Negatív rekordot döntött tavaly az elhalálozások száma a járványhelyzet miatt

Az előzetes adatok szerint abszolút negatív rekord született tavaly az elhalálozások számát illetően •  Fotó: Pinti Attila

Az előzetes adatok szerint abszolút negatív rekord született tavaly az elhalálozások számát illetően

Fotó: Pinti Attila

Abszolút negatív rekordot jelent Románia rendszerváltás utáni történetében a 2020-as halálozási adatok magas száma az Erdélystat legújabb demográfiai elemzése szerint. Barna Gergő szociológus a Krónikának elmondta: a tendencia a járványhoz köthető, de csak kis részben magyarázza a Covid–19-betegség.

Pap Melinda

2021. március 06., 09:082021. március 06., 09:08

Az Országos Statisztikai Intézet 2020. évi előzetes adatai szerint 296 711 halálozást regisztráltak Romániában, ami kiugróan magas szám az előző esztendők adataihoz képest. Ez abszolút negatív rekordnak tekinthető a rendszerváltás utáni időszakban – hívta fel a figyelmet elemzésében az Erdélystat statisztikai portál. Barna Gergő szociológus ennek kapcsán a Krónikának úgy nyilatkozott, hogy

az arányaiban 14–15 százalékos növekedés kiugró az eddigi tendenciához képest, hiszen az elmúlt években ez 2–3 százalékos volt, de olyan esztendő is akadt, mikor csökkent az elhalálozások száma.

Hozzátette, emiatt a természetes fogyás mértéke is nagy, és nem kizárt, hogy a végleges adatok szerint az elhalálozások száma el fogja érni a 300 ezer főt. Az elmúlt évtizedben ez átlagban 250–260 ezer fő volt.

Idézet
„A nagyszámú elhalálozás nagyon nagy valószínűséggel a járványhoz köthető, viszont csak kis részben magyarázza a Covid–19-betegség”

– értékelt a szakember, aki szerint azok, akik a betegség szövődményeiben hunytak el, csupán az elhalálozások 33–40 százalékát teszik ki.

„Van egy jelentős többlet, ami közvetett hatása a járványnak, kezdve attól, hogy akadozott az egészségügyi ellátás, és a lakosság részéről is nagy valószínűséggel csökkent a hajlandóság a szűrővizsgálatokon, kezeléseken való részvételre” – hívta fel a figyelmet a társadalomkutató.

Abszolút negatív rekord

A statisztikai portál összesítése szerint Erdélyben tavaly 97 636 haláleset történt, ez az előző évi előzetes adatokhoz képest 16,3%-os, az országos átlagot meghaladó növekedést jelent.

Ezzel szemben 62 713 gyermek jött világra Erdélyben, ami 3 906 fővel, azaz 5,9%-kal múlta alul az egy évvel korábbi születésszámot. A népességfogyás mértéke így csaknem 35 ezer fő volt, duplája az előző évinek.

Erdélyben tavaly 27 716 házasságot kötöttek, 36%-kal kevesebbet, mint 2019-ben.

Az Erdélystat azonban kimutatásában arra is felhívja a figyelmet, hogy a romániai statisztikai gyakorlatban leggyorsabban az úgynevezett előzetes népmozgalmi adatokat (date provizorii) közlik, és ezek az adatok több szempontból pontatlanok, nem teljes körűek. A végleges adatok (date definitive) közlésére csaknem egy évet kell várni, és később még azokat is felülvizsgálják (date revizuite).

Az előzetes adatok szerint Romániában tavaly 296 711 halálozást regisztráltak, ami 14,1%-kal több az egy évvel korábbinál.

„Már ezek alapján megállapítható, hogy a halálozások ilyen magas száma abszolút negatív rekordot jelent a modern kori Románia történetében. 1990 óta a legmagasabb évi halálozásszám 1996-ban volt, 286 158 fő” – hívja fel a figyelmet az Erdélystat.

Székelyföld jobban áll

A statisztikai portálnak a megyei statisztikai hivatalok előzetes adataiból készített összesítése szerint Erdélyben tavaly 97 636 haláleset történt, ez az előző évi előzetes adatokhoz képest 16,3%-os, tehát az országos átlagot is valamivel meghaladó növekedést jelent.

Ezzel szemben csak 62 713 gyermek jött világra, ami 3906 fővel, vagyis 5,9%-kal múlta alul az egy évvel korábbi, 2019-es születésszámot.

