Nevelésen és pénzen is múlik az élet: szív- és érrendszeri betegség okozza minden harmadik romániai polgár halálát

Rendszerszintű probléma. Sokszor azon is múlik a szívroham túlélése, hogy van-e elegendő mentő •  Fotó: Bálint Eszter

Rendszerszintű probléma. Sokszor azon is múlik a szívroham túlélése, hogy van-e elegendő mentő

Fotó: Bálint Eszter

Rendkívül összetett oka van annak, hogy Romániában kétszer többen halnak meg szívrohamban, mint Európában. Az utak állapota, az egészségügyi ellátás minősége, az egészségügyi nevelés, tájékoztatás, az életszínvonal, az ebből fakadó életminőség nagymértékben javítják a mutatókat, növelik a túlélés esélyét egy infarktus esetén – szögezte le a Krónikának Demjén Zoltán kardiológus, amikor egy friss kutatás drámai eredményei kapcsán faggattuk.

Bíró Blanka

2022. szeptember 27., 07:392022. szeptember 27., 07:39

Kétszer annyian halnak meg szívrohamban Romániában, mint Európában – irányította rá a figyelmet nemrég Andrei Baciu egészségügyi államtitkár egy, a szív- és érrendszeri betegségekről, valamint a 2-es típusú cukorbetegségről tartott kerekasztal-beszélgetés keretében.

Mint részletezte, minden harmadik romániai lakos halálát valamely szív- és érrendszeri betegség okozza; a szívroham következtében életüket vesztett emberek aránya Romániában kétszer akkora, mint Európában. Az államtitkár szerint helyes tájékoztatással és megfelelő neveléssel lehet fordítani az elkeserítő mutatókon.

Ezzel párhuzamosan a napokban tette közzé a Romániai Krónikus Betegek Szövetsége is szintén drámai következtetéseket tartalmazó kutatási eredményeit.

Ezek szerint az egészségügyi szűrés keretében megvizsgált román állampolgárok több mint 70 százaléka elhízott vagy túlsúlyos volt, 77 százalékuknak pedig magas volt a koleszterinszintje – ezek pedig a szív- és érrendszeri betegségek fő kockázati tényezői.

A szövetség az Egészség hozzád jön elnevezésű kampánya során a szív- és érrendszeri, illetve a cukorbetegségekre összpontosított. A projekt során idén május és július között 1229 vidéken élő embert vizsgáltak meg Krassó-Szörény, Maros, Iaşi, Dolj, Ialomiţa, Călăraşi és Dâmboviţa megyében, a szűrésre jelentkezők 75 százaléka 50 éven felüli volt.

Kiderült továbbá, hogy a páciensek 45 százalékánál magas, illetve nagyon magas a kockázata annak, hogy a következő 10 évben szív- és érrendszeri betegség alakuljon ki.

Az EKG-vizsgálat 113 embernél mutatott ki szívritmuszavart, 95-nél iszkémiás állapotot, 9-nél pedig a szívkamrák méretének változását. A megvizsgált személyek több mint felénél mutattak ki megnövekedett koleszterin- és trigliceridszintet, negyedüknél pedig vashiányt.

•  Fotó: Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Kórház Galéria

Fotó: Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Kórház

Kulcskérdés az egészségügy finanszírozása

„Románia az uniós átlag felét fordítja abszolút értékben a kórházakra, egyötödét járóbeteg szakrendelésre és szintén egyötödét a prevencióra” – jelentette ki András-Nagy Róbert, a sepsiszentgyörgyi kórház igazgatója, amikor az aggasztó kutatási eredmények kapcsán faggattuk.

Az Egészségügyi Rendszerek és Politikák Európai Megfigyelőközpontjának State of Health in the EU (Egészségügyi helyzet az Európai Unióban) elnevezésű kezdeményezésének egyik jelentésére hivatkozva ismertette, hogy abszolút értékben az egy főre eső kórházakra fordított finanszírozás az Unióban 1010 euró, míg Romániában ennek a fele.

A járóbeteg-rendelőkre az Unióban átlagosan 1022 eurót fordítanak, Romániában 234 eurót, a megelőzésre az uniós átlag 102 euró egy főre, míg nálunk 20 euró.

Ez sok mindent meghatároz a menedzser szerint. András-Nagy Róbert rámutatott: például a stroke, az agyi katasztrófa ellátásában a sepsiszentgyörgyi kórház országos szinten élen jár, de az is döntő szempont az életmentésben, hogy a beteg mennyi idő alatt ér be a kórházba, és részesül az elengedhetetlen ellátásban.

