Erdély-szerte virágkorát éli a fólia alatti paradicsomtermesztés
Fotó: Makkay József
A paradicsom- és fokhagymatermesztési program támogatásaira pályázó gazdák május 16-ig nyújthatják be kérelmeiket a megyei mezőgazdasági igazgatóságokhoz. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca a hagymatermesztők támogatását is tervezi, erről a következő hetekben dönthet a kormány.
2024. április 05., 15:572024. április 05., 15:57
2024. április 05., 19:282024. április 05., 19:28
Idén is folytatódik a gazdák körében népszerű paradicsom- és fokhagymatermesztési program. Az évi háromezer eurós összeg idén először nem román állami forrásból érkezik de minimis támogatásként, hanem európai uniós dotáció, amit Románia az ukrajnai háború gazdasági következményeinek enyhítésére kapott a Közös Agrárpolitika (KAP) keretében.
A fólia alatti vagy üvegházi zöldségtermesztéssel foglalkozó gazdák a megyei mezőgazdasági vezérigazgatóságok székhelyén nyújthatják be támogatási kérelmüket.
A paradicsom- és a fokhagymatámogatás igénylésének feltétele, hogy a mezőgazdasági termelő legalább ezer négyzetméteren (10 áron) termeljen fólia- vagy üvegházban zöldséget, vagy szabad földben fokhagymát. Természetes személyek mellett az uniós agrártámogatást vállalkozások is igényelhetik, de mindkét esetben kizáró jelleggel bír, ha a pályázó csődeljárás alatt áll.
A támogatást igénylő kérések április 12-i dátumát a mezőgazdasági minisztérium a napokban meghosszabbította 2024. május 16-ig. A paradicsomprogram pénzügyi kerete 20 868 280 lej, míg a fokhagymatermesztés támogatására 4 230 000 lejt szánnak. A 2023-as esztendőhöz hasonlóan várhatóan idén is túljelentkezés lesz, amit tavaly a kormány a keretösszegek kibővítésével oldott meg. Azt is tudni kell, hogy
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter a napokban jelentette be, hogy a szakminisztérium hagymatermesztési programon is dolgozik, amiről a következő egy-két hétben születhet döntés. Mint ismeretes, egyéb zöldségfélékhez hasonlóan Románia az utóbbi években egyre nagyobb mennyiségű hagymát importál: az ukrán mezőgazdasági minisztérium adatai szerint tavaly Románia volt az ukrajnai hagyma egyik legfontosabb felvevő piaca.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!