A népességfogyás mértéke 34 928 volt, bő duplája az előző évinek. Erdély 16 megyéjében 27 716 házasságot kötöttek, 36%-kal kevesebbet, mint 2019-ben. Székelyföldön kevésbé szomorú a helyzet, Hargita és Kovászna megyékben 2020-ban 7100 halálesetet jelentettek, ez „csupán” 12,3%-kal haladja meg a tavalyi előzetes adatokat, tehát a halálozási növekmény arányában itt alacsonyabb volt az országos és az erdélyi átlagnál.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Erdély másik, nagyobb arányban magyarlakta régiójában, a Bihar, Szatmár és Szilágy megyékből összesített Partiumban ellenben 2020-ban 16 916 halálozás történt, ami 15,1%-os növekmény, a születésszám pedig 10 888 volt, amely 5,5%-os egy év alatti csökkenés. A harmadik jelentősebb magyar lakossággal rendelkező közép-erdélyi régióban, Kolozs és Maros megyében az előzetes adatok szerint a halálozások száma 17 490, vagyis 2232 személlyel többen haltak meg 2020-ban, így a halálozások 14,6%-kal ugrottak meg. A házasságkötések száma 5 017 volt, a visszaesés mértéke 35,7%.

Kevesebb volt az esküvő

„Már az előzetes adatokból bizonyosan megállapítható, hogy a halálozások számát tekintve a 2020-as év abszolút negatív rekordot jelentett Romániában. A 2019-es év előzetes adataihoz viszonyított 36 775 fős országos, ezen belül 13 692 fős erdélyi halálozási többlet azonban csak részben írható közvetlenül a koronavírus számlájára (2020. december 31-éig 15 767 Covid–19-áldozat volt Romániában). Ezek az adatok arra utalnak, hogy a járvány közvetett hatása a lakosság egészségi állapotára és a halálozások alakulására akár nagyobb mértékű lehet, mint a Covid–19-betegség.

Idézet
Az egészségügyi ellátás akadozása, az egészségügyi problémák elhanyagolása, a krónikus betegségek kezelésének megszakítása, a szűrővizsgálatok elhalasztása a népesség egészségi állapotának jelentős hanyatlásához vezethet”

– mutat rá összesítésében az Erdélystat. Ugyanakkor rámutatnak, hogy a halálozásokkal szemben a születésszámok alakulását csak az év utolsó hónapjaiban befolyásolhatta közvetlenül a járvány. Így a 2020. évi születésszám-csökkenés elsődleges oka nem a járványban keresendő, hacsak nem oly módon, hogy emiatt megnehezedett a külföldön élő román állampolgárok gyermekeinek itthoni anyakönyvezése.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

A házasságkötések számának zuhanása ellenben egyértelműen a járványhelyzet következménye, teszik hozzá, és ez a házasságon kívüli gyermekvállalások arányának növekedését vonhatja maga után Erdélyben és a Székelyföldön is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 21., csütörtök

Erdélyi faipari kombinát tulajdonosa vált fizetésképtelenné

Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.

Erdélyi faipari kombinát tulajdonosa vált fizetésképtelenné
2024. november 21., csütörtök

Sínekre dőlt fák miatt leállt a vasúti közlekedés Hargita megyében

A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.

Sínekre dőlt fák miatt leállt a vasúti közlekedés Hargita megyében
2024. november 21., csütörtök

Vörös riasztást adtak ki hóviharok miatt, több erdélyi megye is érintett

Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Vörös riasztást adtak ki hóviharok miatt, több erdélyi megye is érintett
2024. november 21., csütörtök

Megalakult az Arad megyei önkormányzat, egyelőre egy magyar tanácsossal

Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.

Megalakult az Arad megyei önkormányzat, egyelőre egy magyar tanácsossal
2024. november 21., csütörtök

Beszterce-Naszód megyébe is megérkezett a tél; van, ahol a 20 centimétert is eléri a hóréteg vastagsága

A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.

Beszterce-Naszód megyébe is megérkezett a tél; van, ahol a 20 centimétert is eléri a hóréteg vastagsága
2024. november 21., csütörtök

Több ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében a havazás és a viharos erejű szél miatt

Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.

Több ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében a havazás és a viharos erejű szél miatt
2024. november 20., szerda

Kormányalakítási tárgyalásokról csak az elnökválasztás után lehet szó Kelemen Hunor szerint

Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.

Kormányalakítási tárgyalásokról csak az elnökválasztás után lehet szó Kelemen Hunor szerint
2024. november 20., szerda

Erdély-szerte havazásra és erős szélre figyelmeztetnek

Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.

Erdély-szerte havazásra és erős szélre figyelmeztetnek
2024. november 20., szerda

Meglépték: betiltotta a bérelhető elektromos rollereket az egyik erdélyi nagyváros

A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.

Meglépték: betiltotta a bérelhető elektromos rollereket az egyik erdélyi nagyváros
2024. november 19., kedd

Síszezon Erdélyben: belőtték a hóágyúkat

Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.

Síszezon Erdélyben: belőtték a hóágyúkat