Fotó: Archív
2009. december 14., 07:582009. december 14., 07:58
A Maros megyei múzeumnak adta át a görgényszentimrei önkormányzat a Rákóczi–Teleki–Bornemisza-kastélyegyüttest, mivel annak fenntartási költségei meghaladták anyagi lehetőségeiket. A viszonylag jó állapotban levő épületegyüttesben helytörténeti és természetrajzi múzeumot, valamint kastélyszállót kívánnak kialakítani.
A három régi épületben a 20. század végétől erdészeti iskola működött. Az 1960–1970-es iskolabővítés során a régi kastéllyal szemben levő szabad területre új iskolakomplexumot épített a román állam. Ekkor a régi épületekben csupán néhány tanterem maradt, a felszabadult helyiségekben természetrajzi múzeumot rendezett be az erdészeti iskola.
Az 1990-es években a diáklétszám és az állami támogatás is jócskán megcsappant. Ilyen körülmények között az iskolaközpont tovább nem tudta vállalni a kastély, valamint a húszhektáros arborétum karbantartását, ezért néhány éve átadták az épületeket a görgényszentimrei polgármesteri hivatalnak.
„Szerencsére nem fogtak hozzá holmi szakszerűtlen beavatkozásokhoz, hanem egyenesen a megyei tanácshoz és a múzeumhoz fordultak, hogy közösen találjunk megoldást az épületek sorsára. A jövő évben elkezdjük az engedélyezési folyamat előkészítését, hogy aztán megtörténjen a teljes rehabilitáció. Majd ehhez anyagi forrásokat keresünk” – nyilatkozta a Krónikának Soós Zoltán múzeumigazgató.
A tervek szerint az épületek egy részében helytörténeti múzeum működik majd. Egy épületszárnyban a vidék természetrajzi sajátosságait mutatnák be, benne a híres arborétum történetével, az épület fele pedig egy kastélyszállónak adna otthont, hogy annak bevételéből hosszú távon megfelelően lehessen karbantartani az épületeket.
A görgényszentimrei épületeknek nincs örökösük, ugyanis nem valamely erdélyi főúri vagy nemesi család birtokolta őket. A görgényi uradalom mindig a király tulajdonában volt. Soha nem került magánkézbe. Miután Erdély fejedelemség lett, az erdélyi fejedelem rendelkezett a vár és az uradalom fölött. Mivel a vidék messze esik Bécstől, a Habsburgok a Bornemisza családnak adták haszonbérbe az uradalmat. Huszonkét falu tartozott a birtokhoz.
A fő tevékenység az erdőkitermelés volt. Később az udvar kivásárolta a szentimrei uradalmat és kastélyt. Ezután többéves pereskedés folyt a Bornemisza család és Bécs között. Ez úgy zárult, hogy a család visszakapta azt a pénzt, amit a kastélyra és a környékére fordított. Másfél évszázadig a Bornemiszák tartották fenn az épületeket.
Úgy tűnik, a bécsi udvarnak az volt a célja, hogy Rudolf herceg vadászkastélyként használja a görgényszentimrei épületegyüttest, illetve Erzsébet királyné birtokaihoz tartozott a vidék, de az 1880-as évek végére kiderült, hogy nem tudják fenntartani és gondozni, ezért erdészeti iskolát létesítettek ott – ismertette az épületek történetét a múzeumigazgató.
A Maros megyei múzeum valószínűleg szerződést köt majd az Erdészeti Iskolaközponttal, hogy oktatási célokra használhassák, és ennek fejében továbbra is rendben tartsák a növényritkaságokat is tartalmazó arborétumot, mint ahogy eddig is tették. A múzeum erdészeti szakértőt fog alkalmazni, aki gondját viseli majd a parknak.
Egyébként Görgényszentimrének nem a Rákóczi–Teleki–Bornemisza- kastély az egyetlen nevezetessége. A Görgény-patak fölé magasodó Várhegy tetején állt egykor a székely ispánok várkastélya, melynek ma már csak a romjai láthatók. Itt már folytak ásatások, és Soós Zoltán szerint egy igen gazdag lelőhelyről van szó, ahol folytatni fogják a feltáró munkát.
Elmenekült az intézkedő rendőrök elől egy motoros szerda délelőtt Aradon. Az egyenruhások üldözőbe vették a motorost, akiről kiderült, hogy nincs jogosítványa.
Csalás gyanújával három Konstanca és Galac megyei fiatalembert vettek őrizetbe a Fehér megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai, ezt megelőzően házkutatást tartottak az elkövetők lakásán Konstanca megyében. A Fehér megye területén is garázdálkodó bűntársu
Az Európai Bizottság hétfői rendelete értelmében megszűnt Arad megyében a kiskérődzők pestisének terjedése ellen hozott élőállat-szállítási tilalom, így a bárány- és kecsketenyésztők értékesíthetik jószágaikat.
Miközben szűk évtizeddel ezelőtt még büntethető volt magyar szinkronos mozifilmek vetítése Romániában, manapság nemcsak a tömbmagyar vidékeken egyre természetesebb az anyanyelvű moziélmény.
Az okosparkolás lényege, hogy az alkalmazás megmutatja a szabadon lévő parkolóhelyeket a belvárosban, ki lehet fizetni vele a várakozási időt, ugyanakkor kérésre értesítést küld a kötelező biztosítás lejártáról, vagy a műszaki vizsga esedékességéről.
Reggelizni ment egy nagyváradi vendéglőbe az a helyi illetőségű fiatalember, aki egy óvatlan pillanatban 20 ezer lejt lopott el a vendéglátóipari egység irodájából, a rendőrség szerdán délelőtt őrizetbe vette.
Földcsuszamlás következtében 56 ház vált gépkocsival megközelíthetetlenné szerdán a Fehér megyei Küküllőlonka településen.
Egy hónappal a 71. születésnapja után elhunyt Jancsó Árpád temesvári műszaki helytörténész, út-, híd- és vasútépítő mérnök, több tucat helytörténeti könyv szerzője.
Hatszáz fős juh- és kecskeállományával a csegezi Szilágyi Dezső Aranyosszék elismert állattartója. Videós riportunkban a húsvéti élőállat-értékesítéssel is foglalkozó termelőt arról faggattuk, hogy a tavalyi mélypont után miként talált magára a juhászat.
Tizenkilenc előadás kapott helyet a június 20. és 28. között megvalósuló 37. Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának versenyprogramjában.