Fotó: Mediafax
2007. február 26., 00:002007. február 26., 00:00
A vállalat részvényeseinekközgyűlése ugyanis az elmúlt hétvégénaz önfelszámolás és átszervezésmellett döntött. Mindezt a 2006/116-os kormányrendelet2006. február 15-én közzétett módosításatette lehetővé, amely hat hónappal elhalasztotta aTraktorgyár, illetve további 27 cégfizetésképtelenségének megállapítását.A cég adminisztrátorának, az önfelszámolásirányítójának Laurenþiu Antonét,a liberális párt brassói szervezeténekalelnökét nevezték ki.
Szakál András Brassómegyei alprefektus szerint túlzás lenne drámainaknevezni a helyzetet, szerinte ugyanis az elbocsátandóalkalmazottakat különösebb gond nélkülfelszippantják azok a nagyarányú befektetések,amelyek hónapokon belül elkezdődnek a térségben.Ide sorolta a vidombáki repülőtér nyártólrajtoló munkálatait, a Bukarest–Brassóautópálya építésénekelkezdését, illetve a térség általánosidegenforgalmi „robbanását”.
A brassói Traktorgyáralkalmazottainak elbocsátása a tervezettek szerint kétszakaszban történik: márciustól 1800személy, egy hónap múlva pedig a fennmaradó128 munkás veszíti el állását. Azelbocsátott alkalmazottak a központi költségvetésbőlfolyósított végkielégítésbenrészesülnek; ennek összege mintegy 10 millióeuróra rúg. Constantin Botez, az országosprivatizációs hatóság (AVAS) alelnökeközölte, az elbocsátás után azalkalmazottak további egy évig kapják afizetésüket. Botez lehetségesnek nevezte, hogy avállalatot megvásárló befektető újraalkalmazza az elbocsátott munkásokat. Az AVAS alelnökeugyanakkor közölte, valószínűleg hasonlósorsra jut a brassói gördülőcsapágygyár(Rulmentul), illetve a fogarasi Nitramonia is.
A Traktorgyár és aCsapágygyár alkalmazottainak szakszervezete éveleje óta rendszeresen szervez tiltakozó akciókat.Az elmúlt héten a két gyár munkásaihétköznap 13 és 14 óra között aBrassó megyei prefektúra előtt tüntettek. Atiltakozók elsősorban elmaradt fizetéseiketkövetelték. Pénteken, a részvényesekközgyűlése idején a gyár egyikalkalmazottja kollégái szeme láttárapróbálta meg felgyújtani magát.
Megrendelt fosztogatás
Gheorghe Apostu, a traktorgyárszakszervezeti vezetője nem kozmetikázza mondanivalóját:az önfelszámolással szerinte a kormánybosszút akar állni a Cenk alatti városmunkástársadalmán. „Az 1996 és 2000között fennálló, a jelenlegivel hasonlószínezetű kormány is megpróbáltamegfélemlíteni a fejlett munkásöntudatúbrassóiakat, de akkor sem ment neki”– jelentette ki aKrónikának a szakszervezeti vezér, aki szerintmegrendelt fosztogatásról van szó, azalkalmazottak elbocsátása után ugyanisszabadrablás következik, hiszen nem marad, aki vigyázzona gyár vagyonára. Apostu egyébként semtartja kivitelezhetőnek a március elsejétől kezdődőelbocsátásokat, a felmondási idő tiszteletbentartása mellett legfeljebb március végénküldhetik el az első kontingenst, egy hónapra rápedig a többieket. „Visszautasítom a híresztelést,miszerint a szakszervezet beleegyezésével születettvolna meg az önfelszámolásról szólódöntés. A nyakunkra küldtek egy számunkraismeretlen embert, aki majd végrehajtja a bukarestiparancsokat. De ne gondolják, hogy szó nélkülhagyjuk a dolgokat” – mondta a szakszervezeti elnök.
Apostu szerint bűn tönkretenniegy olyan vállalatot, amelynek pillanatnyilag 4000 traktorgyártására szólóexportmegrendelése van, s amelyet olyanok próbálnakmegvásárolni, mint a nyolcvanas évektechnológiai szintjén lévő indiaiak. „Bárkitszívesen látunk, akinek van hozzá pénzeés jó szándéka, és vállalja,hogy a jelenlegi állomány zömétfoglalkoztatja, illetve megőrzi a vállalat profilját”– vázolta a szakszervezet tárgyalási készségétApostu.