Erre a kórház kampányokat indít, ám az igazgató szerint az egészségügyi nevelést már az iskolában meg kellene kezdeni, az egészségügyi tárcának hosszú távú stratégiája kellene hogy legyen az egészséges életmód népszerűsítésére, a szűrőprogramokra, a megelőzésre.

„Ha a mostani fiatalok megtanulják, megszokják az egészséges életmódot, amikor idősebbek lesznek nem három-négy, hanem csak egy-két betegséggel kell megküzdeniük, ami csökkenti az egészségügyi ellátórendszerre nehezedő nyomást” – húzta alá az egészségügyi szakember.

korábban írtuk

Kivitelezhetetlen az egészségügyi prevenció: nincs orvos, nincs kapacitás a megfelelő szűrésre Romániában
Kivitelezhetetlen az egészségügyi prevenció: nincs orvos, nincs kapacitás a megfelelő szűrésre Romániában

Annak ellenére, hogy a betegségek megelőzésével jelentős mértékben javulna a lakosság egészségi állapota, Romániában egyelőre nem létezik a prevenció kultúrája: nincs rá anyagi fedezet, nincsen elég orvos, ráadásul nagy a bürokrácia is.

A halogatás súlyos következményekkel járhat

András-Nagy Róbert ugyanakkor arra is ráirányította a figyelmet, hogy a betegek rendszerint túl későn fordulnak orvoshoz, és akkor azonnali ellátást akarnak. Tapasztalatai szerint gyakran előfordul: a páciensek addig halogatják a segítségkérést, hogy csak akkor kerülnek be a kórházba, amikor nehezen elviselhető fájdalmaik, tüneteik vannak.

Az igazgató párhuzamot vonva a gépkocsival, rámutatott, ha azonnal elvisszük a szerelőhöz, amikor meghalljuk, hogy valami nincs rendben, kevesebb alkatrészt kell kicserélni, és kevesebb pénzbe kerül, mintha megvárjuk, hogy kiforduljon a kereke.

A betegségek hasonlóképpen sokkal könnyebben és gyorsabban gyógyíthatók kezdeti szakaszban, mielőtt még kialakulnak a szövődmények, és több szerv is érintetté válik.

Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy több hónapos várólisták vannak az ingyenes kivizsgálásokra. Németországban is hat hónapos a határidő arra, hogy szakorvosi javallatra elkészítsenek egy CT-t, de indokolt esetben sokkal rövidebb idő alatt is elvégzik.

korábban írtuk

Szedi áldozatait a hanyagság és az orvostól való félelem Romániában
Szedi áldozatait a hanyagság és az orvostól való félelem Romániában

A gondatlanság, esetenként a szakember hiánya vagy a kórháztól való akár száz kilométerekben mérhető távolság, illetve az elmúlt két évben a világjárvány okozta korlátozások számos beteget otthon tartottak, miközben állapotuk látványosan romlott. 

Az infrastruktúra, az életszínvonal meghatározó

„Összetett kérdés, hogy miért rosszabb a romániai helyzet az uniós átlagnál a szívrohamban elhunytak arányát, illetve a szív- és érrendszeri megbetegedések számát tekintve” – fogalmazott eközben kérdésünkre Demjén Zoltán kardiológus. Kifejtette: még az utak minősége is számít, amikor szívroham esetén életmentő beavatkozásra van szüksége a betegnek.

„Az idő szívizom. Nem mindegy, hogy szívroham esetén a beteg félóra vagy három óra után kap szakszerű ellátást. Az elhalt szívizomsejtet már nem lehet megmenteni” – emelte ki a szakorvos. Rámutatott: már abban a pillanatban lehet időt nyerni vagy veszíteni, hogy a beteg időben kér-e segítséget, tárcsázza-e a 112-es sürgősségi hívószámot.

Sokan ugyanis órákat várnak, abban bízva, hogy idővel mégiscsak elmúlnak a tüneteik, nem ismerik fel az infarktus jeleit, és végül akkor hívják a mentőt, amikor rosszabbodik az állapotuk.

Ha pedig akkor éppen nincs bent mentőautó vagy mentőorvos, újra értékes perceket veszítenek, és amennyiben tovább kell küldeni szívkatéterezésre, további időre van szükség.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

„Ha a betegek azonnal felismernék a szívroham tüneteit, ha azonnal hívnák a mentőt, ha több mentőautó, több orvos lenne, ha autópályán percek alatt szállítható lenne a beteg, sokkal több életet lehetne megmenteni, és jobbak lennének az ország mutatói e tekintetben” – foglalta össze a szomorú valóságot a kardiológus. Kiemelte egyúttal: sok múlik a prevención is, hiszen az a legjobb megoldás, ha minél többen megelőznék az infarktus kialakulását.

