Nehéz a „bezárt” hajléktalanokkal, de járványhelyzetben is helytálltak az erdélyi menedékhelyek

Nehéz a „bezárt” hajléktalanokkal, de járványhelyzetben is helytálltak az erdélyi menedékhelyek

Menedékhely, ellátás járványhelyzetben is. Viszontagságos időszakon vannak túl az erdélyi hajléktalanszállók, de teljesítették küldetésüket

Fotó: Facebook/Maltaisepsi

A világjárvány miatt több mint egy éve életünk nagy részét az otthon biztonságában töltjük: voltak hetek, hónapok, amikor nem is volt más választásunk, muszáj volt otthon maradni. De hol húzták meg magukat azok, akiknek nem volt, nincs otthona? Négy erdélyi hajléktalanszállót kerestünk meg, hogy megtudjuk, mi történt lakóikkal ebben az időszakban.

Tóth Gödri Iringó

2021. április 18., 15:402021. április 18., 15:40

Míg az emberek többsége számára természetes, hogy van hova „bemeneküljön”, amikor szükségállapotot hirdetnek – amint Romániában tavaly márciusban történt – vagy kijárási korlátozásokat vezetnek be, a hajléktalanok, otthontalanok számára nem ilyen egyértelmű a helyzet, hiszen ők rendszerint olyan szállásokon töltik az éjszakákat, melyeket reggelente kötelező módon el kell hagyniuk. 

Megkerestük a gyergyószentmiklósi, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és székelyudvarhelyi hajléktalanszállók, illetve éjszakai menedékek vezetőit, hogy mondják el, milyen megoldásokat találtak, kényszerültek alkalmazni a szokatlan helyzetben.

Bezárkóztak Gyergyóban

Jeszenszky Teréz, az Ora International Egyesület által működtetett gyergyószentmiklósi gyermekotthon, hajléktalanszálló és anyaotthon vezetője sajátos tapasztalatokról tudott beszámolni, hiszen hajléktalanszállójuknak állandó lakói vannak, akiknek nappal sem kell elhagyniuk az épületet. Az összesen ötven férőhelyes otthon lakóinak száma ennek ellenére is folyamatosan változik, főleg az ott lakó anyák, gyerekek száma miatt.

A hajléktalanként nyilvántartottak többsége idős, a vezető szerint inkább idősotthonban lenne a helyük, de erre nincsen anyagi lehetőségük. 

Az 1996-ban létesített otthont eredetileg az alapító egyesület tartotta fenn, de ma már állami támogatást is kapnak, illetve a helyi önkormányzat is segíti őket, ami különösen jól jött a tavalyi évben, hiszen a világjárvány miatt jelentősen megnőttek a kiadásaik. Szerencsére külföldről is kaptak segítséget, így meg tudták venni a szükséges fertőtlenítőszereket, védőruházatot, maszkokat.

Amikor tavaly márciusban világossá vált a helyzet súlyossága, Jeszenszky Teréz, aki maga is egészségügyi alkalmazott – így hamar felmérte a járványhelyzet komolyságát –, elmondta az intézet lakóinak, hogy a saját és társaik biztonsága érdekében az egyetlen lehetőség az, hogyha egy időre bezárkóznak. Azt kérte, hogy, aki ezt nem hajlandó vállalni ezt, az hagyja el az otthont. Ketten éltek ezzel a lehetőséggel. Jeszenszky Teréz szerint minden lakó elfogadta, és méltósággal viselte a helyzetet, és véleménye szerint

jól „megúszták” a tavalyi évet, hisz bár volt olyan lakójuk, akit a többszöri tesztelések egyik alkalmával pozitívnak nyilvánítottak, beteg senki nem volt, nem voltak érzékelhető tüneteik.

Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Bár a kezdeti szükségállapotot májusban és júniusban lazítások követték, Jeszenszky Teréz arról számolt be, hogy mindvégig igyekeztek, igyekeznek nagyon elővigyázatosak lenni, lakóik a második hullám alatt, ősszel, illetve télen sem hagyták el az épületet és annak udvarát. Elmondása szerint nem voltak konfliktusok vagy zúgolódás, a lakók néztek, néznek tévét, hallanak híreket, sokan értesülnek ismerőseik, rokonaik haláláról, így értik a helyzet komolyságát. „Olyan lakó is van, aki tavaly tavasz óta nem járt ki az udvarról. Elfogadják a helyzetet, hálásak azért, hogy ott lehetnek” – vélekedett Jeszenszky Teréz.