Jönnek, kopogtatnak
Teodor Atanasiu, az AVAS elnökeszerint számos hazai és külföldi befektetőérdeklődik a Traktorgyár különbözőegységei iránt. Atanasiu a potenciális vásárlókközött említette Gigi Becalit, az Új NemzedékPárt elnökét, a Steaua futballklub tulajdonosát;a vendéglátóiparban és médiábanérdekelt Pãunescu testvérpárt, Ilie Carabuleát,az Atlassib nemzetközi személyszállítócég és a Carpatica Bank tulajdonosát. UtóbbirólApostunak is jó véleménye van, a bank korábbantöbb alkalommal is nyújtott már kölcsönta vállalatnak. Külföldiek, indiai, olasz ésholland befektetők is jelezték érdeklődésüket;az indiai Mahindra&Mahindra cég például –amelynek képviselői két éve sikertelenültárgyaltak az AVAS illetékeseivel a vállalatmegvásárlásáról – továbbrasem mondott le a gyárról. Az AVAS-vezető becsléseszerint a vállalat tulajdonának eladásábólszármazó bevétel elég lesz az adósságoktörlesztésére. A Traktorgyár államiadóssága különben 140 millió eurórarúg, a cég fenntartása az elmúlt 16 évalatt 800 millió eurós veszteséget okozott azállamnak.
Dicső múlt, ködösjelen
Az 1925-ben alapítottTraktorgyár kezdetben IAR Brassó névenrepülőgépgyártó vállalatkéntműködött. A második világháborúután, 1946-ban a szovjet hatóságoktraktorgyártásra rendezték be, két évvelkésőbb a gyár felvette mai nevét. A Traktorgyárfénykorában gyártott gépekre bel- éskülföldön is nagy volt a kereslet. A rendszerváltásután elkezdődött a gyár rekordideig, 12 évenát tartó sikertelen privatizációskísérlete, amelynek során többenérdeklődtek a vállalat iránt. Jelenleg a gyárfőrészvényese az AVAS (80,1 százalékban),illetve a SIF Transilvania befektetési társaság(17,1 százalékban). A Traktorgyár hajdanán25 ezer fős alkalmazotti állományából1989 után csupán kétezren maradtak.
Csinta Samu, Fülöp Noémi
Negatív privatizációsrekord
A Traktorgyárat tizenkétév alatt hatszor próbálták megmagánosítani – mindannyiszor sikertelenül.
1994 – a Fiat-cégcsoporttagja, a New Holland érdeklődik a gyár iránt,ám nem sikerül egyezségre jutni
1996 – a dél-koreai Daewoomegvásárolná a vállalatot
1997 – egy egyiptomi befektetővásárlási ajánlatot tesz
2003 – egy román és egyholland cég érdeklődik a gyár iránt, akormány azonban az olasz Landini-céggel valóprivatizációs szerződéskötésthagyja jóvá
2004 – a magánosítástelhalasztják, az olasz cég ugyanis egy év alattsem veszi át a vállalatot
2005 – júniusban az AVASmeghirdeti eladásra a vállalatot
– hét befektető érdeklődik,a tárgyalások az indiai Mahindra&Mahindra céggelzajlanak, amely azonban nem hajlandó kifizetni a gyáradósságát
– az AVAS nem egyezik bele azadásvételbe, így a privatizációelmarad.
A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.
Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.
A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.
A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Megmenthetőnek látták a vízzel elárasztott parajdi sóbányát júniusi ottjártukkor az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusa keretében terepszemlét tartott szakértői csoport tagjai.
Az RMDSZ a hétvégi egyeztetések során „megvédte a magyar iskolákat, osztályokat” – tájékoztat hétfői közleményében a szövetség.
A Brassó megyei Zernyesten működő medverezervárumba szállítják azt a három bocsot, amelyek anyját kilőtték, miután végzett egy olaszországi motorossal a Transzfogarasi úton.
Csíksomlyón szolgálni egy szerzetesnek prémium – válaszolta Böjte Csaba testvér a Krónikának, amikor arról faggattuk, hogyan fogadja a dévai plébániáról az ősi Mária-kegyhelyre való áthelyezését, ahol lelkészként folytatja szolgálatát.
Tetemes károkat okozott az ítéletidő hétfőn délután számos szilágysági településen. A vihar Zsibó városában háztetőket sodort le, fákat csavart ki tövestül, ugyanakkor Máramarosban és a Székelyföldön is tomboltak az elemek.