„Túl keveset tudnak az emberek arról, hogy miként előzhetik meg a szívrohamot, és ha tudják sem mindig tartják be az óvintézkedéseket” – mondta Demjén Zoltán, aki azt tapasztalta, hogy száz betegből egy-kettő szokik le a cigarettáról orvosi javallatra. Az egészséges táplálkozásról sok szó esik, nemcsak az étel mennyisége, hanem a minősége is meghatározó, ám ez gyakran a magasabb életszínvonal velejárója – fejtette ki Demjén Zoltán, aki szerint

a mediterrán diéta, a sok friss zöldség és gyümölcs fogyasztása sokat segít a szívbetegségek megelőzésében.

Ehhez azonban szükség lenne arra, hogy ne az ár alapján döntsünk, hanem a minőséget részesítsük előnybe, ne vásároljunk félkész ételeket, vagy ami sok adalékanyagot tartalmaz – jegyezte meg az egészségügyi szakember.

korábban írtuk

Az EU-s átlagnál kétszer nagyobb a szívroham következtében elhunytak száma Romániában
Az EU-s átlagnál kétszer nagyobb a szívroham következtében elhunytak száma Romániában

Romániában kétszer annyian halnak meg szívroham következtében, és háromszor több a szív- és érrendszeri megbetegedés, mint Európában – tájékoztatott kedden Andrei Baciu egészségügyi államtitkár.

A kezelés pénzbe kerül

Idézet
Sok esetben a vérnyomáscsökkentő kezelést sem engedheti meg magának a beteg, előfordul, hogy az 50–90 százalékban ártámogatott gyógyszerek kiváltására sincs pénzük, így abbahagyják az orvosság szedését

– osztotta meg ugyanakkor további szomorú tapasztalatait Demjén Zoltán. Jó hír ugyanakkor, hogy a szakorvos úgy látja, az utóbbi időben e téren voltak előrelépések, például aki szívinfarktus után sztentet kap, egy évig százszázalékosan kompenzálva kapja az egyik fontos gyógyszert, amit korábban 400 lejért kellett megvásárolni. Ám még ilyen körülmények között is, hogy az irányelvek szerint megkapja valaki az infarktus utáni kezelést, az több száz lejbe kerül kompenzálással együtt.

„Nyugat-Európában felírják a legjobb gyógyszert, fel sem merül, hogy a beteg megengedheti-e magának, míg nálunk az orvos arról egyeztet a páciensével, hogy az eredeti vagy az utángyártott gyógyszert írja fel, hogy biztosan kiváltsák” – mondta Demjén Zoltán.

korábban írtuk

Megyénként változik a várható élettartam – Az életmód, a környezet, az egészségügy is befolyásoló tényező
Megyénként változik a várható élettartam – Az életmód, a környezet, az egészségügy is befolyásoló tényező

Átlagban 76,05 év a várható élettartam Romániában, ám a megyék között jelentős különbségek mutatkoznak az Országos Statisztikai Intézet nemrég közzétett adatai alapján.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 30., hétfő

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek

Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek
2025. június 30., hétfő

Közel 40 fok és viharos időjárás vár ránk

A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.

Közel 40 fok és viharos időjárás vár ránk
2025. június 30., hétfő

BBTE-kutatás: a digitalizáció nem segíti az autóipar nyereségességét

A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.

BBTE-kutatás: a digitalizáció nem segíti az autóipar nyereségességét
2025. június 30., hétfő

Orvhalász bűnbandára csaptak le a rendőrök

Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.

Orvhalász bűnbandára csaptak le a rendőrök
2025. június 30., hétfő

Mintegy 1500 helyre várják a felvételizőket a Sapientián

Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.

Mintegy 1500 helyre várják a felvételizőket a Sapientián
2025. június 30., hétfő

Minden megvolt az ünnephez a nagyváradi Szent László Napokon

Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.

Minden megvolt az ünnephez a nagyváradi Szent László Napokon
2025. június 30., hétfő

Rendőrségi razzia Bihar megyében: több száz szabálytalankodó sofőrt bírságoltak meg

Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.

Rendőrségi razzia Bihar megyében: több száz szabálytalankodó sofőrt bírságoltak meg
2025. június 30., hétfő

Újranyílt az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb túraútvonala

Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.

Újranyílt az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb túraútvonala
2025. június 30., hétfő

HPV-fertőzést megelőző koalíció alakult Kolozsváron

Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.

HPV-fertőzést megelőző koalíció alakult Kolozsváron
2025. június 29., vasárnap

Jelentések helyett a valóság: „igen, Parajdon valakik hibáztak”

Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.

Jelentések helyett a valóság: „igen, Parajdon valakik hibáztak”