Mihály helyett Ferdinánd „uralkodik” majd a Szent László téren.
Fotó: Flickr
Négy román és két magyar személyiségnek állít szobrot a közeljövőben a városban Nagyvárad önkormányzata.
2018. november 07., 16:152018. november 07., 16:15
Ilie Bolojan polgármester bejelentése szerint négy olyan román történelmi személyiségről van szó, akiknek kiemelt szerepük volt Erdély Magyarországtól való elszakításában és Romániához csatolásában: Ferdinánd akkori román királyról, Iuliu Maniu erdélyi román politikusról, illetve Roman Ciorogariu ortodox és Radu Demetriu görögkatolikus nagyváradi püspökről. Ezeket „ellensúlyozza” majd ifjabb Rimanóczy Kálmán nagyváradi építész és Rimler Károly, a város egykori polgármesterének szobra.
Ferdinándnak 1924 és 1940 között állt a főtéren a lovas szobra, de Nagyvárad 1940. szeptember 6-i felszabadulása és Magyarországhoz való visszatérése után eltávolították, és ismeretlen helyre került. A két román püspök szobra is a főtéren kap helyet, az ortodox Holdas templom, illetve a görög katolikus székesegyház előtt, és Iuliu Maniu szobra is utóbbi közelébe kerül majd. A megyeszékhely számos emblematikus épületének tervezőjeként ismert Rimanóczy Kálmán szobra a Fő utcaként ismert sétálóutca végébe, a Barátok temploma előtti, róla elnevezett térre kerül – azért ide, mert a felszámolt Olaszi temetőből a templom kriptájába vitték át a hamvait. Rimler Károly – aki a város fénykorában, 1902 és 1919 között irányította Nagyváradot – a felújítandó városháza mellett kap majd szobrot, mivel Bolojan már többször is jelezte: őt tekinti példaképének.
Bolojan ugyanakkor jelezte: ezt nem támogatja, mivel a római katolikus püspökség kezdeményezésére Szent László lovas szobrát a várban állítják fel, amint végeznek a bástyák és a várfalak felújításával. Azt viszont a polgármester ígérete szerint következő ülésén várhatóan megszavazza a Bolojan nemzeti liberálisai (PNL) által abszolút többségben irányított helyi közgyűlés, hogy az egykori Olaszi temető helyén kialakított park visszakapja az Olaszi nevet, amelyet akkor változtattak Mihály vajdára, amikor négy évvel ezelőtt eredetileg ezt a helyszínt szemelték ki Mihály vajda szobrának új „otthonául”.
Szászsebesről a Fehér megyei Mogos faluba nagyszombaton hazautazó rendőr egy felborult kocsiból mentett ki egy idős férfit, aki a gyors beavatkozásnak köszönheti, hogy életben maradt.
Idén a megszokottnál jóval kevesebb turista érkezett Erdély több térségébe a húsvéti ünnepekre.
Ég a száraz növényzet a Maroshévíz határában levő egyik dombon – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.
Szívet melengető gesztussal reagált a kolozsvári CFR a közelmúltban történt erőszakos, magyarellenes incidensre.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóra történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.
Az eredetileg háromévesre tervezett munka kezdete után hét és fél évvel elkészülhet végre egy vasúti alagút a IV-es számú páneurópai közlekedési folyosó Arad megyei szakaszán.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Nagycsütörtökön délelőtt tartották a gyulafehérvári székesegyházban a hagyományos krizmaszentelési szentmisét, amelyen közel száz pap és számos zarándok vett részt – közölte a közösségi oldalon a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.
szóljon hozzá!