Fotó: Román Határrendészet
Marcel Vela belügyminiszter bejelentésével ellentétben csak csütörtökön kerül sor az öt új határátkelő megnyitására a román–magyar határszakaszon. A nagylaki határátkelőnél szerdán is hatalmas torlódás alakult ki, a több órás várakozási idő miatt sokan spontán tiltakozásba fogtak. Hivatalos adatok szerint az elmúlt öt nap során több mint 118 ezren lépték át a magyar–román határt több mint 66 ezer járművel.
2020. május 20., 17:322020. május 20., 17:32
2020. május 20., 23:422020. május 20., 23:42
„Tudom, mit nyilatkozott a belügyminiszter, de nem áll módomban kommentálni. Nem nyíltak még meg az általa említett átkelők” – nyilatkozta szerdán délután a Krónikának Petre Nicola, a román határrendészet temesvári regionális igazgatóságának szóvivője, amikor Marcel Vela előző napi bejelentésével kapcsolatban faggattuk. Románia belügyminisztere kedden bejelentette: újabb öt átkelőhelyet nyitnak meg a koronavírus-járvány miatt lezárt személyforgalom előtt a magyar–román határon az utóbbi napokban Nagylaknál kialakult torlódás felszámolása érdekében. A tárcavezető elmondta azt is, a román és a magyar harárrendészet vezetőinek egyeztetését követően már szerdától használatba vehetik az utasok a Csanád-Kiszombor, Tornya-Battonya, Nagyszalonta-Méhkerék, Érmihályfalva-Nyírábrány és Csanálos-Vállaj határátkelőket is.
Laura Bondartól, a határrendészet nagyváradi igazgatóságának szóvivőjétől is azt a tájékoztatást kaptuk, hogy semmiféle hivatalos értesítés, utasítás nem érkezett hozzájuk az ügyben, így a hatáskörükbe tartozó tornyai és nagyszalontai átkelőnél továbbra is csak a határ menti ingázók kelhetnek át, míg az érmihályfalvi zárva tart. „A belügyminiszter budapesti megbeszéléseit követően a két ország határrendészeti illetékeseinek is egyeztetniük kell a részletekről. A magyar fél részéről teljes a nyitottság, kiválóan dolgozunk együtt, de még számos feltételt kell rögzíteni. Emiatt napokba is beletelhet, amíg megnyílhatnak ezek a határátkelők” – nyilatkozta a Krónikának a nagyváradi főfelügyelő. Laura Bondar azt tanácsolta mindenkinek, hogy mielőtt útnak indulna, kövesse a határrendészet hivatalos közleményeit, amelyeket közzétesznek az intézmény honlapján.
Összesen tíz átkelő fog működni csütörtöktől
Csütörtök reggel 6 órától a magyar–román határ valamennyi átkelője megnyílik – közölte szerda este a magyar és a román határrendészet. Közleményük szerint a Nyugat-Európából, illetve a nyugat-európai úti céllal történő tranzit átutazás továbbra is biztosított mindkét irányban. A tranzitlehetőségek bővültek a személyautókkal, autóbuszokkal és a kisbuszokkal szállított azon román állampolgárok részére, akik Budapestről repülővel utaznak tovább, vagy Magyarországra érkezik a repülőgépük, és hazautazási céllal közlekednek. Kitértek arra is, hogy az e célból Magyarországra érkező gépkocsivezetők és utasaik a beutazás során mentesülnek a hatósági házi karantén elrendelése alól. Utazásuk során, Magyarország területén csak az elengedhetetlenül szükséges alkalommal, a kijelölt üzemanyagtöltő állomáson és pihenőhelyen állhatnak meg.
A román határrendészet közölte: az átutazók csütörtök reggeltől immár használatba vehetik a Csanád-Kiszombor, Nagylak I és Nagylak II, Tornya-Battonya, Gyula-Gyulavarsánd, Nagyszalonta-Méhkerék, Bors-Ártánd, Érmihályfalva-Nyírábrány, Csanálos-Vállaj, Pete-Csengersima határátkelőket. (Az átkelők közül a Létavértes-Székelyhíd közötti pontot csak a határ menti ingázók használhatják). Ezeket az átkelőket a nap 24 órájában használhatják az utasok, akiket az iratok ellenőrzésén kívül lázmérésnek is alávetnek, emellett áttekintik a kitöltött járványügyi nyilatkozatukat is.