Ha új lakó érkezik, akkor őt csak negatív teszt eredménnyel fogadják,

amit – a helyi önkormányzattal történő együttműködés értelmében – eddig úgy végeztek el, hogy felhívták a 112-es segélyhívót, és a kiérkező mentősök tesztelték le az illetőt egy gyorsteszt segítségével, ám most már vásároltak is gyorsteszteket, így ezek után külső segítség nélkül le tudják bonyolítani a mintavételt. A hajléktalanszálló egyébként mindig nyitva áll bárki előtt: még ha telt ház is van, van pótágyuk arra az esetre, ha valaki betoppanna, hogy melegedjen, meghúzza magát egy éjszakra.

A lakók és az alkalmazottak is kaptak oltást, senki részéről nem volt tiltakozás ellene. Jeszenszky Teréz szerint ez annak köszönhető, hogy igyekeztek a járvánnyal és az oltással kapcsolatban is minden érthetően elmagyarázni. Arra a kérdésre, hogy érzelmileg hogyan élték meg az időszakot, az otthon vezetője elmondta, hogy féltek, de azt tudták, hogy bent biztonságban vannak, és ez volt számukra a legfontosabb.

Galéria

Valahogy elütötték az időt. Az erdélyi hajléktalanszállók többféle programot kínáltak a „bezárt” lakóknak

Fotó: Facebook/Maltaisepsi

Fertőzéses esetek Vásárhelyen

Megkerestük Andreia Morarut, a marosvásárhelyi éjjeli menedékhely vezetőjét is, akit nemcsak az elmúlt év történéseiről kérdeztünk, hanem annak kapcsán is, hogy

az intézményben nemrég tizenegy koronavírus fertőzöttet diagnosztizáltak.

A marosvásárhelyi intézmény viszonylag nagy kapacitással működik: tavaly több mint százhúsz lakójuk volt, akik közül hatvanheten visszajárók – mondhatni állandó lakók, harmincnyolc esetben pedig első alkalommal fordultak meg az éjjeli szálláson. A marosvásárhelyi helyi tanács tartja fenn az összesen 100 férőhelyes intézményt, melyet nemrég újítottak fel, és amely a tavalyi megnövekedett költségeket figyelembe véve, az év második felében költségkiegészítést is kapott. Mivel a megye egyetlen ilyen jellegű intézménye, tervezik, hogy a jövőben bővítik, növelik a férőhelyek számát.

Andreia Moraru elmesélte, hogy amikor márciusban a kormány kihirdette a szükségállapotot, épp több „vendégük” is volt, akiket nem lehetett kitenni az éjjeli szálláshelyről, megoldást kellett találni, így tulajdonképpen ugyanúgy jártak el, mint öregotthonok, szociális otthonok esetében, azaz karantént hirdettek, elzárkóztak a külvilágtól. Azt is megtudtuk, hogy ez nem volt egy könnyű időszak az intézmény életében, mivel

nagyon vegyes, változatos volt a karanténba kényszerültek közössége, voltak köztük volt elítéltek, a társadalomba integrálódni képtelen személyek, rendszeres alkoholfogyasztók.

Az igazgatónő szerint voltak kisebb konfliktusok, de az alkalmazottak végig kontroll alatt tartották a helyzetet, igyekeztek olyan foglalkozásokat, tevékenységeket szervezni, amelyek lekötik az ott lévőket, oldják a hangulatot.

Galéria

A kényszerotthon is otthon. A hajléktalanok hosszú időre beköltöztek a menedékhelyekre a szükségállapot idején

Fotó: Pál Árpád

A karantén nagy kiadásokat jelentett, hiszen az éjjeli szálláson normál esetben nem biztosítanak ételt, de tavaly hosszú ideig minden bentlakónak biztosították a napi három étkezést – amit a már fentebb említett költségkiegészítés révén lehetett megvalósítani. Az intézmény nyáron visszatért a szokásos működéséhez, de alkalmazkodtak az új helyzethez, például kialakítottak egy elkülönített helyiséget az újonnan érkezők számára, hogy ott tartózkodhassanak, amíg megérkezik a negatív teszteredményük. A tesztelésben a marosvásárhelyi sürgősségi mentőszolgálat (SMURD) segít, illetve vannak gyorstesztjeik is, amelyeket az intézményben dolgozó egészségügyi személyzet is használni tud szükség esetén.

A szállás „vendégei”, illetve az ott dolgozók számára is fel volt ajánlva az oltás, ám nem mindenki élt a lehetőséggel.

