Térhatású kiállítás
Fotó: Arad Megyei Múzeum
Rendhagyó módon mutatja be az Arad Megyei Múzeum régészeti osztálya a térségben feltárt leleteket, a kőkorszaktól kezdve a középkorig, kiemelt helyen mutatva be a Magyar Királyság idejéről fennmaradt műtárgyakat, az újszentannai Avar-dombot pedig háromdimenziós rekonstrukció segítségével fedezhetik fel az érdeklődők.
2024. október 10., 19:112024. október 10., 19:11
A közönség számára a múlt hétvégén – az Aradi Magyar Napokra rászervezett Arad Megyei Napjai keretében – nyitották meg a Kultúrpalotában működő múzeumi részleget, amely a közelmúltban teljes felújításon esett át. Amint a természettudományi osztályon is szakítottak a hagyományos kiállítási módszerrel, és hol barlangi környezetet, hol esőerdőt idéző bemutatóteret hoztak létre a hozzátartozó hanghatásokkal együtt, akként
Különféle le leletekkel büszkélkedik a kiállítás
Fotó: Arad Megyei Múzeum
Gazdag leletanyaggal büszkélkedhet a múzeum, a térségben ugyanis az őskőkorszakból, a neolitikumból, az ókorból, a népvándorlások korából és a középkorból származó tárgyakat találtak. Különösen értékes a Pécska környékén lelt több mint hatezer éves aranykincs, a Németszentpéter határában előkerült nőalakot ábrázoló kerámia,
– hívta fel a figyelmet Bogdan Blaga vezérigazgató-helyettes azon a történészkonferencián, amelyet október 6. alkalmából az aradi vértanúkról szerveztek a múlt pénteken a Kultúrpalotában.
Az 1913-ban épült Kultúrpalotában működik a megyei múzeum természettudományi, régészeti osztálya, a Képtár és az 1848-as Ereklyemúzeum
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Az újszentannai Avar-dombot háromdimenziós rekonstrukció segítségével fedezhetik fel a látogatók. Méreteinél és leletgazdagságánál fogva, valamint történettudományi szempontból is ez az egyik legjelentősebb lelőhely Arad megyében.
Az első látogatók a megnyitó után
Fotó: Arad Megyei Múzeum
A megyeszékhelytől mintegy 25 kilométerre fekvő, egykor sváb többségű városban az 1960-as években bukkantak egy földvár maradványaira, aminek a szakszerű feltárását 2008-ban kezdték meg. A település belterületétől néhány kilométerre délre található, a vasút által átszelt ovális alakú réz- és vaskori földvár (románul: Cetatea Veche) területén a tiszapolgári kultúrához köthető nekropoliszra és a hallstatti kultúra idejéből való dísztárgyakra, fegyverekre bukkantak.
Az erődítményt és a lakóházakat viszonylag hamar újjáépítették, és mintegy további 100 esztendeig prosperált a helység, amely gazdagsága révén vonzotta az ellenséges betöréseket.
Középkori fegyverzet
Fotó: Arad Megyei Múzeum
Időszámításunk előtt 1250-1200 tájékán pusztult el végleg a földvár a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján. A ritka bőséget jelzik a helyszínen talált arany és bronz műtárgyak, egyiptomi és mezopotámiai üveggyöngyök, a mai Csehország területéről származó grafitmaradványok.
Két éve egy körülbelül 1700 négyzetméteres, fából és agyagból készült épület maradványait is feltárták, Victor Sava archeológus szerint a mükénéi és a trójai civilizáción kívül ez a legnagyobb ismert a bronzkori építmény-maradvány.
Élethű a máglya tüze
Fotó: Arad Megyei Múzeum
A kiállítást máglyagyújtás, vetítések, korhű fegyverzetbe öltöztetett életnagyságú harcosok teszik színesebbé.
Március 15. nemcsak az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc kitörésének évfordulója, hanem az aradi Ereklyemúzeum megnyitásának is: 131 évvel ezelőtt ezen a napon nyílt meg először a relikviagyűjtemény, ami az Arad Megyei Múzeum alapját jelenti.
Őrizetbe vettek, majd hatósági felügyelet alá helyeztek három CFR-drukkert, akik elkobozták egy Universitatea-szurkoló sálját és zászlaját. Ugyanakkor a CFR-szimpatizánsokat – köztük magyarokat – súlyosan bántalmazó U-rajongóknak nem találják a nyomát.
Emil Boc polgármesterhez és a rendőrséghez hasonlóan a Kolozsvári Universitatea néhány magyar szurkolója, továbbá egy civil szervezet is megkérdőjelezi, hogy nemzetiségük miatt bántalmaztak magyar fiatalokat futballhuligánok Kolozsváron.
Nagy a nyüzsgés a dél-erdélyi autópálya egyetlen, még hiányzó szakaszán épülő alagutak körül és magukban a vájatokban is. A több mint 700 dolgozót és 300 munkagépet mozgósító építők immár több tíz méteres előrehaladásról tudnak beszámolni.
Szokatlan helyszínen, a parajdi sóbányában került sor a Taste of Transylvania gasztronómiai fesztiválra, amelyen erdélyi, bukaresti és budapesti csúcséttermek ételkínálatát kóstolhatta meg a rendezvényen részt vevő népes vendégsereg.
A Brassó, Kovászna és Hargita megyeiket – és nemcsak őket – célozza az az online felmérés, amely arra kérdez rá, hogy melyek a legnépszerűbb célpontok, ahová az utazók el szeretnének jutni a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtérről.
A hétvégén újból megnyitják a látogatók előtt a Menyházai Medve-barlangot. A turistalátványosság felújításon és bővítésen esett át, az eddigi 100 méter helyett 300 méter mélyre kísérik a hegy gyomrába az idegenvezetők a csoportokat.
Felerősödő szélre figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia területének több mint felére.
Puskás Lajos Szamosújvári börtönnapló című kötetét mutatják be április 8-án 18 órától Kolozsváron a Vallásszabadság Házában.
A Bákói Táblabíróság elévülés miatt megszüntette az úzvölgyi verekedők és rongálók ellen indított utolsó pert, amely még a bírák asztalán volt. A csütörtökön kimondott ítélet szerint a két vádlottnak kártérítést kell fizetnie Kovács Csaba informatikusnak.
szóljon hozzá!