Marcel Vela budapesti tárgyalásait követően, a nagylaki határátkelőnél jelentette ki kedden este, hogy a magyar kollégájával, Pintér Sándorral folytatott megbeszélésén megállapodtak abban, miszerint a Nyugat-Európából hazatartó román állampolgárok számára öt új átkelőt nyitnak meg Románia nyugati határszakaszán. A tárcavezető akkor azt mondta, a román és a magyar határrendészet munkatársai szerdától teszik lehetővé a személygépkocsi-forgalmat a másik öt határátkelőnél; ezek egy része az elmúlt hetek során csak a határ menti ingázók számára volt igénybe vehető.
A személyforgalom számára márciusban lezárt átkelők újranyitása azután vált időszerűvé, hogy a magyar–román határon az elmúlt hétvégétől kezdődően jelentősen megnőtt az utasforgalom, miután Romániában feloldották a rendkívüli állapotot, és immár nem hatósági karanténba, hanem csak lakhelyi elkülönítésbe küldik a külföldről érkezőket. Miután a nagylaki, illetve a Bors-Ártánd közúti határátkelőnél is többórás várakozási idő alakult ki, először a teherfogalom számára fenntartott Csanádpalota-Nagylak 2 határátkelőt nyitották meg a személyforgalom számára, hétfőtől pedig a Csengersima-Pete határátkelőt is választhatják a Romániába utazók. Míg a járvány előtt személyenként fél percet sem vett igénybe a határátlépés, a mostani beléptetés – az iratok ellenőrzése, a lázmérés, a kitöltött járványügyi nyilatkozat áttekintése, a belépővel folytatott párbeszéd – személyenként 5-10 percig tart.
Fotó: Román Határrendészet
Szerda délutáni hivatalos adatok szerint a borsi átkelőnél 30, a nagylakinál pedig 80 perces a várakozási idő az érkező oldalon. A nagylaki határátkelőnél a több órás várakozás során elfogyott az országba belépni kívánó sofőrök türelme, és amikor az ellenőrző ponthoz értek, tiltakozásuk jeleként nekifogtak tülkölni, kiabálni. Bár itt hét beléptetősávon és további tíz mobil pontnál (ebből öt kizárólag a gyalogosan érkezők számára) zajlik a határellenőrzés, a várakozási idő valójában meghaladta a három órát is. Mint ismeretes, a határátlépésre várakozó gyalogosok korábban nem tartották be a járványellenes intézkedések során megszabott másfél méteres távolságot egymástól, és sok esetben maszkot sem viseltek.
Több mint 118 ezren lépték át a magyar-román határt
A román határrendészet adatai szerint az elmúlt öt napban több mint 118 ezren lépték át a magyar–román határt több mint 66 ezer járművel. Az MTI a román határrendészet honlapján az elmúlt öt nap során közzétett napi jelentések adatait összegezve jutott átfogó adatsorhoz. Kiderült, a határforgalom nagyobb részét a május 15-19. közötti időszakban is a teherforgalom tette ki: a határon hétfőn átlépő 14 200, illetve kedden átlépő 13 800 gépkocsi közül 8800, illetve 9100 árut szállított. Az elmúlt öt napban 68 ezer 200 személy Románia, 50 ezer pedig Magyarország felé lépte át a határt. A két nagylaki határátkelőhelyen minden bizonnyal amiatt alakultak ki többórás sorok, hogy a magyar hatóságok által kijelölt humanitárius folyosó Nagylaknál éri el a magyar-román határt, és a román hatóságok által bevezetett járványügyi ellenőrzések a korábbi fél percről öt-tíz percre hosszabbították meg az egy személy átléptetésére fordított időt. A nyugat-európai országokból hazatérő román vendégmunkásokra utal, hogy az elmúlt napokban nagy mértékben megnövekedett azoknak a száma, akiket – miután Magyarország felől léptek az országba – a román egészségügyi hatóságok járványügyi elkülönítésbe helyeztek. Míg a román határrendészet egyik közleménye szerint a magyar-román határszakaszról áprilisban naponta átlagosan 1500 személyt küldtek járványügyi elkülönítésbe, az elmúlt négy nap átlaga megközelítette a 7300-at. A határrendészet adatai szerint a jelenlegi határforgalmi értékek meg sem közelítik a járvány előtti forgalmas időszakok értékeit. A tavaly karácsony környékén, a december 21-28. közötti nyolc nap alatt 620 ezer személy (naponta átlagosan 77 500) lépte át a magyar-román határt, és az átlagos várakozási idő ennek ellenére sem haladta meg a 30 percet. Akkor azonban az utazóknak nem kellett megszabott útvonalon haladniuk, 11 határátkelőhelyet vehettek igénybe, és az átléptetésük során nem estek át járványügyi ellenőrzésen.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!