Mivel országos szinten kezdettől fogva az volt az elv, az elgondolás, hogy az oltás nem kötelező, illetve hogy senkit nem lehet oltásra kötelezni, így a hajléktalanszálló sem kötelezheti, várhatja el ez az ott megszállóktól.

A jelenlegi helyzet kapcsán Andreia Moraru elmondta, ahogy felmerült a fertőzöttség gyanúja, egyből leteszteltek mindenkit. A pozitív eredményt produkáló alkalmazottak otthoni elkülönítésbe vonultak, míg a hajléktalanokat a szálláson különítették el, ahol elvállalták az önellátást – kintről kapnak élelmiszert, tisztítószereket, és ők maguk megoldják az étkezést, a fertőtlenítést. Külön egységben vannak elkülönítve azok a személyek, akik a pozitív esetek közvetlen kontaktjai és azok, akiknek érvénytelen lett a teszteredménye. A szállás többi egysége a megszokott rendben működik, azaz nappalra elhagyják a lakók.

Galéria

Fotó: Haáz Vince

Szentgyörgyön sem volt egyszerű a karantén

A sepsiszentgyörgyi hajléktalanszállót 2013 óta a Máltai Szeretetszolgálat üzemelteti, ők állnak szerződéses viszonyban a város önkormányzatával, amely az épület tulajdonosa, illetve amely állja a szálló működtetésének költségeit is, ám például a hajléktalanok étkeztetését már nem. Akárcsak a marosvásárhelyi intézmény, ez a hajléktalanszálló is éjjeli szállásként működik, amelyet reggel elhagynak a lakók, ám néha, főleg télen, nappali melegedőként is funkcionál.

Székely Róbert, az intézmény vezetője arról tájékoztatott, hogy alapvetően csak sepsiszentgyörgyi hajléktalanokat fogadhatnak, de természetesen, ha valaki más városból érkezik, vagy valakit behoz a rendőrség, annak is biztosítanak szállást maximum hét napig, és ez idő alatt segítenek tisztázni a helyzetét, hazajuttatni arra a településre, ahova tartozik, amely felelős érte. Az intézmény „vendégei” állandó lakóknak mondhatók, közel harminc ember tölti itt rendszeresen az éjszakáit.

Tavaly márciusban a sepsiszentgyörgyi hajléktalanszálló is bezárta belülről kapuit, azaz mind a lakók, mind az alkalmazottak – akik kéthetente válthatták egymást – karanténba vonultak.

Idézet
Nem volt egyszerű, hiszen ezek az emberek egy szabad világban élnek, akkor és azt csinálni, amikor, amit jól esik, saját szabályaik vannak. Amikor nálunk bent vannak, akkor a mi szabályainkat kell követniük, de nappal azt teszik, amit akarnak, napközben nincsenek szabályok. Ez most megváltozott” 

– idézte fel Székely Róbert.

Galéria

Sepsiszentgyörgyön a Máltai Szeretetszolgálat biztosítja az ellátást

Fotó: Facebook/Maltaisepsi

Az intézményvezető szerint a karantén első két napja után kezdett érződni a feszültség, viták, veszekedések, sőt kisebb verekedések is előfordultak. Elmondása szerin a lakók szép lassan értették meg, hogy el kell fogadniuk a helyzetet: ezen nem lehet változtatni. Székely Róbert hozzátette, hogy igyekeztek ők is lefoglalni az embereket, sok közös tevékenységet szerveztek, közösen meszeltek, felújították a szobákat, játszottak, pingpongoztak, csocsóztak. Amíg karantén volt, a külső munkatársak mindenben segítették a hajléktalanokat, ha kellett, felíratták a gyógyszereiket a háziorvossal, kivették azokat a gyógyszertárból, illetve természetesen készenlétben volt az egészségügyes munkatárs is, aki szükség esetén bement a szállásra.

Idézet
Volt ennek rossz és jó oldala is, de az elmondható, hogy mindenképp erősödött a kapocs a hajléktalanok és az alkalmazottak között. Sokkal nagyobb lett a bizalmi szint, sokkal több mindent megtudtunk róluk, megnyíltak, és így amikor lejárt ez a helyzet, sokkal több mindenben tudtunk segíteni nekik”

– jelentette ki a szentgyörgyi szálló vezetője. Annak köszönhetően, hogy sokkal többet beszélgettek a bentlakókkal, a karantén lejárta után öt lakót sikerült kiköltöztetniük, azaz találtak nekik megfelelő helyet, amit örömteli sikerként könyvelnek el.

