítéséhez szakmai segítséget kaptak a budapesti Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum munkatársaitól.

A tordai csatában elesett 65 katona nevét őrző táblákat a templom külső falára helyezték el a Történelmi Vitézi Rend, illetve a Torda-Aranyos Vitézi Szék, a budapesti Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum kutatói együttműködésének eredményeként.  Illésfalvi Péter budapesti hadtörténész az aranyosegerbegyi megemlékezésen tartott előadásában a honvédség hőseire emlékezett.

•  Fotó: Berei Károly/Facebook Galéria

Fotó: Berei Károly/Facebook

Benkő Levente történészt, a korszak kutatóját, szakértőjét arról kérdeztük, hogy készült -e összegzés arról, hogy a doni katasztrófában pontosan hány erdélyi magyar katona, illetve munkaszolgálatos veszítette életét.

Idézet
Még nem készült. Mivel Észak-Erdély akkor a Magyar Királyság része volt, az eddigi hadtörténelmi kutatások az akkori Magyarország területére vonatkoztak, vonatkoznak, és nem tértek ki külön-külön a második világháború küszöbén visszatért területekre, vagyis Erdélyre, Felvidékre, Kárpátaljára.

Azt is figyelembe kell venni, hogy a kolozsvári székhelyű IX. Honvéd Hadtestet nem vezényelték ki a keleti harctérre, ezt a hadtestet ugyanis a magyar hadvezetés stratégiai biztonságból itthon tartotta, óvta” – fejtette ki a történész. Rámutatott, a IX. Hadtestből csak bizonyos szakaszokat, két tüzérüteget, kisegítő, például élelmező alakulatokat vezényelték ki a Don-kanyarhoz, és ott voltak még a munkaszolgálatosok. „Pontos számbeli veszteségről nem tudok, de nagy a valószínűsége, hogy az Erdélyből kivezényeltek és ott elesettek aránya – figyelembe véve az előbbi szempontokat – nem lehetett olyan túlzottan nagy. Ettől függetlenül, vagy ha úgy tetszik, ezzel együtt,

Idézet
amikor a második magyar hadsereg doni katasztrófájára emlékezünk, akkor a teljes magyarság honvédjeire kell emlékeznünk. Sőt, továbbmegyek, és árnyalom a képet: a honvédség kötelékeibe behívott, és a Don-kanyarba vezényelt észak-erdélyi román nemzetiségű hősökre,

de még a munkaszolgálatos alakulatokba besorozott zsidókra is emlékeznünk kell. És azt se feledjük el, hogy a román királyi hadsereg is óriási veszteségeket szenvedett a Don-kanyarnál” – fejtette ki a történész.      

korábban írtuk

Székelyek a Don-kanyarban
Székelyek a Don-kanyarban

Pontosan 80 évvel ezelőtt kezdődött a doni katasztrófa, amelynek során a keleti frontra 1942 áprilisában kivezényelt magyar királyi 2. honvéd hadsereg állásai feladására, illetve visszavonulásra kényszerült.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 12., hétfő

Öt személy vesztette életét egy közlekedési balesetben Hunyad megyében

Öten meghaltak, egy személy pedig súlyosan megsérült egy közlekedési balesetben vasárnap este Hunyad megyében.

Öt személy vesztette életét egy közlekedési balesetben Hunyad megyében
2024. augusztus 11., vasárnap

Leégett a csángóföldi Trunk település magyar háza, veszélyben a magyar oktatás

Leégett a csángóföldi Trunk település magyar háza vasárnap délután – közölte az épület tulajdonosaként a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége (MCSMSZ) a Facebook-oldalán este.

Leégett a csángóföldi Trunk település magyar háza, veszélyben a magyar oktatás
2024. augusztus 11., vasárnap

Közzétették a 2025-ös próbavizsgák javasolt időpontját és menetrendjét

Ligia Deca oktatási miniszter vasárnap közzétette a 2025-ös próbaérettségi és próba-képességvizsga javasolt menetrendjét.

Közzétették a 2025-ös próbavizsgák javasolt időpontját és menetrendjét
2024. augusztus 11., vasárnap

Elég erős földrengés rázta meg a Bánságot szombat éjjel, Kolozsváron is érezték

A Richter-skála szerint 4,7-es erősségű földrengés rázta meg a Bánságot szombaton éjjel – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Elég erős földrengés rázta meg a Bánságot szombat éjjel, Kolozsváron is érezték
2024. augusztus 10., szombat

Ételmérgezést kaphatott 15 táborozó gyerek egy szebenjuharosi szállodában – FRISSÍTVE

Bélgyulladás tüneteivel szállítottak kórházba péntek este egy szebenjuharosi szállodából 15 gyermeket – tájékoztatott a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.

Ételmérgezést kaphatott 15 táborozó gyerek egy szebenjuharosi szállodában – FRISSÍTVE
2024. augusztus 10., szombat

Kánikula várható vasárnap és hétfőn Románia déli és délnyugati részén

Elsőfokú (sárga) hőségriasztást rendelt el az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnapra és hétfőre Bukarestre és a ország déli és délnyugati részének 15 megyéjére.

Kánikula várható vasárnap és hétfőn Románia déli és délnyugati részén
2024. augusztus 09., péntek

Elődeik néptáncainak és -dalainak elsajátításával élővé teszik szórványközösségüket a bethlenszentmiklósi fiatalok

A néptánc, a népművészet összehozza a fiatalokat, és olyan közösséget kovácsol, amely egyre hangsúlyosabban éli meg identitását – ezt bizonyítja ismét az idén második alkalommal megszervezett Bethlenszentmiklósi Néptánctábor.

Elődeik néptáncainak és -dalainak elsajátításával élővé teszik szórványközösségüket a bethlenszentmiklósi fiatalok
2024. augusztus 09., péntek

Orbán Viktor Erdélyre is kiterjesztené a magyar családtámogatási rendszert – de mi is az pontosan?

Belátható időn belül az összes olyan támogatást, ami a magyar társadalom stabilitását és rugalmasságát szolgálja, például a családtámogatási rendszert ki kell terjeszteni magyarok lakta területekre, az országhatárokon kívül is – közölte Orbán Viktor.

Orbán Viktor Erdélyre is kiterjesztené a magyar családtámogatási rendszert – de mi is az pontosan?
2024. augusztus 09., péntek

Román rendőrök Hajdúszoboszlón, magyar egyenruhások az Erdélyi-szigethegységben

Sikeresnek bizonyult a magyar és a román rendőrség közös járőrszolgálata Hajdúszoboszlón, illetve az Erdélyi-szigethegységben. A román és a magyar turisták által legkedveltebb régiókban 2017 óta él a két rendőrség közötti együttműködés.

Román rendőrök Hajdúszoboszlón, magyar egyenruhások az Erdélyi-szigethegységben
2024. augusztus 09., péntek

Már csak néhányat kell aludni: zökkenőmentesebb lesz az autóút Várad és Kolozsvár között a rég várt körgyűrű megnyitásával

Két héten belül befejeződnek a fugyivásárhelyi körgyűrű kivitelezésének munkálatai: az új elkerülő utat augusztus 24-én, szombat reggel 9 órakor nyitják meg a forgalom előtt – tájékoztatta pénteken a Krónikát a Bihar Megyei Tanács sajtóosztálya.

Már csak néhányat kell aludni: zökkenőmentesebb lesz az autóút Várad és Kolozsvár között a rég várt körgyűrű megnyitásával