Térhatású kiállítás
Fotó: Arad Megyei Múzeum
Rendhagyó módon mutatja be az Arad Megyei Múzeum régészeti osztálya a térségben feltárt leleteket, a kőkorszaktól kezdve a középkorig, kiemelt helyen mutatva be a Magyar Királyság idejéről fennmaradt műtárgyakat, az újszentannai Avar-dombot pedig háromdimenziós rekonstrukció segítségével fedezhetik fel az érdeklődők.
2024. október 10., 19:112024. október 10., 19:11
A közönség számára a múlt hétvégén – az Aradi Magyar Napokra rászervezett Arad Megyei Napjai keretében – nyitották meg a Kultúrpalotában működő múzeumi részleget, amely a közelmúltban teljes felújításon esett át. Amint a természettudományi osztályon is szakítottak a hagyományos kiállítási módszerrel, és hol barlangi környezetet, hol esőerdőt idéző bemutatóteret hoztak létre a hozzátartozó hanghatásokkal együtt, akként
Különféle le leletekkel büszkélkedik a kiállítás
Fotó: Arad Megyei Múzeum
Gazdag leletanyaggal büszkélkedhet a múzeum, a térségben ugyanis az őskőkorszakból, a neolitikumból, az ókorból, a népvándorlások korából és a középkorból származó tárgyakat találtak. Különösen értékes a Pécska környékén lelt több mint hatezer éves aranykincs, a Németszentpéter határában előkerült nőalakot ábrázoló kerámia,
– hívta fel a figyelmet Bogdan Blaga vezérigazgató-helyettes azon a történészkonferencián, amelyet október 6. alkalmából az aradi vértanúkról szerveztek a múlt pénteken a Kultúrpalotában.
Az 1913-ban épült Kultúrpalotában működik a megyei múzeum természettudományi, régészeti osztálya, a Képtár és az 1848-as Ereklyemúzeum
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Az újszentannai Avar-dombot háromdimenziós rekonstrukció segítségével fedezhetik fel a látogatók. Méreteinél és leletgazdagságánál fogva, valamint történettudományi szempontból is ez az egyik legjelentősebb lelőhely Arad megyében.
Az első látogatók a megnyitó után
Fotó: Arad Megyei Múzeum
A megyeszékhelytől mintegy 25 kilométerre fekvő, egykor sváb többségű városban az 1960-as években bukkantak egy földvár maradványaira, aminek a szakszerű feltárását 2008-ban kezdték meg. A település belterületétől néhány kilométerre délre található, a vasút által átszelt ovális alakú réz- és vaskori földvár (románul: Cetatea Veche) területén a tiszapolgári kultúrához köthető nekropoliszra és a hallstatti kultúra idejéből való dísztárgyakra, fegyverekre bukkantak.
Az erődítményt és a lakóházakat viszonylag hamar újjáépítették, és mintegy további 100 esztendeig prosperált a helység, amely gazdagsága révén vonzotta az ellenséges betöréseket.
Középkori fegyverzet
Fotó: Arad Megyei Múzeum
Időszámításunk előtt 1250-1200 tájékán pusztult el végleg a földvár a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján. A ritka bőséget jelzik a helyszínen talált arany és bronz műtárgyak, egyiptomi és mezopotámiai üveggyöngyök, a mai Csehország területéről származó grafitmaradványok.
Két éve egy körülbelül 1700 négyzetméteres, fából és agyagból készült épület maradványait is feltárták, Victor Sava archeológus szerint a mükénéi és a trójai civilizáción kívül ez a legnagyobb ismert a bronzkori építmény-maradvány.
Élethű a máglya tüze
Fotó: Arad Megyei Múzeum
A kiállítást máglyagyújtás, vetítések, korhű fegyverzetbe öltöztetett életnagyságú harcosok teszik színesebbé.
Március 15. nemcsak az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc kitörésének évfordulója, hanem az aradi Ereklyemúzeum megnyitásának is: 131 évvel ezelőtt ezen a napon nyílt meg először a relikviagyűjtemény, ami az Arad Megyei Múzeum alapját jelenti.
Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
szóljon hozzá!