Galéria

Fotó: Haáz Vince

Székely Róbert felidézte, hogy a tavasszal hozott rendeletek, szabályok nem tértek ki konkrétan a hajléktalanszállókra, így

maguknak kellett kikövetkeztetniük, hogy intézményük mely kategóriába sorolható – úgynevezett rezidenciális központnak számítottak.

A tavasz végi, nyár eleji nyitás esetükben nem érződött annyira: bár megvolt a lehetőség, hogy aki szeretné, elhagyhatja a szállást, ám csak negatív teszttel térhetett vissza. Annyi változást hoztak az enyhítések, hogy az alkalmazottak egy idő után kijárhattak, de őket folyamatosan tesztelték.

Galéria

Fotó: Veres Nándor

A helyzet mára visszaállt a megszokott kerékvágásba, annyi különbséggel, hogy míg a járványhelyzet előtt csak reggelit kaptak, mostanra a vacsora is a szállás által biztosított étkezés lett. A legtöbb lakó be van oltva, kivételt csak három újonnan érkezett hajléktalan jelent, akik külön szobában kaptak helyet. Székely Róbert szerint az oltás azért is jelent jó megoldást, mert hosszú távon sem ők, sem a hajléktalanok nem tudnák megoldani anyagilag, hogy mindig tesztet végezzenek a szállásra való visszatérés előtt. Az egész időszakban egyetlen koronavírusos esetük, illetve pozitív teszteredményük volt – az is tünetmentes –, aminek nagyon örülnek: Székely Róbert szerint az odafigyelésnek köszönhető.

Az intézmény vezetője azt is megjegyezte, hogy a lakók egyáltalán nem féltek a betegségtől, ám az oltástól annál inkább. Sokan vonakodtak elfogadni az oltást, de egy idő után a közösség miatt beadták a derekukat, illetve főleg az őszi szigorítások után nagyon hangsúlyozták, hogy bármit megtesznek, csakhogy ne kelljen többször karanténba vonulniuk.

Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Így se, úgy se volt jó Udvarhelyen

A székelyudvarhelyi hajléktalanszállót, mely szintén egy éjszakai menedékhely, a Híd Az Égen Egyesület üzemelteti. A szállóson többnyire idős, krónikus betegek szálnak meg, akik visszajárók, mondhatni állandó lakók, akiket az intézet gondnoka segíti a mindennapi teendők elvégzésében, a gyógyszerek felíratásában, kiváltásában. A szálló tizenegy férőhelyes, illetve a sürgős eseteknek mindig akad még egy hely.

Farkas Réka, a menedékhely vezetője felidézte, hogy mint sok más intézmény estében, tavaly márciusban az udvarhelyi szálló és alkalmazottai is karanténba vonultak. Elmondása szerint közel fél évig nem jöhettek ki a lakók, ami sok szempontból nehéz volt.

Idézet
Nagyon hosszú időszak volt, hiszen egymás nyakában voltak. Itt nem úgy van, mint egy családban, hogy amikor úgy tartja kedvem, átvonulok egy másik szobába, a lakás másik helyiségébe. Nem volt erre lehetőség, ha akarták, ha nem, egymás mellett voltak” 

– fogalmazott Farkas Réka.

Galéria

Fotó: Gábos Albin

Arra a kérdésre, hogy a lakók féltek-e a vírustól, Farkas Réka kissé tréfálkozva mesélte el, hogy

amikor bent kellett maradni, az volt a baj, amikor pedig ki kellett volna menni, nem akartak, mert féltek; amíg nem volt oltás, szerették volna, amikor lett oltás, vonakodtak.

Most már minden lakójuk be van oltva, mindkét adagot megkapták, aminek a vezető, illetve az alkalmazottak nagyon örülnek, hiszen minden lakó a veszélyeztetett kategóriába tartozik, vannak cukorbetegek, tüdőbetegek, szívbetegek.

Az udvarhelyi hajléktalanszálló a sepsiszentgyörgyihez hasonlóan működik, azaz a Híd az Égen Egyesület szerződéses viszonyban van a várossal, havonta kapnak egy adott összeget a kiadásokra. Amely nem nőtt a járványhelyzetben sem, így csak az jelenthette a megoldást, hogy kicsit átcsoportosították, tették-vették a megszokott összegeket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 13., szombat

Tulipános környezetben jelentette be Emil Boc, hogy nem adja Kolozsvárt Brüsszelért

Megpályázza ötödik mandátumát Emil Boc, Kolozsvár polgármestere, aki közösségi oldalán posztolt élő videóban jelentette be döntését szombaton.

Tulipános környezetben jelentette be Emil Boc, hogy nem adja Kolozsvárt Brüsszelért
2024. április 13., szombat

Az RMDSZ és az EMSZ külön polgármester- és önkormányzati képviselőjelölteket indít Nagyváradon

Biró Rozália parlamenti képviselő lett az RMDSZ nagyváradi polgármesterjelöltje a júniusi romániai helyhatósági választásokon – döntött a párt küldöttgyűlése. Csomortányi István személyében az Erdélyi Magyar Szövetség is indít saját polgármesterjelöltet.

Az RMDSZ és az EMSZ külön polgármester- és önkormányzati képviselőjelölteket indít Nagyváradon
2024. április 13., szombat

Európai díjat kapott a kolozsvári Bükk erdőpark

Új Európai Bauhaus-díjat nyert a Bükk erdőpark – Kolozsvár zöld tüdeje elnevezésű projekt a természettel való kapcsolat helyreállítása kategóriában. Az elismerést péntek este adták át Brüsszelben.

Európai díjat kapott a kolozsvári Bükk erdőpark
2024. április 12., péntek

Vérfrissítésen megy keresztül az RMDSZ kolozsvári tanácsosi frakciója

Oláh Emese jelenlegi alpolgármester lesz az RMDSZ polgármesterjelöltje a júniusi helyhatósági választáson, ugyanakkor a jelenlegi négy tanácsos közül három helyen változás lesz a szövetség jelöltjei között lebonyolított rangsorolás alapján.

Vérfrissítésen megy keresztül az RMDSZ kolozsvári tanácsosi frakciója
2024. április 12., péntek

Lassan furdalják a hegy oldalát, újabb óriásgép érkezett a „pénzvesztő” erdélyi vasúti szakaszra

Megérkezett a harmadik alagútfúró gép a Brassó és Segesvár között épülő új vasútvonalra. Közben a Románia leghosszabb, 6,9 kilométeres alagútjainál már márciusban bevetett óriásgép egy hónap alatt csupán 50 métert haladt előre.

Lassan furdalják a hegy oldalát, újabb óriásgép érkezett a „pénzvesztő” erdélyi vasúti szakaszra
2024. április 12., péntek

Szenvedélybetegeknek tart négynapos terápiás programot a Bonus Pastor Alapítvány

Szenvedélybetegek és hozzátartozóik számára szervez terápiás programot Magyarózdon a Bonus Pastor Alapítvány.

Szenvedélybetegeknek tart négynapos terápiás programot a Bonus Pastor Alapítvány
2024. április 12., péntek

A Verespatak-ügy a társadalom győzelmének tekinthető – Érintettek idézték fel a bányaprojekt meghiúsulásának részleteit

Fontos történések, illetve megvalósítások nyomába eredtek a kolozsvári Mathias Corvinus Collegium legutóbbi rendezvényének meghívottjai.

A Verespatak-ügy a társadalom győzelmének tekinthető – Érintettek idézték fel a bányaprojekt meghiúsulásának részleteit
2024. április 12., péntek

Három év múlva már 160 kilométer/órával roboghat a vonat Arad és Temesvár között

A közlekedési minisztérium kiadta az építési engedélyt az Arad és Temesvár közötti 48 kilométeres vasútvonal korszerűsítésére, valamint további 6 kilométernyi sínpár újul meg Arad térségében – jelentette be pénteken Sorin Grindeanu szaktárcavezető.

Három év múlva már 160 kilométer/órával roboghat a vonat Arad és Temesvár között
2024. április 12., péntek

Berobbant a kanyarójárvány Arad megyében

Ugrásszerűen megnőtt a kanyarós megbetegedések száma Arad megyében, a hatóságok azt javasolják a kisgyerekek szüleinek, fogadják meg szakembereknek a védőoltás felvételére, a fertőző betegség megelőzésére vonatkozó ajánlását.

Berobbant a kanyarójárvány Arad megyében
Berobbant a kanyarójárvány Arad megyében
2024. április 12., péntek

Berobbant a kanyarójárvány Arad megyében

2024. április 12., péntek

Saját nevelésű sertésből falatozott egy öttagú család Szatmár megyében, kórházba kerültek

Öttagú család – két felnőtt és három gyermek – került kórházba, miután a saját háztáji gazdaságukban nevelt sertés húsából ettek – közölte pénteken a Szatmár megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA).

Saját nevelésű sertésből falatozott egy öttagú család Szatmár megyében, kórházba kerültek